reklama

Od soboty cały kraj strefą żółtą. Obowiązek zakrywania ust i nosa na zewnątrz

, Polityka, Wiadomości, KORONAWIRUS - wiadomości, 08.10.2020 14:30, PG
Premier i minister zdrowia podali nowe obostrzenia w strefie żółtej. Powiat suski znalazł się strefie czerwonej.
Od soboty cały kraj strefą żółtą. Obowiązek zakrywania ust i nosa na zewnątrz

W czwartek (08.10.) w Polsce padł kolejny dobowy rekord zachorowań. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano aż 4280 nowych zakażeń koronawirusem, a w Małopolsce 548.

W czwartek (08.10.) odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na temat sytuacji epidemiologicznej. Mija siedem miesięcy od wprowadzenia pierwszych obostrzeń. - Jesteśmy o krok przed brakiem łóżek i respiratorów. - mówił premier. W ciągu ostatniej doby z powodu covid-19 zmarło 8 osób. Z powodu współistnienia covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 68 osób.

Premier poinformował, że od soboty (10.10.) cały kraj staj się strefą żółtą. Oznacza to, że maseczki należy nosić wszędzie w przestrzeni publicznej. Premier apelował do osób starszych o przemieszczenie się tylko w sytuacjach niezbędnych i stosowanie się wszystkich obywateli do zasady DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka.

Pozostałe nowe obostrzenia w strefie żółtej, które wchodzą w życie w sobotę:

- organizacja kongresów i targów: 1 osoba na 4 m2

- wydarzenia sportowe i kulturalne oraz kina: 25 % widowni

- gastronomia: 1 osoba na 4 m2

- wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne - 1 osoba na 10 m2

- wesela – 75 osób, z wyjątkiem obsługi. Uwaga! Zmiany te wchodzą od 17 października 2020 r.

- baseny - 75% obłożenia obiektu

- siłownie -1 osoba na 7m2

Powiat suski znalazł się w strefie czerwonej.

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki.

W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób.

Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywania nosa i ust.

W strefie czerwonej restauracje, puby i bary będą mogły pracować w godzinach 6.00-22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.

Minister zaapelował do wszystkich obywateli o założenie aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe. Aplikacja jest w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej z nas będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na czym to polega? Jeśli zainstalujesz aplikację.

Twój telefon będzie monitorował otoczenie w poszukiwaniu innych telefonów (ale nie osób), na których także zainstalowana jest ta aplikacja. W tym czasie STOP COVID – ProteGO Safe analizuje długość (czas) i odległość kontaktu. Zapamiętuje tylko te kontakty, które trwały powyżej 15 minut, w odległości mniejszej niż 2 m. Jeśli któraś z tych osób, z którą miałeś dłuższy kontakt, zachoruje na koronawirusa – dostaniesz odpowiednie powiadomienie wraz ze wskazówkami, co w tej sytuacji zrobić.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

KochamTuska, 08.10.2020 15:39

Tak jak Rudy ?