reklama

Co zrobić z dziećmi, kiedy nauczyciele będą strajkować?

, Polityka, Wiadomości, 29.03.2019 14:15, PG
W gminie Andrychów strajk zapowiadany jest aż 85% placówek.
Co zrobić z dziećmi, kiedy nauczyciele będą strajkować?

Jak się dowiadujemy w zarządzie andrychowskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, w gminie Andrychów 85% placówek poparło strajk. Wyłamały się tylko trzy przedszkola oraz Ognisko Pracy Pozaszkolnej.

Ostateczne decyzję zapadną w przyszłym tygodniu, ale jeśli rząd nie wyjdzie z żadną propozycją, to 8 kwietnia aż do odwołania będzie trwał protest nauczycieli.

Organizatorzy domagają się podniesienia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019.

Z referendów przeprowadzonych w szkołach w całej Polsce wynika, że strajkować będzie ponad 600 tys. osób.

Jak będzie wyglądał strajk?

Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów strajk polega na zbiorowym powstrzymaniu się od wykonywania pracy w celu rozwiązywania sporu.

- Niedopuszczalne jest zaprzestanie pracy w wyniku akcji strajkowych na stanowiskach pracy, urządzeniach i instalacjach, na których zaniechanie pracy zagraża życiu i zdrowiu ludzkiemu lub bezpieczeństwu państwa.- czytamy w ustawie. Ogłoszenie strajku powinno nastąpić co najmniej na 5 dni przed jego rozpoczęciem.

W takim razie czasie strajku nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczne. Nauczyciele jednak muszą przyjść do pracy i podpisać się na liście obecności ale lekcji prowadzić nie będą. Z kolei dyrektor szkoły będzie mógł swobodnie dysponować nauczycielami, którzy nie przystąpili do strajku, jeśli tacy będą.

Prawo oświatowe nie zawiera przepisów dotyczących funkcjonowania szkoły w czasie strajku nauczycieli. Za bezpieczeństwo uczniów zawsze odpowiada dyrektor szkoły i to on musi zorganizować im opiekę przy pomocy gminnego zarządu oświaty. Organizatorzy strajku jednak zalecają aby nie posyłać w tych dniach dzieci i młodzież do szkoły.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

gier228, 30.03.2019 09:38

Ich większości normalny dzień niczym nie różni się od strajku . Prawie nic nie robieniem nazywają edukacją , więc niech sobie siedzą. Dobrzy nauczyciele to dzisiaj niestety mniejsza mniejszość !

Turboplazmotron, 29.03.2019 18:20

"Organizatorzy strajku jednak zalecają aby nie posyłać w tych dniach dzieci i młodzież do szkoły." Ja bym jednak proponował posłać dzieci do szkoły niech zobaczą jak wygląda strajk niewiadomo czy jak dorosną to będą mieli okazję zobaczyć tę formę protestu.