reklama

Przedłużą kadencję wójtów, burmistrzów i radnych?

Polityka, Wiadomości, 16.06.2022 20:17, DK
To będą najdłuższe kadencje w historii?
Przedłużą kadencję wójtów, burmistrzów i radnych?

Czy pomysł przeniesienia wyborów samorządowych na wiosnę 2024 roku ma sens? Głównym powodem ma być uniknięcie skumulowania wyborów samorządowych z wyborami do Sejmu i Senatu, które są zaplanowane na jesień 2023 r. Wybory samorządowe mają zostać przełożone na wiosnę 2024 roku. Taki plan ma PiS.

Pojawiają się jednak wątpliwości - czy głównym powodem zmiany terminu może być kalkulacja polityczna?

Zgodnie z Konstytucją RP wybory do Sejmu i Senatu powinny odbyć się w niedzielę między 13 października a 11 listopada 2023 r. Samorządowe natomiast między 21 września a 14 października 2023 r.

PiS twierdzi jednak, że w takim wypadku nałożyłyby się na siebie czynności takie jak powołanie komisji, rejestracja kandydatów, problem ze znalezieniem wystarczającej liczby chętnych do pracy, przy wyborach w tak krótkim odstępie czasu.

Wskazano więc opcję przełożenia wyborów samorządowych na wiosnę 2024. W najbliższych tygodniach PiS ma przedstawić projekt ustawy w tej sprawie.

Kadencja wójtów, burmistrzów, radnych, prezydentów miast, byłaby w takim wypadku rekordowo długa - trwałaby 5,5 roku.

Co na to lokalni włodarze?

Tomasz Żak burmistrz Andrychowa:
Słyszałem, że prezydent ma zawetować ten pomysł. Ale w polityce trzeba być przygotowanym na każdy termin.

Małgorzata Chrapek wójt gminy Wieprz:
- Dla mnie to co będzie, to będzie. Skrócić nie mogą a wydłużać- w tym wypadku? Czemu nie. Dla mnie jest to obojętne. A jeżeli chodzi o moją kandydaturę na kolejną kadencję, to za wcześnie na to wszystko. To też zależy od zdrowia ale żadnej konkretnej decyzji jeszcze nie podjęłam.

Krzysztof Klęczar burmistrz Kęt:

Obawiam się, że mamy mały wpływ na to co będzie. Z punktu widzenia logistycznego i zarządzania urzędem to ma sens. Organizacja wyborów jest kłopotliwa dla wszystkich. Więc wydaje się, że jest to dobra decyzja i staram się nie doszukiwać drugiego dna w tych działaniach. Jeżeli chodzi o moją kandydaturę to jest bardzo dużo zmiennych, ale w jakichś wyborach na pewno będę kandydował

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 22.06.2022 12:30

@beskidmaly - dziękuję za spełnienie mojej prośby w kwestii znaków diakrytycznych. Mam jeszcze jedną prośbę: nie atakuj ego Zakologa, nie próbuj wprowadzać nieprzyjaźnie w nasz dyskurs. To i tak się nie uda. Oszczędź sam siebie proszę. P.S. Pragnąłbym przypomnieć, że określenie "następny skamlący" to tzw. argument ostatni – ad personam, używany dopiero przy zupełnym wyczerpaniu możliwość prowadzenia merytorycznej dyskusji przez osobę sięgającą po taki zabieg jak przypisywaniu ludziom czynności domyślnie przypisywanej zwierzętom czyli spełniający powoli kryteria dehumanizacji ... potworność.

beskidmaly, 22.06.2022 06:25

Następny skamlący większy od Zakologa!

FeelFree, 21.06.2022 23:24

Argumentum ad personam – chwyt erystyczny; postępowanie podczas dyskusji polegające na odnoszeniu się nie do argumentów przeciwnika, ale do jego osoby. Termin pochodzi z języka łacińskiego, znaczy dosłownie “argument skierowany do osoby”. Istotą takiego argumentu jest próba wmówienia przeciwnikowi i innym osobom, że jego poglądy są fałszywe – poprzez przypisanie mu szeregu wad, ośmieszaniu go lub nawet lżeniu; a więc poprzez wysuwanie zarzutów natury osobistej, niezwiązanych z właściwym przedmiotem sporu. Prócz negatywnych cech charakteru wskazuje się często także na wygląd, płeć, zawód, religię, status materialny czy poglądy przeciwnika. W oczekiwaniu na kolejne perły erystyczne ze strony "beskidamalego" polecam dobrą książkę w aktualnej cenie kostki masła, co można potraktować jako pewną inwestycję we własne zdrowie ciała i duszy: Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów. Przyda się ze względu na walor poznawczy w odniesieniu do kolejnych, spodziewanych wpisów "beskidamalego", zwłaszcza, że tym razem zaczyna od razu od lżenia... cóż za brak finezji... obrzydliwe.

FeelFree, 21.06.2022 23:13

Muszę przyznać, że beskidmaly nie zawiódł po raz kolejny moich oczekiwań. Po wyczerpaniu energii zwojów mózgowych na produkcję quasi-merytorycznych argumentów przystąpił właśnie do rozpaczliwego produkowania postów zawierających nawiązania do średniowiecznej nomenklatury deficytów intelektualnych. W ramach zadeklarowanej onegdaj pracy u podstaw w następnym wpisie objaśnienie dla chcących poznać meandry funkcjonowania erystycznego piewców propagandowych Tytusa, Romka i Atomka. @beskidmaly - ponawiam prośbę o stosowanie polskich znaków diakrytycznych.

bot, 19.06.2022 13:51

https://lubimyczytac.pl/cytat/23573

beskidmaly, 19.06.2022 13:17

Zakolog! Bardziej skamlacego na MN jak ty to niema . Zak nie musi skamlec bo i tak bedzie burmistrzem w następnej kadencji. a ty dalej bedziesz skamlał i jeszcze kilku idotów na MN.

Zakolog, 19.06.2022 11:50

@beskidmaly - teraz rozumiem dlaczego burmistrz Żak zwrócił wpierw 15 milionów na Pańską Górę, następnie 12 milionów na pałac Bobrowskich – w proteście przeciwko kupowaniu za unijne pieniądze elektoratu. Teraz będzie już tylko skomlał o pieniądze rządowe, aby osłabić zdolność rządu do kupowania elektoratu i uniemożliwienia wygranej PiS.

bot, 19.06.2022 10:24

https://lubimyczytac.pl/cytat/23573

beskidmaly, 19.06.2022 09:51

PiS będzie przedłużał kadencje dotąd aż będzie miał pewność ,że wygra wybory. Liczy ze pieniądze z Unii będzie on wydawał kupując elektorat który pozwoli mu je wygrać.

FeelFree, 17.06.2022 18:09

https://www.youtube.com/watch?v=3b-qJEQQrFQ

FeelFree, 17.06.2022 18:02

https://www.portalsamorzadowy.pl/osoba/tomasz-zak,839.html#glos

FeelFree, 17.06.2022 18:00

https://katalog.bip.ipn.gov.pl/informacje/70915

Edward, 17.06.2022 13:25

"jeszcze" ?

tomekx, 17.06.2022 11:16

Czyli burmistrz Tomasz Żak przestanie być burmistrzem dopiero w 2029 roku.Świetnie dużo dobrego dla gminy uda się jeszcze w tym czasie zrobić

waldemar231, 16.06.2022 23:26

Dość, Pani Małgorzato, czas dać innym porządzić. Pani Wójt to już myśli że ma totalna władze, widać to po szkole i jej działaniu. Ludzie też już mają dość, tylko brak konkretnego kontrkandydata. Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść.