reklama

Będzie jednak zwolnienie od tego podatku? Burmistrz jest temu nadal przeciwny…

Polityka, Wiadomości, 26.12.2022 09:00, eł

Czy radni mu się przeciwstawią?

Będzie jednak zwolnienie od tego podatku? Burmistrz jest temu nadal przeciwny…

Od miesięcy na sesjach Rady Miejskiej w Andrychowie przewija się temat przywrócenia w andrychowskiej gminie zwolnienia z podatku od stodół. Zabiegała o to część radnych, ale pozostali się do tego nie przychylili. Teraz powstał nowy projekt uchwały w tej samej sprawie, aczkolwiek przygotowany przez inną grupę samorządowców.

Przypomnijmy. W minionych latach wszyscy mieszkańcy gminy Andrychów zwolnieni byli z płacenia podatku od stodół, jednak końcem ubiegłego roku Rada Miejska zniosła tę ulgę, choć część samorządowców była temu przeciwna. Po tej zmianie wiele osób doznało niemałego szoku, gdy otrzymało pisma z naliczeniem podatku od nieruchomości na ten rok. Okazało się, że niektórzy mają do zapłacenia kwotę przeszło dwu- lub nawet trzykrotnie wyższą niż w poprzednich latach. Wszystko z powodu nieszczęsnego podatku od stodół, który w tym roku wynosił 7,60 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (a w przyszłym będzie jeszcze wyższy - 8,50 zł). Dla porównania, stawka od budynków mieszkalnych to 0,66 zł od 1 m² w tym roku, a 0,80 zł w przyszłym.

Radny Jakub Guzdek, który od początku sprzeciwiał się zniesieniu ulgi podatkowej od stodół, kilka miesięcy temu przygotował projekt uchwały w sprawie jej przywrócenia. Podpisała go ta część samorządu gminy Andrychów, która reprezentuje PiS. Uzyskał on jednak negatywną opinię burmistrza Tomasza Żaka i został wycofany z porządku obrad sesji, na której radni mieli nad nim głosować (pisaliśmy o tym tutaj i tutaj). Już wtedy przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie Roman Babski zapowiedział, że będzie inny projekt uchwały w tej samej sprawie. W sumie powstały nawet dwa, bowiem Jakub Guzdek opracował nową wersję swojego, który jednak również nie został poddany pod głosowanie.

W porządku obrad najbliższej sesji Rady Miejskiej (zaplanowanej na 29 grudnia) znalazł się projekt, o którym wspominał Roman Babski. Oprócz niego podpisało go siedmioro innych radnych, w tym Jakub Guzdek, który ostatecznie zgodził się na inną wersję niż jego własna. Zgodnie z tym projektem uchwały, zwolnienie z podatku obejmowałoby „stodoły jednokondygnacyjne o powierzchni użytkowej powyżej 45 m², wykorzystywane wyłącznie do przechowywania zboża, słomy, siana, maszyn i narzędzi rolniczych – za wyjątkiem związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej”.

Jednak i ten projekt uzyskał negatywną opinię burmistrza. Jej treść, którą publikujemy poniżej, jest niemal identyczna jak wtedy, gdy włodarz opiniował propozycję uchwały, którą kilka miesięcy temu przedstawił Jakub Guzdek. Zdaniem burmistrza, trudno jest w sposób jednoznaczny stwierdzić, czy budynek, w którym przechowywane są zboża, słoma, siano oraz maszyny rolnicze jest stodołą… Jak zagłosują radni? Napiszemy o tym 29 grudnia.Foto: Pixabay

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

MaR, 26.12.2022 17:36

Koniczynko - przyznam, że bardzo ciężko :).

FeelFree, 26.12.2022 16:50

W całej tej, smutnej andrychowskiej burzy o tzw. "podatek od stodoły" nie chodzi bynajmniej o podatek, który ani nie dotyczy licznej grupy osób, ani nie uratuje rozsypującego się dzięki wójtom budżetowi gminy. W tej sprawie chodzi tak na prawdę o taki "protest song" Pana Guzdka w kwestii: czy wójt jest od wykonywanie uchwał podejmowanych przez radnych, czy radni są od wypełniania rozkazów wójta; czyli: " Kto tu Awruk rządzi ! " Bo dzięki kilku radnym, którzy zdradzili interes Mieszkańców, kolejny rok odbywa się ten żałosny spektakl według scenariusza wójta Żaka pod tytułem: "Mam władzę i dopóki ją mam będę dzięki swoim ślepo posłusznym radnym używał jej jak mi się będzie chciało". Ze szkodą dla bieżących potrzeb Obywateli, a przede wszystkim rozwoju i przyszłości Gminy Andrychów...

Koniczynka, 26.12.2022 13:44

MaR czy to aż tak ciężko jest zrozumieć???

MaR, 26.12.2022 13:25

Koniczynka, pogratulować logiki. Rolnik który ma duuuuużą stodołę to ma ogromne zyski z tego - genialne.

MaR, 26.12.2022 12:59

Tedi, czy nie można po prostu napisać swojego zdania tylko bluzgać epitetami? Sam wystawiasz świadectwo swoim poglądom, bez względu jakie są.

Koniczynka, 26.12.2022 11:57

Pytanie do Babskiego, kiedy prezes Nowak z elektrociepłowni odda te miliony złotych które dostał z budżetu gminy miasta i gminy Andrychów i z jakim procentem???????? Zabronione jest przekazywanie pieniędzy wszystkich mieszkańców z podatków na jedną elektrociepłownie!!!!!!! Jak to rządzą że są na minusie??? Zlikwidować zbyteczną radę nadzorczą!!!! A Nowaka za niegospodarność zwolnić dyscyplinarnie!!!!!!!!!!

Koniczynka, 26.12.2022 11:45

Guzdek chłopcze chwyć się roboty a nie zajmuj głupotami. Jeszcze proponuję znieść podatek od garaży w mieście, oraz podatek od głupoty to wskazane kilku radnym. Radni naprawdę nie mają się już czym zajmować. Rolnik który ma duuuuużą stodołę to ma ogromne zyski z tego. A wy chcecie im zmniejszyć podatek w imię czego???...!!!!!! Może jeszcze im dopłacajcie do interesu. Kupcie kombajny z klimatyzacją bo za mało im jeszcze dotacji z unii europejskiej i rządu!!!

Tedi, 26.12.2022 09:51

Ciepły pisowski wieśniaku nie będziesz płacić podatku za dom ????