Czy smog podzieli powiatową koalicję PiS-PSL? [VIDEO]

, Polityka, Wiadomości, 26.03.2018 16:00, PG

W poniedziałek (26.03.) w wadowickim magistracie odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez burmistrza Wadowic, na której pojawił się lider PSL Władysław Kosiniak – Kamysz.

Czy smog podzieli powiatową koalicję PiS-PSL? [VIDEO]

W poniedziałek (26.03.) w wadowickim magistracie odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego, na którą zaprosił specjalistów z Krakowskiego Alarmu Smogowego, posła - lidera PSL a zarazem lekarza Władysława Kosiniaka – Kamysza, przedstawicieli Fundacji Frank Bold i Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi oraz członków lokalnych organizacji np. Płuc Kalwarii.

Podczas konferencji podsumowano pomiary jakości powietrza w mijającym sezonie grzewczym w Wadowicach. Przedstawiono średnie dobowe stężenie pyłu PM10 na przestrzeni ostatniego roku w Wadowicach.

Wyniki badań stacji pomiarowej zlokalizowanej na placu Jana Pawła II nie pozostawiają najmniejszych złudzeń. W okresie grzewczym powietrze w mieście jest zdecydowanie gorsze niż np. w Krakowie czy na Śląsku. Wyniki pomiarów wskazują na stale utrzymujące się przekroczenia dopuszczalnych norm stężenia rakotwórczego benzopirenu i pyłu zawieszonego PM10.

Podano, że między rokiem 2015 a 2017 zlikwidowano aż 236 starych kopciuchów, a w ich miejsce zakupiono i zamontowano m.in.: kotły gazowe kondensacyjne, kotły węglowe z certyfikatem ekoprojektu czy kotły na pelet. Na tę inwestycję miasto otrzymało blisko 2 mln zł. dofinansowania.
Burmistrz Mateusz Klinowski przekonywał, że 94% mieszkańców stać na ogrzewanie swoich domów innym paliwem niż węgiel. Według burmistrza zakaz spalania węgla w Wadowicach jest konieczny do zlikwidowania smogu.

Podczas spotkania ostrzegano o chorobach układu krążenia (zawał serca, udar mózgu) powodowanymi zanieczyszczeniem powietrza.
Jak powiedział obecny na sali dr Marcin Mikos ze Szpitala Specjalistycznego im. J.Dietla w Krakowie maseczki antysmogowe czy oczyszczacze powietrza niewiele pomagają a ryzyko zawałów serca i udarów mózgu dotyczy również osób młodych, w szczególności kobiet.

Według ministra Kosiniaka - Kamysza najważniejsze są zmiany systemowe wspierające mieszkańców w wymianie kotłów węglowych na inne ogrzewanie – gazowe lub biomasę, które muszą zostać wprowadzone długotrwale a nie na jedną kadencję. PSL apeluje do rządu aby 50 % energii czerpana była z odnawialnych źródeł energii oraz postuluje o obniżkę cen gazu.


Całe spotkanie miało jednak drugie dno – polityczne. Kilka dni temu odbyła się burzliwa sesja powiatowa, na której podjęto rezolucję sprzeciwiającą się zakazowi palenia węglem lub drewnem przeciwko burmistrzowi Klinowskiemu. Rezolucja przeszła jednym głosem radnych Prawa i Sprawiedliwości. Jak wiadomo w powiecie wadowickim funkcjonuje egzotyczna koalicja PiS – PSL, która w ostatnim czasie przechodzi trudne chwile. Dowodem na to jest różnica zdań w sprawie zakazu palenia węglem na terenie gminy Wadowice. Powiatowe PSL popiera w tej kwestii burmistrza Klinowskiego, czego dowodem było dzisiejsze spotkanie.


Jakie będą dalsze losy polityczne tego układu? Będziemy informować a na razie zapraszamy do obejrzenia materiału video z konferencji, w którym zapytaliśmy ministra Władysława Kosiniaka- Kamysza co będzie z zakazem palenia węgla w Wadowicach, budową BDI oraz likwidacją zmiany czasu z letniego na zimowy.
Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

`, 28.03.2018 20:10

"całą zimę spaliśmy w sali w której temperatura nie przekraczała + 5 stopni, jakość przeżyłem" ......... Trzeba było spać w czapce :-)

`, 28.03.2018 20:05

Ja syku pracowałem w Andorii na starej hali :-) twoje wojsko przy tym to pikuś :-) ............ "Nie rozumiem dlaczego mam jechać do Afryki" ..... nie rozumiesz bo z logiką u Ciebie słabo :-) ............."Zamykam dyskusję" bo nie wiesz co napisać żeby znowu nie wyjść na ..cenzura.. :-)

miastoandrychow, 28.03.2018 19:03

Pewno w przeciwieństwie do Ciebie, ja byłem w wojsku i całą zimę spaliśmy w sali w której temperatura nie przekraczała + 5 stopni, jakość przeżyłem, ty pewno pisałbyś wtedy listy do mamusi, że Ci zimno, komórek wtedy niestety nie było. Jak Ci coś się nie podobało, to mogłeś zameldować jak była pełnia do księżyca. Nie rozumiem dlaczego mam jechać do Afryki, ja przecież nie narzekam, że mi zimno, no cóż pewno z logiką coś nie tak u Ciebie. Zamykam dyskusję, bo to jak kopanie się z koniem !

`, 28.03.2018 18:38

"złoża gazu" ..... :-/

`, 28.03.2018 18:37

Będę zdrowszy jak Putin zakręci gaz :-) ............ Ty i twoi sąsiedzi też jak wam będzie wisiał sopel u nosa. Jakby w Polsce były złoża gazy zamiast węgla to każdy by ogrzewał dom gazem. A może Ty sprzedaj mieszkanie w bloku i jedź do Afryki ? "Będziesz zdrowszy" :-)

miastoandrychow, 28.03.2018 18:29

Smartfona pewno masz, jakieś stare auto pewno też, może to sprzedaj i zacznij ogrzewać mieszkanie gazem. Będziesz zdrowszy ty i twoi sąsiedzi a na starość nie będziesz miał wyrzutów sumienia.

`, 28.03.2018 18:21

"Z kotłowni"..... na co ??? i w jakiej ilości ??? ............... "mają zainstalowane odpowiednie elektrofiltry i nie zatruwają środowiska tak jak indywidualne domowe kotłownie !"...... :-0 ...... Pewnie wierzysz też w Mikołaja i Ekologiczne Diesle ??? ................... Kotły klasy 5 są Eco :-)

miastoandrychow, 28.03.2018 18:11

Z kotłowni, które mają zainstalowane odpowiednie elektrofiltry i nie zatruwają środowiska tak jak indywidualne domowe kotłownie !

`, 28.03.2018 17:52

"ogrzewanie .....miejskie dostarczane przez spółdzielnie"....................... A z czego to ciepło ???

miastoandrychow, 28.03.2018 17:43

Wadowice, Andrychów sporo osiedli mieszkaniowych, bloków. Przecież te osoby nie zatruwają środowiska, bo ich mieszkania mają ogrzewanie gazowe lub miejskie dostarczane przez spółdzielnie. Dlaczego te osoby mają się godzić na utratę zdrowia i skracanie życia im oraz ich rodzinom przez inne osoby, ogrzewające swoje domy brudną energią.

specnarz, 28.03.2018 06:29

@szpp żeby porównać koszty potrzeba kompletu informacji. Większość domów ma wiek znacznie powyżej 20 lat tzn jest wybudowana często metodą "gospodarczą" z tego co było wówczas dostępne. Co prawda Ci których fundusze poszczają wymieniają to okna, to drzwi a może nawet ocieplą budynek ale wstecz pewnych rzeczy nie da się poprawić. Schodów połączonych ze stropem już nie zaizolujesz a jest to ogromny mostek termiczny. znacznie trudniej jest też wykonać ciepły montaż okien (o kosztach już nie wspomnę).

aleocochodzi, 27.03.2018 23:01

Podobno w tzw. "samobójstwo" Leppera jest zamieszany jakiś Waldek. Czy to nie ten sam?

`, 27.03.2018 15:47

Zapewne ten dom znajduje się w NIBYLANDII :-) ..... a znajomy ma na imię Piotruś :-)

`, 27.03.2018 15:45

"mam znajomych którzy grzeją dom gazem i wcale nie wychodzi im dużo drożej."........... HA HA HA .....Co za bzdury :-0 .................. :-) ........... Jak dom jest wielkości psiej budy to zgoda :-)

szpp, 27.03.2018 15:30

nowy parterowy dom kilka lat temu wybudowany

specnarz, 27.03.2018 09:55

Napisz coś więcej o tym domu. Powierzchnia do ogrzewania. temperatura wewnętrzna na gazie i wcześniej. Wiek budynku i technologia w jakiej został wzniesiony. Ilość i rodzaj ocieplenia. Jakie okna?

specnarz, 27.03.2018 09:55

Drożej niż co???

szpp, 27.03.2018 08:08

mam znajomych którzy grzeją dom gazem i wcale nie wychodzi im dużo drożej.

-JOE-, 27.03.2018 06:45

Gdzie jest to 94 procent tych co stać na droższe ogrzewanie. Bo patrząc po tym czym jeżdżą jak się ubierają i gdzie robią zakupy mieszkańcy powiatu to albo 20letnie auta ubrania z chińskiego i jedzenie z biedry to status obrzydliwego bogactwa a Maybachem tylko bezdomni jeżdżą albo wszyscy robimy na złość sobie i panu K

igor102, 26.03.2018 18:16

były szef ZSL Waldemar Stopklatka podpisał z kacapami za zgodą Hyżego Ruja kontrakt na najdroższy gaz w Europie...czy ten Kamysz czy jak mu tam powiedział jaką działkę odpaliły kacapy bo nie chce mi się oglądać video ???? wiem że Waldek od dawna ma nocne koszmary ;-)))

`, 26.03.2018 17:40

A masz jakieś "newsy" ze Sputnika albo Russia Today ??? Bo te niemieckie robią się już nudne .......... :-)

rafi, 26.03.2018 17:33

[email protected] tona wegla na kopalni kosztuje 300zl,a po drodze sa posrednicy i sklady weglowe i tak oto tona wegla kosztuje 700zl. Nikt nigdy gazem palil nie bedzie,Polakow na to nie stac,temat rzeka...

szpp, 26.03.2018 17:19

W odmętach biurokratycznego szaleństwa! Urzędnicy kontrolują klientów centrum handlowego. „Sprawdzają czy otrzymali paragony potwierdzające zakup towaru” http://nczas.com/2018/03/26/w-odmetach-biurokratycznego-szalenstwa-urzednicy-kontroluja-klientow-centrum-handlowego-sprawdzaja-czy-otrzymali-paragony-potwierdzajace-zakup-towaru/

szpp, 26.03.2018 17:16

to się chyba nazywa HIPOKRYZJA Wiadomo już, jak Joachim Brudziński spędza niedziele. Robi zakupy w duńskim markecie https://szczecin.onet.pl/wiadomo-juz-jak-joachim-brudzinski-spedza-niedziele-robi-zakupy-w-dunskim-markiecie/8qhvl4h?utm_source=onetsg_fb_viasg&utm_medium=social&utm_campaign=onetsg_fb&srcc=ucs&utm_v=2

`, 26.03.2018 16:45

Większą głupotą jest zamarznąć w zimie ............. :-) ............... http://biznesalert.pl/wojcik-niemcy-weglem-brunatnym-stoja-stac-beda/

barte, 26.03.2018 16:40

Kompletną głupotą jest dopłacać do kopalń które produkują najdroższy węgiel w Europie. Dopłacać i truć społeczeństwo -chorzy ludzie potem leczą się na koszt państwa

`, 26.03.2018 16:30

"Kompletną głupotą jest" - "dopłacać do ogrzewania gazem"

Starybrat, 26.03.2018 16:18

Kompletną głupotą jest wymiana kotłów węglowych na węglowe, forsowana w wielu miastach. Zacznijmy ludziom dopłacać do ogrzewania gazem, lub wprowadźmy ulgi dla nim grzejących, np. w postaci zwolnień od podatku od nieruchomości. Po co to bicie piany z którego nic nie wynika, zwykła kiełbasa wyborcza.