reklama

Radni dopytują o nową, kontrowersyjną inwestycję

Polityka, Wiadomości, 13.07.2021 19:50, PG, foto: archiwum
Jedni radni dopytują, a inni chcą im zamknąć usta.
Radni dopytują o nową, kontrowersyjną inwestycję

Ostatnia sesja Rady Miejskiej w Andrychowie przed przerwą wakacyjną odbyła się 29 czerwca. Jak to zwykle bywa podczas obrad andrychowskich rajców nie brakowało ostrych dyskusji i wzajemnych złośliwości.

Jednym z tematów, który poruszany jest ostatnio na każdej sesji, była budowa zakładu termicznej utylizacji odpadów w okolicy Białej Drogi. Zakład ten byłby zarazem nową elektrociepłownią produkującą ciepło dla miasta. Śmieci z Andrychowa i okolicznych gmin byłyby transportowane do tego zakładu i tam utylizowane metodą zgazowywania.

Radni opozycyjni mieli sporo pytań do wiceburmistrza Mirosława Wasztyla, np. radny Krzysztof Kubień pytał gdzie takie instalacje już pracują, czy burmistrz widział takie zakłady osobiście i czy mineralizatory pracują na surowcu wieloskładnikowym czy jednoskładnikowym?

M. Wasztyl odpowiedział, że jest to projekt pilotażowy, więc nie ma zakładów o takich rozmiarach w Polsce, ale są mniejsze np. przy fabryce Volvo we Wrocławiu.

Radny K. Kubień dopytywał też czy włodarze Andrychowa kontaktowali się z samorządem Sanoka, który to kiedyś odstąpił od podobnego pomysłu. Wiceburmistrz odpowiedział, że Sanok zrezygnował ze względów finansowych, a nie merytorycznych.

Dalej Mirosław Wasztyl poinformował radnych, że od lipca 2020 roku gmina prowadzi rozmowy w sprawie budowy zakładu mineralizacji, a i tak trzeba będzie czekać 1,5 roku na wydanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. - My przygotujemy dla radnych i mieszkańców opis technologii, którą chcielibyśmy wdrożyć w Andrychowie. Pod koniec wakacji ogłoszony zostanie program rozmów z mieszkańcami gminy. – mówił wiceburmistrz, zapewniając że nie zrobią nic wbrew mieszkańcom. - Nie wyobrażamy sobie takiej inwestycji bez konsultacji społecznych. Taka jest też procedura prawna. - dodał.

- Pierwszą instalację wizytowaliśmy już w 2017 roku – powiedział wiceburmistrz, wtedy też zaczęły się rozmowy jak rozwiązać problem wysokich opłat za zagospodarowanie odpadami.

- My nie wiedzieliśmy nic. Czy to jest normalna procedura informowania radnych? – oburzał się radny K. Kubień, pytając czy będzie tam sortownia, na co burmistrz: trudno powiedzieć, są rożne warianty - dodając że zakład będzie kupował paliwo alternatywne.

Wiceburmistrz M. Wasztyl przypomniał, że niedawno Andrychów odwiedził wiceminister klimatu Ireneusz Zyska a także poseł Marek Polak i byli pozytywnie nastawieni do tego pomysłu.

Na co radni opozycyjni stwierdzili, że wiceminister pewnie nie za bardzo zrozumiał o chodzi, dlatego tak zareagował.

Radny Stanisław Prus wniósł pod koniec sesji wniosek aby ograniczyć wypowiedzi niektórym radnym. - Taką wiedzę można pozyskać w okresie międzysesyjnym. – argumentował.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

bycol, 06.08.2021 10:57

podobną "pilotażową" instalację zafundował andrychowski magistrat w minionych latach jako trzcinową oczyszczalnie ścieków w Inwałdzie. Pomimo wyliczeń, że jej budowa pochłonie więcej środków, niż budowa ciśnieniowego kolektora do oczyszczalni w Andrychowie, instalacje wybudowano. I co? Dzisiaj z "oczyszczalni" ścieki płyną nowym kolektorem do Andrychowa. Jak widać pilotaż w Andrychowie w modzie :):):)

Archanioł Michał, 17.07.2021 15:57

@Zakolog w punkt ! Nie bądźmy naiwni w oczekiwaniach, że będą tam sami patrioci lokalni co to ostatnia koszulinę ...., ale przydałoby sie by przynajmniej był jakiś cień ROZSĄDKU, a tam jest TYLKO INTERES. Kazik za swoich dobrych czasów śpiewał "Kurwie syny ja bym ich wszystkich zajebał gdybym tylko rewolwer miał". I strasznie i śmiesznie. A u nas tylko strasznie.

Zakolog, 16.07.2021 14:27

@FeelFree - Pan Gustav swoje obserwacje zaczerpnął głównie z wydarzeń Rewolucji Francuskiej, opisując zachowania paryskiego mieszczaństwa. Scena, w której przypadkowy uczestnik wydarzeń, podpuszczony przez obcy tłum, chwyta szablę strażnika Bastylii, próbując go nią zabić, jest przerażająca ! My natomiast mamy do czynienia z andrychowskim drobnomieszczaństwem i to zaledwie ukształtowanym w drugim pokoleniu. Dlatego występujące u nas atawizmy, są po wielokroć niebezpieczniejsze. Bez trudu możemy sobie wyobrazić poczciwego radnego Stanisława, który namówiony przez tłum burmistrzów, przegłosuje bez żadnej refleksji budowę zakładu utylizacji zdrowego rozsądku i ekologiczny koniec Andrychowa. Nasz radny Jakub Szela i jego koledzy będę to miasto rżnąć piłą, dopóki obcy Austriacy będą im płacić. Tu nie ma żadnej ideologii, tu jest czysty osobisty interes ?

FeelFree, 15.07.2021 16:41

@Zakolog - jakby to ująć? Hm... np. tak: "Człowiek przekonany, w którego umyśle panuje jakaś jedna idea, religijna lub inna, niedostępny jest dla wszelkich rozumowań, chociażby był najinteligentniejszy. Co najwyżej będzie on próbował - a najczęściej nie próbuje tego nawet - przez odpowiednie naciągania myśli i przekręcania niekiedy bardzo znaczne wynaleźć argument usprawiedliwiający jego poddanie się takiej, a nie innej idei." Pozdrawiam. Gustave.

Zakolog, 15.07.2021 11:07

@Archanioł Michał - Jakby to ująć, aby pani Mecenas, zamiast korzystać z letniego wypoczynku, nie musiała ślęczeć nad donosem prokuratorskim na podstawie art. 212 kk ? Może tak ! Nasz Tomuś posiada silne właściwości adherencji, potrafi skolonizować gówniane umysły, tworząc z nich swoich wyznawców, bezwolne narzędzia każdej jego głupoty. Cała sztuka polega na odpowiednim doborze kandydatów, a potem już samo się robi.

Archanioł Michał, 15.07.2021 09:28

Biogazownia, kompostownia zapewniam Cie @beskidmały przebadane, sprawdzone, i dużo TAŃSZE od SPALARNI. Trzeba chcieć ROZWIĄZAĆ problem, a nie ZAŁATWIAĆ SWOJE INTERESY.

Archanioł Michał, 15.07.2021 09:24

@beskidmały to porządny urzędniczek przyszedł do pracy i od razu DO ROBOTY, dawaj skrobnąć coś na MN. A co do meritum: Związek frazeologiczny to po prostu szczególny przypadek związku znaczeniowego. I tak dla jednego coś zielonego jest ODPADEM, a dla innego SUROWCEM. No ale początek to chcieć rozwiązać problem, a nie załatwiać swoje interesy. Trzeba wysłuchać specjalistów ( patrz post @FeelFree 14.07 ), a nie załatwiać swoje interesy, trzeba służyć mieszkańcom a nie załatwiać swoje interesy.

Skalpel, 15.07.2021 09:14

bskidmaly napisz jeszcze ile z tych setek i tysięcy ton odpadów nadje się do utylizacji-mineralizacji w tej innowacyjnej spalarni?

beskidmaly, 15.07.2021 07:07

Słuchaj Archaniołku- dodaj do worków targanych codziennie do kontenerów przez "sąsiadkę" i twoich "malutkich "jeszcze setki ton odpadow zielonych z posiadłości pobudowanych na terenie gminy i tysiące ton odpadów wielko gabarytowych ,a te odpady są najdroższe w zbiórce i w składowaniu. Pozdrawiam!

Archanioł Michał, 14.07.2021 16:28

Oj @beskidkumały oj beskidku problem sygnalizowany przez @Zakologa dotyczy również MATEMATYKI. Nie tylko dodajemy i mnożymy, ale również odejmujemy i dzielimy. Jak wykonujesz te pierwsze to pal licho czy najpierw zjesz, a później masz, czy najpierw masz, a później konsumujesz. Co innego z tymi drugimi. Ale ty widzę masz problem nie tylko w przypadku formułowania wypowiedzi co i z rachunkami. Zapewniam Cię solennie: moja sąsiadka ( rodzina pięcioosobowa) nie targa codziennie do śmietnika wora 50 kg, a i ja co kilka dni wynoszę mały, leciutki. @Zakolog tak właśnie wygląda kondycja intelektualna WYZNAWCY. Przecież takim to Tomuś wmówi nawet .......

madzia, 14.07.2021 12:42

Czytam że nawet wiceburmistrz mówi że projekt jest pilotażowy i nigdzie tak dużej takiej Spalarni czy zakładu utylizacji nie ma w Polsce. Czy wiceburmistrz, burmistrz i radni od burmistrza mogliby eksperymentować gdzie indziej???? Ważniejsza sprawa. My nie chcemy żeby wartość naszych domów była pół razy mniejsza niż ludzi np w Oświęcimiu czy Kętach gdzie na takie eksperymenty nie ma zgody. Nie chcemy kojarzyć się ze spalarnia dla Małopolski i Śląska. Nie chcemy jeszcze większych korków spowodowanych przez auta przewożące śmieci z Małopolski i Śląska do Andrychowa.

madzia, 14.07.2021 12:34

Panie kaczor - tzw. zalkolandia zawsze znajdzie wytłumaczenie i będzie kłamać jak z nut żeby usprawiedliwić podwyżki cen śmieci dla andrychowian z jednej strony a wysokie nagrody dla siebie z drugiej.

Zakolog, 14.07.2021 11:24

@beskidmaly - Zaczynam się martwić o poziom Twojego wykształcenia oraz prezentowany tu system logiczny. W słynnym frazeologizmie - „Człowiek nie może mieć ciastka i zjeść ciastka”, kolejność związków wyrazów, nie jest przypadkowa. Zjeść jabłko i mieć jabłko, ma całkiem odmienną wartość logiczną. Podobnie jest z – być do połowy w ciąży, u ssaków ciąże urojone występują bardzo często i są z nimi związane nawet zmiany hormonalne dla nich charakterystyczne. Od razu przestrzegam przed – każda kartka ma dwie strony, ponieważ istnieje rozmaitość topologiczna, która ma tylko jedną stronę. I coś mi podpowiada, że w naszym przypadku tą stroną nie są burmistrzowi radni i ich spalarnia.

beskidmaly, 14.07.2021 11:16

Panie/Pani Kaczor na wsiach zawsze będą odpady tańsze i lepiej posegregowane niż w zabudowie wielorodzinnej. Bo smieci oddawane w workach nie są anonimowe tak jak odbierane z bloków SM i Wspólnot Mieszkaniowych i jest ich po prostu mniej wytwarzanych przez mieszkancow wiosek niż przez mieszkancow miast. Na terenie Gminy Andrychow "zdeklarowany" mieszkaniec wytwarza ponad 400 kg odpadow a mieszkaniec Wieprza ok 250 kg miesięcznie wiec dlaczego we Wieprzu maja płacić tyle samo za smieci co w Andrychowie.

syzyf, 14.07.2021 10:49

Panie i Panowie radni wstyd wlaśnie musimy sie zastanowić jak się pozbyć zachowujących się jak dzieci z piaskownicy radnych.Pan Kubień odbywa narady na Krakowskiej , bo na Nowogrodzką za daleko i jątrzy .Popatrzcie radni PiS kogo macie za prezesa ,Polski ład to nieład i klęska,mieszkańcy powinni się bać takich wypowiedz poza tym doradcy Pana Czarnka już uznali kobiety za nic nie warte.

kaczor, 14.07.2021 00:17

jeżeli pomysłem na zachowanie opłat za śmieci jest dla tzw. "żakowców" utopienie Andrychowa w śmieciach z całej Małopolski zachodniej, zbudowanie skojarzenia Andrychowa ze spalarnią śmieci to kiepsko z nimi. Zamiast budowania czegoś co wielu nazywa SPALARNIĄ popatrzcie, wejście przykład z gmin gdzie opłaty za śmieci są niższe i podpowiedzcie burmistrzowi Żakowi jak to da się zrobić!!!!!! A nie klepać mu komplementy niczym zakochany w nim nastolatek albo lizodu.....

kaczor, 14.07.2021 00:11

"tak jak nie mozna byc do polowy w ciąży. Niech przeciwnicy pokaża ze jest inne wyjście na obniżenie lub na utrzymanie na obecnej wysokiej stawce oplat za odpady " proszę bardzo. W Wieprzu płacą MNIEJ niż z woli ekipy burmistrza Żaka mieszkańcy osiedla w Andrychowie

FeelFree, 14.07.2021 00:08

https://www.portalsamorzadowy.pl/osoba/roman-babski,19865.html

FeelFree, 14.07.2021 00:07

@beskimaly - Ty chyba faktycznie wszędzie widzisz "przeciwników", to niedobrze wróży... Problem śmieci to problem każdego z nas. Tylko jeszcze większym problemem, jest, że znowu burmistrze uważają mimo swojego śmieciowego dyletanctwa, które już nieraz w mediach pokazali, że wiedzą najlepiej i co gorsza próbują decydować za nas. A przecież demokracja i monarchia to dwa zupełnie różne ustroje, "oczywiście mogę się mylić"??? Podczas ostatniej sesji miał zamiar wystąpić ekspert w sprawie gospodarki odpadami, natomiast nie wyraził na to zgody przewodniczący pan Roman B. co zakrawa w moim odczuciu na kpinę z demokracji i mieszkańców oraz radnych. Tak, to ten sam człowiek, który na tej samej zdalnej sesji łączył czyli likwidował, po wcześniejszych zapewnieniach "nie spoczniemy" szkołę podstawową i poddawał pod głosowanie bezprawne przywileje dla siebie samego, co wyglądało jak nagroda za spełnienie misji likwidacja SP3. Też, z resztą bez dopuszczenia do głosu obywateli... Radni chcą zaprosić gościa, eksperta w sprawie gospodarki odpadami, a któraś tam kolejna ręka wójta Żaka w postaci przewodniczącego blokuje wystąpienie. Szczytem zaś nie napiszę czego jest tekst wice-wójta z Oświęcimia: "Nie wyobrażamy sobie takiej inwestycji bez konsultacji społecznych." Te cytat świetnie pokazuje, czym się różnią obiecanki-cacanki tej władzy od faktów. Gratuluję pomysłu pod tytułem zabrać komuś głos, wyłączyć mikrofon, nie dopuścić do głosu a potem jeszcze krzyczeć, że "propozycji zero". Faktycznie bezwzględne zero.... tu się zgadzam. P.S. przy okazji kolejny link do portalu samorządowego... kolejny Twój ulubieniec?

FeelFree, 13.07.2021 23:48

https://gazetakrakowska.pl/p/kandydaci/osobowosc-roku-2020%2C1009389/?groupId=85023

FeelFree, 13.07.2021 23:46

https://www.portalsamorzadowy.pl/osoba/tomasz-zak,839.html

FeelFree, 13.07.2021 23:45

@tomekx - odnośnie wpisu o 80% poparcia dla burmistrza to proszę podać źródło, bo tak to post można rozpatrywać wyłącznie jako rozpaczliwą próbę zaklinania bardzo skrzeczącej rzeczywistości... Hmm... bo taki na przykład portal samorządowy pokazuje co innego, podobnie jak wynik głosowanie na osobowość roku 2020 Gazety Krakowskiej, który jakoś tego również nie potwierdził. A pan Żak się już się coraz bardziej chyba plącze w zeznaniach i w tym co robi; bo mówi publicznie na sesji o supermarkecie na osuwisku, a potem nie przeszkadza mu to występować w roli życzliwego samorządowca z okazji wiechy na tej prywatnej inwestycji. Linki w następnych postach...

beskidmaly, 13.07.2021 22:39

Brawo Tomekx nie mozna zjeść jabłka i miec jabłka tak jak nie mozna byc do polowy w ciąży. Niech przeciwnicy pokaża ze jest inne wyjście na obniżenie lub na utrzymanie na obecnej wysokiej stawce oplat za odpady jak tacy mądrzy. Krytykantów wielu ale propozycji zero bezwzględne zero. Pozdrawiam!

ƅarte, 13.07.2021 22:36

A nie 180% ?

tomekx, 13.07.2021 22:00

Tak jest panie burmistrzu jedziemy dalej po kolejna kadencję 80 % mieszkańców Pana popiera

kaczor, 13.07.2021 20:27

Czy ktoś rozsądny wybraża sobie że przy takich korkach jakie obecnie mamy mogą dojść jeszcze te spowodowane przez kilkanaście?, kilkadziesiąt? aut dowożących dziennie śmieci do spalarni/zakładu w Andrychowie????

kaczor, 13.07.2021 20:26

pomawiam pytanie dlaczego to co gdzie indziej w Polsce nazywane jest SPALARNIĄ także przez dziennikarzy w Andrychowie nazywa się zakładem termicznej utylizacji odpadów??? O co chodzi?

hebes1125, 13.07.2021 20:10

Mam nadzieję, że to już ostatnia kadencja obecnej władzy. Burmistrza i jego radnych!!! Ludzie obudzcie się i do wyborów przeciwko. Czas oczyścić naszą ziemię z chwastów.