reklama

"Pan się w chamski sposób do mnie odnosi", czyli dyskusje andrychowskich radnych

, Polityka, Wiadomości, 20.06.2020 17:30, PG
W tej kadencji kłótnie podczas obrad Rady Miejskiej są już na porządku dziennym. Oprócz podejmowania uchwał i dyskusji nad nimi wątkiem pobocznym każdych sesji, są przepychanki słowne. Zdarza się nawet, że przewodniczący każe wyłączać mikrofon radnemu.

Podczas ostatniej sesji, która odbyła się w trybie zdalnym radni pokłócili się o wypowiedź radnego Stanisława Prusa, który skrytykował radnych opozycji z PiS, którzy nie zagłosowali za przekazaniem 3 mln zł Andrychowskiej Elektrociepłowni na zakup trzech kotłów gazowych.

- Chciałem się zwrócić do mieszkańców całej gminy Andrychów. Głosowanie to pokazało, komu zależy tak naprawdę na tym aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i firmom, które korzystają z usług elektrociepłowni […]. Uchwała ta pozwoli zabezpieczyć mieszkańców Andrychowa i zakłady pracy w wystarczającą ilość ciepła. Głosowanie radnych przeciw tej uchwale świadczy o braku realizmu i trzeźwego myślenia a także, że nie obchodzi ich bezpieczeństwo kilkunastu tysięcy mieszkańców. Było to kolejne głosowanie ‘nie, bo nie’ bez żadnego alternatywnego rozwiązania [..]. Chciałem zwrócić uwagę panu rademu Kubieniowi, że wypominanie burmistrzom w każdej swojej wypowiedzi, gdzie mieszkają, jest zwykłą bezczelnością. Mamy wolny kraj i każdy może mieszkać gdzie chce. – mówił radny St. Prus.

Na co radny Krzysztof Kubień odpowiedział: Mój intelekt nie dorasta intelektowi radnego Prusa, który kiedy dyskutowaliśmy nad elektrociepłownią jadł zupę czy robił coś innego, bo nie zrozumiał kompletnie o chodzi.

Po tej wypowiedzi radnego, przewodniczący Roman Babski stwierdził że wszyscy już ‘mają tego dość’, a on sam musi ochłonąć i zarządził przerwę.

Oliwy do ognia dolał też radny Wiesław Mikołajek, który również nazwał radnego Prusa ironicznie „ekspertem” i powiedział, że następnym razem jak coś będzie czytał, to żeby czytał tak, aby wszyscy to rozumieli. - Mieszkańcy już o pana postawie mają wyrobione zdanie. Niech pan się nie ośmiesza. Po tej wypowiedzi to i burmistrz Żak się wstydzi tego, co pan wyprawia. – mówił radny W. Mikołajek.

- Jestem oburzona zachowaniem radnego Kubienia i Mikołajka. Dla mnie to jest skandal. Na każdym kroku pan Kubień obraża pana Prusa. Żądam przeprosin z jego strony, bo ja nie mogę tego słuchać. Czy to jest jakaś komisja śledcza czy Rada Miejska? Ja śmiem wątpić, że jest pan osobą inteligentną skoro na każdym kroku podkreśla pan jaki pan jest inteligentny. – wyznała oburzona radna Ewa Wątroba.


- Po to jestem radnym żeby pytać i patrzyć władzy na ręce. Nawet pan przewodniczący odbierze mi zabawki, ja i tak się nie zmienię. Jestem oburzony tym w jaki sposób prowadzi pan sesję i obraża osoby, które mają prawo żeby pytać. Jak tutaj żyje, to nikogo w życiu w tym mieście nie obraziłem. To pan obraża pan swoją butą.- zwrócił się do przewodniczącego R. Babskiego, radny K. Kubień.

- Chcę panu przypomnieć o takich terminach jak ironia i sarkazm, czyli ukryta drwina i szydzenie z kogoś. Doskonale pan sobie zdaje sprawę, czym są te terminy i jak można to robić w białych rękawiczkach. Proszę nie odwracać kota ogonem, wszyscy pana doskonale znamy i wiemy jakie są pana intencje. Hołduje pan hasłu: nikt nas nigdy nie przekona, że białe jest białe a czarne jest czarne. Proszę nie czynić z siebie ofiary, podczas gdy jest pan agresorem. Pan w ostatnich latach jest praktycznie przeciw wszystkiemu. Pan się zachowuje jak na komisji śledczej i wypytuje wszystkich o wszystko. Czekam na słowo przepraszam. Poziom agresji na sesji to jest Wasza wina. Niech pan się zmieni i zastanowi nad swoim zachowaniem .- wygłosił reprymendę radnemu Kubieniowi, przewodniczący Babski.

- Pan się w chamski sposób do mnie odnosi. Nikogo nie mam zamiaru przepraszać, bo nikogo nie obraziłem. Niech pan sobie przypomni co pan wyprawiał, jak pan był przewodniczącym. – odpowiadał radny Kubień.

I takich przepychanek słownych, odbiegających od tematów sesji, jest sporo. Obrady można oglądać online za platformie esesja.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Skalpel, 26.06.2020 08:26

Do rozmowy ze Staszkiem pasowałby tytuł książki którą napisał Dr John Hoover.Chociaż znając Mareczka z Kęt to będzie w dalszym ciągu chwalił się wyszkoleniem z metod [email protected] szacun.

Bento, 25.06.2020 22:50

Był sobie kiedyś bardzo przystojny i postawny władca, a z tego powodu był nieco próżny, co jednak nie znaczy, że nie był mądry. Pewnego dnia stojąc przed lustrem i poprawiając fałdy swoich szat, przyjrzał się sobie i zapytał żony: - Jak myślisz, czy jestem piękny? - O, tak - z zapałem potwierdziła żona - jesteś bardzo piękny. - A czy książę z Burgundii nie jest piękniejszy ode mnie? - O, nie. Jesteś o wiele piękniejszy od niego. Książę nie może się z tobą porównywać. - żona raz jeszcze rzuciła fachowym okiem na króla i potwierdziła bardzo stanowczo: - Jesteś dużo piękniejszy. Ponieważ jednak książę Burgundii słynął w całym królestwie z urody, król nie dowierzał żonie i zapytał swoją nałożnicę. - Jesteś najprzystojniejszy i dużo piękniejszy. Książę nie może ci podać nawet szklanki wody - odparła. Ale ta odpowiedź, o dziwo, też nie uspokoiła króla. Na najbliższym posiedzeniu rady ministrów zarządził tajne głosowanie w sprawie, czy jest najpiękniejszy w królestwie. Wszystkie głosy były na „tak” przy jednym wstrzymującym się - głosie samego króla. W kilka dni później na dworze zjawił się książę Burgundii. Król przyglądał mu się bardzo uważnie i doszedł do wniosku, że jest on jednak piękniejszy. Popatrzył jeszcze raz w lustro i doszedł do wniosku, że trudno mu się z nim porównywać. O dziwo, to go bardzo uspokoiło. Ale inna myśl zaczęła kołatać mu się w głowie: dlaczego tak wielu ludzi i to ludzi mu najbliższych, nie powiedziało mu prawdy w tak błahej sprawie? Więc co dopiero musi być w sprawach ważnych! Nie znalazł na to wytłumaczenia i zwrócił się, jak to zwykle czynią królowie, do swojego najmądrzejszego doradcy. Ten bez zastanowienia odparł: - Królu. Twoja żona jest w tobie zakochana, a przez to zaślepiona z miłości. Twoja nałożnica chce wyciągnąć z tego związku korzyści i sowitą nagrodę. Jesteś dla niej najpiękniejszy, bo stoisz przy niej „na swoim portfelu”. Twoi ministrowie lękają się twojego gniewu, a jeszcze bardziej boją się o swoje stanowiska. - Ale głosowanie było przecież tajne - przerwał mu król. - Mogli więc zagłosować szczerze. - Królu, twoi ministrowie dobrze znają stare powiedzenie: „nieważne kto głosuje, ważne kto zbiera i liczy głosy”, dlatego byli przezorni. Jeżeli chcesz choć trochę zbliżyć się do prawdy, powinieneś pytać ludzi, nad którymi nie masz władzy, którzy od ciebie nie zależą, a może wręcz tych, którzy są ci nieprzychylni...

Bento, 25.06.2020 22:49

Z cyklu "Bajki dla Radnych i nie tylko..." bajka trzecia

Zakolog, 25.06.2020 22:36

@Turboplazmotron - Trudne pytanie. Skoro Marek zaczął od Schopenhauera, to został już tylko Kant. Czyli stawiałbym na coś w stylu „O władzy sądzenia czystego umysłu”

Turboplazmotron, 25.06.2020 20:23

@Zakolog. Jak obstawiasz ? Jak będzie zatytułowana rozmowa z Radnym Prusem?

Turboplazmotron, 25.06.2020 20:20

@FeelFree. Przed wyborami idee są dobre a po wyborach jest tak jak napisałeś. Ale " miasto jest bogate bogactwem swoich mieszkańców" .

FeelFree, 25.06.2020 13:01

@Turmoplazmotron, odnośnie podanego przez Ciebie cytatu: "To mieszkańcy mają kształtować miasto rękami władz nie odwrotnie", to mam wrażenie, że w Andrychowie ta słuszna koncepcja uległa przewlekłej trawestacji do sformułowania brzmiącego mniej więcej: "To burmistrz ma kształtować miasto rękami radnych nie odwrotnie"

Zakolog, 25.06.2020 12:26

A skoro już jestem przy głosie, to mam prywatny wpis dla Pana Redaktora Marka Nycza. Panie Redaktorze przeczytałem tytuł Pańskiej ostatniej rozmowy na antenie RA, następnie wysłuchałem rozmowy i jeszcze raz przeczytałem tytuł – dowcip złapałem, jest pierwszorzędny i serdecznie pozdrawiam, życząc dalszego poczucia humoru i elegancji w jego prezentowaniu.

Zakolog, 25.06.2020 12:17

@Turboplazmotron- O Matko ! Przecież to jest bezpośrednie uderzenie w podstawy godnościowe naszej Rady Miejskiej i jej imponderabilia, ta zniewaga nie może pozostać bez odpowiedzi. Jeszcze dziś specjalna komisja ds. Dumy i Honoru, w żelaznym składzie przewodniczący Roman i stali członkowie radna Wątroba i radny Prus musi wystosować notę sądową do WSA z wnioskiem o kategoryczne zamknięcie dyskusji i należyte ukaranie dyrektora Chrapusty za robienie sobie jaj z Rady Miejskiej w Andrychowie.

Turboplazmotron, 25.06.2020 09:17

Proponuję przeczytać Radnym szczególnie tym którzy nie lubią dyskusji."W ocenie organu nadzoru, Rada podejmując przedmiotową uchwałę, poprzez umieszczenie w katalogu osób uprawnionych do zniżek wymiaru godzin zajęć zapisu: „Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć pełniący funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej 9 godzin”, przekroczyła upoważnienie zawarte w ustawie. W ocenie organu nadzoru powyższy zapis stanowi przekroczenie kompetencji rady wynikającej z ww. art. 42 ust. 6 i ust. 7 pkt 2 ustawy Karta Nauczyciela. W orzecznictwie sądów administracyjnych ugruntowany jest pogląd, że rada gminy winna treść podejmowanych regulacji dostosować ściśle do zakresu przyznanego jej upoważnienia i przysługujących jej kompetencji, a w razie wątpliwości co do zakresu tego upoważnienia wyjaśniać te wątpliwości przez zastosowanie wykładni zawężającej (por. wyrok NSA w Warszawie z dnia 26 maja 1992 r., Sygn. akt SA/WR 310/92)."

Turboplazmotron, 25.06.2020 09:00

I jeszcze jedna ciekawostka "ROZSTRZYGNIĘCIE NADZORCZE NR WN-II.4131.1.5.2020 WOJEWODY MAŁOPOLSKIEGO z dnia 10 czerwca 2020 roku w sprawie stwierdzenia nieważności Uchwały Nr XXII-165-20 Rady Miejskiej w Andrychowie z dnia 14 maja 2020 r. w sprawie zmiany Uchwały Nr XLVIII-492-18 z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie zasad udzielania i rozmiaru zniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach lub placówkach oraz szczegółowych zasad zwalniania od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych – w części, w zakresie określenia stanowiska, w tabeli będącej załącznikiem do uchwały, tj.: „Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć pełniący funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej 9 godzin”. Pozdrowienia dla Romana, który kiedyś próbował wytłumaczyć Mi czym jest demokracja.

Izik, 24.06.2020 16:17

Turbo masz rację. Świadomy mieszkaniec, świadome społeczeństwo :) :) Pozdro.

Turboplazmotron, 24.06.2020 11:39

"To nie urzędnik wie lepiej, to świadomy mieszkaniec wie lepiej"

Turboplazmotron, 24.06.2020 11:34

Zacytuję coś co przypadkiem dzisiaj oglądnąłem na YT. Szkoda że w Andrychowie nie udało się wdrożyć "inny pomysł na miasto.Nie mówienie o zmianach a dokonywanie zmian" i drugi cytat "To mieszkańcy mają kształtować miasto rękami władz nie odwrotnie".

FeelFree, 24.06.2020 10:16

@beskimaly, w zlikwidowanie hałasu to akurat wierzę, szkoda tylko, że to tak długo trwa oraz że w ogóle się wydarzyło. Wiemy już, że w likwidowaniu nasza władza jest dosyć skuteczna, zwłaszcza jak coś jest "solą w jej oku". Wiemy też już, że koszty niespecjalnie grają rolę? przecież to władze gminy likwidują przywoływaną wyspę, w imię oszczędności 120 tysięcy rocznie, a wydały w ubiegłym roku na ukwiecanie miasta 170 tysięcy... P.S. Przypominam, że zadanie dla ambitnych internautów nadal leży nieruszone. Pozdrawiam

beskidmaly, 24.06.2020 05:26

Halas bedzie zlikwidowany w niedlugim czasie bo jest firma ktora wykona i zalozy tlumik na turbinie w cieplowni miejskiej. Pozdrawiam!

Izik, 23.06.2020 23:10

@FeelFree. Odpowiem bardzo jednoznacznie na Twe pytania. Kto odpowiada za halas- moim zdaniem zarząd spółki, czyli Pan Prezes. Pomijając wszystkie okoliczności faktyczne i przyczyny stanu technicznego turbiny. Mam nadzieję, że niebawem coś z tym zacznie robić. Z tezą, że burmistrz przedstawił a rada zadecydowała, mogę się zgodzić, że to pewien skrót myślowy. Niemniej w żaden sposób nie zwalnia to radnych od myślenia, dociekliwości, pytań, rozmowy. Powiem więcej to ich obowiązek. Solidne i rzetelne wykonywanie mandatu radnego. Za to też pobierają wynagrodzenie. Nie będę poruszał stylu dyskusji, formy nie wspominając o klasie publicznej debaty jaki nam fundują co miesiąc.. Pojęcie kindersztuby jest chyba w tym gronie nieznane. Moja wiedza w temacie energetyki przemyslowej jest daleko nie wystarczająca. Ale za dobre słowo, dzięki. Być może wyróżnia się na tle wiedzy radnych. Ale to też nie powód do samozadowolenia, bo oni przeciez nie "odrabiają lekcji". FeelFree racz nas częściej ponadczasowymi myślami chińskiego klasyka. Takiej lektury nigdy za wiele. Pozdrawiam

Bento, 23.06.2020 21:14

Dawno, dawno temu... a może wcale nie tak dawno temu, bo niewiele ponad rok temu, na oceanie istniała wyspa, którą zamieszkiwały emocje, uczucia oraz ludzkie cechy takie jak: dobry humor, smutek, mądrość, duma a wszystkich razem łączyła miłość. Pewnego dnia mieszkańcy wyspy dowiedzieli się, że niedługo wyspa zatonie. Przygotowali swoje statki do wypłynięcia w morze, aby na zawsze opuścić wyspę. Tylko miłość postanowiła poczekać do ostatniej chwili. Gdy pozostał jedynie maleńki skrawek lądu miłość poprosiła o pomoc. Pierwsze podpłynęło bogactwo na swoim luksusowym jachcie. Miłość zapytała: – Bogactwo, czy możesz mnie uratować? – Niestety nie. Pokład mam pełen złota, srebra i innych kosztowności. Nie ma tam już miejsca dla ciebie. – Odpowiedziało Bogactwo. Druga podpłynęła Duma swoim ogromnym czteromasztowcem. – Dumo, zabierz mnie ze sobą! – poprosiła Miłość. – Niestety nie mogę cię wziąć! Na moim statku wszystko jest uporządkowane, a ty mogłabyś mi to popsuć… – odpowiedziała Duma i z dumą podniosła piękne żagle. Na zbutwiałej łódce podpłynął Smutek. – Smutku, zabierz mnie ze sobą! – poprosiła Miłość, – Och, Miłość, ja jestem tak strasznie smutny, że chcę pozostać sam. – Odrzekł Smutek i smutnie powiosłował w dal. Dobry humor przepłynął obok Miłości nie zauważając jej, bo był tak rozbawiony, że nie usłyszał nawet wołania o pomoc. Wydawało się, że Miłość zginie na zawsze w głębiach oceanu… Nagle Miłość usłyszała: – Chodź! Zabiorę cię ze sobą! – powiedział nieznajomy starzec. Miłość była tak szczęśliwa i wdzięczna za uratowanie życia, że zapomniała zapytać kim jest jej wybawca. Miłość bardzo chciała się dowiedzieć kim jest ten tajemniczy starzec. Zwróciła się o poradę do Wiedzy. – Powiedz mi proszę, kto mnie uratował? – To był Czas. – Odpowiedziała Wiedza. – Czas? – zdziwiła się Miłość – Dlaczego Czas mi pomógł? – Tylko Czas rozumie, jak ważnym uczuciem w życiu każdego człowieka jest Miłość. – Odrzekła Wiedza.

Bento, 23.06.2020 21:09

Z cyklu "Bajki dla Radnych i nie tylko..." bajka druga

Zakolog, 23.06.2020 12:35

@FeelFree - Trochę off topic, zakładam, że w obecnej fazie naszej twórczości, naszym najwierniejszym czytelnikiem jest pani Mecenas, która coraz częściej przegląda wpisy pod kątem art.212 kk. A jak już jestem przy kodeksach z rozszerzaniem karnym to odpowiem na ważne pytanie jakie w Radio Andrychów zadał redaktor Robert Fraś radnemu Krzysztofowi Kubieniowi. Pytanie brzmiało: Co należało zrobić w sierpniu 2019 roku, po ujawnieniu tragicznej (bardzo pasujące określenie) sytuacji w elektrociepłowni ? Należało i był to obowiązek, zastosować zapis art. 292a. Kpk, zapis który w roku 2017 został znowelizowany właśnie na potrzeby takich kryzysów. Dociekliwym czytelnikom szczególnie polecam § 2. tego artykułu.

andrychowianin1, 23.06.2020 12:34

Brawo dla frasia .przeprowadził rozmowę z kubieniem niczym holecka albo adamczyk w reżimowej tvpis. Nauki nycza najwidoczniej nie idą na marne

FeelFree, 23.06.2020 09:53

@Zakolog - Mhm... Pamiętam też o Twoich postach, czytam z uwagą. Jeden z nich zostanie nawet poddany analizie w celu edukacyjnym w ramach przywoływanej również przez Ciebie pracy u podstaw. Popatrz jaką cierpliwe dociekania Turboplazmotrona aktywowały aktywność i spowodowały zalew morzem faktów, quasi-faktów i opinii w przestrzeni medialnej... Chyba jednak warto pisać, nawet jak wątpimy, że ktoś czyta, rozumie i pamięta. Pozdrawiam.

Zakolog, 23.06.2020 09:30

@FeelFree - Według mnie, czyli internetowego komentatora i gawędziarza, wycie turbiny zawdzięczamy konieczności wypłaty renty dzierżawnej właścicielowi spółki ECA. Chodzi o to, aby majątek pana Właściciela nie został przez komornika spieniężony, tylko dopóki się da pracował. Dla komornika jest to prawie idealne źródło gotówki, z którego ma swoją działkę. Oczywiście koszty tego rozwiązania ponosi Gmina Andrychów oraz mieszkańcy poddani jego efektom akustycznym. Ale czymże jest możliwy defekt słuchu lub dyskomfort u osób mieszkających w pobliżu, przy braku stresu u Właściciela tego majątku. Jak mieszkańcom przeszkadza hałas, to zawsze mogą sobie kupić stopery do uszu.

FeelFree, 23.06.2020 09:13

Zadanie dla ambitnych internautów: proszę porównać zadłużenie Andrychowa i Suchej Beskidzkiej i udowodnić, że sytuacja mieszkańców Andrychowa jest dzięki wójtowi Żakowi i jego podporządkowanej mu służalczo większości organu posiadającego moc uchwałodawczą korzystniejsza niż mieszkańców Suchej Beskidzkiej.

FeelFree, 23.06.2020 09:05

@beskimaly, chciałbym się podzielić swoim ogólnym wrażeniem, że Twoje ostatnie wpisy odbieram jako aktywność internetowego rzecznika propagandowego Urzędu Miasta. A jedną przykładową rzecz chciałbym sprostować z treści Twoich postów. Piszesz: "jak AEC Wywinie Orla to splacac pozyczke bedzie Urzad bo urzad ja bierze". Nie napiszę na co to jest przykład, niech każdy czytający zastanowi się z jakiego powodu używasz takich słów. Pożyczki nie będzie spłacać żaden Urząd, tylko wszystkie pożyczki i długi spłacać będziemy my, wszyscy obywatele Andrychowa. Zobowiązań finansowych zaciągniętych w naszym imieniu przez głosujących jak-chce-wójt większość radnych i z udziałem jego samego jako władzy wykonawczej w magiczny sposób nie spłaci nikt inny niż wszyscy mieszkańcy Gminy Andrychów. Nie spłaci ich żaden urząd, a już na pewno nie Urząd Miasta Andrychowa. Pozdrawiam

FeelFree, 23.06.2020 08:49

@Izik. W związku z publicznym ujawnianiem kompetencji w bieżącym temacie, mam prośbę o odpowiedź na pytanie komu personalnie wszyscy zawdzięczamy całodobowe wycie turbiny gazowej AEC w centrum miasta słyszalne nawet w parku krajobrazowym i jego otulinie? I drobna uwaga do jednego z Twoich wpisów, w którym piszesz, że burmistrz przedstawił propozycję, z którą zgodziła się rada. To wg mnie świetny przykład uproszczenia i niebezpiecznego w skutkach błędu uogólnienia, ale nie o tym teraz. Przedstawiony przez wójta projekt uchwały znalazł uznanie u tych samych radnych co zwykle, czyli u osób, dla których każde słowo z ust ich wodza ma wartość prawdy objawionej i dogmatu z czym w konsekwencji nie należy dyskutować, ani wątpić, tylko podnosić rękę i wciskać tablet w odpowiednim miejscu i momencie. Tylko tyle i aż tyle. Pan Kobielus zagłosował na tak z prostego i dość oczywistego powodu: bo mieszka na osiedlu. Proponuję do przemyśleń w wolnej chwili pewien cytat: Jeśli zauważasz, że znajdujesz się po stronie większości, czas, byś się zatrzymał i zastanowił nad sobą. Pozdrawiam.

Izik, 22.06.2020 21:13

Zako w tej sprawie bliższy prawdy jest Beskidmaly. Konstrukcja jest prosta. Pożyczkę dla AEC bierze Gmina, z powodów ogólnie dobrze znanych. Ta pożyczka obciąża zobowiązania Gminy, wlicza się w dług. Żeby zrównoważyć zobowiązania i nie pogarszać wskaźników finansowych w wieloletniej prognozie finansowej Gmina wskazała źródło dochodów równoważne racie pożyczki plus koszty obsługi finansowej. Tym źródłem są dochody od AEC i tak to zostało przedstawione regionalnej izbie obrachunkowej. Teraz jej decyzja czy to zaakceptuje. A co będzie gdyby, oczywiście czas pokaże. Widzisz czarny scenariusz i masz do tego prawo. Ale tych czarnych scenariuszy już tyle w ostatnich latach nakreślono ale dzięki, żaden się jeszcze nie zrealizował. Więcej wiary i optymizmu. To uwaga ogólna. Wodociągom swego czasu gmina poręczała 26 mln, ZGK na basen też spora sumkę, która zresztą przez 10 lat spłacała, około 17 mln. AEC kasę dostaje na konkretny cel. To pieniądz "znaczony". Pozdro

Turboplazmotron, 22.06.2020 21:11

Jednego jestem pewny że dzierżawa zawsze będzie płacona w terminie i tym akcentem zakończę moje rozważania. W sprawozdaniu za 2020 rok poczytamy na co prezes Nowak wydał miliony gminy. Radnych zachęcam do zadawania pytań i samodzielnego myślenia bo zamiast oglądać teatr czterech aktorów dużo lepiej oglądało by się dwudziestu jeden plus goście. Pozdrawiam.

Zakolog, 22.06.2020 20:22

@beskidmaly. Ja nie mam rozwiązania, natomiast radni mają, to oni zapisali w uchwale § 2 Pożyczka zostanie spłacona w latach 2022-2031 ze środków stanowiących dochody własne Gminy Andrychów. Jak widać nie ma tam ani jednego słowa o spłacaniu przez AEC i to bez względu na to czy się ta spółka wywinie, czy też nie.

beskidmaly, 22.06.2020 19:34

Wiadomo ze jak AEC Wywinie Orla to splacac pozyczke bedzie Urzad bo urzad ja bierze, ale zadaniem Rady Nadzorczej jest to aby kupili to co maja kupic czyli piece gazowe. Dopuki AEC bedzie swiadczyc usluge dostarczanie ciepla dla mieszkancow i zakladow pracy i pary i pradu do zakladow to zawsze bedzie miec z czego placic , a moze Ty masz jakies rozwiazanie inne niz to .

Zakolog, 22.06.2020 19:11

@beskidmaly Podajesz nieprawdę ! Pożyczkę będzie spłacać Gmina i to bez względu na fakt, czy Mirek kupi te kotły, czy nie. Mirek może z tej kasy kupić cokolwiek i nie będzie to zabezpieczeniem dla tej pożyczki. Jeśli AEC wywinie orła, to jej majątek będzie służył zaspokojeniu wierzycieli, ale nie Gminy. Po prostu Gmina nadal będzie spłacać pożyczkę i to bez możliwości odwołania się do sądu. To tak celem sprostowania.

beskidmaly, 22.06.2020 18:25

Turbo. W lutym zostala przekazana kwota 1,5 mln na inwestycje. Z tej kwoty nie zostalo wykorzystane nic. Pozyczka jest na konkretny cel a dotajacja na co innego bo potrzeb jest mnustwo. Pozyczka bedzie splacana przez Ec z zyskow. Powodzenia!

Turboplazmotron, 22.06.2020 15:31

@beskidmaly. Jeżeli w lutym prezes Nowak poprosiłby o dofinansowanie na dodatkowe źródła ciepła to nie miał bym żadnych obiekcji(oprócz umiejscowienia czterech źródeł w jednym miejscu) ale z tego co widzę to te 1,5 miliona poszło na zapchanie dziury budżetowej AEC. Naszym Radnym nawet nie chciało się zapytać na co poszło wcześniejsze 1,5 miliona przekazane spółce w 2019roku. Piszę po prostu jak to widzę a nie "pisz dobrze albo wcale".Pozdrawiam.

beskidmaly, 22.06.2020 14:57

Panie Turbo zawsze czytam z uwaga kazdy Pana komentarz i zawsze komentarze te byly obiektywne i madre ale od pewnego czasu troszeczke jakby ocena panska stala sie ukierowana na krytyke . Szczegolnie pana odpowiedz dla Pani Janiso. 100 razy bardziej potrzebne sa pieniadze na EC w chwili obecnej bo inwestycja ta jest inwestycja strategiczna miasta .a mieszkania troszeczke moga poczekac.Brawo Idzik!

Izik, 22.06.2020 13:09

Turbo nikt, tym bardziej ja nie krytykuje ani Twoich, ani innych priorytetów. Pisalem tylko o priorytetach Burmistrza. To on przedstawił propozycje, z którą zgodziła się Rada. Nie twierdzę, że nie jest ważna budowa mieszkań. Ale jestem w stanie zrozumieć, że na obecny czas ważniejsze są nowe źródła ciepła i doprowadzenie ciepła do nowych odbiorców (galeria i strefa). Taka inwestycja może w przyszłości generować dochód, ale żeby tak było trzeba najpierw ponieść koszty. Może na miejscu Burmistrza podjalys inne decyzję i za nie odpowiadał. On podjął taka miał takie prawo, a my możemy ją oceniać. Lepiej lub gorzej. Co do basenu mamy podobne zdanie. Pozdro.

Turboplazmotron, 22.06.2020 11:47

@beskidmaly . To Ja użyłem we wcześniejszym komentarzu stwierdzenia "w tym roku". Szantaż emocjonalny który próbujesz na mnie wywrzeć nie jest do końca fair .

Turboplazmotron, 22.06.2020 11:40

@Izik. Może weźmiesz pod uwagę że nie wszystkim mieszkańcom podoba się "zmiana priorytetów"(zapewne podejmowana w zaciszu gabinetu burmistrza) w gminie i mamy prawo wypowiedzieć swoje zdanie. Też jestem zdania że powinno być robione wszystko po kolei , w przypadku AEC to tak nie wygląda. Zwłaszcza że obietnice wyborcze(ustna umowa z mieszkańcami) były inne.Masz rację celowo odgrzewam stare tematy ponieważ wyjątkowo Mnie irytują(przeróbkę sal na basenie krytym na biura też uważam za duży błąd i będę krytykował to posunięcie).Pozdrawiam.

Zakolog, 22.06.2020 11:03

@beskidmaly - Mam nadzieję, że nie na bank, tylko na FOŚiGW. Zakładając oczywiście, że drugi Mirek już dawno wcześniejsze dotacje puścił przez komin i teraz czeka na zwrot kasy od swoich klientów.

beskidmaly, 22.06.2020 10:41

Brawo Idzik. Pan Turbo pewnie nie jest ogrzewany z tej cieplowni bo taki madry. Ja w swoim komentarzu nie uzylem slowa ze mieszkania beda budowane w tym roku ale cieplociag na bank.Przez strefe do galerii. W lipcu lub sierpniu ma byc budowane rondo przy Bialej Drodzie i zjazdy z krajowki ale pomalutku. Teraz na pierwszym miejscu jest cieplownia i bardzo dobrze. Pozdrawiam.

Izik, 22.06.2020 10:17

Zako. Twoje myślenie z ostatniego wpisu ma sens :). To możliwe. Pozdro

Izik, 22.06.2020 10:14

Turbo chyba celowo odgrzewasz stare tematy. Od luteho wiadomo, że budowa budynków w tym roku nie będzie realizowana. Wybrano inny priorytet. Albo na budowę ciepłociągu albo pierwsza rata na kupno majątku Bobrowskich. Ale w WPF budowa mieszkań że środkami jest zabezpieczona w następnych latach. Co do Twych obaw o ciepłociąg do galerii. Trudno by spółka podejmowała ryzyko jego budowy teraz, gdy galeria nie ma jeszcze nawet pozwolenia na budowę. Po kolei. Najpierw pozwolenie, umowa potem budowa. Poza tym trzeba uwzględnić inwestorów w strefie, którzy też do tego ciepłociągu będą podpięci i właściwie dobrać jego parametry. Powoli trochę cierpliwości. Jeżeli te obiekty będą na etapie pozwoleń, spółka rozpocznie budowę. Nie wcześniej, bo wtedy napiszesz o niegospodarności i będziesz miał rację. A teraz podgrzewasz emocje. Pozdro

Zakolog, 22.06.2020 10:08

@Turboplazmotron - obawiam się, że te nowe mieszkania, to była klasyczna zakładka budżetowa, taka wasztylówka, pozycja pod którą ukryto trochę kasy na inne wydatki. Mirek nie mógł w projekcie budżetu na 2020 zapisać kasy dla AEC, skoro dopiero co powołali spółkę i ją dokapitalizowali, tego nawet ich tłuki by nie kupiły.

Turboplazmotron, 22.06.2020 08:55

@beskidmaly. Proszę przeczytać spokojnie i dokładnie to co napisałem. Podkreślam słowo "w tym roku". Jeżeli posiadasz wiedzę że UM pomimo wycofania(przez RM) pieniędzy z budżetu zamierza wybudować w tym roku mieszkania na Batorego to proszę się tym z Nami podzielić. Oczywiście wtedy odszczekam to co napisałem ale pierwsze chciałbym zobaczyć tą budowę "w tym roku".Pozdrawiam.

beskidmaly, 22.06.2020 06:38

Panie Turbo rurociag bedzie budowany na Gornice,ale od CMC na teren budowy galerii bo cieplo juz jest w rozdzielni ciepla przy CMC. Wiec niech Pan nie pisze ze budowany nie bedzie. Rowniez beda budowane mieszkania na Batorego ,wiec widze ze z nie bardzo wiarygodnego zrodla ma Pan te wiadomosci . Pozdrawiam!

Turboplazmotron, 21.06.2020 20:50

Droga pani Heleno Janiso najlepszym przykładem bezmyślnego, bezrefleksyjnego głosowania jest sesja specjalna z 13.02.2020 ( nikt nie był na NIE) . Ślepe zaufanie doprowadziło do tego że w tym roku nie będą budowane nowe mieszkania na Batorego ani co lepsze nie będzie wybudowany rurociąg na Górnicę. Jeżeli będzie pani tak miła to proszę przytoczyć jakieś projekty które były bezzasadnie głosowane na nie.

Zakolog, 21.06.2020 17:44

Dlaczego jest tak, że dorośli ludzie, świadomie biorący na siebie odpowiedzialność za wspólny majątek mieszkańców gminy, opisując te same zjawisko lub problem, dochodzą do skrajnie przeciwstawnych rozwiązań i kurczowo trzymają się swojego punktu widzenia, bez możliwości jego korekty czy zmiany? W moim przekonaniu głównym winowajcą, jest występujące w psychologii zjawisko heurystyki zakotwiczenia i dostosowania, czyli uproszczona metoda wnioskowania, polegająca na oparciu się na jakiejś informacji, a następnie zmodyfikowaniu jej w celu wydania sądu. W naszym przykładzie tę informację podał radnym burmistrz jednocześnie modyfikując ją pod konkretne, korzystne z własnego punktu widzenia rozwiązanie. Część radnych z różnych powodów nie jest wstanie tej informacji poddać krytycznemu osądowi, tylko właśnie ulega wspomnianej heurystyce. Jakakolwiek próba wyrwania tych radnych z tego stanu zakotwiczenia spełznie na niczym, ponieważ jest sprzeczna ewolucyjnie. Ludzie w celu uniknięcia dużych wydatków energetycznych automatycznie i bezwiednie ulegają błędom poznawczym. A teraz drogi czytelniku sprawdźmy doświadczalnie to zjawisko. W pierwszym kroku zapoznajmy się z specjalnie przetworzoną informacją burmistrza i przyjmijmy pierwsze narzucające się rozwiązanie, oceniając ile wysiłku ten proces nas kosztował? Następnie wykonajmy w naszym umyśle proste zadanie matematyczne, po prostu pomnóżmy przez siebie dwie liczby np. 15x18 i podajmy wynik. Jeśli rzetelnie dokonałeś tego obliczenia, to już wiesz jakie zasoby Twojego ciała i jaka ilość energii została zaangażowana w jego wykonanie. I to jest właśnie ta różnica między heurystyką a myśleniem !

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 21.06.2020 12:26

ten człek ze zdejcia wyglada jak gornik z piasta. TE CZARNE OCZY

Przem158, 20.06.2020 22:02

witam wszystkich popieram pana Krzysztofa Kubienia ja bywałem na prawie wszystkich sesjach rady miejskiej a jak nie mogłem być to oglądałem powtórki i chciałbym powiedzieć jedno Pan Żak i radni od z naszej gminy andrychów wszystkie propozycje pana burmistrza jak leci wszyto na tak lub nie nie mają swojego zdania po nato zlikwidowano szkołę z powodu finansowych a pożyczki na inne zeczy muszą mieć

Turboplazmotron, 20.06.2020 20:34

@Bento. Masz rację zmyliło Mnie przedszkolne zachowanie niektórych osób a przecież w większości są to dorośli, odpowiedzialni ludzie. Tylko karmią nie tego wilka.

Bento, 20.06.2020 20:15

Był sobie pewnego razu chłopiec o złym charakterze. Jego ojciec dał mu zatem worek gwoździ i kazał wbijać po jednym w płot okalający ogród za każdym razem, kiedy straci cierpliwość i pokłóci się z kimś lub kogoś obrazi. Pierwszego dnia chłopiec wbił w płot 35 gwoździ. W następnych tygodniach nauczył się panować nad sobą i liczba wbijanych gwoździ malała z dnia na dzień. Odkrył, że łatwiej jest panować nad sobą niż wbijać gwoździe. Wreszcie nadszedł dzień, kiedy chłopiec poszedł do ojca i powiedział mu, że tego dnia nie wbił żadnego gwoździa. Ojciec bardzo się ucieszył, pogratulował mu i polecił wyciągać z płotu jeden gwóźdź każdego dnia, kiedy zapanuje nad sobą i nie pokłóci się lub nie obrazi kogoś. Mijały dni, aż w końcu chłopiec mógł przyjść do ojca i powiedzieć, że nie ma już w płocie gwoździ. Ojciec pogratulował synowi i powiedział: „Synu, zachowałeś się dobrze, ale spójrz, ile w płocie jest dziur. Sam widzisz, że płot nigdy już nie będzie taki, jak dawniej. Kiedy się z kimś kłócisz i mówisz mu coś bolesnego zostawiasz w nim rany takie, jak te. Możesz wbić człowiekowi nóż a potem go wyciągnąć, ale rana pozostanie. Nieważne, ile razy będziesz przepraszał, rana pozostanie, nawet jeżeli się zabliźni i już nie krwawi.” Autor nieznany

Bento, 20.06.2020 20:12

Z cyklu "Bajki dla Radnych i nie tylko..." bajka pierwsza

Bento, 20.06.2020 20:11

@Turboplazmotron, obawiam się, że to tak niestety może w tym wypadku -przy całym szacunku i ciekawości do podanej koncepcji- nie działać. Powodów jest wiele i omawianie ich przekracza ramy w wielu aspektach ramy tego forum. Miałem już różne pomysły, na razie decyduje się na realizację jednego z nich, szczegóły bardzo wkrótce...

Turboplazmotron, 20.06.2020 20:01

Taka przydatna rada od pedagog Anny Ciechowicz "jeśli nie będzie tylko dochodzić do rękoczynów, czy wyraźnych łez, nie wtrącaj się. Daj dzieciom trochę czasu, a nauczą się same, na swój dziecięcy, ale skuteczny sposób rozwiązywać spory między sobą."

Zakolog, 20.06.2020 19:32

@Skalpel – przecież ta sesja dopiero w lipcu …. no tak zupełnie zapomniałem, że Staszek jeszcze czytanie musi poćwiczyć. Muszę się przyznać, że wybuchnąłem sporą salwą śmiechu, czytając ten Twój wpis o czytelnictwie :-)

Skalpel, 20.06.2020 19:20

Romek pewnie nie ma czasu bo pisze przemówienie Staszkowi na sesje absolutoryjną.

Zakolog, 20.06.2020 18:43

„Pan się w chamski sposób do mnie odnosi” - Romek oczywiście bez trudu złapałeś paralelę do słynnego eseju Adama Michnika „Chamy i Anioły” i zakładam, że zgadzasz się, co do użytej przez Krzyśka symboliki. Swoją drogą, pomyślałbyś o Krzyśku, że aż tak jest literacko wyrobiony, przecież ten esej jest częścią dyskusji polskich gigantów literatury i nawet został opublikowany w „Zeszytach literackich” w zbiorze „Wściekłość i wstyd”. Romek proszę Cię, wpadłbyś od czasu do czasu tutaj i coś skrobnął. Ja już mam trochę dość komentowania wytworów inteligencji radnej Wątroby lub radnego Prusa. I Krzyśkowi nie jedną szpilę byś wbił, bo On tu często zagląda i trochę tej hołocie internetowej odpór dał. To co wpadniesz ?

cath, 20.06.2020 18:11

Znam wszystkich aktorów tej banialuki i cóż mogę powiedzieć autorytety się znalazły pożal się Boże.Utwierdza mnie to tylko w przekonaniu ze do polityki pchają sie miernoty którym w życiu się nie powiodło.