reklama

Protest. Maszerowali dla zmarłej Izy

Polityka, Wiadomości, 07.11.2021 11:00, eł

Podobne wydarzenia odbyły się w całej Polsce.

Protest. Maszerowali dla zmarłej Izy

Wczoraj (6 listopada) przez wiele miast przeszły marsze pod hasłem "Ani jednej więcej”. Odbyły się również w Suchej Beskidzkiej i w Kętach. Protesty wywołała śmierć 30-letniej Izy w szpitalu w Pszczynie, do której – jak uważa wiele osób – nie doszłoby, gdyby nie wyrok Trybunału Konstytucyjnego zakazujący aborcji w Polsce.

Historia Izy wstrząsnęła całym krajem. We wrześniu kobieta trafiła do szpitala, gdy w 22 tygodniu odeszły jej wody płodowe. U jej nienarodzonego dziecka już wcześniej stwierdzono wady rozwojowe. W momencie, gdy ciężarna znalazła się w lecznicy, wiadomo już było, że maleństwo nie przeżyje, a życie matki jest zagrożone. Ale lekarze czekali, aż jego serce przestanie bić, zanim usuną płód z łona kobiety. Izabela zmarła z powodu wstrząsu septycznego.

Gdy informację o śmierci młodej kobiety nagłośniła Jolanta Budzowska, prawniczka reprezentująca rodzinę zmarłej, zaraz połączono to zdarzenie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, które zakazuje dokonywania aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Mimo masowych protestów, które przetoczyły się przez kraj, wyrok wszedł w życie po jego publikacji w styczniu 2021 r.

6 listopada rzesze ludzi dały wyraz oburzeniu tragedią, do której doszło w pszczyńskim szpitalu. Marsze "Ani jednej więcej!” odbyły się w wielu polskich miastach, w tym w Suchej Beskidzkiej”. Jego uczestnicy spotkali się na Rynku tego miasta, po czym przeszli z transparentami przed biura parlamentarzystów - senatora Andrzeja Pająka i posła Krzysztofa Kozika. Zapalili znicze przed drzwiami wejściowymi do nich.

Podobny protest odbył się w sobotę w Kętach.

Sucha BeskidzkaFoto: Facebook/A.Nizioł/E.Pytel

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

bot, 07.11.2021 13:14

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/planowanie-rodziny-ochrona-plodu-ludzkiego-i-warunki-16795126/art-4-a

bot, 07.11.2021 12:59

https://nczas.com/2021/11/07/bosak-o-tragicznej-smierci-30-latki-w-pszczynie-warto-przypominac-cierpliwie-fakty-video/

bot, 07.11.2021 12:54

https://niezalezna.pl/417643-marsz-ani-jednej-wiecej-przerodzil-sie-w-polityczny-wiec-nie-obylo-sie-bez-jeb-pis?msnr