reklama
reklama

Nowy patron dla Parku Miejskiego w Andrychowie?

Polityka, Wiadomości, 21.12.2021 13:20, red
Teraz polityka będzie nawet w parku?
Nowy patron dla Parku Miejskiego w Andrychowie?

Ruch Narodowy, Konfederacja oraz Młodzież Wszechpolska organizują w środę rano przed Urzędem Miejskim w Andrychowie konferencje prasową, której tematem będzie propozycja nadanie imienia Romana Dmowskiego Parkowi Miejskiemu w Andrychowie.

Na konferencji ma być obecny prezes Małopolskiego Ruchu Narodowego Bartosz Wilczyński.

Roman Dmowski był jedną z najbardziej zasłużonych postaci w XX-wiecznej historii Polski. Zaliczany jest do grona Ojców Niepodległości i nazywany "architektem polskiej niepodległości".

Narodowcy twierdzą, że nadanie imienia Romana Dmowskiego będzie miało walor edukacyjny i wychowawczy, a także - tu cytat - "będzie stanowić dowód, że jako lokalna społeczność potrafimy rozpoznać i docenić najwybitniejsze postacie polskiej historii".

Kim był Roman Dmowski? Polecamy ciekawą analizę: Jaki jest problem z Romanem Dmowskim?

Dodajmy, że Park Miejski w Andrychowie ma już patrona - w 2017 roku został nim hr. Stefana Bobrowskiego.

Tak władze miasta uzasadniały wtedy nadanie patrona dla parku:

"Park Miejski wywodzi swe korzenie z obszernego parku dworskiego, rozciągającego się na wschód od pałacu, z wąskim “przesmykiem” między pałacem a kościołem.

Na początku XIX w. rodzina Bobrowskich odkupiła dobra andrychowskie od rodziny Ankwiczów. Dawny dwór został przekształcony w okazałą rezydencję. Pierwotnie od obecnego dużego stawu w kierunku zachodnim spływał strumień, koło kościoła tworzył drugi staw i na zachód od pałacu trzeci. Stawy te stanowiły pozostałość po dawnym systemie obronnym, otaczającym dwór. W 1875 r. hrabia Karol Bobrowski darował miastu staw zachodni, na miejscu którego urządzono Planty Miejskie oraz plac, stanowiący przedłużenie Rynku ku północy. W 1905 r. zasypano staw środkowy. Po II wojnie światowej park dworski przekształcono w Park Miejski. (źródło: http://www.parki.org.pl/parki-miejskie/park-miejski-w-andrychowie)
Stefan hr. Bobrowski ur. w 1873r. zm. w 1932r. właściciel dóbr andrychowskich, burmistrz miasta Andrychowa, członek Wydziału Rady Powiatu Wadowickiego.


W dniu 9 lutego 1912r. Rada miasta Andrychowa nadała Stefanowi hr. Bobrowskiemu – Burmistrzowi miasta Andrychowa – Honorowe Obywatelstwo w dowód szczerej wdzięczności i w uznaniu Jego pełnej poświęceń pracy i nieocenionych zasług dla dobra i rozwoju tego miasta. (źródło: Jadwiga Stanisławek – Janus, Bobrowscy z Andrychowa Historie Zwykłe i Niezwykłe, Andrychów 2015)".reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

BM, 22.12.2021 19:19

Dmowski powinien zostać jakoś upamiętniony w Andrychowie.

Jeremiasz, 22.12.2021 15:01

Ale opisujesz co innego, a główna różnica tkwi w podejściu jak należy dążyć do odzyskania niepodległości. Romantycy uważali że należy przelać jak najwięcej polskiej krwi, najlepiej na wszystkich frontach europy (wojny napoleońskie, powstania) Romantyzm opierał się na uczuciowym (emocjonalnym) dążeniu do wolności, a obóz białych uważał że siłę narodu i państwa należy budować poprzez pracę organiczną, gospodarczą a nie bezsensowne marnowanie i wykrwawianie polskiej krwi.

Jeremiasz, 22.12.2021 14:35

Ale opisujesz co innego, a główna różnica tkwi w podejściu jak należy dążyć do odzyskania niepodległości. Romantycy uważali że należy przelać jak najwięcej polskiej krwi, najlepiej na wszystkich frontach europy (wojny napoleońskie, powstania) Romantyzm opierał się na uczuciowym (emocjonalnym) dążeniu do wolności, a obóz białych uważał że siłę narodu i państwa należy budować poprzez pracę organiczną, gospodarczą a nie bezsensowne marnowanie i wykrwawianie polskiej krwi.

cath, 22.12.2021 13:49

Mowisz masz-Z XIX stuleciem wiąże się ideologia zwana nacjonalizmem integralnym. Na gruncie polskim przypisuje się ją Dmowskiemu i endecji, ale trzeba powiedzieć, że korzenie takiego sposobu widzenia sfery politycznej sięgają w Polsce - i nie tylko - czasów romantyzmu. W monologu Konrada w III części Dziadów jest passus, że jednostka czuje łączność ze wszystkimi pokoleniami narodu: przeszłymi, obecnym i przyszłymi - tymi, co dopiero będą. Znający dobrze twórczość Mickiewicza Dmowski passus ten zaadaptował i umieścił w Myślach nowoczesnego Polaka. Uważał, że człowiek jest częścią pewnej struktury społecznej, z której wyrasta i wobec której ma zobowiązania. Na ową strukturę społeczną nie składają się jedynie ludzie obecnie żyjący. Naród według Dmowskiego był konstrukcją historyczną, czymś, co się tworzyło stopniowo, wysiłkiem poprzednich pokoleń, co przetrwa tych, którzy żyją dzisiaj, pod warunkiem, że także ze swej strony dołożą cegiełkę do wspólnego gmachu. Przynależność do narodu wiązała się dlań z poczuciem odpowiedzialności za wspólną całość i takim działaniem, aby dziedzictwo pozostawione przez przeszłe pokolenia, przekazać następnym w co najmniej takim kształcie, w jakim je otrzymaliśmy. To był rdzeń poglądów Dmowskiego.

Jeremiasz, 22.12.2021 12:41

Cath proszę poczytać trochę historii bo jak romantyzm przypisujesz Dmowskiemu to widać że pojęcia nie masz, a wypowiadasz się, co jest zwykłym błazeństwem. Idea Dmowskiego jest przeciwstawna romantyzmowi. Piłsudski wywodził się z obozu romantyczno-rewolucyjnego (czerwonego) wielbiącego wszystkie powstania zbrojne, nawet najbardziej bezsensowne i nie mające szans powodzenia, stąd walka zbrojna z caratem, konspiracja, napady i w ogóle chętnie przelewana polska krew bez względu na cenę i konsekwencje. Dmowski przeciwnie, wywodził się z obozu białych. Resztę proszę oczytać samemu.

cath, 22.12.2021 10:55

@ Jeremiasz Tylko tyle potrafisz? Skoro nie widzisz różnicy pomiędzy wieszczem a nacjonalista to twój problem .

Jeremiasz, 22.12.2021 10:31

Cath z Ciebie jest po prostu kretyn. Nie umiesz nawet odpowiedzieć na proste pytanie.

FeelFree, 22.12.2021 10:13

"Ale jest coś, co musze powiedzieć moim ludziom, którzy stoją na ciepłym progu prowadzącym do pałacu sprawiedliwości. W procesie uzyskiwania naszego prawowitego miejsca musimy być niewinni bezprawnych czynów. Pozwólmy sobie nie szukać zaspokojenia naszego pragnienie wolności w piciu z filiżanki goryczy i nienawiści. Musimy zawsze prowadzić naszą walkę na najwyższym poziomie godności i dyscypliny. Nie możemy pozwolić by nasz twórczy proces przerodził się w fizyczną przemoc. Jeszcze raz i jeszcze raz musimy wznieść się do majestatycznej wysokości, gdzie spotykają się siła psychiczna z siłą duchową. [...] Z tą wiarą będziemy mogli wykuć z góry rozpaczy skałę nadziei. Z tą wiarą będziemy zdolni do zmiany brzęczących dysonansów w naszym kraju w piękną symfonię braterstwa. Z tą wiarą będziemy zdolni do wspólnego działania, do wspólnej modlitwy, do wspólnej walki, do pójścia razem do więzienia, do wspólnego stanięcia w obronie wolności, wiedząc, że pewnego dnia będziemy wolni."

Jeremiasz, 22.12.2021 10:05

Cath z Ciebie jest po prostu kretyn. Nie umiesz nawet odpowiedzieć na proste pytanie.

bot, 22.12.2021 00:23

https://i1.memy.pl/obrazki/52331022092_kto_sie_przezywa.jpg

cath, 21.12.2021 23:38

@ Jeremiasz Głupich nie sieją sami się rodzą.Czego jesteś najlepszym przykładem.Romantyzm wyrządził wiele szkody Polakom.No tak niektórzy przez romantyzm nie mogą zdać matury do dzisiaj.Właściwie tak możemy powiedzieć o każdym okresie .I dlatego wole Mickiewicza od Dmowskiego.A tak w ogóle to Dmowski nie wpisywał się w nurt romantyzmu?

Jeremiasz, 21.12.2021 23:32

Cath : Nie wiem, wyjaśnij proszę zatem? Wieszcz wieszczem, poezja poezją, ale romantyzm wyrządził Polakom wiele szkody i do dzisiaj duraczy... Dlatego wolę Dmowskiego a najlepiej Rozwadowskiego.

Archanioł Michał, 21.12.2021 22:50

A tak co do tematu : narodowcy, chłopaki KTO TO WAM WYMYŚLIŁ?

Archanioł Michał, 21.12.2021 22:48

@Skalpel niestety to se ne wrati. A ich upamiętnienie popieram. Precz z nalewkami !! ;)

Skalpel, 21.12.2021 22:25

Nowym(starym) patronem powinno być tanie wino owocowe. Ponoć w tym parku smakuje najlepiej.

cath, 21.12.2021 21:52

@jeremiasz Wieszczów narodowych się nie tyka.To świętości narodowe.Gdybys nie wiedział.Pewnie nie wiesz.

Jeremiasz, 21.12.2021 20:11

Interesująca inicjatywa, choć park zostawił bym tradycyjnie Bobrowskim. Uważam że dobrym pomysłem była by zmiana placu Adama Mickiewicza na plac Dmowskiego lub Tadeusza Rozwadowskiego. Roman Dmowski jako jeden z ojców niepodległości z całą pewnością ma więcej wspólnego z Andrychowem niż Adam Mickiewicz.

bot, 21.12.2021 17:30

https://www.mamnewsa.pl/magazyn/burmistrz-zaprasza-na-msze-sw

bot, 21.12.2021 17:24

https://sjp.pl/nacjonalista

bot, 21.12.2021 17:24

https://sjp.pl/narodowiec

andrychowianin1, 21.12.2021 16:36

narodowcy i inni nacjonaliści łapy precz od Andrychowa!

aniol363, 21.12.2021 16:24

mega a twoją starą pijaną żule na taczkach po osiedlu wozili cfelu

mega, 21.12.2021 15:36

aniol363 to ty jesteś cfelem rudym i nieukiem

mega, 21.12.2021 15:24

A może kaczyńskiego bo w stawie pływają kaczki

aniol363, 21.12.2021 15:23

Do mega: ojciec ci do wanny wchodził cfelu bury !!

mega, 21.12.2021 15:20

o intelekcie tych cymbałów to szkoda gadać a Dmowski ma tyle wspólnego z Andrychowem co kozia duda z ..........Ruchem Narodowym Konfederacji oraz Młodzieżą Wszechpolską a to jest dopiero banda idiotów

cath, 21.12.2021 14:42

Rzeczywiście pomysł godny geniuszy z Konfederacji.Równie dobrze mogli go nazwać Parkiem Bąkiewicza albo parkiem niedoszłego prezydenta kilku miast Brauna.Rzeczywiście związki Dmowskiego z Andrychowem są duże.Tak jak intelekt tych pomysłodawców.Szybciej nazwał bym go tak jak zamek parkiem Bobrowskich albo braci Czeczowiczka .W końcu to oni rozwinęli Andrychów.Na marginesie chyba ze idąc droga Warszawy będzie park im.Strajku Kobiet.A tak w ogóle to niech zostanie Park Miejski w Andrychowie.