reklama

Historyczna sesja. Zlikwidowano szkołę i padły bardzo ostre słowa

, Polityka, Wiadomości, 14.05.2020 12:00, PG
W czwartek rano odbył się festiwal wzajemnych oskarżeń pomiędzy radnymi Rady Miejskiej w Andrychowie.
Historyczna sesja. Zlikwidowano szkołę i padły bardzo ostre słowa

W czwartek (14.05.) rano radni Rady Miejskiej w Andrychowie spotkali się na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, by podjąć dwie uchwały. Pierwsza z nich dotyczyła likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3 w Andrychowie oraz połączenia jej ze Szkołą Podstawową nr 2 w Andrychowie. Minister Edukacji Narodowej z PiS poparł burmistrza Tomasza Żaka w tym pomyśle, ku zdziwieniu radnych opozycji, również z PiS. Ostatnia prosta w procesie likwidacji Trójki

Radny Krzysztof Kubień (PiS) pytał dlaczego tak szybko podjęto decyzję o zwołaniu nadzwyczajnej sesji, zaznaczając że ten dokument to jest tylko opinia ministra a nie decyzja i przysługuje wobec niej 30-dniowe odwołanie.

- To tak historyczna decyzja. W informacji wprowadzającej pisze, że minister edukacji likwiduje szkołę a to nie prawda. To jest inicjatywa burmistrza i przewodniczącego Rady. – mówił radny. - Podjęta przed trzema laty decyzja o przekształceniu Gimnazjum nr 1 w podstawówkę jest dziś naruszana. Przedmiotowe traktowanie edukacji budzi w nas stanowczy przeciw. Nie rozumiemy burmistrza, dyrektora GZO, i przewodniczącego Rady, którzy powinni szkoły bronić a nie ją likwidować. Jesteśmy zdruzgotani, że minister uznał inaczej niż Małopolska Kurator Oświaty, która nie chciała tej likwidacji. ubolewał radny nad decyzją ministra edukacji.

Radny odczytał też list rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 3, w którym to oni podziękowali wszystkim zaangażowanym w obronę szkoły i wszystkim przyjaciołom szkoły. - Nie była to agresja ani chęć unicestwienia nikogo. Nie była to łatwa ani równa walka. Ocalcie to, o co walczyło tylu ludzi z naszej gminy. Prosimy o głos radnych. – wyrazili swoje zdanie rodzice, mając jeszcze nadzieję że radni zagłosują za pozostawieniem Trójki.

Dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty w Andrychowie Andrzej Szafrański odpowiedział, że nikt się nie spieszy ale ruch kadrowy w edukacji kończy się 30 maja a co do odwołania, to może się odwołać jedynie burmistrz gminy a kurator dostaje decyzję ministra tylko do wiadomości.

A. Szafrański wbił też przysłowiową szpilę dyrektor Trójki Alicji Kies, która podczas startowania w konkursie na dyrektora wyraźnie chciała połączenia szkół a potem dopiero zmieniła zdanie.

Następnie radny sprzyjający burmistrzowi Stanisław Prus złożył wniosek formalny o zakończenie dyskusji. I wtedy zaczęła się prawdziwa wojna na słowa. Radni przekrzykiwali się, wzajemnie obrażali. Słuchało się tego przekomicznie.

Radny Krzysztof Kubień był oburzony tym, że przerwa się dyskusję. - Po co my jesteśmy potrzebni skoro nie możemy zabrać głosu? To jest skandal! Odbieracie głos nie nam ale mieszkańcom. Mimo że minister jest PiSto ja będę głosował zgodnie z własnym sumieniem, czyli przeciwko likwidacji!

Podobnego zdania była radna Alicja Studniarz, która nie mogła już się wypowiedzieć i musiała się dobijać do głosu.

Z kolei pozostali radni będący za likwidacją Trójki przypomnieli K. Kubieniowi, że kiedy był przewodniczącym Rady wyrzucił do kosza petycję rodziców Dwójki z 800 podpisami.


Kabaret jednak trwał nadal...

- To jest po prostu kpina to co pan robi! Jak można nie udzielać głosu? To jest podstawowe prawo radnego. Jak pan nie wie, to niech pan się zapisze do kółka ogrodniczego a nie prowadzi sesję rady. – krzyczał radny Kubień do przewodniczącego Babskiego, który zaczął pouczać radnego.

- I co wsadzi mnie pan do więzienia? Proszę wzywać straż miejską! – mówił radny. - Dyskusja to jest głos wielu osób a pan to przerywa. Ja zgłoszę formalną skargę do wojewody. – zagroził radny. - I proszę mnie wyrzucić z sali jak pan taki mądry jesteś. – zwrócił się do przewodniczącego radny Kubień.


- Pan się zachowuje jak na meczu siatkówki. – odpowiedział przewodniczący.

Radny Wiesław Mikołajek dodał: to teraz wiemy co to był za sukces w Warszawie - nawiązując do tajemniczego sukcesu, który burmistrz osiągnął będąc w lutym w Warszawie.

- To nie sesja, to farsa! – komentowała radna A. Studniarz.

Ostatecznie za projektem likwidującym szkołę zagłosowało 11 radnych a 9 było przeciw.


Druga uchwała, która została podjęta na sesji, również wzbudziła sporo kontrowersji. Chodziło między innymi o dodatkowe uposażenie dla przewodniczącego Rady, który również jest nauczycielem a dokładniej o czas, który musi poświęcaj na pracę w Radzie. Uchwała ma obowiązywać przez rok, ale nie wymieniono w niej nazwiska przewodniczącego.

- To jest skandal jakiego w tym kraju nie było. Pan się zarumienił, bo jest panu wstyd. Obciąża pan swoją szkołę na 60 tys. zł – mówił radny K. Kubień do przewodniczącego.

Roman Babski stwierdził, że skandalem jest nieznanie statutu gminy ale radny K. Kubień ciągnął dalej: Kpicie z nas jako radnych i z mieszkańców. Próbujecie dołożyć do diety przewodniczącemu Romanowi Babskiemu. Jak panu nie wstyd! Kupcie sobie drugi ekspres do Biura Rady?

Roman Babski: Ekspres pojawił się za pana kadencji.

- Czy panu panuje nie jest wstyd? Ma pan 2000 zł diety. Tylnymi drzwiami załatwia sobie pan sobie podwyżkę diety. Traktujecie gminę jak dojną krowę. To nie jest uchwała dla wszystkich. To jest skrojone dla pana, bo pan sobie nie radzi i musi dłużej siedzieć w Biurze Rady. – wyraziła swoje zdanie radna.

Roman Babski pytał ile niby weźmie z kasy gminy?- Państwo są czarnymi charakterami dzisiejszej sesji i to zostanie zapisane w historii – powiedział do radnych opozycji przewodniczący. Tu chodzi o czas. Nie mogę brać w udziału w wielu ważnych uroczystościach, bo uczę. – tłumaczył R. Babski.

Na koniec sesji przewodniczący Rady Roman Babski stwierdził, że radni opozycyjni zaprzepaścili szansę na przyzwoite zachowanie. Ta uchwała również został przegłosowana. Jej treść poniżej:
Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 24.05.2020 12:54

@Zakolog, byłbym zapomniał -a przecież kończy się tydzień z Sun Zi- obiecany cytat: "Tak jak strumień szuka swojej drogi w górach, tak wytrwały strateg odnajduje błędy i słabości wroga by odnieść zwycięstwo." @Pan Krzyszfof Kubień - WĘŻYKIEM proszę do notatnika...

FeelFree, 19.05.2020 21:40

@Zakolog, to mnie uspokoiłeś, że nie rozszyfrujesz bez pomocy, mogę wątek kontynuować bezpiecznie. Przepraszam też, ale procesor przetwarzał zbyt wiele wątków i cytat zamiast w oryginale, to nieopatrznie w martwym języku się wkleił właściwy brzmi "σπεῦδε βραδέως", po za tym gdzieś mi się w wątkach pod różnymi artykułami zgubiłeś. Podpowiedzi jest kilka, na przykład taka dość bezpośrednia, że po prostu musisz jeszcze trochę poczekać... Wiesz, chcę tak napisać, żeby zbyt wiele osób nie zrozumiało szyfru ;-) Jest to prospektywny komentarz do działania przywódców (dla wszelkich służb kontrolujących wpisy, oświadczam, że słowo to nie ma nic wspólnego z wódką!) gminnych i zbliżonych do nich kręgów. Oświadczam też od razu, że greckiego nie znam, wkleiłem to co jest w internecie więc mogę się mylić z tym oryginalnym zapisem słów Oktawiana Augusta.

Zakolog, 19.05.2020 20:25

@FeelFree, Nie mam pojęcia, brzmi jak tantryzm buddyjski przekładając na sanskryt Rady miejskiej, to takie Romkolenie. Ale pewnie ma bardziej pogłębione znaczenie, tylko ja za cienki jestem między uszami i bez pomocy tego nie rozszyfruję.

FeelFree, 19.05.2020 18:36

@Zakolog, proponuję pro publico bono i bez liczenia na wdzięczność, myślę, że tak będzie najlepiej. Odnośnie zaś kwestii przedmiotowej, czyli poczynań andrychowskiego samorządu w kwestii Szkoły Podstawowej Nr 3 w Andrychowie. Zacytuję nieco zagadkowo jednego z moich nauczycieli "Im wolniej, tym szybciej". Teraz zgaduj o co chodzi. P.S. Chciałbym doczekać czasów, żeby piszący artykuł w mamNewsa redaktor zapoznał się z obowiązującym prawem przed napisaniem tekstu i przed nadaniem mu tytułu.

Zakolog, 18.05.2020 19:58

@FeelFree,-Nasz Roman Wallenrod samodzielnie przeprowadził tak spektakularną akcję, że teraz wszyscy będą nas czytać do śniadania,obiadu i kolacji ! Nie chcę wyjść na chciwego, ale może wystąpilibyśmy do wydawcy o jakieś tantiemy – trochę tego copyright © tutaj jednak mamy. Czy może jednak lepiej nie i dalej będziemy prowadzić pracę organiczną u podstaw pro publico bono ?

FeelFree, 18.05.2020 19:46

W związku z ostatnimi wydarzeniami lokalnymi i krajowymi, ostrzeżenie. Zaleca się oglądać zanim nam zdejmą transmisję, listę, radio, radnych, burmistrzów, gminę, kolejną szkołę, internautów, lub dostęp do sieci. Osobom o tak zwanych słabych nerwach przypominamy, że oglądają nagranie na własną odpowiedzialność i że w każdej chwili można je po prostu wyłączyć i zaleca się kilkukrotne rozważenie, czy na pewno chcemy oglądać to nagranie. Przed napisaniem ewentualnych postów w dowolny miejscu czytamy wszystkie cytaty Gandhi-ego, czekamy co najmniej godzinę i jeśli nadal nam nie przeszło i nadal musimy napisać postać to cytując naszego Przewodniczącego Rady Miejskiej należy "powstrzymać emocje" i dopiero potem pisać posta.

FeelFree, 18.05.2020 19:03

http://andrychow.esesja.pl/transmisja/6993/retransmisja-xxii-sesji-rady-miejskiej-w-andrychowie.htm

FeelFree, 18.05.2020 19:02

@Obywatele Andrychowa, taka prośba oglądnijcie sobie ostatnią sesję, jest już dostępna w sieci. Nie opierajcie się na czytaniu wyłącznie subiektywnych przecież z natury komentarzy, które są często emocjonalną reakcją na jakieś dotykające kogoś mocno wydarzenie. Uważam, że to obowiązkowy do spot reklamowy dla każdego wyborcy z Gminy Andrychów. Przedstawia osoby, które pewnie będą startować w kolejnych wyborach, może tym razem wybierzemy w końcu lepiej... Adres w następnym poście.

Zakolog, 18.05.2020 17:07

@Krzysztof Kubień @Józef Brynkus, nawet w najśmielszych snach nie byłbym wstanie wyobrazić sobie tak spektakularnego efektu paniki wśród naszych rządzących ! A priori przyjmowałem jakąś formę prowokacji, wszak chłopaki w swoim czasie musieli przejść odpowiednie szkolenie,ale straszyć na takie plewy, toż to powinienem się dożywotnio obrazić. Panie Profesorze chyba nie ma Pan racji, niemożliwe jest, aby ta służba wypuściła takie buble

Archanioł Michał, 18.05.2020 10:20

@FeelFree wątek zaskarżania uchwał najlepiej zrozumiesz zapoznając się z http://prawoioswiata.blogspot.com/ bystander to dominująca postawa w naszym życiu społecznym (niestety) przeciwstawienie się psychopacie wymaga wysiłku "podwójnego" co skutkuje utrzymaniem status quo @Zakolog z innej beczki dlaczego nasi kochani radni mają czekać długie trzy lata na spowiedź przed prokuratorem (casus pałacu)?

FeelFree, 18.05.2020 00:19

@Zakolog, w wielu sytuacjach, o których piszesz powinien "z urzędu" dowiadywać się Wojewoda, a w praktyce Wydział Prawny i Nadzoru. Dlatego prosiłem o wyprowadzenie mnie z błędu, jeśli to tak do jej pory wyglądało. Bo dobrze wiesz, że na ten przykład taka prokuratura zajmuje się -z różnym oczywiście skutkiem- różnymi ciekawymi sprawami; musi tylko powziąć wiedzę, że powinna się czymś zająć. Stąd moje pytanie, ile razy rozpatrywał do tej pory ów organ kwestie andrychowskich uchwał. Bo jeśli jest pożar to generalnie dzwonimy do straży, a nie czekamy aż się spali budynek, aby mieć później pretensje, że nie przyjechali i słabo generalnie gasili. No chyba, że mówimy o jakimś podpalaczu to pewnie, że nie dzwoni bo sam chce bohatersko ratować mienie lub mu akurat zależy, aby spłonęło. Ale tak nie jest, bo świadków każdego pożaru jakby jest 21... nie licząc gapiów, przepraszam Obywateli. No pewnie, że mogą też się tak dalej gapić i nic nie robić, bo może ktoś ich wyręczy w działaniu, lub bo fajnie jest dopóki pożar im samym -w ich mniemaniu- nie grozi. A odnośnie sprawy SP3 to wiedzy było aż nadto, nawet w tutejszych postach; i to od kilku lat. Cytatu nie będzie bo już po północy, a sztuczna sieć neuronalna nie wygenerowała jeszcze następcy Gandhiego. To tak na początek poniedziałku. Kto może niech jednak spokojnie śpi. Wszystkiego dobrego.

Zakolog, 17.05.2020 22:37

Poruszyłeś jednocześnie tyle problemów, że nie jestem wstanie w jakiś syntetyczny sposób odnieść się do nich. Pierwszy z nich to barak sprawczości ze strony świadomych mieszkańców miasta. Tu jako tło podałeś, brak zaskarżenia uchwały likwidacyjnej przez czynnik społeczny lub indywidualnego mieszkańca. Zaskarżenie takiej uchwały wprost, wymaga wykazania naruszenia osobistego interesu prawnego skarżącego, a dopiero w następnym kroku wykazanie interesu mieszkańców. Z praktycznego punktu widzenia nawet gdyby sąd uznał taką skargę i skasowałby uchwałę, to i tak powrót do pierwotnego stanu byłby niemożliwy, biorąc pod uwagę czas trwania procesu i zaistniałe skutki prawne. Dowodem na taki stan rzeczy tylko wspak, jest interwencja burmistrza w ministerstwie. On zdawał sobie sprawę, iż jeśli organ odwoławczy podtrzyma decyzję Kuratorium to wytworzy się taki stan faktyczny, iż uniemożliwi mu skasowanie tej szkoły w przyszłości. Oczywiście dokonał też analizy prawnej i dowiedział się, że w sądzie nie ma szans, ponieważ argumentacja pani Kurator nie była tak prostacka jak przedstawia ją ich propaganda. Po za tym akurat ta sprawa bezpośrednio uderzała w jego możliwości projekcji siły i gdyby ją przegrał, to pozostała by mu już tylko równia pochyła i zapewne referendum po roku zjazdu z niej. Co do innych działań tej ekipy, aby je skutecznie hamować lub moderować to konieczna jest wiedza. Czy wiedziałeś np. że w roku 2016 nasze CKIW zamówiło ekspertyzę konserwatorską pałacu, który to pałac wtedy był prywatną własnością i zapłaciło za nią ? Ja na to zwróciłem uwagę dopiero teraz przy okazji ogłoszonego przetargu. A ile jeszcze jest takich „prywatnych” zleceń na koszt mieszkańców ? Nie bez powodu jest funkcja drugiego zastępcy, jego rolą jest tylko być, po to aby w nowej kadencji przejąć funkcję burmistrza i uchronić dzisiejszego burmistrza przed wglądem w papiery przez kogoś „nieodpowiedzialnego”. Na dziś tyle.

Turboplazmotron, 17.05.2020 19:29

Zapewne przewodniczący Roman i jego pryncypał przeczytają komentarze więc specjalnie dla nich zacytuję bohatera andyjskich Latynosów“Arogancja jest niepełnosprawnością, która zazwyczaj dotyka ubogich śmiertelników, którzy nagle znaleźli się w szponach władzy”

FeelFree, 17.05.2020 17:44

@Zakolog, @Krzysztof Kubień - w wielu kwestiach, uchwałach, miejsko-gminnych dylematach logiczna racja jest po stronie opozycji radnych, komentujących forumowiczów, czy po Twojej Zakologu. No i co z tego pytam!? Posiadanie racji, udowodnienie jej, nagłośnienie to jedno. I to niestety przy obecnym układzie w Urzędzie Gminy nic nie znaczy. To tak jak z jakąś sprawą, która kończy się finałem w Sądzie. Zupełnie nie ma znaczenie -w praktyce- czy masz rację. Musisz tej racji jeszcze skutecznie dowieść i dopiero gdy Sąd wyda wyrok i ten wyrok się uprawomocni, wtedy można coś z tym zacząć robić. Na przykład dochodzić pieniędzy, które ktoś Ci ukradł. Powodzenia. W tej sytuacji ze szkołą, z quasi-pałacem i wielu, wielu innych gminnych sprawach jest niestety podobnie. Fajnie, że masz rację, fajnie, że na przykład Pan Kubień, czy radny Mikołajek mają rację, czy nawet sól w oku urzędu gminy od 4 lat czyli Rodzice z SP3. Tylko pytam raz jeszcze CO Z TEGO!? Skoro nikt do tej pory - poprawcie mnie jeśli jest inaczej - nie dowiódł tej racji potem w Sądzie, nikt nie poinformowała Wojewody o nieprawidłowościach, nikt skutecznie nie wstrzymał wykonania takiej bublo-uchwały ? Radni czy też obywatele tacy jak Wy czy ja powkurzają się ze szkodą dla swojego i swoich Rodzin zdrowia i wrócą do codziennego życia, udając bo tak wygodnie, że ta sprawa ich już w sumie tak bardzo nie dotyczy, pogodzą się z niegodziwością dokonaną części lub wszystkim obywatelom, będą liczyć, że ktoś coś ZA NAS zrobi. Dlatego pewnie przecież nieraz już pisano na tym forum o bezradnych radnych. Ja bym do tego dodał bezradnych obywateli niewierzących w swoje prawa i możliwości i nieskorych do działania, lub bojących się gniewu wodza. Wyobraźmy sobie, że kolejna ideą nadwartościową wójta Żaka będzie przemalowanie wszystkich budynków na Krakowskiej na kolor różowy dajmy na to, bo akurat powstała pod Krakowem fabryka różowej, megaekologicznej farby przecudnej urody w quasi-atrakcyjnej cenie, która w dodatku sama świeci w nocy, co powoduje gustowną łunę nad Andrychowem sięgającą tak daleko, że zapewnia to niezapomniane wrażenia estetyczne i pomruk zadowolenia nawet na tarasach widokowych domów wszystkich niezbędnych gminie trzech wójtów. I teraz proszę o SKUPIENIE SIĘ i ZAPAMIĘTANIE dalszego wywodu. Mam oczywiście na myśli Ciebie, Pana Krzysztofa Kubienia i powiedzmy ogólnie pozostałych radnych, a także zainteresowanych Obywateli, w tym Rodziców dzieci z SP3, którzy tu mimo naszych obaw o alergię na czytanie w narodzie jednak wchodzą poczytać. Choćby uchwała w kwestii przemalowania głównego traktu miasta -jak to uwielbia pisać kłamNewsa- była niezgodna z prawem czyli np. planem zagospodarowania przestrzennego, choćby to była wielka niegospodarność, bo koszty wrzuci się do rocznego budżetu miasta w postaci kolejnych 20 mln PLN, i choćby proces legislacyjny był prowadzony nierzetelnie, bo jakiś urzędnik równie ważny co dyrekcja GZO opowiadałby radnym co najwyżej ćwierć lub półprawdy lub g.....prawdy przy czytaniu uchwały quasi-intencyjnej i niedbałego projektu uchwały. Choćby to wszystko się po raz n-ty wydarzyło.... to nie zmienia to faktu, że ta uchwała wejdzie za każdym razem w życie po tym jak Radni choćby jednym głosem większości ją przyjmą. Tak to po prostu działa. Burmistrz chcąc nie chcąc będzie ją z wielkim bólem serca -lub nawet z radością- realizował. I najważniejsze. Będzie ją realizował jeśli nikt z tą uchwałą nic dalej nie zrobi. Pytam wszystkich andrychowskich Radnych i Ciebie Zakologu, i siebie i wszystkich obywateli! Co robicie Państwo z tymi wszystkimi uchwałami, które w naszym czy waszym imieniu nie są ani rzetelnie, ani gospodarne, ani nie są zgodne z prawem? Pomijając podpuszczanie Rodziców, aby coś zrobili oczywiście ;-D Bo przecież jest taka możliwość. Dlaczego brakiem działania pozwala się wchodzić tym quasi-uchwałom jak kwestia pałacyku, lub niby-gospodarnym uchwałom jak likwidacja SP3, czy wielu innym dyskusyjnym wchodzić w życie. Mam nadzieję, że po ostatniej nadzwyczajnej sesji -która jest w swej formie skandalem godnym całego czasu antenowego Teleexpresu- chociaż jeden z radnych zmieni swoje postępowanie? Oczywiście zapraszam do polemiki, bo mi się już pomysły kończą na to jak sprawić, żeby Andrychów był Andrychowem a nie Żakogrodem. Chyba, że większość Obywateli uważa, że potrzeba nam basenów, MOSKiT-ów, Żakobusów, różowych domów i paru innych atrakcji, zaś na edukacji i zdrowiu -nawet w czasie pandemii- i innych jeszcze mnie ważnych drobiazgach trzeba oszczędzać i lepiej te quasi-zaoszczędzona pieniądze wypłacić Dyrektorowi GZO i Przewodniczącemu RM, burmistrzom trzem i wiernym Żakoradnym, wliczając w to Żako-konwertytów. Na koniec obiecany cytat, a konkretnie z okazji niedzieli trzy... od poniedziałku zmiana autora cytatów. "Każdy, kto podporządkowuje się niesprawiedliwemu prawu, ponosi odpowiedzialność za to wszystko, co jest tego konsekwencją." - „Nie” wypowiedziane z najgłębszym przekonaniem jest lepsze niż „tak” powiedziane by sprawić przyjemność lub, co gorsza, uniknąć problemów." - "Prawda jest daleko bardziej potężna niż jakakolwiek broń masowej zagłady." P.S. Do pracy Państwo Radni, kadencja się jeszcze nie skończyła, Andrychów jeszcze całkiem nie zbankrutował a Wy możecie się jeszcze zmienić, włączając w to polonistę-likwidatora i Radnych Rzadka i Radną Magierę chorągiewki. My będziemy się nadal bacznie przyglądać co każdy z Was robi i jak głosuje. Odpowiednie urzędy również.

Zakolog, 17.05.2020 13:43

@Krzysztof Kubień - Na ostatniej sesji podjął Pan pewien wątek, który bardzo mnie zainteresował, a ponieważ nie mam zielonego pojęcie na temat wewnętrznych uregulowań pracy szkoły prosiłbym o jego rozszerzenie. Chodzi o to, że w określonej przez ministerstwo siatce godzin dla języka polskiego w szkole podstawowej, przewidziane jest pięć godzin lekcyjnych dla jednej klasy. Czyli pracujący na pełny etat polonista może nauczać w trzech klasach tj. 15 godzin lub w czterech co daje 20 godzin przy dwóch nadliczbowych. Oczywiście w moim przykładzie pomijam możliwe kombinacje dla naszego polonisty, gdzie jest on wychowawcą klasy i do tych 15 godzin dochodzi godzina wychowawcza i np. opiekunem kółka literackiego prowadzonego przez dwie godziny tygodniowo. I teraz moje główne pytanie. Jeśli temu nauczycielowi organ prowadzący obniży pensum do dziewięciu godzin, to de facto oznacza, iż ten polonista może nauczać tylko w jednej klasie pięć godzin, ponieważ przepis na podstawie którego zastosowano obniżkę uniemożliwia pracę w nadliczbowych godzinach ? Rozstrzygnięcie tej kwestii ma przełomowe znaczenie w falsyfikacji prowadzonej przez urząd narracji o rzekomych oszczędnościach wynikających z likwidacji szkoły nr 3 w Andrychowie. Jedynym nadmiarowym stanowiskiem, patrząc z punktu widzenia likwidacji, była funkcja dyrektora szkoły, dla której przewidziane było jedenaście godzin „upustu” na realizację zadań zarządczych. Z tych 11 godzin 9 przekazano naszemu poloniście, czyli Gmina zyskała 2 godziny oszczędności, ale uwzględniając realne uwarunkowania pracy szkoły, my jako społeczeństwo i mieszkańcy, przy likwidacji szkoły ponieśliśmy stratę w wysokości dwóch godzin i będziemy dopłacać je co tydzień do zlikwidowanej szkoły. Bardzo proszę w miarę możliwości czasowych odnieść się do mojego wnioskowania i ewentualnie je skorygować lub w całości obalić. Z poważaniem.

Zakolog, 16.05.2020 10:19

@FeelFree, wczoraj chciałem odnieść się do Twoich wpisów, ale sam rozumiesz, awaria skryptu na mamNewsa. Pewnie też miałeś możliwość tego doświadczyć, ponieważ to nie pierwszy raz. Na szczęście ta wadliwa technologia nie usuwa jeszcze – oczywiście losowo wybranych komentarzy, ale mam wrażenie, iż wszystko przed nami. Możliwe, że algorytm sterujący alergicznie reaguje na niektóre słowa i system immunologiczny firmy EMD Media blokuje ich namnażanie.

FeelFree, 15.05.2020 19:36

@Skalpel, wersja z resztką sumienia jest korzystniejsza dla osoby samej Pani Haliny Pilch. Natomiast bardziej obstawiałbym uruchomienie się w ostatniej chwili instynktu samozachowawczego. Być może zdała sobie na czas -w przeciwieństwie do Pana Przewodniczącego RR- że uchwały przed opublikowaniem z tą samą urzędową jak zwykle rzetelnością będą zweryfikowane przed opublikowaniem w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego przez Wydział Prawny i Nadzoru.

FeelFree, 15.05.2020 19:19

@Archanioł Michał, wpis o Lemie był adresowany głównie do Zakologa w kontekście naszych wspólnych ustaleń i starych postów, w temacie że tak jak Lem obawiamy się, że "Nikt nic nie czyta, a jeśli czyta, to nic nie rozumie, a jeśli nawet rozumie, to nic nie pamięta". Każdy jednak kolejny wpis na forum powoduje, że jednak odżywa w nas nadzieja w ludzką refleksyjność, uważność, w czytanie ze zrozumieniem, zdolność do zmiany swoich poglądów, postaw i w końcu czynów. Reszta to oczywiści Gandhi. Do końca tygodnia są przewidziane cytaty wyłącznie jego autorstwa... a więc: Żyj tak, jakbyś miał umrzeć jutro. Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie. A metanoja -wracając do Twojego wpisu- jest możliwa u każdego człowieka i w każdej chwili. Nawet u Pana Romana Babskiego i nawet po tym do czego przyłożył rękę wczoraj. Pozdrawiam serdecznie.

Turboplazmotron, 15.05.2020 14:56

https://www.portalsamorzadowy.pl/osoba/roman-babski,19865.html#glos

Skalpel, 15.05.2020 14:24

Pozostaje jeszcze pytanie ile kasy Tomuś wydał na kancelarię z Oświęcimia? I czyżby naszą panią mecenas ruszyły resztki sumienia że nie podpisała się pod tym projektem?

Archanioł Michał, 15.05.2020 07:54

@FeelFree fajne te "Twoje" cytaty. Lubie Lema jako myśliciela,ale grzechy społeczne to Gandhi. Serdecznie pozdrawiam.

FeelFree, 14.05.2020 23:00

P.S. Gdyby wbrew Twoim Zakolog obawom i przemyśleniom Lema ktoś jednak czytał to trzymając się tego samego autora tradycyjnie cytat... Siedem grzechów społecznych: polityka bez zasad, bogactwo bez pracy, przyjemność bez sumienia, wiedza bez osobowości, handel bez moralności, nauka bez człowieczeństwa i wiara bez poświęcenia. To z edukacyjnym pozdrowieniem dla dzisiejszych quasi-zwycięzców, czyli Panów Tomasza Żaka, Andrzeja Szafrańskiego i Romana Babskiego i ich rąk do głosowania . I aby było sprawiedliwie cytat dla tych, którzy dzisiaj pozornie przegrali... Inni nie mogą nam zabrać naszego szacunku dla siebie, jeśli im go nie oddamy.

FeelFree, 14.05.2020 22:40

@Zakolog, widzę, że się rozkręcasz. Zacne pismo, ale w Andrychowie nie zdobędzie poczytności, tu IF nie ma znaczenia (chyba, że podłożysz pod skrót inny współczynnik), nie ta gmina niestety. I pamiętaj co pisał Lem o czytelnictwie... W związku z tym ja mam inną propozycję, startuj na radnego. Ja Ci zrobię kampanię wyborczą. Na plakaty i banery wstawimy Twoje najlepsze teksty, dokonam rzetelnego doboru, to będą takie mini-dzieła wybrane. Wszyscy będą musieli to przeczytać, chcąc nie chcąc. Jadąc do pracy, jadąc z pracy, idąc na basen, wracając z basenu itd. Codziennie przez co najmniej miesiąc. A potem się dopiero zacznie... jak Cię wybiorą ;-)

Zakolog, 14.05.2020 21:27

@tomekx, ale ty naiwny jesteś, myślisz że u Kubienia to tak samo jest, jak u was. Jak Żak warknie waruj, to wszyscy skomlą o jakiś ochłap. U nas każdy ma własną podmiotowość i wrodzony krytycyzm. Krzysiek co najwyżej może poprosić, abyśmy się już więcej w tym błocie nie babrali.

Zakolog, 14.05.2020 21:09

@FeelFree - Mam chyba lepszy pomysł, jakiś czas temu, ale nie tak dawno, powstało ciekawe pisemko zatytułowane: NatureHumanBehaviour, zbierzemy nasze wszystkie wspólne przemyślenia i opublikujemy się. Ja będę miał status pierwszego autora , a Ty będziesz robił za profesora i kierownika projektu. Oni mają ponad 10 impact factor, czyli jest szansa, że wreszcie ktoś nas przeczyta, a może nawet zacytuje. Pomyśl nad chwytliwym tytułem, a ja pomęczę się nad abstraktem. Coś czuję, że naszymi obserwacjami dokonamy przełomu w światowej psychologii, a nasi radni zdobędą nieśmiertelność.

tomekx, 14.05.2020 20:50

Kubień odpuśc już i zrezygnuje z mandatu radnego.Może na twoje miejsce przyjdzie ktoś bardziej pożyteczny dla gminy.To samo tyczy się innych krzykaczy z pisu

FeelFree, 14.05.2020 20:32

@Zakolog, jak mamNewsa ustanowi nagrodę "Złotej Czcionki" to zgłaszam Twoją kandydaturę :-D

FeelFree, 14.05.2020 20:23

@sowa, tak szczerze mówiąc to myślałem o burmistrzu i ogólnie efektach zarządzania dla Mieszkańców. No przewodniczącego RM to oczywiście współczuję, w obu miastach z resztą miesza i łączy funkcje, których nie powinien łączyć. Masz rację, wszędzie dobrze gdzie nas nie ma... albo, żeby ocenić kogoś drogę to trzeba by mieć ubrane jego buty...jak i tak bym się zamienił.

Zakolog, 14.05.2020 20:19

Do Pani Alicji Studniarz ! Szanowna Pani Radna, dziś, zapewne z kobiecej wrażliwości, zaapelowała Pani o wprowadzenie, przestrzeganej w cywilizowanych kręgach honorowej zasady, o wyłączeniu się z rozstrzygania we własnej sprawie. Apel ten był o tyle bezcelowy, iż jak wspomniałem wyżej, jest to zasada honorowa i może być niezrozumiana i kompletnie obca dla odbiorców do których, w Pani intencji miała trafić. Jeśli mogę na przyszłość coś sugerować, to proszę nie ponawiać takich apeli, ponieważ w ich podstawie aksjologicznej znajduje się założenie, że indywiduum do którego się Pani zwraca posiada śladowe ilości honoru, a zapewniam iż ono nigdy nawet nie stało przy tej wartości. Jeśli chce Pani uzyskać jakąś reakcję, to na przyszłość proszę w wyciągniętej dłoni trzymać dowolny plik banknotów i wydać komendę „Romek bierz”, oczywiście nie muszę dodawać, iż w dobrym tonie jest, po poprawnie wykonanym aporcie, poklepać zwierzę po karku. Pozdrawiam serdecznie.

sowa, 14.05.2020 19:26

@FeelFree tak szczerze mówiąc, to Kęty wcale nie mają lepszej władzy.

Zakolog, 14.05.2020 19:04

@Archanioł Michał- jaja sobie robisz ? Przecież gdyby facet był inteligentny, to nie mógłby u Tomcia robić za słupa ! Akurat ta szczególnie ludzka cecha, eliminowałby go i resztę jego kolegów bezapelacyjnie. Cała tajemnica sukcesów Tomka naszego polega na odpowiednim doborze osób, na których będzie można koniec końców zrzucić odpowiedzialność. Zauważ, iż wszystkie kontrowersyjne działania, są perfekcyjnie dopracowane prawnie pod kątem Jego ewentualnej odpowiedzialności i odpowiedzialność ta, jest przekierowana na głupich radnych. Nawet na dzisiejszym przykładzie można to prześledzić. Po co pan mecenas wpisał w projekt uchwały podstawę prawną, całkowicie nie mającą związku z procedowaniem tej uchwały. Przecież wystarczyłoby przywołać odpowiedni przepis prawa o samorządzie i powiązać z art.42a karty nauczyciela. Ano po to, aby wnioskodawca mógł w swoim uzasadnieniu napisać, iż zmienia się załącznik powstały na podstawie przepisu całkowicie niedotyczącego uchwalanego obecnie prawa i powiązać z odrębnym przepisem dotyczącym nauczyciela niepełniącego żadnej funkcji kierowniczej w strukturze szkoły. Poprawnie to powinno wyglądać tak, iż istnieje załącznik do uchwały powstałej na podstawie art.42 i zupełnie inny załącznik do odrębnej uchwały powstałej na przepisie 42a. A teraz quiz dla Ciebie i czytelników – znajdź na przedstawionych przez mamNewsa skanach dokumentów, akceptację nadzoru prawnego działającego w andrychowskim urzędzie miejskim, tylko postaraj się i wytęż wzrok, bo dyrektor Szafrański widział i to na sesji oświadczył, a radni nie widzieli i tylko na swoje konto to uchwalili.

Skalpel, 14.05.2020 18:46

No niestety masz rację. Tomuś z koleżkami to taki miejscowy strażak podpalacz. A ludzie im są wdzięczni że gaszą pożary które sami wywołują (szkoła,elektrociepłownia itp). Oczywiście z odpowiednią premią .

FeelFree, 14.05.2020 18:34

@Skalpel, po drodze jest jeszcze SP5. Się wykaże niż demograficzny, się wykaże mnóstwo wolnych miejsc w SP2, się zlikwiduje szkołę w której pracuje Pan Kubień w ramach politycznej zemsty, się zleci naczelnemu egzekutorowi z GZO kolejną misję. Przy takiej bierności obywateli i braku zrozumienia wobec tego co się robi głosując przez większość radnych to spokojnie się może wydarzyć. Bezwzględna i bezduszna polityka burmistrza i jego radnych zapukała do drzwi SP3. I nikt specjalnie nie pomógł, nikt nie zajarzył, że ta polityka puka codziennie do innych drzwi a brak reakcji na te niegodziwości, daje przyzwolenie na kolejne. Przed czym cofnie się tak władza, skoro nie cofnęła się przed likwidacją za wszelką cenę szkoły w której jest 118 uczniów?

FeelFree, 14.05.2020 18:23

@sowa, no wiesz te pseudonimy TW Zdzisław, TW Grab to pewnie znikąd się nie wzięły, no ale to obywatele Andrychowa tak wybrali. Teraz czas na konsekwencje tych wyborów, oby Andrychowianie wyciągnęli wnioski z błędów. Nie mam już siły słuchać co o andrychowskiej polityce mówią mieszkańcy Kęt i okolic. I pytanie komu i w co wyborcy uwierzą przy następnych wyborach, czy dadzą się znowu nabrać na metody kandydatów?

FeelFree, 14.05.2020 18:18

Trudno uwierzyć, że nikt z 236 rodziców nie zgłosi sprzeciwu wobec nędznej merytorycznie opinii przysłanej z MEN natchnionej wizytą przedstawicieli władzy w Warszawie, wydanej bez wizytacji i bez wysłuchania argumentów drugiej strony. I trudno uwierzyć, że nikt z 236 rodziców nie odwoła się do Sądu Administracyjnego od uchwały, która narusza dobra tylu rodzin. I trudno uwierzyć, że Wojewoda się nie zajmie tym co się dzisiaj wyrabiało w trakcie sesji. I trudno uwierzyć, że nikt z radnych nie przeciwstawi się takiemu stylowi rządzenia gminą. No ale pożyjemy, zobaczymy. Dyktatury też jakoś w przeszłości jednak powstawały. Tradycyjnie cytat - Gdyby tylko ludzkość w pełni zrozumiała, że nieludzkie jest reprezentowanie niesprawiedliwych praw, nie udałoby się nigdy żadnemu tyranowi zapanować nad ludźmi.

Skalpel, 14.05.2020 17:44

Spokojnie Andrzejek vel grab przed emeryturką doprowadzi jeszcze do likwidacji przedszkola nr1.

sowa, 14.05.2020 16:53

@xpek widać donosicielstwo i kapownictwo to taka twoja natura.

Turboplazmotron, 14.05.2020 16:25

Może to lepiej, że taka osoba jak Roman Babski będzie mniej godzin spędzał z naszymi dziećmi.

kalafior, 14.05.2020 16:12

Dalej głosujcie na Żaka i tych radnych przyklepujących wszystko i wszystkie podwyżki i kupna zamków....

FeelFree, 14.05.2020 16:11

@xpek, sprostowanie do słów Twoich. Radni PiS jak się okazało zagłosowali zgodnie ze swoim rozumem i sumieniem, a nie po niby partyjnej linii. Jak widać przejmują się Andrychowem i dobrem obywateli, w tym najmniejszych, a nie polityką partii póki-co-rządzącej. To akurat godne zauważenia i pochwały. W przeciwieństwie do radnych od wójta, co nie myślą samodzielnie tylko robią co Pan kazał. Ministerstwo wydało opinię a nie decyzję. Opinii nie przygotował minister tylko podsekretarz. Jedno zdanie i tyle ściemy. Biorąc pod uwagą ile w jednym zdaniu przekręcasz faktów to świetnie byś się sprawdził w andrychowskiej polityce, nawet wójtem mógłbyś być, spokojnie, naprawdę. P.S. Fragment tej opinii mamNewsa już usunęło z treści artykułu, oczywiście nie zawierał istotnej części. Mieszkańcy Andrychowa pozdrawiają quasirzetelnych Redaktorów. Wniosek wysyłaj, myślę, że tych radnych to nie wzruszy, bo już wiele razy pokazali po co są w Radzie Miasta, podobnie jak partii nie wzruszy Twój wniosek.

xpek, 14.05.2020 15:36

radni pis głosują przeciwko decyzji swojego ministra.jutro wysyłan wniosek do kaczora o wykluczenie ich z partii

polen2002, 14.05.2020 15:25

Kpina! Patrzymy dokładnie tej władzy na ręce i w odpowiednim czasie pokażemy Białą księgę. Oj będzie bolało!!!

Zakolog, 14.05.2020 14:18

Ala, Krzysiek i Wiesiek – Gratulacje ! Wreszcie poprowadziliście ofensywę ! I to w pięknym stylu – zepchnęliście te żakotłuki do narożnika i trzymali tam do końca. Da się ! Wystarczy dobrze się przygotować i proszę jakie efekty. Nawet dyrektora Andrzeja spacyfikowaliście po całości, a to jest w moim postrzeganiu zawodnik kategorii superciężkiej i nawet On był liczony i musiał poprosić o czas. O reszcie stada, to nawet szkoda pisać, no może jednie warto pochwalić radnego Prusa i radną Wątrobę, za umiejętność przeczytania z kartki frazy „składam wniosek o przerwanie dyskusji”, wszak umiejętność czytania bez zrozumienia tekstu w ich grupie nie jest powszechna. W nagrodę przekażcie im , iż na podstawie §18 ust.2 pkt.3 rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 15 kwietnia br. nie muszą nosić maseczek i podczas kontroli wystarczy, że powołają się na międzynarodową klasyfikację ICD-10, podając kod F71.

wiktor, 14.05.2020 13:09

... a w internecie piszą: "Nigdy nie kłóć się z głupim - ludzie i tak nie dostrzegają różnicy"

Bento, 14.05.2020 12:44

W drugiej dzisiejsze uchwale rada miejska nagradza Pana Romana Babskiego za wykonanie zadania. Nagradza podwyższeniem uposażenia w czasie epidemii nauczyciela za poświęcenie czasu na doprowadzenie do likwidacji szkoły. Ciekawe jak Wam się Radni i Burmistrzowie będzie dalej żyło z tym co robiliście dzieciom i ich rodzicom przez ostatnie kilka lat i dzisiaj.

Zakolog, 14.05.2020 12:38

Szanowni Nauczyciele z gminy Andrychów, Wasz kolega Roman, tak, ten Roman intelektualista po UJ-u, właśnie, powołując się na art.41a ust.1 karty nauczyciela, załatwił sobie redukcję obowiązkowych godzin pracy, przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia ! Powyższy artykuł brzmi: „Organ prowadzący szkołę lub placówkę może określić przypadki, w jakich nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć można obniżyć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, oraz warunki i tryb tego obniżenia”, czyli każdy z Was ma prawo skorzystać z tego zapisu. A ponieważ Wasz kolega pełni funkcję przewodniczącego RG i związku z tym, na podstawie § 99 Statutu Gminy Andrychów posiada inicjatywę uchwałodawczą, to każdy z Was może, a nawet ma obowiązek zwrócić się do tego Romana, o przedstawienie Wysokiej Radzie projektu uchwały zwalniającej Was częściowo z obowiązku pracy. Możecie przy tym skorzystać z już gotowego projektu uchwały, oczywiście pomijając zawartym w nim art.42 ust.6 i ust.7 pkt 2, który to artykuł jest artystyczną kreacją piszącego go pana mecenasa – pewnie burmistrz płaci mecenasowi od artykułu ? Życzę Wam powodzenia w ciężkiej pracy nauczyciela, w nadziei na częściowe jej ograniczenie.

Bento, 14.05.2020 12:33

W środku epidemii, zdalnie, w trakcie sesji nadzwyczajnej, bez dopuszczenia do głosu obywateli, z zabraniem prawa do głosu radnym, podczas ogólnopolskiej kwarantanny radni wykonali plan burmistrza i przegłosowali likwidację szkoły podstawowej. Tak w ich mniemaniu wygląda sukces. I tak zapiszą się na kartach lokalnej historii. Życzę wszystkim Obywatelom Gminy Andrychów aby wyciągnęli wnioski przy następnych wyborach. A Rodzicom proponuję rozważyć zrobienie dokładnie tego co zrobiłby burmistrz gdyby sprawa nie szła po jego myśli czyli zaskarżyć do Sądu Administracyjnego i opinię MEN i uchwałę podjętą w tak hańbiącym stylu. Pamiętajcie słowa walczącego o wolność. Nawet jeśli tylko ja jeden mówię prawdę, to prawda ciągle pozostaje prawdą. Aby było sprawiedliwie to cytat dla radnych. Zwycięstwo osiągnięte przy użyciu przemocy jest równoznaczne z porażką.