Oto wyniki audytu w urzędzie. EKO, BARLEDA, OGRODOWA

, Polityka, Wiadomości, 03.06.2019 15:50, PG
Kontrola dotyczyła 2014-2018 roku czyli lat kiedy burmistrzem był Mateusz Klinowski i kosztowała gminę 107 tys. zł.
Oto wyniki audytu w urzędzie. EKO, BARLEDA, OGRODOWA

W poniedziałek (03.06.) w urzędzie miejskim w Wadowicach firma FraudControl z Warszawy reprezentowana przez Wojciecha Dudzińskiego, znanego działacza prawicowych mediów, przedstawiła lokalnym dziennikarzom wyniki przeprowadzonego w magistracie audytu dochodzeniowego .

Kontrola dotyczyła 2014-2018 roku czyli lat kiedy burmistrzem był Mateusz Klinowski i kosztowała gminę 107 tys. zł.

Audytorzy przedstawili nieprawidłowości jakich się dopatrzyli w trzech sprawach: spółce EKO, w której w 49 % współwłaścicielem jest gmina a w 51% firma Empol, odrolnieniu działek w Choczni dla spółki BARLEDA POLAND oraz zamknięcia restauracji OGRODOWA.

Jeśli chodzi o spółkę EKO, według audytorów, dochodziło do transferu zysków i łamania zapisów umów. Padły też wątpliwości przy odrolnieniu działek w Choczni. Z powodu wymienionych nieprawidłowości szkoda gminy wyniosła 750 tys. zł, a ryzyko urzędników 1,9 mln zł. Audytorzy twierdzą, że zaniżano ceny EKO za przyjmowane odpady a zawyżano koszty za odbieranie odpadów przetworzonych, co potwierdził podobno jeden z pracowników. Padały również zarzuty na temat braku kompetencji Pawła Kopra, który był wiceprezesem EKO z ramienia gminy.

Jak poinformował burmistrz Bartosz Kaliński (PiS) gmina będzie się starała odzyskać 600 tys. z kar umownych od EKO oraz odszkodowanie w kwocie 750 tys. zł.

Szacunkowo - według autora audytu - BARLEDA POLAND miała zyskać 80 mln zł na odrolnieniu 22h w Choczni. W tym przypadku pojawiły się też zarzuty związane z ustawą antykorupcyjną, a także wyborczym telebimem Klinowskiego, który miał być umiejscowiony na gminnych działkach bez faktury. W sprawie słynnej w Wadowicach restauracji, pracownicy Klinowskiego mieli także nakazać straży miejskiej by ta „tak mierzyła, by wyszło poniżej 100 m od szkoły”. Miała być to zemsta Klinowskiego na właścicielach restauracji Ogrodowa. Takie informacja dostarcza autor audytu.

W naszym materiale zobaczycie komentarz byłego i obecnego burmistrza. Dokument z audytu będą mogli zobaczyć tylko radni RM w Wadowicach podczas posiedzenia komisji.Poniżej całość prezentacji dotyczącej wyników audytu:

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Maniek, 04.06.2019 06:33

http://www.lowiecki.pl/felietony/tekst.php?id=420 Ciekawy tekst o tej "ciekawej" firmie. Dla przykładu w tym obszernym materiale z daty 19.11.2018 r. widnieje taka oto informacja: "(....) W jej miejsce weszła firma Fraud Control Sp. z o.o., nie zarejestrowana w Polskiej Izbie Biegłych Rewidentów i nie mająca akredytacji Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, Komisji Nadzoru Audytowego i Komisji Nadzoru Finansowego. Kierujący firmą Wojciech Dudziński nie jest biegłym rewidentem, ale twierdzi, że specjalizuje się w prowadzeniu dochodzeń oraz informatyce śledczej, więc trudno pracę tej firmy na rzecz PZŁ nazywać audytem. " Panie Kaliński weź się pan do roboty a nie rób z siebie pośmiewiska.