Minister Edukacji zdecydował: Trójka do likwidacji

, Polityka, Wiadomości, 06.05.2020 16:25, PG
Smutna informacja dla rodziców, którzy zapisali swoje pociechy do Szkoły Podstawowej nr 3 w Andrychowie.
Minister Edukacji zdecydował: Trójka do likwidacji

W środę (06.05.) poinformowano, że do andrychowskiego magistratu wpłynęła decyzja Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego o likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3 i połączenia jej ze Szkołą Podstawową nr 2 w Andrychowie.

Do ministra odwołał się burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, po tym jak w styczniu br. Rada Miejska w Andrychowie, głosami radnych sprzyjających burmistrzowi, podjęła uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji Trójki a Małopolska Kurator Oświaty Barbary Nowak wystawiła negatywną opinię co do likwidacji szkoły i połączenia Dwójki z Trójką.

Radni opozycyjni z PiS byli za utrzymaniem SP3. Dodajmy, że tegoroczna rekrutacja do Trójki poszła bardzo dobrze. Do pierwszej klasy zapisało się ponad 30 dzieci, z których miały być utworzone dwie klasy. Jednak do tego nie dojdzie. Od września będzie to jedna, wielka szkoła.

- W ocenie Ministra najbardziej efektywnym i ekonomicznym rozwiązaniem jest połączenie obu szkół w jedną szkołę podstawową, poprzez zaproponowaną likwidację Szkoły Podstawowej nr 3 w Andrychowie. Wspólne użytkowanie takich pomieszczeń jak stołówka, biblioteka czy korzystanie z opiek medycznej przez uczniów obu szkół przemawia za wydaniem pozytywnej opinii. - czytamy w uzasadnieniu decyzji Ministra.

Minister krytykuje też kurator za to, że ta uznała za błąd nieutworzenie oddziałów przedszkolnych w Trójce, co jej zdaniem mogłoby znacząco wpłynąć na rekrutację. Przypomnijmy, że takie oddziały przedszkolne utworzono w Dwójce.

- Małopolski Kurator Oświaty w sposób nieobiektywny przeanalizował materiał dowodowy, nie odnosząc się jednocześnie do argumentów strony. Ponadto na uznanie zasługuje zarzut strony wyrażony w zażaleniu, że kurator wydając postanowienie wybiórczo potraktował zebrany materiał dowodowy. Świadczy o tym np. nieodniesienie się do pism Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 oraz zdania odrębnego wyrażonego przez Koło NSZZ Solidarność Oświaty przy SP2 popierających likwidację. Kurator pominął też konkluzję zawarte w protokołach kontroli doraźnej przeprowadzonej w obydwu szkołach, w których wskazuje się, że korzystanie przez szkoły wzajemnie ze swoich sal i pomieszczeń zmniejsza bezpieczeństwo uczniów. Tymczasem te dokumenty i okoliczności powinny być ocenione przez kuratora a wynik oceny ujęty w uzasadnieniu postanowienia.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 19.05.2020 17:39

Festina lente...

KochamTuska, 07.05.2020 21:18

Może napisz dokonania radnych z jednej i drugiej strony to porównamy dokonania "nierobów i robów"

",,**,,", 07.05.2020 18:24

Co robią radni pisu w tej kadencji w Andrychowie??? Ile załatwili inwestycji, funduszow na remonty dróg ulic chodników??? Kiedy radny kobielus wybuduje te żłobki i domy seniora? Gnać tych nierobów z Andrychowa na drugi koniec Polski. Za co biorą kasę z diety radnego???

Zakolog, 07.05.2020 16:10

Widzę,że Burmistrzowi odwagi starczyło tylko na upublicznienie części ministerialnego uzasadnienia, a medialne ramię nie jest wstanie bez widocznych szwów skleić nadesłanych treści. Szczególnie ciekawe jest, co pan Piontkowski sądzi o koronnym argumencie w zaskarżonej decyzji, czyli o przewidywalności decyzji prawnych andrychowskiej rady gminy ? I jakoś tak czuję, że moje spostrzeżenia, co do walorów intelektualnych większości uchwało dawców pokrywają się z oceną pana ministra. Ale tego już się nie dowiemy, ponieważ nawet słynny redaktor Marek ze wstydu tej części nie zamieści.

Arystokrata, 06.05.2020 20:56

I gdzie Ci wszyscy bohaterowie tamtych czasów - przecież pamiętamy czasy gdy szanowny pan Szafrański zwany d y r e k t o r e m wraz z drugim szanownym mości Panem Żakiem zwanym g o s p o d a r z e m odprawiali modły i kombinowali jakby tu "Trójkę" w prywaty pchnąć stronę i wywyższyć ponad inne lepiej rokujące szkoły w Gminie. Ale gdzie drwa rąbią tam wióry lecą. Pierwszym "wiórem", który poleciał okazał się szanowny o b y w a t e l Pachel. Nie mijają trzy lata i mamy drugi wiór - "Trójkę". I jednak nie obronili - więc gdzie Ci wszyscy bohaterowie ... ?

barte, 06.05.2020 18:35

Wygląda na to że powoli zaczyna się rozłam w pisie . Ten młody minister edukacji ma jeszcze szanse wyjść z twarzą z tego pseudorządu.Dlatego podął jedyną racjonalną decyzję jaką jest połączenie Sp 2 i 3. A kubień w mikołajkiem i studniarzową niech się już lepiej nie odzywają w tym temacie

sowa, 06.05.2020 17:22

Mam nadzieję,że burmistrz i jego klakierzy już wysłali podziękowania "pisowskiemu" ministrowi.

barte, 06.05.2020 17:10

To jest pisowska zakonnica chyba

olszyniak, 06.05.2020 16:20

Polecam wejść na Nowiny tam jest uzasadnienie i zjebka dla kuratorki !

beskidmaly, 06.05.2020 16:07

Tak sie dzieje jak sie zalatwia negatywna opinie w Kuratorium bez najmniejszych argumentow "za utrzymaniem 2 szkol". Ciekawe jak sie ma Pan Kubien ktory odtrabil utrzymanie szkoły nr 3.

xpek, 06.05.2020 15:59

buhahahahahaha