Jest kandydat na burmistrza Wadowic

, Polityka, Wiadomości, 18.11.2017 07:00, PG

Zobaczcie co jeszcze było tematem spotkania z posłem Markiem Sową (Nowoczesna) w Wadowicach.

Jest kandydat na burmistrza Wadowic

W piątek (17.11.) późnym popołudniem w Wadowickiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z posłem Nowoczesnej Markiem Sową.

Tematem spotkania był program Nowoczesnej - Lepsza Polska, samorząd i Beskidzka Droga Integracyjna.

Nowoczesna chce zmiany programu Rodzina 500 Plus. Otóż według nich rodziny powinny dostawać ulgi odliczone od podatku oraz 250 zł na każde dziecko.

Marek Sowa twierdzi, że nie jest potrzebna jest instytucja wojewody. Według niego paszporty mogłyby wydawać powiaty a wojewoda jako administracja rządowa na poziomie lokalnym tylko ogranicza samorząd. - Przejęli już m.in. WFOŚ, Ośrodki Doradztwa Rolniczego czy Zarządy Melioracji. Samorząd kontrolują wyborcy co 4 lata i nie potrzebuje on dodatkowej inspekcji. – twierdzi Marek Sowa, sam będąc przez wiele lat marszałkiem województwa małopolskiego.

Poseł skomentował też zmiany w Kodeksie Wyborczym zaproponowane przez PiS.

Okręgi wyborcze w gminach, tak jak kiedyś, będą większe, wybierać w nich będziemy kilku radnych, co z kolei oznacza że komitety wyborcze będą musiały wystawić więcej kandydatów, a nie tylko jednego jak przy okręgach jednomandatowych.

Według Marka Sowy niekorzystną zmianą jest odejście od wyborów jednomandatowych oraz to, że tzw. Wojewódzki Komisarz Wyborczy będzie wyznaczał okręgi. Co ciekawe o mandat radnego może starać się mieszkaniec danego w województwa w każdej miejscowości w województwie, niezależnie od tego gdzie zamieszkuje. Co nie dotyczy burmistrzów i wójtów, bo oni muszą zamieszkiwać gminę, którą reprezentują. Jak stwierdził poseł – PiS przedstawił taką ordynację wyborczą by dążyć do sytemu dwupartyjnego.

Posłowi podoba się natomiast inicjatywa uchwałodawcza dla mieszkańców, budżet obywatelski czy prawo wystąpienia mieszkańca na sesji Rady Gminy, Powiatu czy Sejmiku Województwa.

Co ciekawe na mocy tej ustawy szefem Komisji Rewizyjnej będzie musiał być przedstawiciel opozycji. Komisja ta jest dość istotna, bo rozpatruje skargi ale może też kontrolować wszelkie instytucje samorządowe.

Wybory i liczenie głosów będą nagrywane i puszczane na żywo w Internecie.

Jeśli chodzi o BDI to tak jak już to zostało powiedziane rząd Beaty Szydło nie ma pieniędzy na razie na tę drogę. Zaznaczył też, że według niego przy budowie tej drogi można by wyłączyć konfliktowy fragment czyli Wadowice. Tak jak to zrobiono przy drodze ekspresowej S7.

Na koniec przewodniczący Nowoczesnej w powiecie wadowickim Zygmunt Kamiński potwierdził, że kandydatem na burmistrza Wadowic z ich ramienia będzie Paweł Janas.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

xpek, 18.11.2017 20:58

kaczor? nic oprócz tego że podzielił społeczeństwo.darmozjad jeden. od 25 lat na utrzymaniu podatników

zapora, 18.11.2017 17:22

pytanie co robił ten oszust przez 8 lat w sejmie

konior, 18.11.2017 12:16

Będzie przeciwwaga dla młodego kaczora