reklama
reklama

Bez rewolucji w parku w Andrychowie

Polityka, Wiadomości, 24.02.2022 20:10, eł

Padła propozycja, by uhonorować to miejsce inaczej.

Bez rewolucji w parku w Andrychowie

Na niczym spełzły apele o zmianę patrona Parku Miejskiego w Andrychowie. Przedstawiciele Ruchu Narodowego, Konfederacji i Młodzieży Wszechpolskiej proponowali, aby nadać mu imię Romana Dmowskiego. Petycja w tej sprawie wpłynęła do Rady Miejskiej pod koniec ubiegłego roku.

Roman Dmowski to niewątpliwie zasłużony dla naszego kraju działacz niepodległościowy, aczkolwiek jego osoba budzi pewne kontrowersje. Między innymi dlatego, że był on politycznym rywalem Józefa Piłsudskiego, a także jawił się jako przeciwnik globalizacji w obrębie struktur europejskich. Jednak nie dlatego (a przynajmniej nie oficjalnie) propozycja nadania jego imienia parkowi została negatywnie rozpatrzona przez Radę Miejską w Andrychowie.

Z uzasadnienia uchwały w tej sprawie czytamy: „Zmiana nazw placów i ulic, mimo że jest uprawnieniem rady gminy, nie może być nadużywana i wykorzystywana w pochopny sposób, tym bardziej, jeśli zmiana ta dotyczyłaby nazw funkcjonujących w obiegu społecznym przez dłuższy czas. Proponowana nazwa nie budzi kontrowersji, jednak fakt ten nie może stanowić wystarczającej podstawy, aby ją zaakceptować i dokonać zaproponowanej w petycji zmiany”.

Od 2017 roku patronem parku jest hrabia Stefan Bobrowski, dawny burmistrz Andrychowa i członek Wydziału Rady Powiatu Wadowickiego. Był on także właścicielem włości, których częścią jest obecny Park Miejski.

Przed głosowaniem w tej sprawie Alicja Studniarz powiedziała: - Rzeczywiście Roman Dmowski jest znamienitą osobą, ale jednocześnie, mając na uwadze fakt, że dla Andrychowa również bardzo zasłużony był hrabia Stefan Bobrowski, będę głosowała przeciwko tej petycji. Niemniej prosiłabym, żeby zapadło to w pamięć radnych – myślę, że należałoby w Andrychowie uczcić wszystkich ojców niepodległości, a państwo wiecie, że jest ich sześciu. Tymczasem tylko jeden, Ignacy Daszyński, doczekał się w naszym mieście uhonorowania. Dlatego już składam propozycję, że jeżeli w końcu dojdzie do wybudowania ronda w sąsiedztwie Galerii Andrychów, które nam burmistrz obiecał, żeby nazwać je imieniem ojców niepodległości, wszystkich sześciu.

Foto: Edyta Łepkowska

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

cath, 25.02.2022 18:24

Wyjdzie półtorej ojca na zjazd…Dmowski był zafascynowany Rosja to w aktualnej sytuacji jest jak znalazł.Zreszta Konfedreracja i jej członkowie delikatnie mówiąc cieszą się z najazdu.Rusofile…

piotrekc87, 24.02.2022 21:43

A Pani Radna, Studniarz, zanim coś powie, niech sie dobrze zastanowi, bo mówi, że uhonorowano jednego z sześciu ojców niepodległości. A faktycznie dwóch ma swoje ulicy.