reklama
reklama

Nowe władze Andrychowa chcą rozliczyć stare. Zamierzają przeprowadzić audyt w urzędzie

Polityka, Wiadomości, 19.06.2024 13:50, eł

Były burmistrz twierdzi, że nie ma nic do ukrycia, jednak ma zastrzeżenia do planowanej formy kontroli.

Nowe władze Andrychowa chcą rozliczyć stare. Zamierzają przeprowadzić audyt w urzędzie

Podczas trzeciej sesji nowej Rady Miejskiej w Andrychowie, która odbyła się w środę (19 czerwca) przegłosowane zostały zmiany w budżecie gminy na ten rok. Zanim jednak do tego doszło, były burmistrz Tomasz Żak (a obecnie radny) zapytał o jedną z pozycji ujętych w poświęconej tej sprawie uchwale - „przeprowadzenie audytu w Urzędzie Miejskim w Andrychowie, gminnych jednostkach organizacyjnych oraz spółkach – 148 tys. zł”.

- Jestem za audytem, oczywiście, natomiast chciałbym się dowiedzieć, skąd wzięła się ta kwota 148 tys. zł, bo dla mnie jest bardzo wysoka na zrobienie audytu, w dwa czy trzy miesiące po kompleksowym, przeprowadzonym przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Z czego wynika ta kwota i czy jest już wybrana kancelaria, która to będzie robiła? Ponadto, w momencie, gdy to uchwalimy, niejako zwalniamy z odpowiedzialności panią burmistrz w kwestii wydatków z finansów publicznych. A wydatki muszą być uzasadnione – powiedział Tomasz Żak. I zaproponował, by ewentualnie wydać na audyt środki z pozostawionej przez niego rezerwy budżetowej.

Burmistrz Beata Smolec powiedziała, że nie zrobi tego, ponieważ rezerwa przeznaczona jest na nieprzewidziane wydatki, które pojawią się w ciągu roku.

- Co do audytu, ja mam świadomość sukcesji władzy i znam przepisy Ustawy o finansach publicznych. Kancelaria nie została jeszcze wybrana. Trwa postępowanie wyłaniające firmę, która audyt przeprowadzi. A kwota została określona na podstawie szacunku, zgodnie z regulaminem zamówień publicznych, obowiązującym w Urzędzie Miejskim – wyjaśniła. Stwierdziła, że jeśli wszystko jest w porządku, to taki audyt powinien być wręcz pożądany ze strony Tomasza Żaka. Dodała, iż będzie on miał inny zakres niż kontrola przeprowadzona przez RIO. - Będzie to badanie pod względem racjonalności i gospodarności poniesionych wydatków – zaznaczyła.

Tomasz Żak nie był usatysfakcjonowany jej tłumaczeniami. - Zazwyczaj wszyscy nowi włodarze zwracają się właśnie do RIO o przeprowadzenie tak zwanego audytu otwarcia. I taki audyt RIO przeprowadza nieodpłatnie. Są również audytorzy w urzędzie, którzy mogą być przez panią ukierunkowani, w którym miejscu trzeba poszukać, potwierdzić bądź zaprzeczyć. W związku z tym wydatkowanie 148 tys. zł jest dla mnie nieracjonalne, ponieważ żadnych powodów do wydatkowania takich pieniędzy państwo na dzień dzisiejszy nie macie. Dla mnie jest to niezrozumiałe – podkreślił.

Zauważył, że za każdą podjętą w magistracie decyzją stoi kilka osób – pracownik, który przygotowuje dokument, radca prawny, który go opiniuje oraz skarbnik, który akceptuje wydatki. - Dopiero na końcu podpisuje się burmistrz. Państwo macie wokół siebie te osoby, one się nie zmieniły. Wiedzą doskonale, jaki był obrót dokumentów w urzędzie, jakie decyzje podejmowaliśmy i czy kiedykolwiek zostało coś zrobione niezgodnie z prawem – stwierdził Tomasz Żak.

Wówczas odezwał się zastępca burmistrza Aleksander Kasperek. - Chciałem tylko państwu przypomnieć, że jak pan Tomasz Żak przejmował władzę w 2011 roku, to zatrudnił w urzędzie na okres pięciu lat człowieka z zewnątrz, który kontrolował jego poprzedników. Czemu teraz pan się wzbrania przed tym audytem? Przecież cały czas pan mówi, że jest wszystko OK. Chcemy mieć podstawę do tego, żebyśmy mogli spokojnie rządzić i wykonywać swoją pracę. Nie kwestionujemy kompetencji RIO, ale to jest kontrola finansowa, my zaś chcemy mieć audyt prawny, merytoryczny, żeby sprawdzić jednostki, wydziały, a na końcu spółki – powiedział. Natomiast Tomasz Żak ponownie zaznaczył, że jest za przeprowadzeniem kontroli, ale w innej formie.

Również radna Ewa Wątroba uznała, iż nierozsądne jest wydawanie tak dużej kwoty na audyt przy obecnym zadłużeniu gminy. Podobnie jak Tomasz Żak, zasugerowała wykorzystanie na ten cel rezerwy budżetowej.


A tak wyglądało głosowanie nad zmianami w budżecie, obejmującymi wydatki na audyt:


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

mega, 19.06.2024 18:35

no wydadzą te pieniądze a i tak będzie to co stwierdziło RIO, paranoja Pieniądze wyrzucone w błoto

Koniczynka, 19.06.2024 17:11

Czyli Beata chce wyrzucić w błoto aż 150 tysięcy złotych na jakiś tam audyt... Kobieto opamiętaj się!!!!! A za audyt zapłać z własnej kieszeni!!!!!!!

Koniczynka, 19.06.2024 16:33

Co Beata Smolec zrobiła od 7maja??? Kiedy przeprosii mieszkańców miasta i gminy Andrychów za kręcenie i kłamstwa stanowiskami w maju??? A wice grubasek kiedy chwyci się roboty???

laser, 19.06.2024 15:44

rozliczyć to się trzeba ze sponsorami kampanii, a nie ma z czego, no i tu macie problem?

laser, 19.06.2024 15:40

Cyrk to mamy od 7 maja. Niech sobie pani smolec przeczyta jeszcze raz, czy tam odsłucha co odczytała dzisiaj z kartki. Podobno mieszkańcy przychodzą i pytają, kiedy ona spełni obietnice wyborcze Pana Burmistrza Żaka???? Pani Smolec, gdyby Pani nie zauważyła, niewiele bo niewiele, ale jednak wygrała Pani wybory, co oznacza, że to pani obietnice sa do realizacji. Już Pani zapomniała co obiecała???? Przypomnieć???

Jaśnie Pan, 19.06.2024 15:27

W kampanii Żak uspokajał że zadłużenie gminy jest pod kontrolą, nie ma sie czym martwić, przegrała Jego ekipa wybory i cyk, twierdzą żę audyt to za duża kwota przy obecnym zadłużeniu gminy. Czyli kampania, obietnice, zapewnienia to były przedwyborcze kłamstwa i zadłużenie gminy w jakie nas wpędziła poprzednia ekipa jest poważne?

Konkret, 19.06.2024 14:54

Co chwila to ludzie proszą o wsparcie np. na leczenie, na rehabilitację... Jaśnie Pan uważa, ze 150 tys. to śmiesznie głupia kwota - może podaruj tym potrzebującym tą według ciebie głupią kwotę ? Ze swojego konta oczywiście.

maxymilian20, 19.06.2024 14:31

Kolejna komisja śledcza tragedia

Bento_A.A., 19.06.2024 14:27

Od Pańskiej Góry Wam wara! Wioski niech się bawią dalej na piknikach. Jak wioskom nie pasuje to sie odłączcie od Andrychowa, nam wystarczy gmina miejska z kulturalnym przewodnictwem. od 2 miesięcy wstyd powiedzieć, skąd się pochodzi, disco polo i weselny klimat zapanował

Jaśnie Pan, 19.06.2024 14:05

TO jest po prostu kabaret, przez ostatnie 14 lat beztrosko zadłużali gminę Andrychów niczym się nie przejmując, 2 miesiące nie rządzą i żąłują głupie 150 tys na audyt. Rok nie minął a Pańska Góra niszczeje w oczach, te środki mogli przeznaczyć na inne cele, bardziej potrzebne mieszkańcom. Pietras miał swoje fontanny które przyczyniły się do jego porażki, następca Pietrasa ma swoją Pańską, która rozwścieczyła mieszkańców wsi i dlatego dali mu czerwoną kartkę.

melisa, 19.06.2024 13:56

2 miesiące siedzieli i szukali, nic nie znaleźli, to teraz wezmą 150 tys. z naszych pieniedzy i dalej będą szukać, i dalej nic nie znajdą, ale jakaś kancelaria nieźle zarobi i już wiadomo która