reklama

Inflacja szaleje, a gminne becikowe zatrzymało się na poziomie sprzed lat

Polityka, Wiadomości, 26.12.2022 20:11, eł
Zasady jego przyznawania też się nie zmienią.
Inflacja szaleje, a gminne becikowe zatrzymało się na poziomie sprzed lat

Samorząd gminy Wadowice jednogłośnie uchwalił zasady przyznawania gminnego becikowego na przyszły rok oraz jego wysokość. Nic się w tej kwestii nie zmieni. Becikowe ani trochę nie wzrośnie, pomimo szalejącej inflacji i rosnących kosztów utrzymania dziecka. Żadnemu z radnych najwyraźniej nie przyszło do głowy, by zasugerować zmianę jego wysokości.

Gdy w gminie Wadowice wprowadzono lokalne becikowe, czyli jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, początkowo przyznawane było na takich samych zasadach, jak to rządowe. Jednak po upływie kilku lat zapadła decyzja o tym, by wypłacać je tylko tym, którym przyjdzie na świat trzecia i każda kolejna pociecha. Od 2021 roku becikowe otrzymują tylko rodzice czwartej i każdej następnej narodzonej pociechy, a zatem drastycznie zmalała ilość rodzin, które mogą liczyć na taką pomoc. Nie ma też już „gratisów” za urodzenie bliźniąt czy trojaczków. Jeszcze w 2020 roku, jeśli kobieta powiła dwójkę bobasów, na każdego z nich mogła otrzymać nie 1000, lecz 2000 zł. Jeżeli przyszły na świat trojaczki lub czworaczki, becikowe na każde dziecko z tej gromadki wynosiło po 3000 zł.

W przyszłym roku roku będzie tak samo, jak w 2021 i 2022. Kwota świadczenia na jednego noworodka wyniesie 1000 zł, niezależnie od tego, czy ciąża będzie pojedyncza czy mnoga. I dostaną ją tylko te osoby, którym przyjdzie na świat czwarte, piąte i kolejne dziecko.

Świadczenie przyznawane jest niezależnie od wysokości dochodów. Ważne jest tylko to, by rodzic, który się o nie ubiega, miał pełne prawa rodzicielskie i mieszkał na terenie gminy Wadowice. Wniosek o becikowe należy złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej po ukończeniu przez dziecko 6 tygodnia życia, ale nie później niż w terminie 4 miesięcy od dnia jego narodzin.

Foto: Pixabay


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

eveline , 26.12.2022 21:59

„Żadnemu z radnych najwyraźniej nie przyszło do głowy, by zasugerować zmianę jego wysokości.” I co jeszcze ? Bo już nie 500 plus, tylko 750! A może ktoś w końcu pomyśli o wsparciu jednoosobowych działaności gospodarczych ?