reklama

Kęty wysyłają wezwania do zapłaty, a Andrychów....

, Polityka, Wiadomości, 22.03.2018 12:00, PG/GM
Konfliktu pomiędzy Andrychowem a Kętami ciąg dalszy.
Kęty wysyłają wezwania do zapłaty, a Andrychów....

Andrychów cieszy się z niedawno zakupionych autobusów i przyznanego dofinansowania unijnego w kwocie prawie 17 mln zł na ten cel, a z drugiej strony nie zakończył jeszcze sporu komunikacyjnego z gminą Kęty.

Jak pamiętamy w 2015 roku andrychowscy radni podjęli decyzję o wystąpieniu gminy Andrychów ze spółki MZK Kęty. Gmina Andrychów ma w niej ponad 40% udziałów. Problem w tym, że w latach 90. umowa spółki została tak skonstruowana, że aby jeden z udziałowców (w tym przypadku Andrychów) mógł wystąpić ze spółki musi mieć na to zgodę pozostałych udziałowców, czyli gmin Kęty i Porąbka. Takiej zgody nie ma.

W zeszłym roku władze Andrychowa wypowiedziały MZK świadczenie usług na terenie gminy Andrychów od 1 stycznia 2018 roku, również połączenia międzygminne: Andrychów - Kęty przez Czaniec i Bulowice. Jednak te dwie ostatnie linie nadal działają i gmina Kęty żąda od włodarzy Andrychowa współuczestniczenia w kosztach ich realizacji.

Jak przekazuje nam burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar systematycznie wysyłane są wezwania do zapłaty, ale jeszcze żaden przelew z gminy Andrychów nie wpłynął. Jeśli to się nie zmieni to sprawa prawdopodobnie trafi do sądu.

Co na to władze Andrychowa? Burmistrz Tomasz Żak przekonuje, że od stycznia połączenia na liniach przez Bulowice i Czaniec uruchomione zostały z inicjatywy spółki MZK, bez konsultacji z władzami Andrychowa, więc burmistrz nie widzi powodu z jakiego gmina Andrychów miałaby pokrywać koszty utrzymania tych połączeń.

Jednocześnie, co potwierdza Tomasz Żak, gmina Andrychów nadal jest wspólnikiem MZK i musi z tego powodu ponosić ewentualne straty spółki (jeśli takowe będą).

Jak wynika z informacji burmistrza, z inicjatywy gminy Andrychów do sądu skierowana została sprawa o rozstrzygnięcie, w jaki sposób gmina może wystąpić ze spółki MZK. Obecnie sytuacja wygląda bowiem tak, że Andrychów aby wystąpić ze spółki musi mieć zgodę pozostałych wspólników MZK, czyli gmin Kęt i Porąbka (tak wynika z umowy założycielskiej spółki z lat dziewięćdziesiątych). A takiej zgody nie ma.

Andrychów stworzył własną gminną komunikację w oparciu o nowe autobusy i nie chce mieć nic wspólnego z MZK.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Izik, 24.03.2018 13:24

@ budyn. Radny ignorancie...odpowiedż na twe pytanie jest tak prosta, ze i ty przy wieloletnim doświadczeniu radnego powinnes znac odpowiedz.

Keson, 24.03.2018 12:51

TONĄCY brzytwy się chwyta, nikt nie uratuje już tego TYTANIKA

budyn77, 24.03.2018 09:44

Wójcie Zak i bezradni - dlaczego andrychowskie nowe śmierdzące diesle-busy nie kursują do sąsiednich gmin tj. Kęt, Wadowic i Wieprza? Dłuższe trasy to można by wykorzystać słynne wi-fi w tych smrodach...

Izik, 24.03.2018 09:18

@budyn. Radny Macieju-czy piszac z uporem maniaka o obwodnicy Andrychowa masz na mysli BDI?. Wyjasnij moze w koncu o co ci chodzi. A ile inicjatyw w tym temacie jako wieloletni radny podjales? Ile propozycji jej przebiegu przedstawiles?. Podziel sie z nami swymi zlotymi myslami.

budyn77, 24.03.2018 07:57

Posiadać równocześnie dwie spółki zajmujące się komunikacją miejską a nie posiadać obwodnicy centrum. Brawo wójt Zak i radni Rady Gminy.

Izik, 23.03.2018 20:13

@martinezie i inni. To ze gmina Andrychow nadal jest w społce wiedza wszyscy zainteresowani tym tematem. I to jest faktem. Faktem jest rowniez ze przez dwa lata pozostali wspolnicy nie wyrazili zgody na wystapienie Andrychowa ze spolki -dzialajac wbrew jego interesom. Faktem jest tez to,ze Andrychow oddal w 2017 r sprawe do sadu...o rozstrzygniecie w/s zbycia lub sprzedazy swych udzialow. Natomiast kwestia pokrywania strat spolki, ktora przyniosla straty bo realizowala zadania wbrew woli Andrychowa...to zapewne sprawa na kolejna rozprawe sadowa. Powstrzymaj wiec swe oceny, bys nie musial sie z tego wykrecac. Pozyjemy zobaczymy. Ciekawa sprawa dla Temidy...tej z zawiazanymi oczami.

martinez, 22.03.2018 20:49

"Klakierzy zakolandii trakują nas w Andrychowie jak jakiś analfabetów. Jak wół stoi że Andrychów - czy chce czy nie - jest nadal w MZK i jesli będzie strata będziemy dopłacać mimo własnej komunikacji. Po co te kłamstwa zakolandii????????" Bo oni inaczej nie potrafią

martinez, 22.03.2018 20:48

[email protected] weź nie pij tyle i wyluzuj.

rafi, 22.03.2018 20:30

[email protected] ale robisz ciula z siebie.

igor102, 22.03.2018 19:29

myślę że w sądzie towarzysz może wspomnieć że kierowcom MZK notorycznie waliło ze skarpetek i nie tylko...dlatego jednostronnie zerwał umowę... towarzysza niebawem nie będzie a my zostaniemy z kasą...do zapłaty ;-)))

Starybrat, 22.03.2018 19:11

Trochę dziwnie skonstruowana umowa, uzależniająca od siebie wspólników, niezależnie od kondycji finansowej, zarządzania, wpływu na strategię spółki.

xpekk, 22.03.2018 17:12

No fakt. Klakierzy zakolandii trakują nas w Andrychowie jak jakiś analfabetów. Jak wół stoi że Andrychów - czy chce czy nie - jest nadal w MZK i jesli będzie strata będziemy dopłacać mimo własnej komunikacji. Po co te kłamstwa zakolandii????????

kaczor, 22.03.2018 16:40

Propaganda w ogóle nie zwraca uwagę na fakty. Myśli że andrychowianie nie potrafią czytać? "gmina Andrychów nadal jest wspólnikiem MZK i musi z tego powodu ponosić ewentualne straty spółki (jeśli takowe będą)." Będą straty to gmina będzie dopłacać mimo decyzji Żaka i radnych jacy zrobili jak on proponował.

kaczor, 22.03.2018 16:39

Propaganda w ogóle nie zwraca uwagę na fakty. Myśli że andrychowianie nie potrafią czytać? "gmina Andrychów nadal jest wspólnikiem MZK i musi z tego powodu ponosić ewentualne straty spółki (jeśli takowe będą)." Będą straty to gmina będzie dopłacać mimo decyzji Żaka.

Zakolog, 22.03.2018 13:40

Pytanie do Redakcji ! Gdzie można znaleźć decyzję przyznającą dotację unijną na niskoemisyjny transport publiczny dla Andrychowa ? Urzędnicy w UE cały czas jej szukają i nie mogą znaleźć, a chcieliby burmistrzowi Żakowi kasę przelać !

keczanin, 22.03.2018 12:24

Po pierwsze "sprawiedliwość" to plotki. Po drugie jak wyszedł Andrychów na tym? Już obliczają że dotacja na zakup autobusów to ok, ale co roku koło 2 milionów Andrychów będzie płacił za swoją komunikację. Do tego "musi z tego powodu ponosić ewentualne straty spółki". I jeszcze sprawy prawne a prawnicy kosztują prawda?. I jeszcze jakość autobusów zakupionych przez Andrychów. Zobaczymy za 2, 3 lata co z nimi będzie, czy sprawdzą się. Porąbka to widzi.

keczanin, 22.03.2018 12:21

"Jednocześnie, co potwierdza Tomasz Żak, gmina Andrychów nadal jest wspólnikiem MZK i musi z tego powodu ponosić ewentualne straty spółki (jeśli takowe będą)." Zapytajcie ile to było w latach poprzednich.

Sprawiedliwosc, 22.03.2018 12:17

Porąbka prawdopodobnie od września też będzie chciała zrezygnować i Kęty same zostaną z tym problemem .