Przedszkole do likwidacji. Władza: nie ma już odwrotu

, Polityka, Wiadomości, 15.05.2019 19:00, PG/WB
Awantura o przedszkole. Wójt gminy apeluje o zjednoczenie.
Przedszkole do likwidacji. Władza: nie ma już odwrotu

Rada Pedagogiczna wraz dyrektorem szkoły podstawowej we Frydrychowicach zdecydowała o likwidacji przedszkola, które znajduje się w Wiejskim Domu Kultury przy ul. Floriańskiej i przeniesienia dzieci do istniejącego przedszkola w Zespole Szkolno – Przedszkolnym przy ul. Wadowickiej.

Rodzice są tym faktem załamani. Czują się oszukani, gdyż decyzja została podjęta bez konsultacji z nimi. Mają żal do dyrektor szkoły Edyty Skowron o zatajenie sprawy.

Jak mówił przedstawiciel rodziców podczas sesji Rady Gminy, dyrekcja szkoły postawiła rodziców przed faktem dokonanym, informując ich tylko o tym, że albo zapisują dzieci do przedszkola w szkole albo w ogóle.

Od września do przedszkola umiejscowionego w szkole będzie uczęszczać 117 dzieci! Podczas sesji Rady Gminy, która odbyła się w środę (15.05.) przedstawiciel rodziców złożył na ręce wójt Małgorzaty Chrapek pismo z prośbą o uratowanie przedszkola przy Wiejskim Domu Kultury z podpisem 553 mieszkańców Frydrychowic.

Wójt oznajmiła, że nie ma takiej opcji.- Nie podważę decyzji pani dyrektor. - mówiła pani wójt, twierdząc że druga strona nie ma żadnych argumentów, które przemawiałyby za pozostaniem tego przedszkola.

Rodzice obawiają się, że szkoła nie jest przystosowana na tyle oddziałów przedszkolnych. Poza tym dzieci będą miały kontakt ze starszymi uczniami, co może źle wpłynąć na ich rozwój. Podstawowym problemem jest jednak parking, którego nie ma pod szkołą. Jeśli o godz. 7 rano 120 samochodów będzie chciało gdzieś zaparkować na przynajmniej 15 minut i zaprowadzić dziecko do przedszkola to rzeczywiście będzie ciężko.

M. Chrapek obiecała, że będzie oddzielne wejście dla przedszkolaków a także plac zabaw. Odziały przedszkolne będą umiejscowione na pierwszym piętrze.- Ta szkoła kiedyś liczyła 500 uczniów. Teraz jest ich o połowę mniej, z tego względu przedszkolaki na pewno się pomieszczą.- mówiła pani wójt. Kuratorium oświaty zaakceptowało takie rozwiązanie.

Dyrektor ZSP Edyta Skowron poinformowała, że od trzech lat w tej szkole działają 4 oddziały przedszkolne. - W związku z wygaszaniem gimnazjum mamy warunki i miejsce żeby otworzyć kolejne oddziały. Nic się tym dzieciom w szkole złego nie dzieje. Rodzice są zadowoleni. Decyzji nie zmienię. Nie ma przedszkola od 1 września na ul. Floriańskiej. – oznajmiła dyrektorka.

Edyta Skowron stwierdziła też, że nie ma jak sprawować nadzoru nad tak oddalonym budynkiem, bo nie ma prywatnego samochodu ani telefonu. Cała wypowiedź dyrektor znajduje się w nagraniu sesji.
Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Turboplazmotron, 19.05.2019 12:49

"Siedzibą szkoły, w rozumieniu art. 58 ust. 1 ustawy o systemie oświaty (u.s.o.), jest dokładnie wskazany adres, pod którym się ona mieści, a nie jedynie oznaczenie miejscowości. Przeniesienie siedziby szkoły stanowi przekształcenie szkoły w rozumieniu art. 59 ust. 6 u.s.o., a zatem stosowna procedura jego dokonania wynika z odpowiednio stosowanych art. 59 ust. 1 i 2 tej ustawy.Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 marca 2014 r. sygn. I OSK 3045/13." Wydaje mi się że rada gminy ma jednak coś do powiedzenia.

Prawda, 19.05.2019 10:49

To nie jest likwidacja tylko przeniesienie . A jeśli niema likwidacji to gmina i kuratorium wtedy już nie mają do tego prawa. Więc to już wcześniej było zaplanowane .

Turboplazmotron, 19.05.2019 09:58

I proszę nie mieszać kompetencji dyrektora szkoły a rady gminy.

Turboplazmotron, 19.05.2019 09:56

"Procedura likwidacji przedszkola wymaga: podjęcia przez Radę Miasta/Gminy uchwały w sprawie „zamiaru likwidacji” przedszkola (żaden inny organ nie jest organem właściwym do złożenia wymaganego prawnie oświadczenia woli „o zamiarze likwidacji”), zawiadomienia „o zamiarze likwidacji” przedszkola: rodziców dzieci, kuratora oświaty oraz organ wykonawczy gminy w nieprzekraczalnym 6-miesięcznym terminie (należy przekazać treść tej uchwały), uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty w drodze postanowienia (gmina składa wniosek z uzasadnieniem oraz uchwałę o zamiarze likwidacji), podjęcie przez Radę Miasta/Gminy uchwały o likwidacji przedszkola." Proponuję sprawdzić.

Prawda, 18.05.2019 23:07

Prawda jest taka że jeden nauczyciel byłby do zwolnienia więc Pani derektor przeniosła przedszkole do szkoły. Zadecydowali o tym nauczyciele ale czy ktoś z nich by patrzył na dobro dzieci przecież chodziło o ich dobro. Mamy 120 dzieci do przyjęcia (jeszcze takiej liczby niebylo we Frydrychowicach ) spokojnie jesli w szkole zostaly 2 klasy wolne to mozna bylo zrobic 3 oddzialy w szole i 2 oddzialy zostawic przy domu kultury. Teraz tylko czekac jak dzieci w szkole beda chodzily na popoludnie albo za 3 moze 4 lata przyjmą tylko 50 dzieci do przedszkola bo braknie miejsc . A przyrost we frydrychowicach jest więc problem będzie bo szkoła się nierozciagnie. A jeśli przedszkole zostanie zamknięte to odwrotu niebedzie.

Czarnazozłza, 17.05.2019 12:54

A czy rodzice zwrócili uwagę na to, że do przedszkola na Floriańskiej może bez problemu wejść pijak? Nikt nie zwraca uwagi na to, że nikt nie pilnuję, kto i kiedy wchodzi do tamtego przedszkola. Drzwi nie zawsze są zamykane, i nie ma tam nawet kto kontrolować takie rzeczy. Nie mówiąc już o kradzieżach ubrań i stromości schodów. W najlepszym wypadku, gdyby jedno z dzieci z nich spadło to skończyłoby się to tylko na stłuczeniach. To przedszkole może jest tam od kilkudziesięciu lat, ale niektóre rzeczy po prostu muszą się zmieniać i osoby, które nie mają nawet dzieci czy wnuków nie powinny wypowiadać się na ten temat. Robicie z błahostki wielką aferę, która jest bez sensu. Pani dyrektor stara się jak najlepiej dla wszystkich dzieci i powinniście to zrozumieć. Myśli o dobrze dzieci i naprawdę się stara, żeby było im lepiej. Jeżeli chodzi o parking, to pod szkołą jest mnóstwo miejsca do parkowania, pod sklepem, pod kaplicą, pod szkołą i nie sądzę, że przejście kilku metrów będzie problemem, chyba, że ktoś ma poprzewracane w głowie. Ogarnijcie się ludzie i myślcie o dobru dzieci a nie swoim.

Turboplazmotron, 16.05.2019 07:49

Przykre jest to że pseudoekonomia i konformizm dwóch Pań(przy wsparciu reszty nauczycieli) wygrywa z dobrem mieszkańców (przedszkolak to też mieszkaniec!!!).

Porzeczka, 15.05.2019 22:24

Gdyby nie decyzja pani dyrektor mielibyśmy tutaj artykuł że ponad 20 dzieci nie zostało przyjętych do przedszkola we Frydrychowicach.... tak źle i tak nie dobrze... no niedogodzi...

kaczor, 15.05.2019 22:19

serio mamy uwierzyć że to dyrektor tu decyduje a wójt i radni "grają drugie skrzypce"?

kaczor, 15.05.2019 22:18

kurcze, może jednak wójt zmieni swoje podejście do tematu?

Turboplazmotron, 15.05.2019 20:31

Zastanawia mnie brak posiadania telefonu przez panią dyrektor czy to jej wybór czy może czynnik ekonomiczny? Jak będę przejeżdżał przez Frydrychowice to Ją zapytam , mogę sprezentować swoją starą komórkę jeśli będzie taka potrzeba :)