Dzięki pandemii zaoszczędzono ponad 1,7 mln zł w oświacie. Na co gmina przeznaczy te środki?

, Polityka, Wiadomości, 30.07.2020 17:30, PG
W czwartek w Andrychowie odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w trybie zdalnym.
Dzięki pandemii zaoszczędzono ponad 1,7 mln zł w oświacie. Na co gmina przeznaczy te środki?

W czwartek (30.07.) radni andrychowscy spotkali się na nadzwyczajnej sesji. „Spotkali się” tylko w trybie zdalnym, bo w takim przeprowadzono te szybkie, jak na andrychowskie standardy, obrady. Trwały nieco ponad godzinę, często przerywane przez problemy techniczne.

Podczas sesji nie można było składać interpelacji ani wygłaszać wolnych wniosków. Podejmowano tylko uchwały.

Pierwsza z ich dotyczyła zmian w budżecie gminy, gdzie zaplanowano między innymi: 290 tys. zł na przebudowę bocznych dróg gminnych oraz parkingu przy przychodni „Vena” w Andrychowie, 155 tys. zł na rozbudowę cmentarza komunalnego w Andrychowie, 1,2 mln zł na termomodernizację budynku ZSS w Rzykach i WDK oraz NZOZ w Inwałdzie czy 155 tys. zł na rozbudowę budynku LKS Znicz w Sułkowicach – Bolęcinie.

Tym samym zmniejszono wydatki w budżecie - 1,7 mln zł - na oświatę, w tym na wynagrodzenia, tłumacząc to tym, że przez to, że szkoły pracowały (z powodu pandemii) zdalnie koszty ich funkcjonowania były niższe. Jak mówił burmistrz Tomasz Żak, pieniądze zaoszczędzone na oświacie, będą przeznaczone m.in. na termomodernizację szkolnych budynków.

Radna Alicja Studniarz zaproponowała, żeby rozdzielić tę uchwałę na dwie części, rozdzielając zmniejszenie wydatków na oświatę z resztą. Jednak jej wniosek został odrzucony przez resztę radnych.

Ostatecznie uchwała przeszła 15 głosami za. Radni z PiS: Krzysztof Kubień, Alicja Studniarz, Sławomir Nowak i Tadeusz Biłko byli przeciwko. Maciej Kobielus i Jacek Sordyl wstrzymali się od głosu.

W dalszej części sesji udzielono też dotacji dla OSP w Targanicach Dolnych na przebudowę remizy (60 tys. zł), przyznano pomoc finansową dla województwa na wykonanie oświetlenia przy przejściach dla pieszych w Sułkowicach i w Andrychowie a także przystąpiono do utworzenia klastra energii „Andrychowska Energia Beskidu”.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

xpek, 30.07.2020 22:02

ten śmieszny radny kobielus jak zwykle za nic nie odpowiada podczas głosowań.Żenada przez duże Ż

django, 30.07.2020 21:33

Az dziwne ze agent T. wraz łysym nie uchwalili uchwały za dodatkowym wy agrodzeniem dla bandy agenta T. i łysego albo poprsotu łysego rekompensujac mu wysiłek na rzecz gminy.

Zakolog, 30.07.2020 18:30

Ło matko 1,7 miliona oszczędności na wynagrodzeniach nauczycieli, to ile jest oszczędności na wynagrodzeniach urzędników? Przecież z samego Tomusia i jego oficera prowadzącego Mirusia pewnie z pół bańki można by wydłubać. A jakby się chłopaki całkiem od roboty powstrzymały, to tylko na „kryzysie energetycznym” 7,5 miliona oszczędności by było.

Turboplazmotron, 30.07.2020 18:27

Z tego co mi wiadomo to klaster „Andrychowska Energia Beskidu” powstał w 2017 roku. Poprzez zdalną pracę "zaoszczędzono" na oświacie 1,7 miliona a ile "zaoszczędzono" w urzędach? Niech zgadnę nic. Nie opłacono dzieciom lekcji pływania i niby "zaoszczędzono" 100 tysięcy ale dużo większe pieniądze przekaże się MOSKiT owi za nic ze względu na pandemię.