reklama

Awantura o zakaz palenia węglem i drewnem. Burmistrz kontra starosta

Polityka, Wiadomości, 22.03.2018 16:45, PG
Zobaczcie jak to wyglądało i kto wygrał.
Awantura o zakaz palenia węglem i drewnem. Burmistrz kontra starosta

W czwartek (22.03.) podczas sesji Rady Powiatu radni burzliwe dyskutowali na temat podjęcia rezolucji w sprawie całkowitego zakazu palenia węglem w gminie Wadowice forsowanego przez burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego w urzędzie marszałkowskim. Rezolucję podpisali przewodniczący klubu PiS w Radzie Powiatu Bartosz Kaliński oraz przewodniczący klubu PSL w Radzie Powiatu Zbigniew Fraś.


W dokumencie tym zawarty jest apel do burmistrza Wadowic aby wstrzymał się od działań, których celem jest wprowadzenie całkowitego zakazy palenia węglem i drewnem. – Wielu mieszkańców gminy zainwestowało już w wymianę kotłów na nowe, a w przypadku wprowadzeni całkowitego zakazu czeka ich ponoszenie kolejnych kosztów – czytamy w rezolucji [cała treść rezolucji poniżej].Na sesji pojawił się burmistrz Mateusz Klinowski a także przedstawiciele sektora górniczego. Były nawet transparenty z jednej i drugiej strony z napisami: „Burmistrz odejdzie – mieszkańcy zostaną” , czy „Chcemy czystego powietrza”. Koniec końców, uchwała z rezolucją została przyjęta przez radnych powiatowych – 12 radnych było za, 8 przeciw a 3 osoby wstrzymały się od głosu.

Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja. Burmistrz Klinowski w swoim wystąpieniu nie zgodził się z twierdzeniami zawartymi w rezolucji i zaprezentował jak poważnym problemem jest smog w gminie Wadowice zaznaczając, że ten zakaz wcale nie narzuca gigantycznych kosztów na mieszkańców. - Dzisiaj każdy kto posiada piec węglowy musi go zlikwidować do 2023 roku, jeżeli tego nie zrobi będzie łamał prawo. Trzecia i czwarta klasa emisyjna musi być zlikwidowana do 2026, a piece najnowszej generacji mogą pracować do zepsucia. Można mieć piec na węgiel, ale wyłącznie najwyższej klasy emisyjnej. – mówił burmistrz.

-Ten zakaz to nie jest karanie mieszkańca tylko wskazanie, że jeśli wymieniasz piec (a i tak wymienić go musisz) to nie wymieniasz go już na piec węglowy. – przekonywał Mateusz Klinowski.


Z kolei starosta wadowicki Bartosz Kaliński twierdzi, że można inaczej walczyć ze smogiem np. poprzez termomodernizację budynków oraz dobrej jakości kotły grzewcze, w których będą spalane dobrej jakości paliwa.

Emocjonalne wystąpienie miał także radny Adam Kubik, który jest absolutnie przeciwny wprowadzeniu zakazu palenia węglem. Zaznaczył, że dotację na wymianę pieca można dostać tylko raz. - A co potem jeśli nie dojdziemy do takich zarobków, żeby było nas stać na palenie gazem? – grzmiał radny. Wypomniał także burmistrzowi, że blokuje budowę BDI a spaliny samochodowe kłębiące się w krokach również wpływają na zanieczyszczenie powietrza.

Radny Zbigniew Małecki przygotował dodatkową rezolucję, ale tym razem skierowaną do rządu i parlamentarzystów – jednak radni nie zechcieli wprowadzić jej do porządku obrad.

Natomiast radna Maria Wądrzyk powiedziała, że ta rezolucja nie powinna być procedowana, a radny Jacek Jończyk stwierdził, że dokument ten to produkt polityczny koalicji.

Faktem jest, że cała rezolucja została stworzona z powodu pisma jakie burmistrz Mateusz Klinowski wysłał do urzędu marszałkowskiego w 2016 roku [treść poniżej], jeszcze wtedy kiedy uchwała antysmogowa dla województwa małopolskiego nie miała swojego ostatecznego kształtu. Wydaje się zatem, że dyskusja nad taką rezolucją jest nieco spóźniona… ale starosta wadowicki zaznacza, że burmistrz wypowiedział się w imieniu mieszkańców Wadowic nie konsultując z nimi tej decyzji, a pismo jakie wysłał do wicemarszałka nie było jawne.


Starosta w ostatnim swoim wystąpieniu pokusił się nawet o „przytyki” w formie: - Problem smogu jest. Cierpimy my i nasze dzieci - no może nie Twoje Mateusz a przy czterdziestce przydało by się w tym kierunku coś zadziałać. Nie jesteś młodzieniaszkiem.

Straszył także, że Mateusz Klinowski w końcu wprowadzi w życie ten zakaz, bo jest zdeterminowany w swoim lobbingu.Reasumując rezolucja została przyjęta ale jest ona tylko opinią a decyzja o zakazie palenia węglem i drewnem należy do radnych sejmiku województwa małopolskiego.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

`, 23.03.2018 20:44

Odpowiadam: "Przypomnijmy tylko, że w grudniu 2010 roku wicepremier Pawlak z Wicepremierem Rosji Sieczinem podpisali porozumienie o dodatkowych dostawach rosyjskiego gazu do Polski. Rząd Tuska uznał to porozumienie za swój wielki sukces, będący ponoć dowodem bardzo dobrych stosunków z Rosją. .....===Umowę podpisano do roku 2022 ale nastąpiło to dopiero po burzliwej debacie w Sejmie, zarządzonej zresztą na wniosek PiS,.......=== bo wcześniej rząd Donalda Tuska forsował umowę gazową z Rosją aż do roku 2037."..........................................."Rząd Tuska uznał to porozumienie za swój wielki sukces"...."Donalda Tuska forsował umowę gazową z Rosją aż do roku 2037."..............."aż do roku 2037"................ :-)

miastoandrychow, 23.03.2018 19:16

Wprowadzić zachęty do palenia gazem, tak jak w innych miejscowościach, zwolnienie z podatku od nieruchomości, tak jest w sąsiednim Wieprzu. Pytanie dlaczego gaz jest taki drogi, jak koszty wydobycia 2 razy niższe od węgla ? Gdyby cena gazu była nie wzięta z kosmosu, to ludzie sami przeszliby na ogrzewanie gazowe i problem rozwiązany. Może nasza władza, powinna się skupić, co zrobić żeby obniżyć cenę gazu i w tym kierunku powinni działać !

miastoandrychow, 23.03.2018 19:00

Wprowadzić zachęty do palenia gazem, tak jak w innych miejscowościach, zwolnienie z podatku od nieruchomości, tak jest w sąsiednim Wieprzu. Pytanie dlaczego gaz jest taki drogi, jak koszty wydobycia 2 razy niższe od węgla ? Gdyby cena gazu była nie wzięta z kosmosu, to ludzie sami przeszliby na ogrzewanie gazowe i problem rozwiązany. Może nasza władza, powinna się skupić, co zrobić żeby obniżyć cenę gazu i w tym kierunku powinni działać !

`, 23.03.2018 18:38

Bliska koleżanka kuzyna syna brata teścia jego matki ciotecznej od strony babki Beaty znała kiedyś kogoś kto ukradł ogórka .... :-)

stan, 23.03.2018 16:14

" Bliska koleżanka Beaty Szydło, Sabina Bigos-Jaworowska, od 1994 roku pracująca w służbie zdrowia, w 2017 roku zarobiła łącznie około 284 tys. złotych: około 170 tys. złotych jako dyrektorka Szpitala Powiatowego im. Św. Maksymiliana w Oświęcimiu (odmówiła nam podania dokładnej kwoty, ale tyle, według oświadczenia majątkowego zarobiła w 2016 r., a zasady wynagradzania nie zmieniły się od tego czasu). I dodatkowo 90 tys. złotych za zasiadanie w radzie nadzorczej Banku Pekao SA (od 8 czerwca 2017 roku, gdy powołano ją do rady odbyło się zaledwie kilka posiedzeń) oraz ponad 24 tys. złotych za zasiadanie w radzie nadzorczej spółki PL.2012+ (w 2017 roku, za jej uczestnictwa w radzie, odbyły się 3 posiedzenia i 6 głosowań elektronicznych). W 2018 roku, jeśli wynagrodzenie w radach nadzorczych się nie zmieni, a Bigos-Jaworowska nie zostanie z nich odwołana i nie będzie opuszczać posiedzeń, dostanie: około 160 tys. złotych z Banku Pekao i 36 tys. złotych z PL.2012+." .." Ta pani Bigos, proszę Państwa, w "Milionerach" brać udziału już nie musi ..

`, 23.03.2018 10:50

HA HA HA "państwo PIS czyli codziennie nowe przekręty wychodzą na jaw" ...... OK podaj jeden przekręt .......... tylko "przekręt" a nie bzdury że kobieta że wsi kupiła mieszkanie od Bufetowe Hani.................. Rozumiem że ktoś może wymyślać BZDURY ale że ktoś to czyta ???... i wierzy w to ...??? niebywałe.................. Chyba Adam ma lidera do nagrody https://dorzeczy.pl/kraj/58786/Andruszkiewicz-ustanawia-Lisa-Roku-Internauci-beda-przyznawac-nagrode-za-najwiekszy-fake-news.html

szpp, 23.03.2018 10:24

państwo PIS czyli codziennie nowe przekręty wychodzą na jaw: https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/onet-ujawnia-zaskakujacy-lokator-w-kamienicy-waltzow/6npe7fz

`, 23.03.2018 10:15

Teraz najlepsze :-)................"pieniądze załatwione przez rząd PO,znienawidzonego przez was Donalda Tuska bo sami nic nie potraficie załatwić"............Jedziemy :-) ............"Jeszcze nie tak dawno, bo w 2013 roku, ówczesny premier Polski Donald Tusk twierdził, że PLL LOT jest "studnią bez dna", a jedyną realną alternatywą dla scenariusza ciągle powtarzających się kłopotów miała być prywatyzacja" ..................FAKTYCZNIE Donald by załatwił !!! Oj załatwił by :-)........................I co robią teraz "pisiory" z Lotem ?????.............."PLL LOT odebrały dziś w Seattle w Stanach Zjednoczonych pierwszego z czterech zamówionych przez spółkę maszyn typu Boeing 787-9 Dreamliner."......."Polskie Linie Lotnicze LOT w ubiegłym roku zarobiły ponad 280 mln zł""w 2016 roku spółka zarobiła ok. 183,5 mln zł"...."Warto to zestawić z ponad 46,5-mln zł stratą za rok 2015, kiedy to przejmowaliśmy odpowiedzialność za LOT"............. :-)..........I pomyśleć że Donald by "załatwił" bo PIS nie potrafi "załatwić" ................. :-)

`, 23.03.2018 09:56

"jest dobrze Polsce i całej Europie to jest co rozdawać"..""jak przyjdzie dołek gospodarczy ( co zdarza się co kilka lat) to już nie będzie czego rozdawać"..................To wtedy poprosimy waszego Rudego guru on nawet w kryzysie potrafi rozdawać swoim......... :-)..... nazywało się to "Polityka zaciskania pasa" oczywiście przez obywateli ............ :-)..............................."Cieszcie się pisiory dalej że jesteście "cudotwórcami",a realizujecie inwestycje za unijne pieniądze"..........To burmistrz jest "pisiorem" ??? HA HA HA Cud !!! ....................UPS :-)......................"jedynie skłócić polaków z polakami"..........Aha tylko to nie wyborcy PIS "pisiory" wyzywają wyborców PO od "peowczaków" ......................."potraficie też straszyć uchodźcami z Syrii"......Oj już tak nie dziękuje, to tylko zasługa Jarka..........................."łamać prawo o konstytucję" ?????......Dowody są ???....................."potraficie jeszcze wiele złych rzeczy robić"..........No już tak tej DEZUBEKIZACJI I tych ESBECKICH emerytów nie przeżywaj................."słupki poparcia wam już lecą"..........Tak z 50% na 50%.......... :-)

igor102, 23.03.2018 09:11

ta sowiecka spuścizna to wam ładnie zryła pod beretami...genów nie oszukasz ...nawet w kolejnym pokoleniu wyjdzie z ciebie sowiecki zawszony kacap;-)))

szpp, 23.03.2018 05:32

rozdawać nieswoje pieniądze to nawet największy matoł potrafi.jest dobrze Polsce i całej Europie to jest co rozdawać.jak przyjdzie dołek gospodarczy ( co zdarza się co kilka lat) to już nie będzie czego rozdawać a nic nie będzie zaoszczędzone na trudne czasu. Cieszcie się pisiory dalej że jesteście "cudotwórcami",a realizujecie inwestycje za unijne pieniądze załatwione przez rząd PO,znienawidzonego przez was Donalda Tuska bo sami nic nie potraficie załatwić .jedynie skłócić polaków z polakami i Polskę z całym światem. potraficie też straszyć uchodźcami z Syrii (którzy nie chcą przyjeżdżać do Polski ) i łamać prawo o konstytucję.potraficie jeszcze wiele złych rzeczy robić za co po przegranych wyborach odpowiecie karnie.tego jakoś dziwnie jestem pewien. słupki poparcia wam już lecą i już w górę nie pójdą

`, 22.03.2018 23:13

"Takie są pisiorskie kadry"........... Te które dały 500+ i nie wpuściły do Polski imigrantów z Afryki ??? ...Czy te które uratowały LOT od bankructwa ???........ A może te które ukróciły złodziejską reprywatyzację i mafie Vatowską ???

`, 22.03.2018 23:03

"Wiedzą tylko, jak nagrody sobie przyznawać..."......................"Ewa Kopacz. Lekką ręką rozdała nagrody za 2014 rok, a było to ponad 95 mln zł."............. :-).............."banda niekompetentnych matołów..." ???? Czy to o czasach afery Amber Gold mowa ????????????

wolfgang, 22.03.2018 22:30

Takie są pisiorskie kadry - banda niekompetentnych matołów..., Wiedzą tylko, jak nagrody sobie przyznawać...

xpekk, 22.03.2018 22:24

niestety na przykład zachowanie tzw. zakolandii -to w necie i to w realu -świadczy o tym że nie tylko on ma problem. Druga strona też. Dziwni ci przedstawiciele naszych lokalnych "elit" z obu stron.

xpekk, 22.03.2018 22:22

Z drugiej strony można by pomyśleć że starosta na początku swojej kampanii dał sygnał wyborcom bez dzieci koło 40stki że na ich głosy nie liczy :) Bo dobrze to raczej takich słów nie odbiorą. Odważny krok przy zmieniającym się świecie :) Się zobaczy czy wyborcy docenią taką odwagę :)

stan, 22.03.2018 22:21

pisior nie cielę sobie poradzi skąd ukrop ciecze tam palec wsadzi..

stan, 22.03.2018 22:15

Nie rozumiem dlaczego wszyscy narzekają na Bartka. Przecież to typowy Polak. Bez żadnego problemu, jest w stanie nawet w burdelu zrobić burdel !!!

ranyjulek, 22.03.2018 22:00

kurde, o tym staroście to mówili że może być realnym konkurentem dla Klinowskiego. Chyba było minęło. Człowiek wykształcony, z dobrymi abmicjami a przede wszystkim kulturalny nie powinien używac i to na sesji argumentów typu "cierpimy my i nasze dzieci - no może nie Twoje Mateusz a przy czterdziestce przydało by się w tym kierunku coś zadziałać. Nie jesteś młodzieniaszkiem." Bardzo słabe. Jakby starosta nie miał normalnych argumentów.

igor102, 22.03.2018 18:40

ten stanleon to musi być krewny towarzysza...genów nie oszukasz...co roku 27 stycznia razem czczą pamięć sowieckich zawszonych,pijanych gwałcicieli ...swoich dziadków ze wschodu ;-(((

`, 22.03.2018 18:30

"Jakim bucem trzeba być, żeby".."czynić uwagi o tym".że."Jarosław Kaczyński ma 68 lat i jedynie co przytulał w życiu to kota".......???????.....Ktoś odpowie ?????

xpek, 22.03.2018 18:29

straszny populista ten starosta

leon, 22.03.2018 18:09

z innej stronki "Biedny starosta w desperacji... Jakim bucem trzeba być, żeby Klinowskiemu na sesji Rady Powiatu czynić uwagi o tym, że jest przed czterdziestką i wypadałoby mieć już dzieci... Panie Kaliński, pana guru z PIS, Jarosław Kaczyński ma 68 lat i jedynie co przytulał w życiu to kota. Może tak coś o tym i czy to panu jako członka PiS nie przeszkadza?" Uderzy starosta Kaliński z pretensjami do prezesa?:)

`, 22.03.2018 18:00

Tyle bzdur w jednym miejscu ? niebywałe :-0

stan, 22.03.2018 17:46

Rząd totalnej groteski To niebywałe, jak mimo ewidentnego dyletanctwa grupa trzymająca władzę potrafi przybierać wodewilowo godnościowe postawy i zachowania. Antoni Macierewicz. Ile w nim patosu i monarszej wyniosłości, a ile samokompromitacji. Jego 18 teorii zamachowych, a żadna nie wyklucza poprzedniej. Wie, że jego obnażanie sprawców smoleńskiej zbrodni zagraża jego życiu, dlatego dwakroć dziennie odmawia stosowne modły w intencji ocalenia swej osoby. Niedoszły hetman, lepiej wiedzący od generałów, że śmigłowce wojsku nie są potrzebne, że marynarce potrzebne są wielkie okręty podwodne, że w środku Polski, w Radomiu, należy wybudować stocznię okrętów wojennych. Ile niezłomnej woli malowało się na jego obliczu, gdy zapowiadał na październik 2016 r. wyjaśnienie afery z niemieckim działem elektromagnetycznym ostrzeliwującym z terytorium RFN mieszkańców zielonogórskiego. To jego tworzenie komponentu lotniczego OT z cywilnych szybowców rozmaitych aeroklubów i zabawkowych dronów, to patetyczne zwracanie się do terytorialsów jako elity wojska i spadkobierców tradycji cichociemnych, jako do tych, którzy właśnie "wykuwają niepodległość Ojczyzny”. To lansowanie siebie na arenie międzynarodowej za pomocą mistrali za dolara. I ten kilkunastoletni licealista Janninger w roli wodewilowego doradcy ds. obronności kraju czy niedouczony aptekarz, któremu na rozkaz Macierewicza kłaniali się generałowie. Jan Szyszko. Od ochrony przyrody, mordujący na masową skalę dzikie zwierzęta i przeprowadzający masową egzekucję stuletnich dębów w unikatowej Puszczy Białowieskiej. Witold Waszczykowski. Jacek Czaputowicz. Pseudodyplomaci pouczający Francuzów, jak jeść widelcem, Amerykanów uczący demokracji, odkrywający nowe byty państwowe jak San Escobar. A sprowadzanie istoty dyplomacji do usilnego, lecz bezowocnego naprawiania błędów, które samemu się popełniło? Oceniam, że te dyplomatoły to efekt m.in. księżych rekomendacji do pracy w MSZ dla powiatowych aktywistów z parafii. Andrzej Duda. Karcący Komorowskiego za bycie notariuszem PO, nadęty w stylu Duce, co boleśnie razi, gdy uświadamiamy sobie jego służebną rolę wobec posła Kaczyńskiego. To nazywanie samego siebie człowiekiem niezłomnym i uroczyste zapowiadanie stania na straży konstytucji, którą łamie. Konstanty Radziwiłł. Minister zdrowia twierdzący, że smog to problem dziesięciorzędny. Mariusz Błaszczak. Nazywający swych podwładnych policjantów pałkarzami, chroniący się w kolumnie z ośmiu samochodów. I jego następca wykrzykujący na wiecu obraźliwe hasła pod adresem obywateli, których powinien chronić. Jarosław Gowin. Wicepremier przymierający głodem przed pierwszym. Pokracznie wygląda rzekomy antykomunizm i prawicowo-nacjonalistyczne wzmożenie przy pełnym czułości przytulaniu do PiS rozbitków po komunie – współpracowników SB, kapusiów, żołnierzy i prokuratorów stanu wojennego, wysokich funkcjonariuszy PZPR. A przy tym wzorowanie się na doświadczeniach i nauce rosyjskich bolszewików i polskich komunistów, naśladowanie ich metod i rozwiązań, a nawet języka. A do tego godnościowi senatorowie z izby "zadumy i refleksji”. Taka refleksja, jakie ich wykształcenie – podstawowe, zawodowe, przy specjalizacji: stolarze, tapicerzy, kucharze, technicy kolejowi, perukarze, rolnicy itp. Obserwujemy nieustannie ich obnażanie niewiedzy historycznej wyrażające się w nazywaniu opozycji "targowicą", podczas gdy wszystko, co czynili targowiczanie, idealnie pasuje do linii PiS. Lansowanie Lecha Kaczyńskiego na twórcę niepodległości, zbawiciela Europy, przywódcy "Solidarności", stawianie mu, gdzie tylko się zmieszczą, pomników jest ponurą farsą. Jego brat, samotnik z kotem, najlepiej wiedzący, jak Polacy, rodziny i dzieci mają żyć i jak się uczyć, jakie poglądy wyznawać, przypomina King Dżong Una, z jego groteskową wyprawą po cukier i kurczaka w obstawie kilkudziesięcioosobowej świty. To jego niekończące się zbliżanie do smoleńskiej prawdy, również tej ukrytej w grobach, prawdy, której panicznie boi się opozycja, ośmiesza go i kompromituje. Witanie tryumfatorki Szydło po jej klęsce 27:1 to istny spektakl komediowy, podobnie jak ogłaszanie jej nowo narodzonym mężem stanu na miarę Europy, mężem (żoną?) niemającym pojęcia, kiedy Polska przystąpiła do UE i czym różni się dług publiczny od deficytu budżetowego. Kompromitację i groteskę wieńczy premier Mateusz Morawiecki, miłośnik dziesięciolatek, czyli scentralizowanych, rodem z socjalizmu, planów dziesięcioletnich rozwoju gospodarczego, niepohamowany w lansowaniu wizji gospodarczych o znamionach gigantomanii i na miarę światowej potęgi gospodarczej – miliony aut elektrycznych, lecz w polskich warunkach napędzanych prądem ze spalania archaicznego węgla, konstruowanie narodowych, polskich pojazdów bez oglądania się na brak zaplecza technologicznego, kadr i nieistniejące środki, jakie byłyby na ten cel niezbędne. Listę rządowych grotesek można by kontynuować w nieskończoność i należy to czynić, bo nic tak nie boli totalnej władzy, jak ośmieszanie, wyszydzanie, pokazywanie jej zadęcia.

leon, 22.03.2018 17:42

nie za wiele wymagasz od "gwiazdy" pisu? Powtarzam - oby do wyborów a w starostwie też zmieni się na lepsze!

rokos, 22.03.2018 17:30

raczej niech starosta zajmie się tym co dzieje się w jego urzędzie. Znowu znajomi odbili się od drzwi takiego pana jaki pisze sobie "zarazam wracam" i czekaj na niego aż "raczy" wrócić. To jest problem starosty a nie czy inny człowiek ma dzieci czy nie.

rokos, 22.03.2018 17:29

co do problemu to zgadzam się ze starostą. Ale to o dzieciach jakich jak rozumiem Klinowski nie ma i jego wieku to bardzo słabe. I źle świadczy o tym staroście że zajmuje się życiem prywatnym innych w takiej formie i przy takiej ważnej "okazji".

leon, 22.03.2018 17:19

Członek pisu w całej okazałości. Temat poważny a starosta Kaliński z pisu o dzietności Burmistrza Klinowskiego i jego wieku w formie żenującej?????? Porażka. Od naszego Burmistrza uczyć się kultury! Byle do wyborów! Zjednoczeni Burmistrzowie i inni fachowcy pokażą gdzie miejsce tych z pisu!

xpekk, 22.03.2018 17:09

Natomiast to: "Starosta w ostatnim swoim wystąpieniu pokusił się nawet o „przytyki” w formie: - Problem smogu jest. Cierpimy my i nasze dzieci - no może nie Twoje Mateusz a przy czterdziestce przydało by się w tym kierunku coś zadziałać. Nie jesteś młodzieniaszkiem." No sorry ale poniżej funkcji starosty. Wygląda jak zagląsanie ludziom do łożka i to na poważnej sesji.

xpekk, 22.03.2018 17:07

w sprawie: i jeden i drugi ma trochę racji. Jak nic z problemem nie zrobimy to się udusimy. ale trzeba robić z głową.