Miliardowy budżet Małopolski. Co z niego dla regionu?

, Polityka, Wiadomości, 06.01.2021 09:45, PG
Odział terapii uzależnień w Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie czeka generalny remont.
Miliardowy budżet Małopolski. Co z niego dla regionu?

Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął budżet województwa na 2021 rok. Za dokumentem przygotowanym przez Zarząd Województwa głosowało 25 radnych, przeciw było 10, a 4 osoby wstrzymały się od głosu.

Tegoroczne dochody budżetu Województwa Małopolskiego będą wynosić 1,7 mld zł a wydatki 2,1 mld zł, w tym wydatki na inwestycje ponad 1 mld zł. Deficyt budżetowy zostanie pokryty m.in. z kredytów i emisji obligacji.

Najwięcej środków Województwo Małopolskie przeznaczy na transport i łączność: to aż 918 milionów zł, z czego na przewozy kolejowe zarezerwowano 391 milionów zł, a przewozy autobusowe 57 milionów złotych. Na zadanie związane z drogami przeznaczone zostanie 437 milionów zł. 223 miliony zł zarezerwowano na zadania związane z ochroną zdrowia. To szczególnie ważne w czasie epidemii.

263 miliony zł sejmik przeznaczył w planie wydatków na zadania związane z kulturą z przeznaczeniem na Filharmonię, Operę, teatry, muzea, biblioteki, klubu kultury.

76 milionów zł zabezpieczono w rezerwach ogólnej i celowych, w tym rezerwie kryzysowej. Przypomnijmy, że właśnie z rezerwy kryzysowej Zarząd Województwa Małopolskiego sfinansował pierwsze zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej dla szpitali w czasie pierwszej fali pandemii koronawirusa.

Zadania jakie zostaną zrealizowane z tej ogromnej puli funduszy w naszym regionie to m.in.: 21 mln zł zostanie przekazane na obwodnicę Zatora – Podolsze. 3,5 mln zł dotacji otrzyma Szpital Psychiatryczny w Andrychowie, m.in. na remont oddziału terapii uzależnień a 950 tys. zł dotacji otrzyma Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach.

Ma zostać także przebudowany chodnik przy drodze wojewódzkiej 781 w Andrychowie.

foto: UMWM

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

rumcajs, 09.01.2021 19:59

Przed wyborami: Sprawdźcie sobie ile dostały media pro rządowe, a ile wynosi budżet małopolski.