Radni dokonali zamiany działek. Dojazd do firm wytyczony zostanie nową trasą

, Polityka, Wiadomości, 26.08.2019 08:40, PG
Sprawa wzbudza spore emocje.
Radni dokonali zamiany działek. Dojazd do firm wytyczony zostanie nową trasą

Podczas piątkowej (23.08.) sesji Rady Gminy Wieprz, radni podjęli ciągnący się od dawna już problem ulicy o nazwie Twierdza. Jest to droga dojazdowa do kilkunastu przedsiębiorstw oraz do gospodarstwa rolnego, którego to właściciel Alojzy Serwin, przybyły na sesję zaapelował do radnych o zamianę działek i wydzielenie drogi na dojazd w innym miejscu.

Gmina na to przystała i przygotowała uchwałę zamiany nieruchomości będącej własnością gminy - ul. Twierdza na działkę, która jest własnością Alojzego Serwina. Wartości działek są porównywalne.

Serwin prowadzi tamtejsze gospodarstwo od ponad 20 lat i jeśli ta doga dojazdowa nadal tam będzie, to jak sam stwierdził, będzie musiał zamknąć produkcję. Podczas sesji posługiwał się takimi argumentami jak: bioasekuracja (ochrona świń przed chorobami) czy dobrostan zwierząt. - Ja nie mam nic przeciwko nowopowstałym firmom ale apeluje wydzielenie drogi poza gospodarstwem. – mówił A. Serwin podczas sesji.

Z kolei Piotr Stec, właściciel jednej z firm znajdujących przy tej drodze, złożył na ręce wójt Wieprza Małgorzaty Chrapek petycję podpisaną przez 9 właścicieli innych przedsiębiorstw, którzy prowadzą firmy na tym terenie. Petycja dotyczyła wstrzymania zamiany działek. Przedsiębiorca twierdził, że wójt obiecała w 2017 roku wyremontować ul. Twierdza a o planowanych zamianach nikt ich nie poinformował.

- Koszt remontu tej drogi byłby znacznie niższy niż budowanie nowej drogi od podstaw. To działanie na szkodę gminy. – przytaczał słowa petycji P. Stec. - Niedopuszczalna jest taka sytuacja że próbujecie pozbawić nas bez dojazdu. My płacimy podatki a rolnicy nie. Według Steca gmina skandaliczny sposób nie liczy się z prawami przedsiębiorców.

Małgorzata Chrapek poinformowała, że Twierdza to nie jest drogą gminna tylko nieruchomością będącą własnością gminy, a to co innego. Podała też, że orientacyjny koszt remontu tej drogi to około 200 tys. zł a budowy nowej – 300 tys. zł. - Jest to różnica ale nie można zaprzepaścić rolnictwa w gminie Wieprz. – mówiła wójtowa i dodała, że cieszy się że Ci właśnie przedsiębiorcy zainwestowali w gminie Wieprz przypominają, że w Wieprzu są najniższe podatki w okolicy dzięki radnym poprzednich kadencji.

Radny Gawenda, również rolnik, pouczył A. Serwina, że jeśli nie spełnia warunków bioasekuracji to nie powinien występować w ogóle o dotacje unijne. Zaznaczył też, że problemem są dwa zakręty o kącie prostym, które miałyby występować na nowej drodze, co utrudniłoby dojazd tirom. Radny Gawenda stwierdził, że taka zamiana jest szkodliwa dla gminy i wystąpił o wycofanie jej z porządku obrad.

Radny Sopicki poddał w wątpliwość to, że za 300 tys. zł wybuduje się nową drogę. Podkreślił, że trzeba przygotować rzetelny kosztorys. Wójt odrzekła, że dopóki nie będzie miała własności nie może wykonać żadnego projektu ani kosztorysu.

M. Chrapek obiecała, że dopóki nowa droga nie zostanie wybudowana, ul. Twierdza będzie służyć za dojazd. - Czy ja wyglądam na taką głupią, że firmy zostawię bez drogi? – dziwiła się wójtowa, że tak ktoś mógł pomyśleć.

Mimo że radny Bogdan Gawenda złożył wniosek formalny o wycofanie tej uchwały z porządku obrad to radni go odrzucili a uchwałę o zamianie przyjęli 8 głosami „za”, 3 „sprzeciw” i 2 „wstrzymującymi się”.

Nowa droga ma zostać wybudowana maksymalnie do 2025 roku ale zapewne powstanie w najbliższych latach.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

aleocochodzi, 26.08.2019 11:14

Szanujmy sobie rolników bo człowiek może żyć bez różnych rzeczy ale nie bez jedzenia. A rolnicy niech produkują zdrową żywność bez glifosatu (m.in. roundup) i neonikotynoidów. Cała europa z tego już się wycofała a niemcy czyszczą sobie magazyny zatruwają Polskę.