reklama

Lokalny akcent w raporcie Najwyższej Izby Kontroli

, Polityka, Wiadomości, 01.10.2021 09:45, DK
Najwyższa Izba Kontroli zaprezentowała wyniki kontroli przeprowadzonej w Funduszu Sprawiedliwości.
Lokalny akcent w raporcie Najwyższej Izby Kontroli
NIK ustalił, że pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości wydawane były nieprawidłowo a ich łączna kwota sięga 280 mln zł. Do prokuratury złożono pięć zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa.

Jednym z takich przypadków jest jednostka OSP Maków Podhalański Dolny, którego honorowym członkiem jest poseł PiS Filip Kaczyński.
Przeprowadzona kontrola planowania i realizacji ustawowych zadań Funduszu Sprawiedliwości wykazała, że jego gospodarka finansowa była prowadzona z naruszeniem nadrzędnych zasad finansów publicznych, tj. jawności oraz celowości i oszczędności wydatków. Nie odpowiadała również, wynikającym z art. 29 ustawy o finansach publicznych, zasadom funkcjonowania funduszy celowych, które powinny służyć realizacji wyodrębnionych i konkretnie zdefiniowanych zadań państwowych

- czytamy na stronie NIK

Dysponent nie posiadał również potencjału kadrowego i merytorycznego pozwalającego na rzetelne planowanie, kontrolowanie oraz rozliczanie wydatków, których wartość w poszczególnych latach wynosiła ponad 350 mln zł. Wynikało to w znacznej mierze z decyzji samego Dysponenta, który konsekwentnie, bez rzetelnych analiz rozszerzał obszary aktywności Funduszu (w 2018 r., w związku z podjęciem decyzji o doposażeniu Ochotniczych Straży Pożarnych, liczba umów dotacji zwiększyła się prawie o 900%!).

- informuje Najwyższa Izba Kontroli.

W raporcie znaleźć można informacje na temat jednostki OSP Maków Podhalański Dolny, którego honorowym członkiem jest Filip Kaczyński, poseł PiS. NIK ustalił, że wyjazdy tej jednostki do zdarzeń policzyć można na palcach jednej ręki, a jednostka otrzymała nowy wóz strażacki za kilkaset tysięcy złotych.

- Wnioskodawca wskazał, że OSP Maków Podhalański Dolny w 2017 r. brała udział w 14 zdarzeniach zarejestrowanych w statystykach PSP, a w 2018 r. – w 11. Nie podał jednak informacji dotyczących rodzaju tych zdarzeń, tj. czy powstały one w wyniku przestępstwa i czy uczestniczyły w nich osoby poszkodowane, ani w jaki sposób nowy samochód miał przyczynić się do zwiększenia skuteczności działań na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem. Tymczasem z danych uzyskanych z Systemu Wspomagania Decyzji PSP wynikało, że ani przed przyznaniem dofinansowania, ani po zakupie wozu, jednostka OSP Maków Podhalański Dolny nie została zadysponowana do wypadków drogowych, w których poszkodowana została, co najmniej jedna osoba – napisano w raporcie.

foto: OSP Maków Dolny

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy