reklama

Co dalej z ZGK? 'Harówa w brudzie i smrodzie. Chciałbym żeby to miało przełożenie na zarobki'

, Polityka, Gospodarka, Wiadomości, 25.04.2019 18:45, PG
Ponad dwie godziny trwała dyskusja dotycząca stanu gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej a także odbudowy wizerunku spółki podczas czwartkowej (25.04.) sesji Rady Miejskiej w Andrychowie.
Co dalej z ZGK? 'Harówa w brudzie i smrodzie. Chciałbym żeby to miało przełożenie na zarobki'

ZGK funkcjonuje w różnych formach prawnych od 1955 roku. Jej właścicielem jest w 100% gmina Andrychów. Spółka zajmuje się głównie gospodarowaniem odpadów na terenie gmin: Andrychów i Wieprz, utrzymaniem i administrowaniem cmentarzy komunalnych, letnim i zimowym utrzymaniem dróg, remontami budowlanymi i kompleksową obsługą basenu kąpielowego.

W ubiegłym roku ZGK wygrało 12 przetargów na zadania o wysokości prawie 12 mln zł.

W tym roku spółka ma do zapłacenia ostatnią już ratę kredytu za wybudowany kilka lat temu basen odkryty w kwocie 1 275 000 zł. Strata spółki w ubiegłym roku wyniosła prawie 3 mln zł. Starta ta jest w dużej mierze wynikiem działalności basenu kąpielowego.

Podczas sesji radni dziękowali pracownikom spółki za ich ciężką pracę i zwrócili uwagę na ich niedocenienie. Swoje uznanie wyrazili m.in. radny Zbigniew Rzadek czy Władysław Żydek.

Radny Z. Rzadek zapytał ponadto jak wyglądają przygotowania do nowego sezonu na basenie kąpielowym w Andrychowie. Prezes ZGK Zbigniew Bizoń odpowiedział, że basen będzie czynny od czerwca do końca sierpnia i że wszystko już jest przygotowane.

- Nigdy się nie spotkałem z lekceważeniem ze strony kierownictwa czy pracowników ZGK jeśli ich o coś poprosiłem. Dziękuję za solidną pracę. To jest praca - harówa! – mówił W. Żydek. Z radnym zgodził się sam prezes Zbigniew Bizoń, podkreślając że ta praca wymaga wielu poświęceń. - Harówa w brudzie i smrodzie. Chciałbym żeby ta informacja miała przełożenie na zarobki. – wyraził nadzieję prezes. Średnia płaca pracowników ZGK za rok 2018 wynosi 3166 zł brutto (ok. 2300 zł netto).

Radna Alicja Studniarz zwróciła uwagę na tragiczny stan karawanu pogrzebowego należącego do spółki. Ten samochód już jest niemal zabytkiem. Prezes tak samo ubolewał nad stanem tego pojazdu, jednak obecnie spółki nie stać na zakup nowego. - Czekamy na lepszą sytuację finansową naszej spółki. – stwierdził prezes.

Sporo pytań zadawał przewodniczący Krzysztof Kubień, który co jakiś czas wchodził w polemikę z wiceburmistrzem Mirosławem Wasztylem. Przewodniczący bowiem uważa, że ZGK jest idealnie przygotowany do prowadzenia działalności nowego basenu krytego. Z kolei burmistrzowie aprobują powstanie nowej instytucji Miejskiego Ośrodka Sportu i Turystki, który zajmował by się nowym obiektem kąpielowym ale też innymi obiektami sportowymi w gminie. Zresztą podczas tej samej sesji podstępem przeforsowano powołanie MOSKiT-u. Więcej na ten temat tutaj: link

Krzysztof Kubień zaapelował także o dokapitalizowanie tej spółki. Z wnioskiem o taką pomoc zwrócił się prezes do burmistrza.

Wiceburmistrz Mirosław Wasztyl (burmistrz Tomasz Żak był nieobecny na sesji) przekonywał, że zakład z 60-letnią tradycją powinien być dumą gminy Andrychów. Podkreślił jednak, że spółka musi usystematyzować i jasno określić profil działania. Jak poinformował wiceburmistrz prezes ma do końca kwietnia przedstawić plany rozwoju spółki i konieczne działania modernizacyjne. Następnie gmina do czerwca określi wysokość dokapitalizowania ZGK. Z tym, że na pewno nie będzie to 100 % kwoty o jaką wnioskuje prezes.

Wiceburmistrz uważa, że ZGK powinno zajmować się tylko gospodarowaniem odpadów, letnim i zimowym utrzymaniem dróg, usługami remontowo – budowlanymi a take komunikacją publiczną. Zdaniem wiceburmistrza spółka w tych dziedzinach powinna się rozwijać i modernizować, tak by świadczyć najlepsze usługi na rynku.

Z kolei Krzysztof Kubień uważa, że skoro ZGK dało sobie radę przez 10 lat z basenem odkrytym, to poradzi sobie i z krytym, bo są do tego najlepiej przygotowani, zwłaszcza że w tym roku kończy się spłata kredytu na basen odkryty.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

aleocochodzi, 26.04.2019 13:34

Nie kłóćmy się o jakieś drobne śrubki. Przygotowujmy się do oddania eskimosom dużej części majątku Polski oraz zarządzania nim w związku z ustawą Just 447.

aleocochodzi, 26.04.2019 13:26

Towarzysz Babski powie że trzeba było ubezpieczyć się na wypadek strajku.

acbacb, 26.04.2019 12:59

@yorg celna uwaga. Wmawiają nam, że śmieci muszą zdrożeć, a nauczycielom chcą dawać pieniądze za nic nie robienie. Radny Roman najpierw strajkuje a potem chce jeszcze za to pieniędzy. Zero przyzwoitości. Co Pan powie panie Romane rodzicom, który musieli płacić za opiekunki i brac urlop bezpłatny w czasie strajku?

beskidmaly, 26.04.2019 08:46

Pieniadze ostatniej raty kredytu w kwocie 1275000 zl zaciągniętego na budowę basenu odkrytego tak jak wszystkie poprzednie raty pochodzą z budżetu Gminy i sa przekazywane ZGK celem splaty kredytu. Gdyby splata kredytu nastapila z budżetu ZGK to strata wynosilaby o 1300000 wiecej za rok poprzedni.

yorg, 25.04.2019 22:58

I w tym artykule znalazłem odpowiedz zamiast nauczycielom sponsorować STRAJK proszę kupić nowy karawan na cmentarz służyć będzie wszystkim mieszkańcom a nie tylko kasa dla BELFRÓW bo to nie nauczyciee bardzoooooooo daleko im do tego. Dlaczego PYTAM SIĘ DLACZEGO i jakim prawem moje podatki zamiast wydawane na potrzeby miasta modernizacje i inne . SĄ WYDAWANE DLA NAUCZYCIELI!!!!!!!!!!! DLACZEGO!!!!! Nie zgadam się z decyzją radnych to nie ich wydawane są środki tylko MIESZKAŃCÓW ANDRYCHOWA I GMINY ANDRYCHÓW. Ą może by tak sie zapytać mieszkańców czy są chętni na sponsorowanie strajku. Może by tak te fundusze przeznaczyć na wodę tam gdzie kobieta się burzyła NAUCZYCIELE ODDAWAĆ NIE WASZĄ KASĘ. Jak sępy strajkują i potem honoru za grosz tylko kasa a burmistrz jak nie powiem co powinien widzieć że to finanse są mieszkańców Gminy Andrychów nie jego na finansowanie jakiejś grupy społecznej która nie daj korzyści każdemu mieszkańcowi. A może radni dofinansują dopłaty do wypłat innym grupom społeczny sprzedawcom , pracownikom fizycznym biurowym itd dlaczego tylko jednej grupie zawodowej. TYLE ODDAWAĆ BELFRY KASĘ.

teresa12345, 25.04.2019 21:17

Dlaczego nie udostepniacie sesji i nie można jej obejrzeć????