reklama

Arcybiskup narzekał na pielgrzymce. "Plaga związków nieformalnych"

, Polityka, Wiadomości, 06.09.2021 09:08, red
W niedzielę (5.09) w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyła się Pielgrzymka Rodzin z Archidiecezji Krakowskiej. Uczestniczyło w niej wiele tysięcy osób.
Arcybiskup narzekał na pielgrzymce.
Mszy św. w kalwaryjskim sanktuarium przewodniczył metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski. Narzekał, że coraz więcej osób nie zawiera sakramentu małżeństw i żyją w związkach nieformalnych.


- Zdajemy sobie jednak sprawę, jak myślenie czysto kalkulujące - opłaca się, nie opłaca, warto, nie warto – coraz bardziej brutalnie wchodzi w nasz sposób myślenia (...) o wspólnocie małżeńskiej i rodzinnej. To właśnie z czysto ludzkiego myślenia wynika rozszerzająca się swoista plaga związków nieformalnych ludzi, żyjących w takich wspólnotach, a niemających nawet żadnych przeszkód ku temu, by zawrzeć małżeństwo. To nieszczęście społeczne dotyka Polskę również w postaci coraz liczniejszych rozwodów – mówił abp Jędraszewski w homilii.

Zdaniem metropolity krakowskiego wśród ludzi zaczyna dominować patrzenie na małżeństwo i rodzinę w kategoriach czysto socjologicznych i ekonomicznych, a ludzie traktują życie w kategorii "czysto przyjemnościowych".

- Wiemy, że niektórzy zawierają małżeństwa w ten sposób, że już od samego początku doprowadzają do rozdziału majątku. Z góry się liczą, że kiedyś ono pęknie. (…) To myślenie ekonomiczne przejawia się także w tym, że myśli się o potomstwie w kategoriach: ile mnie dziecko będzie kosztowało? – mówił.

Metropolita mówił też że innym przejawem "ziemskiego spojrzenia na małżeństwo i rodzinę" jest "pokusa egoizmu i wygodnictwa". - To traktowanie życia w kategoriach czysto przyjemnościowych. Jeżeli tak się zaczyna o rodzinie myśleć, to nie dziwmy się słowom, które ostatnio zrobiły tak wielką "karierę" w mediach społecznościowych; wypowiedzi pewnego polityka, który stwierdził, że macierzyństwo to udręka dla kobiety przynajmniej na 20 lat – mówił.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Wikta, 06.09.2021 19:14

szeliga: Cytat: "Przynajmniej szanujcie się hierarchowie" . Szanujcie się: buchachachacha, ale mi się wątroba ze śmiechu wymasowała...:)

szeliga, 06.09.2021 16:29

A kto dał rozwód kościelny a potem udzielił -i ogłosił na cały kraj - ślubu kościelnego Jarosławowi KURSKIEMU ? i Marcie K .? No kto . Przynajmniej szanujcie się hierarchowie .

Wikta, 06.09.2021 11:33

"coraz liczniejszych rozwodów" – mówił abp Jędraszewski w homilii. Fakt. W związkach, po ślubie kościelnym nie odnotowano do tej pory ani jednego rozwodu...????‍♀️

Wikta, 06.09.2021 11:32

"coraz liczniejszych rozwodów" – mówił abp Jędraszewski w homilii. Fakt. W związkach, po ślubie kościelnym nie odnotowano do tej pory ani jednego rozwodu...????‍♀️

szeliga, 06.09.2021 10:41

Dał nam przykład premier Morawiecki Mateusz("ewangelista) - przepisał majątek na żoną !!!! następny p. Obajtek - wyliczać - panie Jędraszewski zacznij od władzy