reklama
reklama

Magistrat szuka firmy, która przeprowadzi audyt

Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 04.07.2024 14:55, eł

Nowe władze Andrychowa chcą sprawdzić stare pod kątem racjonalności i gospodarności poniesionych wydatków.

Magistrat szuka firmy, która przeprowadzi audyt

Sprawa audytu, który ma być przeprowadzony w Urzędzie Miejskim w Andrychowie wzbudziła ożywioną dyskusję podczas ostatnich obrad samorządu gminy (o czym pisaliśmy tutaj). Niektórzy radni uważali, że zaplanowana na to przedsięwzięcie kwota 148 tys. zł jest zbyt wysoka. Zwłaszcza gdy wziąć pod uwagę ogromne zadłużenie gminy i inwestycje, na których realizację brak jest środków.

- 148 tys. zł to bardzo wysoka kwota na zrobienie audytu, w dwa czy trzy miesiące po kompleksowym, przeprowadzonym przez Regionalną Izbę Obrachunkową – mówił wówczas radny Tomasz Żak, który do końca minionej kadencji był burmistrzem Andrychowa. Sugerował, by do realizacji tego zadania wykorzystać audytorów zatrudnionych w urzędzie albo zwrócić się do wspomnianej przez niego RIO o przeprowadzenie w magistracie tak zwanego audytu otwarcia, który ta instytucja wykona nieodpłatnie.

Ale obecna burmistrz Andrychowa Beata Smolec wyjaśniła, że chodzi jej o inny zakres kontroli niż ten prowadzony przez RIO. - Będzie to badanie pod względem racjonalności i gospodarności poniesionych wydatków – podkreśliła.

Na razie trwają poszukiwania firmy, która przeprowadzi audyt według wytycznych nowych władz gminy. W pierwszym terminie wyznaczonym na składanie ofert nie wpłynęła żadna, więc został on wydłużony.

-Standardem już jest, że po przejęciu władzy wykonuje się audyt otwarcia, prowadzony w innym zakresie niż kontrola RIO. Bardziej merytoryczny. Potrzebny jest on zarówno dla naszego bezpieczeństwa, jak i wiedzy mieszkańców – mówi wiceburmistrz Andrychowa Aleksander Kasperek. Zapewnia bowiem, że wyniki kontroli zostaną podane do publicznej wiadomości.

- Przeprowadzenie takiego audytu jest bezpieczne dla nas, ale powinno też stanowić jakiś komfort dla poprzedniego burmistrza, jeżeli nie ma on nic do ukrycia, a taka narracja cały czas jest prowadzona. A zatem, powinien się cieszyć z naszej decyzji odnośnie audytu. Tym bardziej, że pan Tomasz Żak, gdy obejmował funkcję burmistrza, nie zlecił takiej kontroli firmie zewnętrznej, tylko przyjął do pracy w urzędzie osobę, która wykonywała ją przez pięć lat... - podkreśla burmistrz Beata Smolec.

Zaś Aleksander Kasperek dodaje, że zatrudnienie tego pracownika przez tak długi czas musiało kosztować gminę cztery albo pięć razy więcej niż te 148 tys. zł, zaplanowane obecnie na przeprowadzenie audytu.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

syzyf, 10.07.2024 12:34

jak zwykle kasy nie ma ale jakoś to będzie ,nie macie dawać na co pieniędzy dajcie ludziom potrzebującym na leczenie lub dzieciom walczącym z chorobami. Może powiat zrobi audyt i oceni starostę i jego zastępczynie Smolcową bo jak na razie widać ją tylko na festynach.

Bento_A.A., 06.07.2024 13:11

weźcie się wreszcie do roboty i zostawcie Pana Burmistrza w spokoju, do pięt mu nie dorastacie

andrychów_góra, 05.07.2024 12:04

Koniczynka- to może dodasz, że to Żak doprowadził Naszą Gminę prawie do bankructwa. Co to jest około 150 tys. na audyt ? Pewnie audyt pokaże gdzie uciekały dziesiątki milionów złotych . Może duża część poszła do prywatnych osób . Zawyżone przetargi, bo oczywiście trzeba było przewidzieć -jak to w Urzędzie mówiono-tzw. zrywkę. Ja na miejscu nowych władz, unieważnił bym wszystkie przetargi, które ostatnio rozpisał Żak i ogłosił nowe. 90% przetargów w Gminie wygrywały trzy prywatne firmy. Drog Bud , Lachendro Łukasz i Gumoś. Może tego się boi Żak i ta jego cała ekipa.

home, 05.07.2024 07:55

Dziwne jest to, że się tam nie pracuje. Mamy kadencję festyniarsko-piknikową z opcją poszukiwania haków na poprzednią władzę. No zobaczymy jak długo to wszystko ujedzie.

Zibi33, 05.07.2024 06:40

a co w tym dziwnego kilka lat pan na włościach siedział i bardzo dobrze za pewne wiele kwestii wymaga sprawdzenia , zresztą to teraz w Polsce modne jakoś mało kogo oburza to co się dzieje na wyższych szczeblach nawet poklask uzyskało.

Koniczynka, 04.07.2024 17:48

A czy za cały ten audyt Smolcową i Kasperek zapłaci z własnej kieszeni??? Gmina jest zadłużona, a i tak radni Smolcowej i Szypułowej dodatkowo zadłużyli gminę na kolejne 16 milionów złotych!!!!! A teraz jeszcze 150 tysięcy złotych na idiotyczny pomysł Smolcowej!!!!!! Najpierw Ty przedstaw kto sponsorował twoją kampanię wyborczą i jaki miał w tym celu?????...... Jak można kolejne tysiące złotych wydać na śmieszny audyt. I to jeszcze ogromne 150 tysięcy złotych!!!! Nieźle ktoś się wzbogaci tym sposobem... To 30 miesięczny zarobek!!!!!! Beato opamiętaj się!!!!!