reklama
reklama

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Andrychowie [FOTO] [AKTUALIZACJA]

Polityka, Wiadomości, 01.03.2023 16:00,
Skromne uroczystości przed pomnikiem.
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Andrychowie [FOTO] [AKTUALIZACJA]
Od 12 lat 1 marca jako święto państwowe obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób oddawany jest hołd tym, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i nadal walczyli o wolną i demokratyczną Polskę. W powojennej konspiracji niepodległościowej działało bezpośrednio do 200 tysięcy ludzi, a w oddziałach partyzanckich blisko 20 tysięcy.

W gminie Andrychów lokalne władze nie organizowały żadnych obchodów z tej okazji.

W południe hołd żołnierzom wyklętym oddali przedstawiciele lokalnego PiS i władz powiatu wadowickiego. Delegacji przed Pomnikiem Poległym w Walkach o Wolną i Niepodległą Polską
przewodniczył andrychowski poseł Marek Polak. Kwiaty złożono także na cmentarzu w Rzykach, gdzie spoczywają prochy ppor. Mieczysława Kozłowskiego.

Swoje obchody w Andrychowie i Zagórniku organizowała także Młodzież Wszechpolska. Wieczorem w parafii św. Macieja odybła się msza św., a po niej uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze przed muralem w Parku Miejskim.

W planach jest jeszcze 5 marca (niedziela) - po mszy o godzinie 14.00 w Parafii w Zagórniku) - wykład o Żołnierzach Wyklętych z okolic w salce przy kościele.

foto: WBreklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy