reklama
reklama

Chciał, by władze miasta przekazały kwotę brakującą na leczenie Oliwierka. Spotkał się z odmową

Polityka, Wiadomości, 14.12.2022 18:00, eł

Nie ma podstawy prawnej do przekazania publicznych pieniędzy na cel charytatywny.

Chciał, by władze miasta przekazały kwotę brakującą na leczenie Oliwierka. Spotkał się z odmową

Jak nasi czytelnicy doskonale już zapewne wiedzą, w powiecie wadowickim od miesięcy trwają zbiórki pieniędzy na terapię genową dla dwojga dzieci chorych na rdzeniowy zanim mięśni (SMA). To Oliwierek Koman z Wadowic i Zosia Pająk ze Skawinek. Jeden z radnych wadowickiej gminy zaapelował podczas sesji Rady Miejskiej, by zrzutkę na chłopczyka wesprzeć środkami z budżetu miasta. Niestety, dostał odmowną odpowiedź.

Radny Paweł Krasa złożył podczas ostatniej sesji wadowickiego samorządu interpelację, w której pytał o możliwość dofinansowania z budżetu miasta zbiórki na leczenie Oliwierka Komana. Tylko jego ze wspomnianej powyżej dwójki dzieci w podobnej sytuacji, ponieważ Zosia jest mieszkanką innej gminy. Radny wspomniał, że brakuje jeszcze ponad 4 mln zł, by nabyć specyfik o nazwie Zolgensma dla Oliwierka.

Proszę o informację, czy jest możliwość przekazania wyżej wymienionej kwoty lub chociaż jej części na zakup leku? Co należałoby zrobić, aby była taka możliwość? Proszę o pilną odpowiedź na piśmie. W tym przypadku czas gra ogromna rolę” - napisał w interpelacji.

Odpowiedź dostał, ale niestety negatywną. Wiceburmistrz, a zarazem sekretarz miasta Marta Budzyńska napisała, że nie ma podstawy prawnej do wydatkowania miejskich środków na ten cel, a wykorzystanie ich na w taki sposób będzie skutkowało naruszeniem dyscypliny finansów publicznych.

Jednostki samorządu publicznego nie mają pełnej swobody w planowaniu i dokonywaniu wydatków ze swoich budżetów. Możliwości w tym zakresie są określane realizacją zadań wskazanych dla tych jednostek w odrębnych przepisach. Każdy wydatek ze środków publicznych może być dokonany tylko na podstawie konkretnego tytułu prawnego” - podkreśliła Marta Budzyńska, po czym podała cały katalog zadań, na które gmina może wydawać pieniądze, wymieniony w ustawie o finansach publicznych.

Na koniec dodała, że „podmiotami ustrojowo kwalifikowanymi do pomocy, o jaką zwraca się Pan Radny w interpelacji jest na poziomie krajowym NFZ i minister zdrowia”. Ale to właśnie decyzją Ministerstwa Zdrowia lek Zolgensma jest refundowany w naszym kraju tylko dla dzieci do 6. miesiąca życia, które przeszły badanie przesiewowe i nie były wcześniej leczone w kierunku SMA. Oliwierek nie kwalifikuje się do tej grupy ze względu na wiek. W momencie, gdy zapadła decyzja o refundacji leku w Polsce, miał prawie osiem miesięcy.

Chłopczyk nie pozostał całkiem bez wsparcia ze strony samorządu, ale nie w taki sposób, jak chciał Paweł Krasa. I kwotami, które stanowią jedynie kroplę w morzu potrzeb. Jak przekazał przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach Piotr Hajnosz, podczas przeprowadzonej ostatnio w samorządzie zrzutki 17 radnych przekazało na leczenie Oliwierka w sumie 8500 zł z własnych diet. Ponadto ostatnio odbył się 4. Mikołajkowy Turniej w Halówkę o Puchar Burmistrza Wadowic, w czasie którego zbierano pieniądze na lek Zolgensma dla chłopczyka. Do puszki wpadło wówczas nieco ponad 25 tys. zł.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

cath, 15.12.2022 17:37

W myśl nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, szereg zadań finansowanych do tej pory przez budżet państwa zostanie przeniesionych do NFZ bez uwzględnienia rekompensaty z tytułu zwiększonych wydatków i pomniejszonych dochodów Funduszu. Spowoduje to konieczność finansowania z wpływów ze składki zdrowotnej między innymi świadczeń wysokospecjalistycznych, programów „Leki 75+” i „Leki ciąża+”, ratownictwa medycznego czy zakupu szczepionek w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Projektowana nowelizacja przewiduje ponadto wstrzymanie finansowania składek na ubezpieczenie zdrowotne osób, za które płacił budżet państwa. – Z uwagi na fakt, że projektowana nowelizacja ustawy zakłada w przyszłym roku ograniczenie dochodów, zwiększenie wydatków i transfer aktywów NFZ o łącznej wartości ponad 12,6 mld zł, konieczne będzie ograniczenie wydatków na realizację pozostałych zadań – uważa Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. – Mam tu na myśli redukcję finansowania m.in. leczenia szpitalnego o ponad 6,1 mld zł, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej blisko o 1,1 mld zł, a opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień o prawie 0,5 mld zł. To obrazuje, w jakim stopniu wprowadzane zmiany mogą odbić się na sytuacji pacjentów, poprzez ograniczenie ich dostępu do świadczeń, który już teraz trudno ocenić jako zadowalający. Aby uniknąć realizacji tego negatywnego scenariusza, konieczne jest zrekompensowanie dla NFZ kosztów dodatkowych zadań, czego obecny projekt ustawy niestety nie uwzględnia. No i na programy lekowe kasy nie ma

bot, 15.12.2022 16:17

https://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/skok;na;pieniadze;z;ofe;rzad;zabiera;nam;150;miliardow;zlotych,14,0,1375502.html

tomekх, 15.12.2022 16:16

A Ty mądralo ile przekazałeś ? jak masz dowody na to że ktoś kogoś okradł i ukrawasz te dowody to popełniasz przestępstwo !

syzyf, 15.12.2022 03:42

JAK ZWYKLE WŁADZA NIE MOŻE. NA WYBORY KOPERTOWE BYŁO,NA WIELE INNYCH RZECZY TEZ ZMARNOWANO NASZE PIENIĄDZE WŁADZA PiS OKRADA SPOŁECZEŃSTWO JAK SIĘ DA . TŁUMACZENIE JEST DURNE,ŻYCIE LUDZKIE JEST BEZCENNE . NIECH PANI SEKRETARZ GMINY ODPOWIE SOBIE NA PYTANIE CZY TAK SAMO BY MYŚLAŁA GDYBY TO BYŁO JEJ DZIECKO.