reklama

Co burmistrz Andrychowa zrobił w czasie kryzysu?

, Polityka, Wiadomości, KORONAWIRUS - wiadomości, 27.03.2020 16:20, GM
To było długie milczenie.
Co burmistrz Andrychowa zrobił w czasie kryzysu?

To było długie milczenie. W czasach, kiedy burmistrzowie ościennych miast na bieżąco codziennie przekazują mieszkańcom ważne informacje, burmistrz Andrychowa Tomasz Żak praktycznie nie istniał w przestrzeni publicznej. Dopiero teraz, po raz pierwszy od wielu dni, zabrał głos w sprawie sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie gmina.

- Na obecną chwilę mamy potwierdzenie zarażenia koronawirusem w powiecie wadowickim, ale nie w naszej gminie. Dziś nie ma u nas ani jednego przypadku zakażenia. Z danych, które posiadam wynika, że 290 osób na terenie powiatu wadowickiego objętych jest dwutygodniową kwarantanną domową. Opiekę nad nimi sprawuje OPS. W związku z zapobieganiem i przeciwdziałaniem zakażeniu wirusem wydałem zarządzenie nr 122/20 i od 23 marca aż do odwołania UM w Andrychowie pracuje od 7.30 do 13.30. Mieszkańcy są przyjmowani w przypadkach pilnych po wcześniejszym umówieniu się. Sprawy można załatwiać telefonicznie, mailem lub przez e-PUAP (za wyjątkiem rejestracji i wydawania aktów zgonów) - przekazał burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.

Dodał, że na stronie naszego Urzędu został zainstalowaliśmy specjalny czat do komunikacji z mieszkańcami. Ograniczenia w obsłudze wprowadzono w jednostkach podległych: OPS, ZOMK, ZGK ZWIK i MOSKIT. Informacje są na ich stronach internetowych.

Co burmistrz zrobił w ostatnich dniach? W przesłanym do mamNewsa.pl piśmie wymienia:

"Zamknięte są szkoły, przedszkola i żłobki. Poleciłem dyrektorom i nauczycielom stosowanie się do wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej w kwestii zajęć online.

Wystosowałem apel do seniorów jak należy postępować.

Wydałem pismo ogólne nr 2/2020 dotyczące organizacji pracy Straży Miejskiej w Andrychowie, na podstawie którego od 14 marca do odwołania pracownicy zatrudnieni na stanowiskach strażniczych pracują według potrzeb, w systemie zrównoważonego trybu pracy.

Zawiesiłem wydanym komunikatem od 20 marca do odwołania poszczególne kursy komunikacji gminnej. Dotyczą one linii nr 4, 5, 7 i nr 8.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. przemieszczanie się ŚRODKAMI PUBLICZNEGO TRANSPORTU ZBIOROWEGO zostało ograniczone. Liczba miejsc siedzących w autobusach Komunikacji w Gminie Andrychów zgodnie z ww. rozporządzeniem wynosi 9 osób.

Wydałem zarządzenie w sprawie czasowego ograniczenia korzystania z gminnych, publicznych placów zabaw, siłowni na wolnym powietrzu oraz boisk.

Na targowisku miejskim w Andrychowie do odwołania obowiązuje zakaz handlu ze straganów i stoisk handlowych. Wszelkie przypadki jego łamania zgłaszane są na policję."

Burmistrz poinformował także, że do dwóch przychodni w gminie zakupiono i dostarczono maseczki ochronne i płyny dezynfekujące, a do szpitala powiatowego w Wadowicach dostarczone zostaną zamówione 1000 maseczek z atestem.


"Dziękuję wszystkim na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem: lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, całemu personelowi medycznemu i wszystkim służbom, sprzedawcom, kierowcom a także zwykłym ludziom, którzy pomagają np. starszym sąsiadom. Jestem pełen szacunku za Wasze oddanie i zaangażowanie. Dziękuję mieszkańcom gminy Andrychów za stosowanie się do zaleceń, za odpowiedzialność, życzliwość, solidarność i wyrozumiałość – tak ważne w obecnej sytuacji.

Proszę, byście nadal zostali w domach. Rodzice: przypilnujcie i zmotywujcie dzieci – te młodsze i te starsze – by nigdzie nie wychodziły. Seniorzy: Wy także nigdzie się nie ruszajcie, by nie zachorować. Ostateczne starcie z koronawirusem dopiero przed nami!

Straż Miejska będzie jeździła i wydawała komunikaty głosowe o pozostaniu w domu!

Jeżeli macie jakieś pytania lub wątpliwości, dzwońcie i piszcie do nas. Zrobimy wszystko, żeby pomóc, podpowiemy, co robić.

Korzystajcie ze sprawdzonych źródeł informacji: stron urzędowych, Głównego Inspektora Sanitarnego, portalu obywatel.gov.pl. Nie wierzcie we wszystko, co znajdziecie w sieci albo usłyszycie od znajomych. To może wywołać niepotrzebną panikę, a ona nie przyniesie nikomu nic dobrego.

Na razie tyle najważniejszych informacji. Bądźmy w kontakcie. Spokojnego weekendu i dużo zdrowia dla Wszystkich!"

- czytamy w apelu burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka.


Burmistrz nie zajął natomiast stanowiska w sprawie niedawnego apelu andrychowskich przedsiębiorców o pomoc. Zobacz: Przedsiębiorcy z Andrychowa apelują do samorządowców o pomoc


Zobacz także: inne informacje z regionu w sprawie zagrożenia koronawirusem: www.mamnewsa.pl/koronawirus-wiadomosci

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Zakolog, 28.03.2020 11:20

Tytuł artykułu jest trochę mylący, ponieważ nie definiuje rodzaju kryzysu. Nasz Tomek, to taki Kryzysmen, do którego lgną różne kryzysy. Dla przykładu mamy andrychowski kryzys ciepłowniczy, na który Tomeczek z sukcesem wydłubał z budżetu miasta trzy bańki na program operacyjny „Mirek Nowak Plus”. Ale równocześnie mamy kryzys epidemiologiczny, gdzie Tomek z dużą determinacją interweniował w sektorze maseczek z atestem, zaopatrując szpital powiatowy w 1000 atestów do maseczek oraz przychodnie zdrowia w płyny dezynfekujące, po których do dziś lekarze leczą kaca.

skalpell, 27.03.2020 19:55

hahahahahahaha pan burmistrz w swoim ulubionym stylu , dobra mina do złej gry, wilk w owczej skórze, znamy już te triki czarować pan umie robić wrażenie też ,szkoda tylko że na tym się kończy , pisał czaruś czarujący

xpek, 27.03.2020 19:07

ojojoj widać że kubieniowi brakuje miejsce w których mógłby się popisywać