reklama
reklama

O „zbrodni” na Pańskiej Górze i zrównoważonym rozwoju, czyli budżet gminy Andrychów na rok 2023

Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 29.12.2022 19:30, eł

Jak zwykle, nie obeszło się bez burzliwej wymiany zdań.

O „zbrodni” na Pańskiej Górze i zrównoważonym rozwoju, czyli budżet gminy Andrychów na rok 2023

Podejmowanie uchwały budżetowej w gminie Andrychów zawsze wiążę się z ogromnymi emocjami. Nie inaczej było tym razem. Perswazje z strony opozycyjnych radnych, którym nie podobają się inwestycyjne plany burmistrza Tomasza Żaka, nie przekonały jednak tych, którzy go popierają.

O budżecie gminy Andrychów na rok 2023 pisaliśmy już w połowie listopada (tutaj), gdy tylko upubliczniony został jego projekt. Do jego uchwalenia doszło jednak dopiero dzisiaj (29 grudnia). W międzyczasie do projektu wprowadzono autopoprawkę, która zmieniła trochę wysokość kwoty przeznaczonej na inwestycje. Wtedy było to 37,9 mln zł, obecnie plan wydatków majątkowych wzrósł do 38,2 mln zł. Ogółem dochody budżetu gminy mają wynieść 207,1 mln zł, a wydatki powinny zamknąć się kwotą 229,4 mln zł. Deficyt w wysokości 22,3 mln zł zostanie pokryty z emisji obligacji komunalnych, spłaty udzielonej przez gminę pożyczki, nadwyżki środków wynikających z rozliczeń kredytów i pożyczek z lat ubiegłych oraz niewykorzystanych pieniędzy na rachunku bieżącym.

- Nie będę głosować i nie zgadzam się z wielomilionowymi inwestycjami, które tak naprawdę zwykłym obywatelom nie przynoszą niczego wymiernie pozytywnego. Brnięcie w sprawę elektrociepłowni, strefy ekonomicznej czy teraz tej zbrodni na Pańskiej Górze, jest dla mnie czymś naprawdę w trudnym do pojęcia i zaakceptowania – mówiła w czasie dyskusji na temat budżetu radna Alicja Studniarz. – Tego, co zrobiliście na Pańskiej Górze, nie da się już cofnąć. Was tu nie będzie, nas tu nie będzie, a las w środku miasta już nigdy nie odrośnie. Tego nigdy wam nie zapomnę, a jestem pamiętliwa. Dlatego będę głosowała przeciwko temu budżetowi.

Wiceburmistrz Andrychowa Mirosław Wasztyl stwierdził, że raczej żaden budżet nie jest w stanie spełnić oczekiwań mieszkańców 43-tysięcznej gminy. - Natomiast realizuje on zrównoważoną wizję rozwoju miasta – podkreślił.


Najwięcej (jak zwykle) miał do powiedzenia radny Krzysztof Kubień, który popisał się efektowną retoryką, roztaczając przed słuchaczami czarną wizję przyszłości Andrychowa. – Chciałbym raz zagłosować pozytywnie za budżetem gminy, ale zrobię to między innymi tylko wtedy, gdy w Szkole Podstawowej nr 5 zostanie przeprowadzona zapowiadana od dziesięciu lat termomodernizacja – zaznaczył później.

Na to Mirosław Wasztyl odparł, że władze gminy pochodzą do sprawy tej podstawówki w sposób kompleksowy. – Nie rozpoczynamy termomodernizacji, ponieważ w latach 2021-22 byliśmy na etapie opracowania projektu zagospodarowania całego terenu. Bo wiedzieliśmy, że dobrze będzie, jeżeli uda nam się zsynchronizować działania. Ale nie będziemy czekać, jeżeli one się nie spełnią, na to, by rozpocząć termomodernizację i prace remontowe przy szkole razem z remontem ulicy Lenartowicza. Wykonawca rusza z remontem tej ulicy w roku 2023 i my również wtedy rozpoczniemy prace, na razie w zakresie infrastruktury zewnętrznej. Mam nadzieję, że w pierwszym kwartale roku 2023 prace przy piątce się rozpoczną. Ale nie skończą się, bo mamy finansowanie dwuletnie – tłumaczył.

Krzysztof Kubień stwierdził: – Pan nie jest wiarygodny. Jaki związek ma remont ulicy Lenartowicza od pętli autobusowej w górę ze szkołą? Żaden. To tylko służyło wam po to, żebyście mogli zwlekać.

Ostatecznie za podjęciem budżetu zagłosowało 11 radnych, dwie osoby były przeciwne, a siedem wstrzymało się od głosu. Poniżej przedstawiamy imienny wynik głosowania.

Zobacz także:Foto: WB

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 30.12.2022 10:24

https://www.cba.gov.pl/pl/kontakt/zglos-korupcje/4705,Zglos-korupcje.html

FeelFree, 30.12.2022 10:24

https://krakow.rio.gov.pl/

znanywmiescie, 30.12.2022 10:10

Podstawowe prawo ekonomi mówi ze deficyt finansowy organizacji czy przedsiębiorstwa wynika z bilansu i ogłasza się go na koniec okresu rozliczeniowego. To jakim cudem ktoś w Gminie ustalił sobie ze wydatki będą większe od dochodów ?? Poza tym w poprawnie zarządzanej gminie rok rozliczeniowy powinien się zamykać bilansem dodatnim a nie ujemnym. Jezeli powstał deficyt rzeczywisty to w budzecie na kolejny rok uwzględnia się go jako wydatek. Normalnie geniusze ekonomiczni rządzą Gminą

Archanioł Michał, 29.12.2022 22:07

Nonsens i nonsens, zbrodnia i zbrodnia

Koniczynka, 29.12.2022 21:17

Żak przez dwie kadencje nie zrobił kompletnie nic jeśli chodzi o szkołę podstawową nr 5 w Andrychowie. Kiedy prezes Nowak odda te miliony złotych przekazane na elektrociepłownie i z jakim procentem??????? Nadal czekamy na odpowiedź. Czy tej odpowiedzi doczekamy się dopiero przy kamerach wspomnianych telewizji???!!!!

Koniczynka, 29.12.2022 21:14

Wasztyl pakuj się i z daleka od Andrychowa!!!!! Bo mieszkańcy osiedla mają już tego dość. Chcecie buntu mieszkańców by ruszyli na urząd miasta z asystą programu alarm z TVP, czy interwencji z Polsatu??? Wtedy bardzo prędko znajdą się pieniądze na kapitalny remont szkoły podstawowej nr 5 w Andrychowie. A Ty do Andrychowa nie zostaniesz wypuszczony.