reklama
reklama

CIEMNE KULISY ANDRYCHOWSKIEJ KULTURY

Polityka, Artykuły sponsorowane, Wiadomości, 16.10.2018 08:35, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Materiał wyborczy KWW Kobielus 2018.
CIEMNE KULISY ANDRYCHOWSKIEJ KULTURY

Przywłaszczenie mienia, niegospodarność to tylko niektóre nieprawidłowości. Panie Burmistrzu, po raz kolejny mówię SPRAWDZAM, pomimo że Pan nie chce o tym rozmawiać! Nie zamieciemy pod dywan złych decyzji i złego zarządzania w andrychowskiej kulturze.To jest nasza Kultura, andrychowska, to są nasze pieniądze, nasza potrzeba i osiągnięcia andrychowskich dzieci i ich rodziców. To coś więcej niż tylko puste obietnice.


W 2018 roku została wykonana kontrola w CKiW, której przedmiotem było wykorzystanie dotacji udzielonej w 2017 r. z budżetu Gminy Andrychów. Stwierdzono liczne nieprawidłowości:

 • zawłaszczanie mienia

 • niegospodarność - ukryta nagroda

 • nieprawidłowo wydatkowana dotacja

 • zawieranie umów z datą wsteczną

 • brak rozeznania rynku

 • dyscyplina finansów publicznych za nieterminowe zapłacenie składek ZUS (naruszenie art. 14 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych)

 • błędy księgowe poprawiane nieprawidłowo

 • nieprzestrzeganie regulacji zewnętrznych oraz wewnętrznych

 • naruszenie obowiązków w zakresie kontroli zarządczej tj. niewykonanie w terminie zobowiązania jednostki, w tym obowiązku zwrotu należności celnej, podatku, nadpłaty lub nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne (art. 18 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych)

 • brak aktualizacji przepisów wewnętrznych (regulamin wynagradzania)

 • brak szacowania wartości zamówienia

 • nieprawidłowe opisy faktur.


Miażdżące wnioski kontroli przerażają. CKiW było prywatnym folwarkiem pani Wądrzyk. Instytucja kultury została potraktowana jak eksperyment. Ile jeszcze Andrychowianie muszą mieć cierpliwości, aby rażąca niefrasobliwość w zatrudnianiu osób na kluczowe stanowiska, ich bezczelność w traktowaniu pieniędzy publicznych była akceptowana przez osoby, którym zaufaliśmy i obdarzyliśmy mandatem reprezentowania nas i zarządzania naszymi pieniędzmi?

Pani Wądrzyk wnosiła kolejne wnioski o dofinansowanie braków w Centrum Kultury, a równocześnie na koszt Centrum kupowała ekskluzywne towary, jak torby czy sukienki (dla siebie i kilku pracownic?) w prestiżowej firmie ubierającej panią prezydentową Dudową.

Pani Wądrzyk zwalniała pracowników CKiW, którzy w Sądzie Pracy wygrywali te sprawy. CKiW ponosiło wysokie koszty obsługi prawnej, a zwalnianym pracownikom wypłacało(lub musi wypłacić) odszkodowania.


Co o tym sądzi Burmistrz? Co Burmistrz na to?

Burmistrz nie chce rozmawiać....

Burmistrz nie zrobił nic. Choć był na bieżąco informowany! Cały czas bronił postępowania i decyzji pani Anety. Czy zdajemy sobie sprawę, że te stracone miliony to nasze pieniądze! Do dnia dzisiejszego nie pokazano nam na co zostały wydane. Budżet Centrum wynosił ponad 4 mln zł - gdzie są te pieniądze?? Za 4 mln możemy utrzymać nocne dyżury lekarskie przez ładnych parę lat!!!

Jak jest realizowana misja Centrum Kultury, do którego jest powołane? Gdzie są zajęcia dla dzieci? dla dorosłych? Gdzie wykwalifikowani animatorzy kultury? Wydarzenia kultury wysokiej? Kultura to nie tylko duża płatna scena disco polo!!! Wszystkie zajęcia są płatne. Aneta W. zarabiała prawie 10 000 zł miesięcznie!


FAKTY:

Regulamin Organizacyjny Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie: Rozdz. III. pkt.6: Dyrektora powołuje i odwołuje Burmistrz Andrychowa.

Z Dziennika Urzędowego Województwa Małopolskiego załącznik do Uchwały nr L-474-14 Rady Miejskiej w Andrychowie, Rozdz. III, par. 8, pkt 4: Burmistrz Andrychowa wykonuje wobec Dyrektora CKiW czynności z zakresu prawa pracy.

Statut Gminy Andrychów, załącznik do uchwały nr XXXIX-351-13 Rady Miejskiej w Andrychowie, rozdz. 5, par. 145: pkt. 3. Burmistrz wykonuje uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników urzędu oraz kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.


2013 - Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu oskarżyła Anetę Wądrzyk o dokonanie fałszerstw i przywłaszczenie pieniędzy w związku z pracą w kinie "Wisła" w Brzeszczach. Przedstawione jej zarzuty dotyczyły lat 2004-2012.

2014 - Aneta Wądrzyk obejmuje stanowisko dyrektora CKiW - sprawa objęcia była kontrowersyjna, gdyż toczyła się przeciwko niej sprawa. Burmistrz twierdził, że dopóki jej nic nie udowodniono to nie ma przeciwskazań do zatrudnienia jej. Jeżeli cokolwiek zostanie jej udowodnione natychmiast podejmie właściwe kroki.

2015 - Finał sprawy sądowej: “warunkowe umorzenie postępowania karnego możliwe jest w sytuacji, kiedy okoliczności popełnienia przestępstwa zostały wyjaśnione i nie budzą wątpliwości”. Sąd wydał wyrok - sprawa karna przeciwko Anecie Wądrzyk została warunkowo umorzona na okres próby wynoszący 2 lata. Po posiedzeniu mediacyjnym strony zawarły ugodę, a pani Wądrzyk miała oddać ponad 65 tys. zł, a także pokryć koszty postępowania sądowego. Aneta Wądrzyk pozostała na stanowisku Dyrektora CKiW ponieważ w świetle prawa szefowa CKiW pozostała osobą niekaraną.

2016 - Sierpień - październik - kontrola wykonana przez urzędowe Biuro Kontroli i Audytu wykazała mnóstwo nieprawidłowości. W czasie trwania kontroli stwierdzono liczne błędy, kontrolujące nie były w stanie ustalić wydatkowanej kwoty dotacji. Osoby kontrolujące ewidentnie wskazały na nierzetelnie prowadzone księgi. W Centrum brakowało umów. Stwierdzono, że jest prowadzona celowa polityka chaosu i bałaganu, manipulowanie zapisami w dokumentach, które są sprawozdawane.

Pani Aneta miała taką, a nie inną przeszłość, miała takie a nie inne zarzuty, tym bardziej organizator czyli Burmistrz powinien być uczulony na jakąkolwiek nieprawidłowość w obszarze przepływów finansowych, planowania, wykorzystania czy celowości wydatków.


2017 - Gmina dopłaca dużą kwotę do finansowego zamknięcia roku we wrześniu 162 tys i 65 tys, a już w następnym miesiącu 660 tys. Braki w budżecie Burmistrz tłumaczy m.in. tym, że radni nie chcieli biletować imprez z okazji 250-lecia Andrychowa.

Aneta Wądrzyk zamknęła rok 2016 deficytem (długiem) ponad 200 tys zł i otrzymała od Burmistrza nagrodę w wysokości 6 tys zł.

Listopad 2017 - Aneta Wądrzyk odchodzi ze stanowiska Dyrektora Centrum Kultury.

2018 - Pomimo tego, że pierwszy audyt wykazał szereg nieprawidłowości ponowna kontrola w 2018 roku, która badała wydawanie dotacji przydzielonej w 2017 nie przyniosła informacji o poprawie stanu zarządzania finansami w CKiW. Zespół kontrolujący sprawdził wyrywkowo tylko 22 faktury, a jest ich setki.


Obecnie prokuratura analizuje m.in.:

- niereagowanie przez Burmistrza na łamanie prawa pracy i przepisów prawa o ubezpieczeniach społecznych,

- naruszeniu dyscypliny finansów publicznych skutkujących koniecznością zapłaty z publicznych środków odsetek

- sposobie wydatkowania środków finansowych budżetu gminy z dotacji na kulturę przez dyrektora CkiW.Materiał wyborczy KWW Kobielus 2018


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Lulek, 17.10.2018 18:56

martinez nie rozumiem co Ty do mnie piszesz ale chciałbym taką żonę a do Twojego poziomu szkoda się zniżać

martinez, 17.10.2018 02:22

Wojtek daj sobie spokój. równie dobrze można by zapytać będąc na twoim poziomie czy Żak zmieścił się ze swoim brzuchem wygodnie za stołem? I wymyśleć. nr 4 Tomus kłamczuszek, nr 3 Małecki nr 2 Kobielus i nr 1 Kobień. Chesz takiego poziomu kultury? Żonie nie jest wstyd za ciebie? Przecież łatwo domyśleć się kogo mężem jesteś po wpisach

Lulek, 17.10.2018 02:03

Fajne ksywy dla naszych kandydatów nr.4 Żak nr.3 Małek nr.2 indor i wygrywa nr.1 pinokio hahaha oczywiście w ksywach

Lulek, 17.10.2018 01:59

Co wy chcecie od kultury w Andrychowie już dawno Pani Anety nie ma a wy dalej swoje uważam że obecna Pani dyrektor ma związane ręce poprzez byłą Panią dyrektor ale po Nowym roku Andrychów i gminy na nowo będą tętnić kulturą Pani Izabela nam pokaże co to jest kultura

Lulek, 17.10.2018 01:49

Agares jestem za Żak na tak a widzieliście debatę, Kobielus jak pis da obiecuje a Kubień z pis da zrobił się czerwony jak indor

Lulek, 17.10.2018 01:44

Martinez powiedzmy że prowadzisz restaurację i czy chciałbyś aby twoi pracownicy chodzili ubrani różnorodnie? A co dopiero instytucja Państwowa jak CKiW.

agares, 16.10.2018 21:26

moc to by była gdybyś napisał NIE głosujemy na kobielusa. energi dodałoby ZDECYDOWANIE NIE !!!

kuna, 16.10.2018 21:17

znów stanek nagrywał?

Jan.bak, 16.10.2018 21:06

Proszę bardzo xpek ; Za Pietrasa Kobielus zrobił ; Budowa sali gimnastycznej przy sp4 Remont sali gimnastycznej przy sp5 Budowa jednokierunkowej na Lenartowicza Plytostrada łącznik między Starowiejska A kościołem Budowa ronda przy sp 5 ORLIK !!!!! Za żaka Kobielus zrobił ; Remont ul Lenartowicz bocznej bloki 14 16 i 18 Remont ul Lenartowicz bocznej bloki 8,10 i 12 Budowa chodnika i parkingu przy bloku nr 19 Generalny remont ul. Metalowców Generalny remont ul. Wlokniarzy Ścieżki rowerowe przy ul wlokniarzy Budowa siłowni odkrytej To dzięki Kobielusowi z Andrychowa pozbylismy się Anety Wadrzyk! Jest moc jest energią! Głosujemy na Kobielusa

xpek, 16.10.2018 20:30

ponawiam pytanie co kobielus zrobił dla Andrychowa jako radny przez 12 lat?

marcin1970, 16.10.2018 18:29

to pytanie na jakie mamy prawo znać odpowiedź bo chodzi o kasę podatników: "z andrychowanami może ten "otwarty" burmistrz nie chcieć rozmawiać a nawet pofukiwać na nich. Ale w prokuraturze szczerze i z serca Żakowi radzę inną postawę przyjąć. Pytanie co łaczyło czy dalej łaczy Żaka z tą kobietą? Raczej coś silnego skoro tak jej bronił wiedząc o nieprawidłowościach"

marcin1970, 16.10.2018 18:27

gościu kryjący się za nickiem ",,**,,", Pamiętasz może taką sytuację bo jakby pasuje do twojego poziomu? To zła droga "Ja Władysław Żydek pełniąc funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Andrychowie w czasie swojego wystąpienia na XLIV sesji Rady Miejskiej w Andrychowie publicznie pomówiłem funkcjonariuszy policji z Andrychowa o takie działanie, które mogło narazić ich na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu."

",,**,,", 16.10.2018 17:37

Kobielus sanitariusz zdecydowanie na NIE, juz lepszy jest Malecki i Kubien,bo przynajmniej sa powazni... Kobielus pora przeprosic wyborców,zdać mandat radnego i oddac kase do budżetu Miasta.

",,**,,", 16.10.2018 17:34

Kobielusowi to nawet lekarz od glowy nie pomoże, jest niepowazny, juz nawet Radni drwią z niego,ze mlody,glupi i podskakuje,a na zebraniach przedwyborczych jest w banalny sposób gaszony. Dla kasy zrobi wszystko. Chlopcze nie tędy droga do burmistrzowania. Jestes DAREMNY. 12lat byles radnym nic kompletnie nie zrobiles, malo tego glosowales przeciwko wszystkim inwestycjom. Jak ci nie pasuje to wypad z Andrychowa.

Locals, 16.10.2018 17:07

Wiecie co? Myślałem żeby zagłosować na Kobielusa, ale ten człowiek potrafi tylko jątrzyć, a na ofiarę wybrał sobie burmistrza Żaka. Za nim też nie przepadam, ale przynajmniej ma klasę i nie wdaje sie w prowokacyjne pyskówki Chyba wogole oleje te wybory, bo żywcem nie ma na kogo głosować. Szkoda tylko tego Andrychowa.

agares, 16.10.2018 16:47

zauważyłeś że już się napierdzielam

agares, 16.10.2018 16:45

martinez fajnego masz nicka ale beretka też nieźle zryta

martinez, 16.10.2018 16:42

"Kobielus i Kubień niech sie szykują na odpowiedź. Ten sie śmieje kto się śmieje ostatni. Kilka dni i........ wyjdzie na jaw. " O tym że jest szykowana przeciwko nim prowakcja to juz było pisane i jest wiadome. "Leon" raczej ich nie postraszysz.

martinez, 16.10.2018 16:41

czy każdym wpisem Jola czyli agares musi potwierdzac że jest przywiązana do Żaka niczym Żak do Anety Wądrzyk :) Tomku, barte - jaja sobie robisz? Myślisz że andrychowianie nie pamietają 2010 roku i totalnej krytyki pietrasa? Od niej ani metr chodnika nie przybył. Jasne że punkt widzenia zależy do punktu siedzenia ale litości... bez jaj.

agares, 16.10.2018 16:32

więc zagłosuj na kubienia i se kup płyn do golenia. Propozycja moja taka-Ja swój głos oddam na Żaka. ŻAK NA TAK,ŻAK NA TAK,ŻAK NA TAK .

leon, 16.10.2018 15:55

Kobielus i Kubień niech sie szykują na odpowiedź. Ten sie śmieje kto się śmieje ostatni. Kilka dni i........ wyjdzie na jaw.

martinez, 16.10.2018 13:53

myślę, że w prokuraturze nawet uśmiech "na pokaz nr 5" nie pomoże Żakowi

martinez, 16.10.2018 13:52

Żak dał stanowisko kobiecie oskarżonej przez prokuraturę, Żak utrzymywał na stanowisku kobietę uznaną winną, radni od Żaka klepali grubą kasę dla ckiw żeby pokryć straty (koło 900 tysięcy w ciągu kilku miesięcy), Żak dał pani Wądrzyk nagrodę a kasa w ckiw była wydawana m.in.: "Pani Wądrzyk wnosiła kolejne wnioski o dofinansowanie braków w Centrum Kultury, a równocześnie na koszt Centrum kupowała ekskluzywne towary, jak torby czy sukienki (dla siebie i kilku pracownic?)"

martinez, 16.10.2018 13:48

Jola czyli agares wydaje się być przywiązana do Żaka niczym Żak do Anety Wądrzyk :)

agares, 16.10.2018 13:20

"to ostatnia niedziela" syfu w Andrychowie. ŻAK NA TAK PRZEZ KOLEJNE 5 LAT !!! ŻYJ NAM PANIE BURMISTRZU 100 LAT !!! podobało się ??? maniek daj łapkę i suba.

janeczek, 16.10.2018 13:12

No nie Rzycan, to redaktor Marek N.? Toć to skandal, co w godzinach pracy wypisuje!

maniek, 16.10.2018 13:05

Jola niech lepiej Żakowi to "ostatnia niedziela zaśpiewa"

maniek, 16.10.2018 13:04

to już taki dramat że nawet na portalu jaki nazywanie obraźliwie "pudelkiem" musicie strone Żaka reklamować??? I Marku, kto będzie radnym w Andrychowie to andrychowianie zdecydują. Mieszkańcy Kęt czy Oświęcimia, czy Brzeszcz nie mają u nas głosu.

Rzycan, 16.10.2018 12:57

www.tomaszzak.eu

Rzycan, 16.10.2018 12:56

Tak! Tylko na Burmistrza Żaka... Mam nadzieję że Pan Kobielus już nigdy nie będzie w żadnej radzie zwłaszcza Andrychowa... Pokazał Pan prawdziwą twarz...

janeczek, 16.10.2018 12:34

2 raz przyłapany

agares, 16.10.2018 12:34

jeszcze tydzień pośmierdzi i przejdzie. idziemy na wybory!!! ŻAK TYLKO I TYLKO NA TAK.

zdzislaw, 16.10.2018 12:09

Coś mi tu śmierdzi.

aga33, 16.10.2018 12:08

Dramat. Może prokuratura dojdzie do tego co połączyło burmistrza z tą kobietą bo chyba nikt inny by jej nie zatrudnił w samorządzie i nikt tak długo nie trzymał na stanowisku.

rzykimuszazostac, 16.10.2018 11:14

Aneta W. zarabiała prawie 10 000 zł miesięcznie! " "Pani Wądrzyk wnosiła kolejne wnioski o dofinansowanie braków w Centrum Kultury, a równocześnie na koszt Centrum kupowała ekskluzywne towary, jak torby czy sukienki" "Burmistrz nie zrobił nic. Choć był na bieżąco informowany! Cały czas bronił postępowania i decyzji pani Anety." Wychodzi że miała "urok i komptencje" jakim Żak nie potrafił się oprzeć i jakim zaufał bez granic.

rzykimuszazostac, 16.10.2018 11:12

to nawet było by ciekawe. Żak w prokuraturze a Jolka (czyli "wszyscy" :)) pod prokuraturą "Żak na tak" :)

nietakszybko, 16.10.2018 11:09

specnarz - bez konkursu Żak ją powołał. Widać uznał że jej kompetencje w momencie kiedy miała już zazarzuty prokuratury w Oświęcmiu są tak mocne że konkursu nie trzeba. To się nazywa zaufanie :)

nietakszybko, 16.10.2018 11:07

tylko nie pod prokuraturą błagamy :) Nie kompromitujcie się jeszcze więcej :) ps. autor tego hasła przeprosił że je wymyślił.

agares, 16.10.2018 11:03

i wszyscy razem śpiewajmy sobie tak "ŻAK NA TAK"

specnarz, 16.10.2018 10:47

Czy pani Aneta objęła stanowisko w wyniku konkursu?

leon, 16.10.2018 10:23

Zapamiętajcie sobie prokuratura NIC nie zrobi Panu Burmistrzowi Tomaszowi Żakowi. i NIC nie zrobi Pani Anecie Wądrzyk za jakiej czasów kultura w Andrychowie kwitła. Ośmieszacie się. Widocznie te materiały jakie kupowała były potrzebne. Nieprawidłowości? Śmiechu warte.

leon, 16.10.2018 10:23

Zapamiętajcie sobie prokuratura NIC nie zrobi Panu Burmistrzowi Tomaszowi Żakowi. i NIC nie zrobi Pani Anecie Wądrzyk za jakiej czasów kultura w Andrychowie kwitła. Ośmieszacie się. Widocznie te materiały jakie kupowała były potrzebne. Nieprawidłowości? Śmiechu warte.

leon, 16.10.2018 10:22

Zapamiętajcie sobie prokuratura NIC nie zrobi Panu Burmistrzowi Tomaszowi Żakowi. i NIC nie zrobi Pani Anecie Wądrzyk za jakiej czasów kultura w Andrychowie kwitła. Ośmieszacie się. Widocznie te materiały jakie kupowała były potrzebne. Nieprawidłowości? Śmiechu warte.

krisu78, 16.10.2018 10:06

z andrychowanami może ten "otwarty" burmistrz nie chcieć rozmawiać a nawet pofukiwać na nich. Ale w prokuraturze szczerze i z serca Żakowi radzę inną postawę przyjąć. Pytanie co łaczyło czy dalej łaczy Żaka z tą kobietą? Raczej coś silnego skoro tak jej bronił wiedząc o nieprawidłowościach

krisu78, 16.10.2018 10:03

Aneta W. zarabiała prawie 10 000 zł miesięcznie! " "Pani Wądrzyk wnosiła kolejne wnioski o dofinansowanie braków w Centrum Kultury, a równocześnie na koszt Centrum kupowała ekskluzywne towary, jak torby czy sukienki" "Burmistrz nie zrobił nic. Choć był na bieżąco informowany! Cały czas bronił postępowania i decyzji pani Anety." "

ranyjulek, 16.10.2018 09:53

i jeszcze jedno. zakolandia działa według zasady: nieważne kto np. złodziej wściekają się na tych co pokazują złodzieja. Dlatego nie dziwcie się że z taką ochroną jak klakierzy zakolandii pani W kupowała sobie torebki i sukienki za podatników, dopuszczała się: zawłaszczania mienia, niegospodarności - ukryta nagroda i innych rzeczy. A Żak bronił jej jak lew.

ranyjulek, 16.10.2018 09:49

Żak nie chce rozmawiać? Taki otwarty burmistrz? :) Na serio panie Żak będzie pan rozmawiał jak nie z mieszkańcami to z prokuraturą skoro prowadzi w sprawie tego jak pan nadzorował dyrektor śledztwo. Swoją drogą pytanie co łączy Żaka z tą kobietą że mimo tego wszystkiego trzymał ją na stołku aż sama postanowiła zmienić pracę????

`, 16.10.2018 09:11

Psikuta jak już chcesz pisać z kilku nicków to chociaż zmień styl pisowni :-0

`, 16.10.2018 09:07

"Burmistrz nie chce rozmawiać...." ..... A PONIŻEJ .... "To może jednak coś Panu powiem Panie Kobielus..." ..................... A JEDNAK :-0 OOOOO HAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAA

sportowiec, 16.10.2018 09:01

Panie Kobielus 3 kadencję nie robił Pan nic... Czy Pan donosi na Siebie???

martynowski, 16.10.2018 08:55

przykre to jest, człowiek nawet nie wiedział ile pieniędzy się marnuję ;/

Rzycan, 16.10.2018 08:55

To może jednak coś Panu powiem Panie Kobielus... Wie Pan jak było... No chyba nie... I żal Mi Pana... Dom kultury były osoby które zaczynały pracę od 4 piw... Pan perkusista... Koncerty ok, dla kogo? Tylko dla Jazzmenów... Był Pan kiedyś w Baszcie? Tam się oddychać nie dało! Ilość wypalonych papierosów i "innych" zwalała z nóg.... Mówić dalej... A może po Nazwiskach.... Panie Kobielus, Pan nie ma pojęcia o Gminie... Pa nadaje się do "zerówki"... Pokazała Pan tylko Swoją prawdziwa twarz, tylko dla stołka... Żal Mi takich ludzi. Po trupach do celu?

Jan.bak, 16.10.2018 08:42

No to pięknie się porobiło...