Burmistrz buduje nową spółkę od podstaw. Radni poparli go jednogłośnie i przekazali 1,5 mln zł

, Polityka, Wiadomości, 22.08.2019 16:00, PG
Trwają próby ratowania miasta przed utratą ogrzewania i prądu na zimę.
Burmistrz buduje nową spółkę od podstaw. Radni poparli go jednogłośnie i przekazali 1,5 mln zł

W czwartek (22.08.) po południu odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Andrychowie, na której to radni jednogłośnie przekazali nowej gminnej spółce AEC spółka z o. o., która ma uratować mieszkańców Andrychowa przed utratą ciepła i prądu w zimie, 1,5 mln zł z budżetu gminy.

Elektrociepłownia Andrychów jest zadłużona na kilkadziesiąt milionów złotych. Firma ma zablokowane konta, nie ma pieniędzy na wypłaty czy zakup opału. Władze miasta postanowiły uratować sytuację powołując komunalną spółkę, która przejmie zadania elektrociepłowni. Prezesem AEC został Mirosław Nowak. Gmina czeka też na rejestrację spółki w KRS.

Obecnie gmina jest na etapie przygotowywania dokumentów do Urzędu Regulacji Energetyki, w którym to musi zdobyć koncesję na dystrybucję oraz sprzedaż energii elektrycznej oraz energii cieplnej.

Burmistrz Tomasz Żak poinformował, że w poniedziałek (26.08.) ma zostać podpisana umowa dzierżawy urządzeń potrzebnych do produkcji ciepła od spółek córek upadającej Elektrociepłowni Andrychów. Wszystko to ma odbyć się za zgodą komornika.

Radni PiS zadawali szereg pytań w tej sprawie. Interesowało ich na przykład ile konkretnie jeszcze potrzeba będzie pieniędzy na funkcjonowanie tej spółki. Burmistrz odpowiedział, że na ten rok to 1,5 mln zł wystarczy, gdyż lada moment zaczną spływać opłaty za energię od konsumentów.

Radna Alicja Studniarz pytała za ile i co będzie dzierżawiła ta spółka. Włodarz miasta odpowiedział, że będzie dzierżawić to, co jest potrzebne do produkcji i dystrybucji ciepła za 29 tys. zł brutto miesięcznie.


Radny Krzysztof Kubień dopytywał też o pozwolenia na wprowadzenie pyłów i gazów do powietrza oraz innych potrzebnych zezwoleń do funkcjonowania tego ogromnego przedsięwzięcia. Burmistrz w odpowiedzi zaprosił radnego do grupy organizacji spółki, by ten pomógł im przy pracy.


Zobaczcie jak to wyglądało:


Mirosław Nowak:

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

kalafior, 23.08.2019 22:19

@ miastoandrychów. Lepiej zobacz jak bloki segregują śmieci ,meble ciągle zalegają pod śmietnikami.Prawie nikt tego nie robi a płacicie za segregowane a mieszkańcy prywatnych budynków do was dopłacają.Lepiej zamilcz z tym 1 tys.i zbieraj na grzejniki elektryczne bo czarno widzę tę spółkę i cały ten zarząd.

Janosik, 23.08.2019 18:42

Już dajmy spokój naszym włodarzom. Nieudolne to to i kropka :-) Czas najwyższy zaprosić do magistratu CBA, CBŚ i inne CB..... :-D

Keson, 23.08.2019 17:55

ku...y nie dały rady się utrzymać na rynku ja mówie WON i zero pomocy

Keson, 23.08.2019 17:48

ku...y nie dały rady się utrzymać na rynku ja mówie WON i zero pomocy

Zakolog, 23.08.2019 08:38

Turboplazmotron. Ta bida z Oświęcimia nie może być jednocześnie jednym i drugim. Jeśli go wpisali to tylko tymczasowo, co potwierdza moje przypuszczenie, że nie mają nikogo z uprawnieniami. Poza tym w tej spółce standard wyznacza Miruś Nowak, a organ nadzorczy nie może przewyższać intelektualnie wykonawczego. Ta spółka jest od prywatyzacji zysków i uspołeczniania kosztów i do takich działań bierze się zwykłe słupy, a raczej w tym przypadku słupki.

krisu78, 23.08.2019 08:26

Turboplazmotron - możesz je podać? Tj. te nazwiska.

Turboplazmotron, 23.08.2019 07:10

Zakolog. Personalia rady nadzorczej nie są tajemnicą(nieznane są tylko wynagrodzenia) .Przewodniczącym jest pierwszy wiceburmistrz.

beskidmaly, 23.08.2019 07:00

A ja myslalem ze w Polsce najwięcej ludzi jest fachowcami od medycyny i od pilki nożnej a tu naraz znalazło sie tylu znawcow od energetyki i ciepłownictwa . "Burmistrz zaprasza wszystkich do pomocy w pracach nad tworzeniem spolki. "

Zakolog, 22.08.2019 22:52

Odpowiedź do Marii – radni typowani do rady nadzorczej dopiero zapisali się na obowiązkowy kurs, biorąc pod uwagę ich zdolności poznawcze i możliwości przyswajania wiedzy, jeszcze trochę poczekamy zanim poznamy ich personalia.

kaczor, 22.08.2019 21:47

""Włodarz miasta odpowiedział, że będzie dzierżawić to, co jest potrzebne do produkcji i dystrybucji ciepła za 29 tys. zł brutto miesięcznie." Ja słyszałem coś innego." To ja pytam się od czego są radni? Od prawa do lewa. Nie wiedzą? Za co biorą diety? Na co czekają - aż służby wejdą do naszego urzędu sprawdzić a oni wtedy będą rwać włosy z głowy jeśli internauta ma rację???

miastoandrychow, 22.08.2019 19:41

Wprowadzić opłatę emisyjną 1000 zł miesięcznie dla domów opalanych węglem. Zmniejszy się smog w naszym regionie, wypływy z opłat przeznaczyć na dofinansowanie nowej spółki ! W końcu mieszkańcy boków nie zatruwają środowiska, dlatego należy im pomóc, bo inaczej czynsze pójdą mocno do góry i wielu może nie stać na ich opłacenie ?

Turboplazmotron, 22.08.2019 19:40

"Włodarz miasta odpowiedział, że będzie dzierżawić to, co jest potrzebne do produkcji i dystrybucji ciepła za 29 tys. zł brutto miesięcznie." Ja słyszałem coś innego.

Zakolog, 22.08.2019 18:40

Trochę historii – spółka ECA pod światłym przywództwem jakiejś warszawskiej blondi, już ponad rok temu uzyskała status zombi. Większość jej długu należy do państwowych spółek energetycznych i wynika z faktu, iż te spółki stały się operatorem zastępczym dla abonentów i odbiorców energii elektrycznej oferowanej przez ECA. Każdy dzień funkcjonowania ECA poza wynagrodzeniem dla dziuni z Wawy jest czystym zyskiem dla państwowych spółek, które w odpowiednim dla siebie czasie, za długi przejmą cały majątek lub zedrą przez komornika łatwy zysk. Andrychowscy radni właśnie zapewnili właścicielom spółki wygodne życie na koszt mieszkańców i zdjęli z nich obowiązek złożenia wniosku o upadłość. Za kasę mieszkańców będą spłacać kredyt za urządzenia, które po spłacie staną się własnością ECA – wtedy pewnie odkupią spłacone przez andrychowian urządzenia ponownie za pieniądze mieszkańców. Ale najlepsze jest to – spłyną pieniądze od konsumentów ? Tomek jednak zapomniał dodać, że te pieniądze nie pokryją koszów energii już dostarczonej tym konsumentom.

Turboplazmotron, 22.08.2019 18:34

Chciałbym poznać wynagrodzenia prezesa i rady nadzorczej.