reklama

Małopolska Kurator Oświaty nie zgodziła się na likwidację Trójki. Burmistrz pisze do ministra

, Polityka, Wiadomości, 24.02.2020 13:55, PG
W Andrychowie trwa batalia o jedną ze szkół podstawowych.
Małopolska Kurator Oświaty nie zgodziła się na likwidację Trójki. Burmistrz pisze do ministra

Jak już pisaliśmy 23 stycznia br. radni Rady Miejskiej w Andrychowie podjęli uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3 im. Polskich Noblistów w Andrychowie.

Sprawa została przekazana do Małopolskiej Kurator Oświaty Barbary Nowak, która wystawiła negatywną opinię co do likwidacji szkoły i połączenia „Dwójki” z „Trójką”.

Burmistrz miasta Tomasz Żak jednak się nie poddaje i już zapowiedział, że w sprawie odwoła się do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

CDN...

XXX

SP nr 3 w Andrychowie to bardzo mała szkoła – najmniejsza w mieście. Powstała kilka lat temu na bazie popularnego, elitarnego Gimnazjum nr 1. Obecnie uczy się w niej zaledwie 85 uczniów. Ponieważ infrastruktura Trójki nie jest w pełni wykorzystana, z pomieszczeń tej szkoły codziennie korzystają uczniowie sąsiedniej SP nr 2, która jest znacznie większą szkołą (750 uczniów), a ma problemy lokalowe. Na korytarzach Trójki spotykają się więc uczniowie obu szkół.

Władze miasta chcą zlikwidować SP3 i połączyć ją z SP2. Ma to przynieść na razie bliżej nieokreślone oszczędności dla budżetu gminy. Zapewniają, że uczniowie Trójki nadal będą się uczyć w tych samych pomieszczeniach, z tymi samymi nauczycielami, a zmienia się tylko kwestia organizacji – zamiast dwóch dyrektorów na dwie samodzielne dziś szkoły, będzie tylko jeden.

Rodzice z SP3 nie chcą się z kolei zgodzić na likwidację szkoły. Twierdzą, że w małych szkołach jest potencjał, a poza tym kilka lat temu – kiedy SP 3 była powoływana – władze miasta zapewniały, że „dadzą szansę tej szkole”.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 15.03.2020 17:52

@rumcajs - doprawdy rozumiem, że zasoby są ograniczone, znam też powody stosowania wielkich kwantyfikatorów w Twoich wypowiedziach, ale nie zamierzam tej wiedzy tutaj używać. Na rurę ciepłowniczą nie żal mi, że przeznaczono środki. Nie chodziło mi o moje potrzeby, żadna z wymienionych potrzeb nie była moją potrzebą. Użyte przykłady służyły refleksji nad priorytetami w wydawaniu pieniędzy przez samorząd lokalny. Rozumiem, że może istnieć trudność w zrozumieniu odmiennego punktu widzenia innego człowieka, jest to niestety problem przerażająco dużej części obecnej cywilizacji. Życzę dużo zdrowia. Zwłaszcza w obliczu deficytów, które ja mam od kilkunastu dni na myśli.

rumcajs, 15.03.2020 16:13

@Zakolog Wiesz że za promowanie komunizmu w Polsce jest sprawa karna? A Karol Marks napisał manifest komunistyczny. Czyli jedyne co wiemy z historii, to że się nawet Pan @Zakolog nie nauczył z niej niczego, Komuno wróć!

Zakolog, 15.03.2020 13:34

@rumcajs, gdyby tak było z tymi zasobami jak twierdzisz, to dziś bylibyśmy mistrzami świata w produkcji pięściaków (narzędzia z łupków kamiennych). A my, przynajmniej w Andrychowie umiemy już nawet zbijać palety z drewna. Zresztą, to był największy błąd Karola Marksa, który pominął nieograniczone zasoby wiedzy i możliwości jej wytwarzania, po dziś napędzające współczesny kapitalizm.

rumcajs, 15.03.2020 11:51

@FeelFree Po prostu nie rozumie, że zasoby w gospodarce są ograniczone. Jego wszystkie wywody można skwitować, że posiada "syndrom Psa Ogrodnika". Żal mu, że na rurę ciepłowniczą były środki, a na jego potrzeby już nie. No kłaniają się podstawy gospodarki. Ogólnie @FeelFree możesz sobie pisać te brednie, ale potem nie narzekaj na deficyt skoro sam go zwiększasz.

FeelFree, 27.02.2020 10:27

@mama, po co kredyt? Wystarczy zwolnić Szafrańskiego lub któregoś z burmistrzów, najlepiej tego od edukacji, który milczy jak zaklęty w sprawie, za którą niby odpowiada zakresem obowiązków. W Gminie z Tytułem Samorządowego Lidera Edukacji to chyba honorowe wyjście. Albo mecenas wiedzy niech sfinansuje koszty wygenerowane przez jego pomysły wyborcze, na tym polega przecież mecenat. Można też zbudować 100 metrów mniej rury ciepłowniczej do pustych działek. Nie kupować ruiny pałacu za kilka milionów do remontu za 30 milionów, itp. itd. Kurator to nadzór merytoryczny, finansowanie edukacji na poziomie podstawowym to zadanie gminy. Co Ty masz do tej Kurator ? Poza tym, że jej opinia się nie spodobała.

mama, 27.02.2020 09:36

Ciekawe czy pani kurator wzięła już kredyt na finansowanie SP nr 3 !

FeelFree, 26.02.2020 18:20

Cześć Zakolog, wyczuwam ogólny niepokój w segmencie urzędników samorządowych, w tym wiejsko-miejskiego szczebla oświatowego, zauważalny jest on nawet lekko w przestrzeni medialnej mamNewsa. Jakby jakoweś rekiny krążyły powoli i niedaleko? Wersja grzeczna z uwagi na czytające dzieci, brzmi jak coś o paleniu się gruntu pod nogami. Raczej nie jest też komfortowe bycie kontrolowanym (chociaż taka opcja też oczywiście występuje w przyrodzie). No chyba, że ktoś tak lubi napawanie się odrobinką danej mu warunkowo władzy i oglądanie przywoływanego drżenia, że dla rozpaczliwej próby utrzymania tej sytuacji -mimo zapewnionej 13-tej, lub nawet 14-tej emerytury- będzie nadal mącił wodę znając możliwe konsekwencje tych działań. I do tego ten ból bycia poza centrum uwagi medialnej, ta konieczność działania z drugiego rzędu, ten brak możliwości swobodnego wypowiadania się na portaliku, ta zakończona niepowodzeniem misja przekształceniowa na poziomie szkolnictwa podstawowego wyznaczona przez mecenasa oświaty. Porażka, za porażką, stąd mogą się pojawić myśli o tym, że bitwa przegrana, ale wojna jeszcze nie. Straszne. Tak czy siak smuteczek. Ślemy pozdrowienia połączone tym razem z wyrazami współczucia. P.S. A przecież tyle osób potrafi się cieszyć każdego dnia życiem na uczciwie wypracowanej emeryturze. Dziwny jest ten świat...

Turboplazmotron, 26.02.2020 11:46

Zapewne za niedługo na otwarcie dyrektorskich łez powstanie "spontaniczny" wywiad łechtajacy jego ego. I oczywiście odpowiedni "artykuł" w nowinach :)

Zakolog, 26.02.2020 09:34

Cześć FeelFree, wyczuwam ogólny niepokój, a w segmencie nauczycieli nawet drżenie pedagogicznych ciał. Już trochę poznaliśmy się na tym forum i razem wiemy, że Kuratorium może dyrektorowi Szafrańskiemu …. i tu miał nastąpić kwiecisty opis, co Kuratorium może, ale dotarło do mnie, iż czytają nas matki z małymi dziećmi, więc zakończę eleganckim pogrożeniem wskazującym paluszkiem, na co Andrzejek odpowie tylko palcem środkowym dla zachowania symetrii własnej ręki.

FeelFree, 25.02.2020 15:43

@Zakolog, Pan Szafrański raczej niech sobie pilnuje swojej pracy, bo potencjalnie dość często i ustawicznie może jego praca podlegać nadzorowi i ocenie, czy jak tam sobie woli ewaluacji. Kuratorium zna już specyfikę pracy andrychowskiego GZO i powiązania z burmistrzami, podobnie jak MEN, a szlaki do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji też są już podobno przetarte. Tak, że spoko. W Kętach się na Panu Szafrańskim już dawno poznano, w Andrychowie też już znamy jego metody. Kęty sobie poradziły, Andrychów też sobie poradzi. Pozdrowienia dla Szanownego Dyrektora GZO ślemy. Barbara - koleżanka sprawiła mu smuteczek - cóż, życie.

Zakolog, 25.02.2020 09:35

A co tam Basieńka, w tym swoim postanowieniu naskrobała, jest jakieś uzasadnienie czy też oszczędziła na argumentacji ? Może przewodniczący Babski zeskanowałby ten epistolarny wytwór wyobrażeń Basi i przesłał do redakcji mamNewsa, a my tu zrobimy analizę semantyczną, tej zbrodni oświatowej. No cóż dyrektorze Szafrański, chyba czas wziąć sprawy w swoje ręce, bo ta nowa bida - burmistrz Polak i radni nie podołają. Trzeba będzie tych wszystkich sześciu nauczycieli z trójki, przed końcem roku szkolnego oddelegować do dwójki, i puścić miejską szeptankę, iż na ich miejsce przyjmie pan najbardziej chu...wych jakich uda się znaleźć. Jak braknie w gminie, to po starej znajomości dobierze pan coś z Kęt. Wtedy gwarantowane, iż mamusie same będą skomleć o przeniesie swoich pociech do dwójki i nawet PiS na to nie pomoże ! No chyba że radna Alicja, jak Rejtan rozerwie własne ubranie, ale tego widoku raczej oszczędziłbym sobie, Panu i reszcie andrychowian.

FeelFree, 24.02.2020 22:02

@ ",,**,," Andrychów ma oczywiście burmistrza, nie wójta. Określenie wójt jest w moim odczuciu (w znaczeniu używanym przez pewne osoby w komentarzach artykułów mamNewsa) zabarwiona w odniesieniu do osoby burmistrza Andrychowa pejoratywnym wydźwiękiem, cynizmem itd. To taka namiastka publicznego wylania pretensji i żalu pod adresem tej osoby oraz wyrażenia niezadowolenia z jej decyzji. Zacząłem również używać określenia wójt z powodu kolejnych/kolejnych/kolejnych działań jakie są inicjowane/podejmowane/forsowane w tym mieście przez burmistrza. Przykład, to sprawa SP3 i ten artykuł, w którym obywatele są informowani, że negatywna decyzja Kuratorium się nie podoba wójtowi więc się od niej odwołuje. Jeśli burmistrz zrobi coś moim zdaniem dobrego dla miasta i będę to komentował pewnie użyję ponownie tytułu burmistrz miast wójt. Uważam, bowiem, że tytuł/funkcja/urząd burmistrza do czegoś zobowiązuje; jest to godność, którą się otrzymuje w wyniku wyborów – na kredyt. Kredyt zaufania. Śledząc decyzje, słuchając słów burmistrza Żaka, czytając podpisane przez niego dokumenty coraz bardziej uważam, że na stanowisko burmistrza Andrychowa nie zasługuje. Kredyt zaufania wyborców został wyczerpany, zostanie tylko kredyt do spłacenia przez obywateli Andrychowa przez wiele lat i ten kredyt jest coraz większy...

kaczor, 24.02.2020 21:20

niedawno radni od Pana Żaka przeznaczyli kupę kasy na budowę rury ciepłowniczej do galerii handlowej jakiej jeszcze nie ma..... Tak pisały media - więc odpadł argument że nie można dać dużo mniejszej kasy na szkołę

rumcajs, 24.02.2020 19:59

Jak Margaret Thatcher likwidowała deficytowe kopalnie, to była mocna wrzawa. Na pewno była to trudna decyzja, ale wyszło na plus w dłuższym okresie czasu dla Wielkiej Brytanii, w końcu tam dzisiaj Polacy emigrują. Porównanie może nie do końca trafione ze szkołą podstawową, ponieważ szkoła nie ma przynosić zysku, ale rodzi się coraz mniej dzieci i to jest fakt, więc trzeba zamykać szkoły lub łączyć w celu optymalizacji.

",,**,,", 24.02.2020 17:36

[email protected] zapytałam grzecznie od kiedy Andrychów ma wójta???

FeelFree, 24.02.2020 17:02

P.S.II znam różnicę między wójtem, prezydentem i burmistrzem. Mimo wszystko coraz bardziej podoba mi się nazwa wójt. Tu punkt dla bydynia77, który w ten sposób wyraża swój stosunek - jednoznacznie negatywny - do osoby Pana Tomasza Żaka. Jego prawo. Ale przynajmniej wszyscy widzą, kto jest po stronie wójta, a kto w opozycji do niego - chociaż w komentarzach na mamNewsa.

FeelFree, 24.02.2020 16:53

P.S. Kuratorium pełni nadzór merytoryczny, a nie polityczny. I wydaje opinię a nie decyzję. Ale xpek uważa, że jak się krzyczy na owcę wilk, to wszyscy pomyślą, że to jednak wilk. Czekamy na upublicznienie treści opinii wydanej przez kuratorium, niech wszyscy przeczytają co tam pisze zanim będą komentować wydaną opinię.

FeelFree, 24.02.2020 16:48

@xpek, sam jesteś polityczny i ze szkodą dla miasta, ale o tym cicho sza. Swoją drogą ciekawe, czy masz dzieci w wieku upoważniającym do posłania ich do szkoły podstawowej w mieście Andrychów? Obstawiam, że nie, ale jak masz to po prostu nie posyłaj dzieci do SP3. Poślij je do szkoły w 100% apolitycznej czyli do SP2 i wszystkiego dobrego xD

FeelFree, 24.02.2020 16:47

Brawo wójt Żak. Chłop, który nie potrafi przyznać, że nie ma racji, sam przed sobą, o innych już nie mówiąc. Pycha kroczy przed upadkiem... Od decyzji MEN odwoła się do Sądu Administracyjnego, potem do NSA, potem do Trybunału Konstytucyjnego, potem do Hagi i Brukseli, potem do ONZ, potem do NASA, potem do OPZ (Organizacja Planet Zjednoczonych) potem do Lucyfera? bo już nie za bardzo będzie gdzie? Byle spróbować postawić na swoim. Już nie będzie burmistrzem, ale nadal będzie się odwoływać, to nada sens reszcie jego życia, tak mu trudno przyznać się do błędu. Temat SP3 to była kolejna zasłona dymna, żeby w Andrychowie nie mówiono o błędach burmistrza i zadłużaniu gminy, czyli nas obywateli na długie lata za które odpowiada wójt Żak wraz ze służącymi mu bez godności radnymi. A teraz czekamy na wpisy klakierów jegomościa.

",,**,,", 24.02.2020 16:04

Decyzja polityczna, koniec tematu. [email protected] a od kiedy Andrychów ma wójta??? Piszesz tak jak [email protected] przypadek??? Szkołę zwalić zaorac i postawić LIDLA.

FeelFree, 24.02.2020 15:40

Brawo wójt Żak. Chłop, który nie potrafi przyznać, że nie ma racji, sam przed sobą, o innych już nie mówiąc. Pycha kroczy przed upadkiem... Od decyzji MEN odwoła się do Sądu Administracyjnego, potem do NSA, potem do Trybunału Konstytucyjnego, potem do Hagi i Brukseli, potem do ONZ, potem do NASA, potem do OPZ (Organizacja Planet Zjednoczonych) potem do Lucyfera? bo już nie za bardzo będzie gdzie? Byle spróbować postawić na swoim. Już nie będzie burmistrzem, ale nadal będzie się odwoływać, to nada sens reszcie jego życia, tak mu trudno przyznać się do błędu. Temat SP3 to była kolejna zasłona dymna, żeby w Andrychowie nie mówiono o błędach burmistrza i zadłużaniu gminy, czyli nas obywateli na długie lata za które odpowiada wójt Żak wraz ze służącymi mu bez godności radnymi. A teraz czekamy na wpisy klakierów jegomościa.

xpek, 24.02.2020 15:24

typowo polityczna decyzja ze szkodą dla miasta.w życiu bym, nie posłał dziecka do tak upolitycznionej szkoły