reklama
reklama

Lanckorona obchodzi w tym roku 250-lecia zawiązania Konfereracji Barskiej

Polityka, Wiadomości, 01.03.2018 09:20, red
Z tej okazji zaplanowano kilka wydarzeń.
Lanckorona obchodzi w tym roku 250-lecia zawiązania Konfereracji Barskiej

W Lanckoronie zainaugurowano obchody 250-lecia Zawiązania Konfereracji Barskiej w gminie Lanckorona. w trakcie roku zaplanowano z tej okazji kilka wydarzeń (szczegóły na plakacie).

Na początek, 28 lutego, odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Lanckorona miała miejsce. Całość rozpoczęła się uroczystym wciągnięciem flagi na maszt przed budynkiem Urzędu Gminy.

- Flaga powiewająca nad urzędem będzie przypominać nam wszystkim, że rok 2018 jest rokiem dwóch wielkich rocznic – 100-lecia Niepodległości Polski i 250-lecia Zawiązania Konfederacji Barskiej - powiedział wójt gminy Lanckorona Tadeusz Łopata.

Na zaproszenie wójta do Lanckorony przyjechał Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik oraz senator Andrzej Pająk.

Obrady uroczystej sesji otworzył Przewodniczący Ryszard Frączek, którzy przywitał wszystkich gości oraz poprosił Wójta Tadeusza Łopatę o wygłoszenie okolicznościowego wystąpienia.

Wójt przypomniał wszystkim zebranym, że wspólnym mianownikiem łączącym 250-lecie Zawiązania Konfederacji Barskiej i 100-lecie Odzyskania Niepodległości jest właśnie niepodległość, bo to o nią upominali się konfederaci barscy odwołując się przy tym do dwóch wielkich wartości: wiary i wolności.

Właśnie nad tymi zaś dwoma wartościami pochylił się w swoim przemówieniu Prezes Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony prof. Zbigniew Mirek. Podkreślił on, że „żyjemy w czasach, które swobodę wyboru, polegającą na możliwości robienia tego, co się chce, pomyliły z wolnością (...) swoboda działania jest ważna, ale nie jest ona wolnością”. Profesor Mirek przywołał również słowa Jana Pawła II mówiące o tym, że wolność jest trudna i trzeba jej się stale uczyć.

Przewodniczący obradom Ryszard Frączek poprosił o zabranie głosu Senatora RP Andrzeja Pająka, który opowiedział o otwarciu domu polskiego w Barze, miejscu zawiązania konfederacji i o tym jak kultywowana jest tam polskość. Następnie głos zabrał Wojewoda Piotr Ćwik, który w swoim przemówieniu wyraził podziw dla przygotowań poczynionych przez organizatorów oraz podkreślił, że głównym sensem świętowania takich rocznic jest kultywowanie pamięci dla młodych pokoleń.

Zauważył również, że na sali była obecna młodzież szkolna, co jak podkreślił szczególnie go cieszy.

Ostatnim elementem uroczystości był występ artystyczny młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Skawinkach, który przybliżył wszystkim zgromadzonym miejsca związane z konfederacją barską w naszej okolicy, a patriotyczne piosenki wykonywane przy akompaniamencie gitary i skrzypiec stworzyły wspaniały klimat uroczystości.
źródło: UG Lanckorona

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

wiktor, 01.03.2018 15:20

konfederacji -proszę poprawić!