Posiłek w domu i w szkole. Podwyższono kryterium dochodowe

, Polityka, Wiadomości, 11.12.2018 16:00, PG
Zobaczcie jakie warunki dochodowe należy spełnić żeby być uczestnikiem programu.
Posiłek w domu i w szkole. Podwyższono kryterium dochodowe

Od 1 stycznia 2019 roku wchodzi w życie rządowy program „Posiłek w domu i w szkole”, ma on zastąpić dotychczasowy program „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”.

Program ma obowiązywać przez cztery kolejne lata i ma zapewnić pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach oraz dzieciom, które wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji. Osobom, które nie mogą wychodzić z domu z powodu choroby lub niepełnosprawności posiłki mają być dowożone.

Istotnym elementem programu będzie także zapewnienie młodzieży w wieku szkolnym gorącego posiłku przygotowanego w stołówce szkolnej.

Gmina ma za zadanie sfinansować posiłek lub przekazać pieniądze na zakup posiłku, czy po prostu przekazać produkty żywnościowe rodzinie czy osobie, które spełniają warunki kryterium dochodowego .

Kryterium dochodowe to 150 % kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej, czyli jest to:

1051,50 zł dla osoby samotnie gospodarującej

792 zł dla osoby w rodzinie

Fundusze na program ma przekazać budżet państwa gminom. Jak czytamy na stronie ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej ze środków przekazywanych gminom w ramach programu dofinansowane zostaną posiłki wydawane w stołówkach oraz te dowożone osobom dorosłym, w tym nieopuszczającym domu (np. ze względu na podeszły wiek, czy niepełnosprawność), które nie są w stanie same przygotować sobie gorącego posiłku (w programie przeznaczono środki na dowóz posiłków). Szacuje się, że skorzysta z niego 2 478 gmin i prawie 1,2 mln osób.

W naszym regionie gminy również mają zamiar przystąpić do tego programu. Jako pierwsze pod obrady Rady Miejskiej program ten wprowadzą gmina Kęty i gmina Wieprz.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy