reklama

Kabaret na sesji

, Polityka, Wiadomości, 26.05.2022 13:30, eł

- Co by tu jeszcze spieprzyć, Panowie? Co by tu jeszcze? - śpiewał na odtworzonym w czasie obrad nagraniu Wojciech Młynarski.

Kabaret na sesji

W czasie dzisiejszych (odbywających się 26 maja) obrad Rady Miejskiej w Andrychowie działo się naprawdę dużo. Jak już wcześniej pisaliśmy, jej rozpoczęcie opóźniła wizyta grupy rodziców niepełnosprawnych uczniów Szkoły Podstawowej nr 4, którzy walczą o zamontowanie w jej gmachu windy. Później było jeszcze ciekawiej. Nie zabrakło nawet... muzyki.

Najważniejszą częścią dzisiejszej sesji miało był udzielenie burmistrzowi Andrychowa Tomaszowi Żakowi wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Zanim doszło do głosowania, radni mieli okazję skomentować raport o stanie gminy. Dyskusję otworzył Krzysztof Kubień. - Przyszło nam żyć w dwóch wymiarach. Jeden z nich to rzeczywistość sprawozdawcza, czyli ta przedstawiona w materiale, gdzie wszystko się zgadza i jest cacy, czy też rzeczywistość kreowana przez urzędowe media pod dowództwem porucznika Marka Nycza, w których gmina to kraina mlekiem i miodem płynąca – rozpoczął swój monolog, z którego wynikało że drugi wymiar daleko odbiega od tego sprawozdawczego i medialnego.

Jak stwierdził, rządzący gminą, czyli burmistrz Tomasz Żak i jego dwaj zastępcy – Wojciech Polak oraz Mirosław Wasztyl wykazują kompletny brak szacunku dla publicznych pieniędzy. - To nie jest mój wymysł, o tym mówią fakty, które zaraz przytoczę. Praktycznie każda inwestycja, którą zaczęli wyżej wymienieni panowie, kończy się skandalem – argumentował.

Następnie wymienił całą listę przykładów. Wspomniał między innymi o sytuacjach, kiedy to gmina straciła część środków z dotacji przyznanych na różne inwestycje, w związku z uchybieniami ujawnionymi w przeprowadzonych przetargach. Mówił także o rewitalizacji Pańskiej Góry, którą nazwał dewastacją naturalnej otuliny miasta.

- To także niekończący się serial z wydawaniem gminnych pieniędzy na spółkę AEC, czyli elektrociepłownię andrychowską. Zaciąganie pożyczek na zakup sieci i kotłów, kupowanie kotłów z dofinansowania na sieci i sieci z pieniędzy przeznaczonych na kotły, koszt zakupu nieruchomości, wynoszący ponad 8 milionów złotych, a de facto, po spłacie odsetek, dwa razy więcej. Końca tego dzieła nie widać, a już burmistrz ma w planie budowę nowej elektrociepłowni za 260 milionów – kontynuował. - Z poczuciem całkowitej beztroski Tomasz Żak zakomunikował ostatnio, że gmina rezygnuje z kilkunastomilionowej dotacji na remont pałacu Bobrowskich. Zapowiadana szumnie przed wyborami inwestycja okazała się totalną ściemą.

Jak dodał, jednym z głównych powodów, dla którego będzie głosował przeciwko udzieleniu burmistrzowi wotum zaufania i absolutorium, jest wpędzenie gminy w spiralę zadłużenia. Swą długą wypowiedź spuentował w sposób dość oryginalny. Mianowicie odtworzył piosenkę Wojciecha Młynarskiego „Co by tu jeszcze?”, którą nazwał mottem rządów w gminie Andrychów i podsumowaniem minionego roku. Oto fragment tekstu:

A więc: faceci wokół się snują co są już tacy,

że czego dotkną, zaraz zepsują. W domu czy w pracy

gapią się w sufit, wodzą po gzymsie wzrokiem niemiłym.

Na niskich czołach maluje im się straszny wysiłek,

bo jedna myśl im chodzi po głowie, którą tak streszczę:

"Co by tu jeszcze spieprzyć, Panowie? Co by tu jeszcze?"

Na to przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski odparł słowami Tadeusza Boya-Żeleńskiego: - Skoro mowa tu o klasykach i padły mocne słowa, ja też tylko krótko. Nie wiem, kto jest autorem tego wierszyka, ale tak do ogródka: „Krytyk i eunuch z jednej są parafii. Obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi."

Wypowiadali się również inni niezadowoleni radni, jednak wynik głosowania był z góry przesądzony, jako że opozycja w andrychowskiej Radzie Miejskiej liczebnie znacznie ustępuje zwolennikom burmistrza. Za udzieleniem wotum zaufania Tomaszowi Żakowi opowiedziało się 14 radnych, przeciwnych było sześcioro, zaś jedna osoba wstrzymała się od głosu. Podobnie wyglądało głosowanie w sprawie absolutorium – 15 głosujących było za, 4 przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Wyniki głosowania imiennego w sprawie udzielenia Burmistrzowi Andrychowa wotum zaufania

Wyniki głosowania imiennego w sprawie absolutorium dla Burmistrza Andrychowa za 2021 rok


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 28.05.2022 13:51

! STOP BUDOWIE PRZEZ WÓJTA ŻAKA SPALARNI W ANDRYCHOWIE !

Archanioł Michał, 27.05.2022 19:25

@Zakolog czyli Staszek w formie, a Ewka się wyspała, ale coś chyba sny jakieś meczące ;). Z wypowiedzi Mirka wynika , że nastąpiła korekta planów. Nie na rympał tylko gotowanie żaby zaczynamy od NOWEJ ELEKTROCIEPŁOWNI. Czyli Mirek co to jakby coś "se inną robotę znajdzie" kupił turbinę i odda ją na złom?

Archanioł Michał, 27.05.2022 19:13

@beskidmaly nawet główny propagandzista MN nie posuwa się do takich głupot https://radioandrychow.pl/dlug-andrychowa/

Zakolog, 27.05.2022 18:36

@beskidmaly - bardzo Cię proszę, nie traktuj nas jak Tomek Staszka i Ewę. Tu takie prostackie numery nie przejdą. Wyraź swoje proporcje zadłużenia zamiast w procentach w liczbach bezwzględnych np. w milionach złotych. Jeśli tego nie uczynisz, to jesteś zwykłym propagandzistom i to bardzo lichym.

beskidmaly, 27.05.2022 17:23

Kiedy Burmistrz Zak obejmowal stanowisko Burmistrza Gmina Andrychow miala zadluzenie ok 45% a teraz ma niecałe 40 ale o tym nikt nie pisze.

FeelFree, 27.05.2022 13:42

@beskimaly - odnośnie jeszcze Twojego tekstu: " Co zrobiliscie dla gminy poza krytyką Urzedu i Burmistrza"... No cóż... każdy z nas wykonuje swoją pracę i obowiązki/role społeczne. Tak to jest urządzone. Wójt wybrał pracę wójta, dostaje za to wysokie wynagrodzenie, sam się starał trzykrotnie o tą robotę. Płacimy mu za to z zarobionych przez nas wszystkich pieniędzy... czy chciałbyś usłyszeć od mechanika: "co Pan zrobił dla swojego auta poza krytykowaniem mnie, że wymieniłem niewłaściwe część i kupiłem opony, na które Pana rzekomo nie stać i musi Pan wziąć znowu kredyt?". Mogę Ci również odpowiedzieć na pytanie co KAŻDY Obywatel robi dla gminy: tworzy ją, mieszka tu, wydaje tu podatki, pracuje tu, uczy się tutaj, generuje jej przychód. Niektórzy inwestują tu swoje pieniądze, tworzą miejsca pracy. I powiem czego żaden nie robi: żaden Obywatel jej nie zadłuża, zadłuża ją obywatel Żak, rękami części radnych.

FeelFree, 27.05.2022 13:01

@beskidmaly - Twoje szczere bez wątpienia życzenia się nie ziszczą; ani Radna Studniarz (niestety), ani Radny Kubień (na szczęście) nie będą pełnić funkcji burmistrza Andrychowa - tak sądzę i tak obstawiam. Mogę nawet się o to założyć. Natomiast zgadzam się z Zakologiem, że każdy wójt będzie lepszy niż obecny, bo będzie spoza trwającego zbyt długo układu szkodzącemu gminie i dbającemu o interes części, a nie wszystkich mieszkańców. To, że każdy głosu ludu jest odbierany jako krytyka -w negatywnym tego słowa znaczeniu- to problem tej gminy. I tej władzy. Zamiast wykorzystać krytykę jako informację zwrotną na temat swoich poczynań. I to stanie się przyczyną końca tej władzy. Podobnie jak bezpodstawne przeświadczenie o własnej nieomylności i wspaniałości. Podobnie z resztą jak brak zrozumienia, tego, że ktoś nie ma potrzeby chwalić się tym co robi dla Gminy publicznie. Dla całej gminy, a nie tylko dla układu popleczników z "Ich Gminy". Życzę Ci z całego serca, żeby udało Ci się kiedyś zrozumieć cudze punkty widzenia bez przypisywania im a priori złych zamiarów wobec kogokolwiek.

matek81, 27.05.2022 12:38

A kto tu powiedział że Kubień się nadaje, ani on ani Studniarz My mówimy ze żak i spółka robią syf w gminie i doprowadzają ja do ruiny swoimi decyzjami Mamy basen za 30 baniek a rzeką płynie gówno bo nie ma kanalizacji Mamy bagno Anteckiego a park i maleńki staw w centrum to wstyd i żenada Tak wiec zajmijmy się naprawdę poważnymi inwestycjami anie bublami A i jeszcze spalarnia, gazownia czy jak to tam nazywają kolejna rzecz na której będą się mogli włodarze dorobić

beskidmaly, 27.05.2022 11:39

FeelFree i Zakolog życze wam z całego serca aby burmistrzem Andrychowa po wyborach została pani Radna Studniarz lub Radny Kubień a wyborów parlamentarnych nie wygrał PiS. Krytykowac potrafi kazdy ale działac dla dobra Andrychowa badzo niewielu . Co zrobiliscie dla gminy poza krytyką Urzedu i Burmistrza,

Zakolog, 27.05.2022 09:22

@Archanioł Michał - Niewątpliwie wartym odnotowania wydarzeniem kulturalnym na tej sesji był fakt, iż wreszcie radny Prus i radna Wątroba dali głos. Co prawda w przypadku Staszka jeszcze nie ustaliłem w jakim systemie gramatycznym się wypowiedział, dlatego nie mogę skompilować treści, ale za to Ewa popracowała nad dykcją i było wyraźnie, niestety znacząco zaoszczędziła na semantyce i nie mogę przypisać jej słów do rzeczywistości. O Mirku już pisałem, mogę jedynie jeszcze pochwalić Go za szczerość. Podał na sesji swój przyszły modus operandi, czyli przegłosowanie planu zagospodarowania, następnie oddanie gminnych terenów pod zarząd AEC i prezesa Nowaka oraz zawiązanie przez Nowaka spółki z mniejszościowym udziałem ze wskazanym przez Mirka podmiotem. Nie powiedział, co w przypadku gdyby prezes Nowak zaczął za bardzo fikać, ale domyślnym rozwiązaniem jest szybka decyzja rady nadzorczej czyli Mirka i jeszcze szybszy casting na nowego słupa wśród panów za hali (co by daleko nie szukać) i dokończenie dealu. W politycznym wymiarze należy odnotować wystąpienie radnego Czesława, który z wrażliwością doświadczonego czekisty i to czekisty na modłę i przestrogę Nikołaja Jeżowa, co by mu nasz Stalinek za wcześnie kuku nie zrobił, ogłosił, iż on każdemu może dać, nawet opozycji i że tylko współpraca wszystkich ze wszystkimi gwarantuje kolejną kadencję, oczywiście kadencję Czesława. Na koniec wielki finał, czyli Tomuś już przestał ogarniać ! Tomuś coś zaczął bredzić o prokuraturze, następnie opisywał postępowanie cywilne przed sądem i straszył przyszłych świadków tego postępowania. Już chłopina nie zauważa wielkiego daru od Opatrzności, czyli jeśli radny Kubień i radna Ala będą łgać przed sądem, a On jako uczestnik procesu będzie mógł żądać ich zaprzysiężenia, to będzie mógł wnioskować do prokuratury o ściganie ich za krzywoprzysięstwo. Czyli potencjalna szansa eliminacji tych radnych z powodu ich karalności. Tomuś zdecydowanie musi odpocząć, najlepiej na jakimś wycieczkowcu, spadkobiercy Bobrowskich już powinni rezerwować bilety na rejs po Atlantyku.

FeelFree, 27.05.2022 09:09

@matek81 - jedynymi ktosiami, którzy mogą to zmienić są Mieszkańcy Gminy Andrychów. Władze wybieramy. W wyborach. Wójta i tych radnych wybrali mieszkańcy tej gminy. Dali się oszukać. Nabrali się na obietnice, iluzje, uśmiechy. TRZYKROTNIE. Pytanie czy wyciągną wnioski i wybiorą inaczej. Czy dopiero jak już będzie zbyt późno. Nikt tego nie zrobi za nas. Jeśli nie bierzemy odpowiedzialności za swoje życie, wybory (też polityczne) to zawsze się znajdą chętni aby to wykorzystać, zniewolić, użyć nas do realizacji swoich celów, a nie naszych. Każdy Mieszkaniec może przyjść na sesję zabrać głos, każdy może napisać petycje, każdy może udać się do wójta Żaka powiedzieć co myśli o jego działaniach, zwrócić się do organów nadzorczych, wojewódzkich itd. każdy, KAŻDY z nas ma wiele możliwości wpływu na działania władz. BIERNOŚĆ powoduje, że jest jak jest. Dlatego zachęcam do działania KAŻDEGO, jakiekolwiek będzie lepsze niż brak działań i tkwienie w niemej bezradności i bezczynności wobec nieczułych zachowań i decyzji władz tej gminy. Samo narzekanie nic nie zmieni. Jedna Alicja, choćby była z krainy czarów nie załatwi wszystkiego za nas. Ale 100 Alicji mieszkanek miasta już tak... Kilka mam na sesji ma paraliżuje działania władz xD. A jest nas kilkadziesiąt tysięcy Mieszkańców w tej Gminie. Wystarczy ruszyć głową, klawiaturą, ****... i zabrać się do działania. ! STOP SPALARNI W ADNRYCHOWIE. STOP WÓJTOWI ŻAKOWI I JEGO RADNYM ! Ratujmy miasto przed nimi. Błagam. Ja naprawdę wolałbym się zająć czymś innym niż pisanie postów, nie nudzę się... ale szkoda, szkoda tego miasta, gminy i mieszkających tu ludzi. Zasługują na inną, lepszą władzę niż ta obecna. Na władzę dbającą o nich wszystkich, a nie o siebie tylko samych i nielicznych beneficjentów układu. POWODZENIA i spokojnego weekendu.

Skalpel, 27.05.2022 07:58

Potrzeby prezesa Nowaka widocznie są ważniejsze dla wójtów od potrzeb niepełnosprawnych.

matek81, 27.05.2022 06:39

Zgadzam się w 100% co napisał FeelFree Jeżeli ktoś naprawdę nie zajmie się gmina to trzej muszkieterowie rozj…….ą ją do końca Skończą gminę, później swoją kadencje a my będziemy mieli syf przez lata

matek81, 27.05.2022 06:39

Zgadzam się w 100% co napisał FeelFree Jeżeli ktoś naprawdę nie zajmie się gmina to trzej muszkieterowie rozj…….ą ją do końca Skończą gminę, później swoją kadencje a my będziemy mieli syf przez lata

FeelFree, 26.05.2022 23:57

@andrychowianin1 - ale brednie. Za tragiczny stan finansów gminy Andrychów odpowiada ekipa pod kierownictwem wójta Żaka. Tenże wójt wójtuje w gminie od 2010 roku. W ciągu 12 lat nie zatroszczył się o zaadoptowanie Urzędu Miasta do potrzeb osób niepełnosprawnych. Podobnie szkół. Winda jeśli będzie, to dlatego, że gmina w wyniku starań wielu osób została zmuszony do tego żeby była... proponuję posłuchać całego nagrania z dzisiejszej sesji. Wydał za to wójt nasze pieniądze na bzdurne, pokazowe inwestycje, albo na to co służy tylko niektórym. Zadłużył gminę i zadłuża coraz bardziej. Efekty decyzji i marnotrawstwo naszych pieniędzy łatwo obejrzeć na własne oczy, wystarczy pójść na Pańską Górę, zobaczyć ruinę pałacu, strefę na osuwisku, miliony poszły i idą kolejne na ciepło dla części komercyjnych firm w wyniku skandalicznego zakupu upadającej ciepłowni, co to niby władza nie wiedziała, że upada, mimo, że gmina była udziałowcem. To początek listy "osiągnięć" tej ekipy. Wydano pieniądze i to dwa razy większe niż mówiono na basen. Ale nie wydano na potrzeby osób niepełnosprawnych, na drogi, szkoły itd. Za to wyłączną odpowiedzialność ponosi władza wykonawcza czyli wójt Żak wraz z podporządkowaną mu ślepo ekipą do głosowania. Teraz w planach zagospodarowania ma być uwzględnione miejsce na spalarnię śmieci. Potrzebne jest tylko głosowanie i mogą próbować zacząć budować spalarnię, ludziom i tym małorozumiejącym radnym wciskając, że to będzie nowoczesna ciepłownia, zgazownia lub inne bzdety. Tyle co do faktów. Więc po co te cyrki? ! STOP SPALARNI W ADNRYCHOWIE. STOP WÓJTOWI ŻAKOWI!

andrychowianin1, 26.05.2022 21:51

i jeszcze jedno: czy guzdek korzysta z wózka inwalidzkiego bo musi czy sobie kpi z osób korzystających z wózka?

andrychowianin1, 26.05.2022 21:49

Finanse gmin dzięki pisowi są w w trudnej sytuacji więc wypada podziękować kaczyńskiemu i jego poplecznikom że winda będzie w przyszłym a nie w tym roku. Przecież burmistrz to racjonalnie wytłumaczył i po co te cyrki

Archanioł Michał, 26.05.2022 21:29

@Zakolog nie jedenastka. Wyraźnie widać Kobielusa i Nowaka. Chłopaki kumają, ale ich interes jest mojszy. Po Kobielusie widać jak ostatnie wybory były rozegrane. Szef mi powtarza, że trzeba mieć nadzieję co do Łysego, ja po tym co odwalił, widzę to czarno. Koledzy brną w ślepą uliczkę. Absolutna większość radnych załatwia tylko swoje interesy, tak to widzę. Nim obejrzę w powtórce: zrobił ktoś z siebie IDIOTĘ W ZACHWYTACH nad zdziśkem?

FeelFree, 26.05.2022 19:36

@Zakolog - Nie kumają, a nawet jak niektórzy już kumają, to ci co kumają to boją się zakumkać na nie, żeby nie zostać żabą zabetonowaną w betonie przez niekumających, kumających inaczej oraz przez auto-quasi-nadkumaki. Czaisz bazę?

Zakolog, 26.05.2022 19:03

@FeelFree - Nie jest tak źle, u nas za merytokrację robi Mirek Wasztyl, ze trzy punkty w skali Argolandu. Dziś dał spalarniany popis. Już nie będziemy budować gazowni, tylko elektrociepłownię. Ciekaw jestem czy tłuki złapały jego puentę. Mirek wreszcie przyznał, iż nie ważne co zbudujemy, ważne, aby tłuki przegłosowały plan zagospodarowania pod spalarnię, a potem to już sobie Mirek bez nich poradzi. I znowu wyszło na nasze, ale teraz przynajmniej przed szkodą. Ale czy ta jedenastka radnych kuma bazę – wątpię ?

FeelFree, 26.05.2022 18:51

https://www.youtube.com/watch?v=RAWJHpP3sog

FeelFree, 26.05.2022 18:36

@Zakolog - nie wiem, czy znowu wszystkiego nie pomieszaliśmy, przecież nie mamy rządów ekspertów/technokracji tylko rządy ludu. Mieszamy pojęcia i zbyt wiele wymagamy, w dodatku nie od siebie, tylko od osób, którym jest dobrze z tym jak jest i jacy są; to przecież lud ich wybrał. I lud ich wymieni; już niedługo. „Ja i tak jestem cierpliwy, że wytrzymałem tam wczoraj i Morozowski nie dostał w papę, za przeproszeniem, za to, co zrobił. Bo powinien był dostać za to proszę państwa. To jest po prostu takie chamskie zachowanie. Naprawdę chamskie zachowanie. Ale ja na chamstwo chamstwem nie odpowiadam, tylko kulturą i kulturalnie wytrzymałem.“ P.S. Czytałeś "Limes inferior" Zajdla? Stare, a dobre w temacie literackich deliberacji nad takim ustrojem jaki się niektórym z nas marzy; żeby już nie wracać do Franka Herberta...

Zakolog, 26.05.2022 15:25

To był przerażający pokaz chamstwa i nie chodzi mi o biblijne znaczenie tego słowa, tylko o jego ludowe przekształcenie, w którym grupa prostaczków odzianych w obcisłe garnitury, stylizująca się na angielskich lordów pokazała swój kulturowy sznyt w stosunku do kobiet, matek i dzieci. Przecież te buce nadal nie kumają o co kaman. Tam szlachectwo z żadnego pyska nie tryska – co za czasy, co za elity !

Zakolog, 26.05.2022 15:04

Edytko przecież jesteś inteligentną dziennikarką, a tu taka obsuwa, toć to prawie jak radna Wątroba ze swoim pieniactwem, nie zna znaczenia słowa ale używa. No chyba, że Ewcia chciała pod woalką skrytykować Tomusia, że to niby, co inwestycja to pozew sądowy. Ale za tego porucznika to chapeau bas, choć obawiam się ze z niego zwykły podchorąży.

FeelFree, 26.05.2022 14:04

@Redakcja mamNewsa - słowa, których używacie: "W czasie dzisiejszych (odbywających się 26 maja) obrad Rady Miejskiej w Andrychowie działo się naprawdę dużo. Jak już wcześniej pisaliśmy, ich rozpoczęcie zakłóciła wizyta grupy rodziców niepełnosprawnych uczniów Szkoły Podstawowej nr 4, którzy walczą o zamontowanie w jej gmachu windy." Proszę o zastanowienie się co Wy piszecie... w Andrychowie mamy ustrój demokratyczny. Rządy ludy. A Wy piszecie, że rozpoczęcie obrad ZAKŁÓCIŁA WIZYTA GRUPY RODZICÓW? Chyba Was pogięło! Obywatele przyszli w sprawie dobra swoich dzieci, bo władza nie wywiązała się ze swoich podstawowych obowiązków w prowadzonej przez gminę szkole! Odbieram jednoznacznie Redakcję jako stojącą po stronie władz Andrychowa, które po raz kolejny usiłują ograniczyć prawa Obywateli (miejsca stojące na małej sali sesyjnej, próby zniechęcenia rodziców do publicznej wypowiedzi, brak mikrofonu dla wypowiadających się obywateli). Ciekawe co napiszą prawdziwie niezależne media...i inni internauci.