reklama
reklama

Jaką odprawę dostał były burmistrz Andrychowa?

Polityka, Wiadomości, 18.06.2024 07:32, eł

Trochę ją sobie powiększył ekwiwalentem za niewykorzystany urlop.

Jaką odprawę dostał były burmistrz Andrychowa?

W ubiegłym tygodniu napisaliśmy o odprawach i ekwiwalentach za niewykorzystany urlop, które otrzymali wraz z upływem kadencji były starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas i jego zastępczyni Beata Smolec (obecna burmistrz Andrychowa). Z budżetu powiatu poszło na ten cel ponad 305 tys. zł! A jak to wyglądało w Andrychowie?

Zgodnie z art. 40 ust. 1 Ustawy o pracownikach samorządowych wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta (tak samo jak staroście i jego zastępcy), którzy muszą pożegnać się z pracą w związku z upływem kadencji, przysługuje odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Jeśli osoby na tych stanowiskach odejdą z jakiegoś powodu wcześniej, czyli zanim zakończy się kadencja, tych pieniędzy nie dostają.

Zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim w Andrychowie, ile na pożegnanie otrzymał były burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, który ubiegał się o reelekcję, ale w drugiej turze wyborów przegrał z Beatą Smolec (zdobywając tylko o 89 głosów mniej). Jak się dowiedzieliśmy, jego odprawa wyniosła 42 943 zł.

Prócz tego byłemu włodarzowi wypłacono też 17 026,50 zł ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, którego w chwili odejścia miał 24 dni i 4 godz. (z tego 14 dni i 4 godz. za ubiegły rok, a reszta za bieżący).

Wiceburmistrzowie nie są uprawnieni do otrzymania odpraw związanych z upływem kadencji. A zatem zastępcy Tomasza Żaka - Mirosław Wasztyl i Wojciech Polak nie mogli dostać takich pieniędzy. „Obie te osoby nie otrzymają także ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, gdyż został on im udzielony w okresie wypowiedzenia. Jedyną odprawą, jaka zostanie wypłacona panu Mirosławowi Wasztylowi w dniu rozwiązania stosunku pracy będzie odprawa emerytalna” – napisała sekretarz gminy Agnieszka Perończyk-Adamek w odpowiedzi na nasze pismo.

Nie podała kwoty odprawy emerytalnej Mirosława Wasztyla, ale z przepisów wynika, że w przypadku pracownika samorządowego, który przepracował przynajmniej 20 lat, ma ona wysokość sześciomiesięcznego wynagrodzenia.

Zapytania o wysokość odpraw wypłaconych w związku z upływem kadencji oraz ekwiwalentów za niewykorzystany urlop wysłaliśmy także do innych gmin, w których doszło do zmiany władzy, ale jeszcze nie ze wszystkich dostaliśmy odpowiedzi. Uzyskane z nich informacje opublikujemy w kolejnym artykule.

Zobacz również: Szokujące odprawy na najwyższych stanowiskach w powiecie

Foto: Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Konkret, 19.06.2024 09:08

Oficer LWP, sekretarz PZPR... poszli tropem PiS-u. Pietrzak - były oficer LWP stawiany za przykład do naśladowania w TVP, tow. Stanisław sędzia TK, tow. Jasiński prezes Orlenu... Ale zaraz zaraz - kto ich na tych stanowiskach usadowił ? A o złodziejach to słuchaliśmy przez ostatnie 8 lat i nikogo nie wsadzono do paki. Teraz - mam nadzieje - mniej kłamliwych oskarżeń a więcej zarzutów i aktów oskarżenia.

Archanioł Michał, 19.06.2024 07:50

Jak inaczej niż zaściankową gminą można było nazwać miejsce w którym kulturą rządzi złodziej nad oświatą patronat swój roztacza były tajny współpracownik służby bezpieczeństwa, lokalną gazetką redaktoruje były oficer LWP, czynny polityk , w spółkach gminnych sekretarze PZPR. Ale zaraz kto ich na tych stanowiskach usadowił. No tak światowiec, były TW zdzisłąw , "ZŁODZIEJ KRZYCZĄCY ŁAPAĆ ZŁODZIEJA"

Konkret, 18.06.2024 13:53

Jak inaczej niż zaściankowa gminą można było nazwać stosowane praktyki przez poprzednich włodarzy ? Ten pierwszy wsławił się służalczą postawą w stosunku do proboszcza od św.Macieja a w podzięce jego podobiznę ulokowano na kościelnym witrażu. Ten drugi miał podobne osiągnięcia bywając na coniedzielnych obiadkach na tamtejszej plebanii, a podczas powodzi gonił po wale na 1-go Maja pouczając strażaków. Jako że był nauczycielem, to pojęcia nie miał o temacie powodzi, a był to tylko i wyłącznie tani lans.

Koniczynka, 18.06.2024 13:29

Nie powinno być żadnego ekwiwalentu za urlop. Widać jak się urobią że urlopu nie wybierają bo do pracy chodzą odpocząć w blasku darmowego oświetlenia i klimatyzacji...

Koniczynka, 18.06.2024 13:21

Fakty są takie że trwa drugi miesiąc kadencji, a w Andrychowie kompletnie nic się nie dzieje... Już tu było pisane że Beatka pokończy to co było zaczęte i co było w planach i na tym spocznie... A tyle było obietnic.... Beatko pamiętaj że wygrałaś tylko 89 głosami... I kiedy przeprosisz za te kombinacje ze stanowiskami mieszkańców miasta i gminy Andrychów???

Feel Free, 18.06.2024 12:40

"Ja wierzę ... ,że Andrychów MOJE miasto zasługuje na dalszy rozwój, na dalsze działania które, tak na prawdę go wyprowadzają z takiej zaszłości polegającej na tym, że JEST TO ZAŚCIANKOWA GMINA... nic się nie kończy, wszystko się zaczyna... chciałem tu pogratulować mojej kontr-kandydatce ... Beata czeka Cię ciężka praca, bo plany, projekty i zadania które są przygotowane są w szufladzie, i CHCIAŁBYM, ŻEBYŚ TEMU PODOŁAŁA... jeżeli tylko będziesz chciała informacji, wsparcia, to zawsze od nas możesz otrzymać, JEŻELI BĘDĄ TO RZECZY ZGODNIE Z PRAWEM, zgodne z kierunkiem rozwoju tej gminy i zgodne z nakreślonym kierunkiem, który wiele wiele lat temu żeśmy rozpoczęli. ... GRATULUJĘ SOBIE , bo ja jestem radnym gminy Andrychów. ... Będę czuwał wraz z moimi radnymi żeby Andrychów Z TEJ DROGI nie zszedł." myśli wybrane, autor: [Tomasz Żak]

Proszowianka, 18.06.2024 12:18

A sznur paciorków rozerwał się i kłamstewkami zasypał miasteczko

Obserwator, 18.06.2024 09:57

21.04.2024 - Andrychów odetchnął z ulgą

Proszowianka, 18.06.2024 08:43

Panu Burmistrzowi za jego pracę warto nawet 33-krotną odprawę wypłacić!