reklama
reklama

Pustki w kasie Andrychowa? Radni zdecydują w piątek w ważnej sprawie

Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 20.06.2024 17:37, GM
Ekipa Beaty Smolec od wielu tygodni wysyła sygnały, że sytuacja budżetu Andrychowa po poprzednikach jest zła i zagrożone są inwestycje.
Pustki w kasie Andrychowa? Radni zdecydują w piątek w ważnej sprawie
Miesiąc od objęcia władzy przez burmistrz Andrychowa Beatę Smolec można odnieść wrażenie, że w gminie kompletnie nic się nie dzieje. W komentarzach na mamNewsa.pl czasami nie brak złośliwości ze strony mieszkańców, że burmistrz najczęściej widywana jest na piknikach i festynach. Ogłoszone przed wyborami przez poprzedniego burmistrza Tomasz Żaka przetargi nie są rozstrzygane, a nowe inwestycje praktycznie nie startują.

Inna sprawa, że wiele tych przetargów wyszło po prostu źle. Przykładowo, oferty składane na remonty kilku dróg znacznie przekraczają zakładany na ten cel przez poprzedniego burmistrza budżet. A ekipa Beaty Smolec od wielu tygodni wysyła sygnały, że sytuacja budżetu gminy po poprzedniku jest po prostu zła i nie ma z czego dołożyć.


Tak czy inaczej, Tomasz Żak zaplanował na 2024 rok emisję obligacji na kwotę aż 16 mln zł - po to m.in. aby realizować założone w budżecie inwestycje. Obligacje gmina będzie musiała kiedyś wykupić, ale to już inna sprawa.

Beata Smolec twierdzi, że w tym roku w siłą rzeczy musi realizować budżet poprzednika, bo stery w mieście objęła dopiero na początku maja. Dlatego podczas środowej (19.06) sesji Rady Miejskiej w programie była uchwała w sprawie emisji obligacji na kwotę aż 16 mln zł. Uchwała nie została jednak przyjęta. Aż 20 radnych było przeciwko kolejnemu - de facto - zadłużaniu gminy – nawet radni z komitetu Tomasza Żaka, którzy przecież kilka miesięcy temu uchwalali budżet gminy.

Przeciwko byli także radni popierający Beatę Smolec. Im się akurat nie ma co dziwić, bo wielu z nich wchodziło do Rady Miejskiej z przesłaniem sprowadzającym się do kilku słów: „Stop dalszemu zadłużaniu gminy!”

Wczoraj pisaliśmy, że brak emisji obligacji może skończyć się ograniczeniem zaplanowanych na ten rok inwestycji. Zobacz: Radni nie zgodzili się na emisję obligacji komunalnych. Może być krucho z inwestycjami.

Wygląda na to, że Beata Smolec zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego w piątek (21.06) odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej – nadzwyczajna – zakładająca znowu podjęcie decyzji w sprawie emisji obligacji.Jak tym razem zagłosują radni? Beata Smolec przekonywała w czwartek, że będzie nakłaniać radnych do podjęcia uchwały, ponieważ jest to po prostu realizacja tegorocznych założeń budżetowych. - Nieuchwalenie tych 16 mln spowoduje brak możliwości realizacji niektórych inwestycji, a być może nawet problemy z realizacją już trwających umów. To zapewnienie stabilności finansowej gminy w tym roku – mówiła.

- Aby zrealizować trwające projekty, potrzebna jest uchwała, która sfinalizuje zaplanowane i uwzględnione w budżecie na 2024r. obligacje na kwotę 16 mln, które wczoraj zostały przez Radnych odrzucone. Szanowni Mieszkańcy, zrobię wszystko, żeby realizować ważne dla Was inwestycje. Jednak Wasze bezpieczeństwo finansowe jest również dla mnie priorytetem. Proszę Was o kredyt zaufania

- napisała z kolei w czwartek wieczorem na facebooku.

W piątek przed nadzywczajną sesją ma przekonywać radnych ją popierających do podjęcia decyzji o emisji obligacji.
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

konto, 12.07.2024 08:16

@wiktoria łącz kropki - najgenialniejsze umysły z całej gminy wparowały do urzędu i myślą i głowią się i proponują - i co z tych głów się zrodzi to wtopa. No ale z geniuszami już tak jest, że prosty naród tego nie zrozumie, co geniusz narodowi chce dać. Miłego dnia i pływania:)

Konkret, 21.06.2024 16:42

Odpowiadam Obserwatorze. Zapatrzyliśmy się na was i dlatego tak daliśmy się podpuścić. Twoi ciągle przed ołtarzem, ciagle na klęczkach, ciagle morały o uczciwości... i tak człowiek da się oszukać. Wam nie można ufać. W dodatku te wnioski o uchylenie immunitetów, te oskarżenia poparte opowieściami kumpli od złodziejstwa...

Obserwator, 21.06.2024 14:23

Dlaczego więc konkrecie działacie z Tomaszem jak Morawiecki i PIS? Przecież Platforma, Lewica to Wasze partie matki, oni działają inaczej niż PIS

home, 21.06.2024 14:03

Oczywiście, że jest inne wyjście. Tylko nie wiecie jak to zrobić. Nie wiecie, skąd pozyskać pieniądze. A poza tym jeśli nie zgadzacie się z inwestycjami, które zaplanował Pan Burmistrz to z nich zrezygnujcie. Do konca roku jeszcze daleko. Trzeba mieć jakąś wiedzę i umiejętności żeby coś swojego zaproponować, a nie jak stado owiec robicie to co Pan Burmistrz zaplanował.

Konkret, 21.06.2024 14:01

Niech cie będzie - Obserwatorze. Żak według was fatalnie rządził, ale teraz rzadzą ci co krytykowali Żaka, rządzą ci co niby mieli lepsze pomysły na funkcjonowanie miasta. I dalej Żak winny ? Tusk operuje na budżecie Morawieckiego i dzisiaj ten Morawiecki twierdzi, ze fatalny stan finansów publicznych to wina Tuska i Domańskiego. Nawet obwieścili, że to jest "dziura budżetowa Domańskiego, pomimo, ze to Morawiecki i PiS uchwalili i przekazali taki budżet następcom. Skąd taka różna ocena identycznego tematu ?

Obserwator, 21.06.2024 12:20

Nie ma wyjścia, operują na budżecie Żaka który zostawił w fatalnym stanie, zaplanował emisję tych obligacji, dziwi tylko że sam zagłosował przeciwko skoro wiedział co robi

Bento_A.A., 21.06.2024 10:23

i jeszcze jedno, to że ona teraz wypuści obligacje to nie jest nowe zadłużanie, to jest zadłużanie, które już było, tak, to jest bardzo logiczne, ale chyba tylko w jej głowie

Bento_A.A., 21.06.2024 10:22

posłuchajcie rozmowy ze smolec w radiu andrychów, dla niej 16 milionów kredytu to sprawa techniczna, ręce opadają

konto, 21.06.2024 08:57

tak prawica rozpykała opozycję na poprzedniej sesji, że dzisiaj musi w świetle kamer sama siebie rozpykać

beskidmaly, 20.06.2024 21:20

Brawo konkret! Masz 100 % racji .Andrychow ma wielkie szanse na zrobienie dobrego interesu z budową zakładu zgazowywania odpadów. Pani Burmistrz powinna zrobic z burmistrza Zaka i Wasztyla zastępców Burmistrza i gmina pięknieje i rozwija się. Ale pani burmistrz nie stać na wzniesienie się ponad podziałami bo ona z pisu jest i nie może tego zrobić!

Konkret, 20.06.2024 19:48

Jaśnie Panie - ja nawet mogę sie zgodzić z twoją tezą, ze ryzykowne jest branie kolejnego kredytu na inwestycję być może chybioną. Tylko gdyby każdy bał sie ryzyka, to pewnie nadal chodzilibyśmy za sochą (taki pierwotny pług do orania ziemi) i w zgrzebnych koszulach. W przypadku zakładu utylizacji może i jest ryzyko, ale nie wieksze niż kilka %, bo okoliczne gminy i miasta nie mają takiego sposobu pozbywania sie śmieci, a zanim u siebie wybudowałyby takie instalacje, to przez kilka lat korzystały by z instalacji andrychowskiej płacąc za tą usługę. Jesli ta inwestycja była ryzykowna, to jakim prawem Jasiek z Krzyśkiem doprowadzili do budowy otwartego basenu i to na kredyt konsumpcyjny wyżej oprocentowany. Tam było na milion procent wiadomo, ze ta inwestycja będzie nie rentowna. Każda wybudowana sala sportowa, boisko też jest nie są rentowne, a mimo to buduje sie te obiekty. Żeby nie tylko teoretyzować, to podam ci przykład z mojej historii. 30 lat temu prowadząc jakąś tam działalność gospodarczą ze współczuciem patrzyłem na jednego znajomego - dzisiejszego współwłaściciela Maspexu jak ten z trudem sprzedawał "swoje" produkty. Moje produkty wtedy szły jak ciepłe bułeczki. Dzisiaj jesteśmy na diametralnie różnych poziomach zamożności, hierarchii społecznej... bo ja sie bałem, albo nie potrafiłem zainwestować nawet biorąc kredyt, a ci z Maspexu nie bali sie, mieli pomysł i dzisiaj sa tu gdzie są. Ja też tu gdzie jestem, i też u mnie nie ma źle, ale nie tak jak u nich - żeby nie było że narzekam . Kredyt to nie grzech, byle go nie przegrać, albo nie przejeść.

home, 20.06.2024 19:35

gdzie drogi, gdzie inwestycje, gdzie apteki, gdzie opieka całonocna???? nic nie umie, nic nie potrafi

home, 20.06.2024 19:34

smolcowa mówiła, że wybierze inwestycje, które da się zrobić bez zadłużania, to niech wybierze, a teraz nie wie, nie umie, nie orientuje się????? nie wie, jak to zrobić???? okazało się praca burmistrza to nie tylko festyny i pikniki????

Bento_A.A., 20.06.2024 19:10

Wczoraj Smolec, Kacperek i Perończyk złamali karki swoim radnym i radnym Eweliny po raz pierwszy. Jeśli jutro ci sami radni zagłosują za obligacjami to będzie znaczyło że złamią im karki po raz drugi. To wy radni zostaliście wybrani, nie perończyk, nie kacperek, nie musicie słuchać tego teamu dbającego tylko o swoje pensje, bo o swoje zadbali od pierwszego dnia. Jutro możecie zostać bohaterami mając swoje zdanie do końca, albo zhańbić się i ośmieszyć na zawsze. Wybór należy do was

Proszowianka, 20.06.2024 19:03

Wszystko co się pojawia na facebooku pisze Perończyk. Smolec jest przez nią zarządzana, przyjrzyjcie się jak ją kontroluje, każdy ruch i każde słowo, miejcie to na uwadze, a co kieruje perończyk tego nie wie nikt, najbliżej temu do chaosu, biedna nasza gmina.

syzyf, 20.06.2024 18:53

proponuje aby było tak jak drzewiej bywało radni niech zrezygnują z diety/za czasów mojej młodości radni pracowali za dziękuje nie było diet / ,a P.Beata i jej zastępca niech nie biorą tysięcy i niech pokażą ,że potrafią pracować i zależy im na gminie . Jako nagrodę beli mieli wdzięczność mieszkańców .

Jaśnie Pan, 20.06.2024 18:53

Konkrecie, odnośnie zakladu ekologicznego spalania odpadów, przyjmijmy że jesteś nauczycielem w szkole i zarabiasz 5k netto, masz już kredyt na mieszkanie który ledwo spłacasz, ale pomyślałeś, że weźmiesz kolejny, 5 razy większy od tego który masz, bo Twój szwagier podsunął Ci nowatorski pomysł na biznes którego jeszcze nikt nie miał, jaką masz gwarancję że biznes wypali? Żadnej. CO jak nie wypali? Będziesz spał pod mostem do końca życia. I taka sama jest sytuacja z tą spalarnią Tomaszka, pomysł może i fajny, ale nie dla malutkiej gminy, która ma 100 milionów długu na karku. Takie wizje w dużym mieście jak Kraków. Dziwię się, że byly juz burmistrz nie startował na Prezydenta Krakowa tylko andrychowa, które tak wyprowadzal z zaściankowości, że jest dzięki niemu jedną z najbardziej zadłużonych gmin w okolicy.

matek81, 20.06.2024 18:23

Czyli jednym słowem zrobili z siebie kretynów do potęgi, jak pan Żak był przy władzy i jego radni ( pomijając nowych), to zadłużenie i obligacje były ok. A teraz to jest złe, mistrzowie!!! Daj pan spokój, wstydu oszczędź.

matek81, 20.06.2024 18:23

Czyli jednym słowem zrobili z siebie kretynów do potęgi, jak pan Żak był przy władzy i jego radni ( pomijając nowych), to zadłużenie i obligacje były ok. A teraz to jest złe, mistrzowie!!! Daj pan spokój, wstydu oszczędź.

andrychowianin1, 20.06.2024 18:11

Ludzie dajcie spokój oni rządzą od miesiąca a wy już oczekujecie nie wiadomo czego Niejedna mina pewnie jest w urzędzie

Konkret, 20.06.2024 18:06

Nie żebym sie wymądrzał, ale od dość dawna wyznaję zasadę, ze wydawać pieniądze jest całkiem łatwo. Znacznie trudniej jest je zarobić. Samorządy małych miast swoje budżety opierają głównie na subwencjach rządowych, na dotacjach celowych, na podatkach głównie od nieruchomości. Chyba każdy wójt burmistrz czy prezydent chce zostawić po sobie jakiś pomnik. Najczęściej są to sale gimnastyczne i nikt nie baczy że taka sala może i potrzebna ale nie aż tak żeby ja budować w pierwszej kolejności, za wszelka cenę kosztem innych bardziej potrzebnych inwestycji. W Andrychowie takimi pseudo pomnikami są fontanny. Na nie także była ogólnopolska moda. Wszystko to są inwestycje budżetożerne. Znacznie trudniej jest rozkręcić jakąś działalność przynoszącą dodatkowe zyski dla samorządu żeby nie liczyć tylko na subwencje. Burmistrz Żak też takie budżetożerne pomniki po sobie pozostawił - uważam że bardziej trafione niz fontanny, ale też miał pomysł z zakładem utylizacji śmieci. Jak wiemy jego opozycja i przeciwnicy wołali NIE. Nie to nie. Ja nie mam pretensji, ze ktoś był na NIE zakładowi utylizacji, ale będąc na nie powinien zaproponować jakieś swoje rozwiązanie - być może lepsze od tego Żakowego. Nic takiego się nie pojawiło. Nie bo nie. Teraz rządząca miastem i gminą przedwyborcza opozycja jęczy, ze nie ma kasy, chciała nawet wyemitować obligacje tak krytykowane jeszcze kilka tygodni temu. Obligacje trzeba kiedyś wykupić i emitując je trzeba mieć jakąś wizję jak to kiedyś wykupi ten kto wtedy będzie rządził. Uważam, ze Żak taką wizję miał, ale jak się nie podobało, to proszę teraz ćwiczyć swoje pomysły jeżeli takie są. Jakoś dziwnie milczy znawczyni od wszelakich tematów pani radna Studniarz. Krzysiek milczy bo go nie ma, chociaż mógłby sypnąć jakimiś swoimi pomysłami, których nie miał kiedy rządził Andrychowem razem z Jaśkiem. Tak się to życie toczy...

Koniczynka, 20.06.2024 18:03

Czyli wychodzi na to że Beatka chce jeszcze bardziej zadłużyć Gminę Andrychów. A w obietnicach przedwyborczych mówiła całkiem co innego... Koniec świata, jednym słowem. Nikt z radnych nie poprze tego, zwłaszcza tych przeciwnych Żakowi. Bo by się skompromitowali.

Koniczynka, 20.06.2024 18:01

Czyli wychodzi na to że Beatka chce jeszcze bardziej zadłużyć Gminę Andrychów. A w obietnicach przedwyborczych mówiła całkiem co innego... Koniec świata, jednym słowem.

tomekx, 20.06.2024 17:59

Tomasz Żak na tak on wie jak się robi inwestycje