reklama

Andrychowski spór o sztandar. Radny: "Komu i dlaczego przeszkadzał sztandar na Mszy Świętej"

, Polityka, Wiadomości, 16.11.2020 09:35, GM
Polityczne przepychanki przy okazji Święta Niepodległości.
Andrychowski spór o sztandar. Radny:
Za kadencji burmistrz Andrychowa Tomasza Żaka w Andrychowie przy okazji świąt państwowych zawsze odbywają się dwie konkurencyjne wydarzenia. Skromne, świeckie obchody organizuje Urząd Miejski,.

Z kolei parafia św. Macieja w Andrychowie organizuje część kościelną – jest msza za Ojczyznę, składanie kwiatów przed „tablicą smoleńską”, która znajduje się na terenie parafii.


Działacze andrychowskiego PiS chcieli, aby 11 listopada na te kościelne uroczystości wystawiony został sztandar Rady Miejskiej. Okazało się, to problemem nie do przejścia.

Krzysztof Kubień, andrychowski radny PiS i były kandydat na burmistrza, poświęcił tej sprawie wpis na swoim blogu.

- (…) zwróciłem się wcześniej na piśmie do Pana Romana Babskiego, z informacją o terminie Mszy Św. „ Za Ojczyznę” i prośbą aby umożliwił udział w niej pocztu sztandarowego Rady Miejskiej. Delegacja została wybrana, radni zgłosili chęć udziału w poczcie sztandarowymi nikogo nie trzeba było szukać. Niestety! Pan Przewodniczący Roman Babski, podobno gorliwy katolik, z niewiadomych i niezrozumiałych dla mnie przyczyn nie udzielił zgody na udział sztandaru w uroczystości w kościele. Wysłał natomiast do mnie odpowiedź, która świadczy o jego mentalności, mentalności człowieka, który nawet w tak uroczystej chwili nie jest w stanie wyjść poza myślenie swojego pryncypała (choć pryncypała akurat rozumiem - wszak tradycje rodzinne są głęboko zakorzenione w tamtym systemie). Ale Pan Babski? Kompletnie tego nie pojmuję. Komu i dlaczego przeszkadzał sztandar na Mszy Świętej skoro i tak kilku radnych na tej Eucharystii było?! Czyżby wg. Przewodniczącego sztandar był siewcą coronavirusowego aerozolu? Śmieszne to i smutne zarazem a nawet żenujące tłumaczenie.

Nie życzę nikomu zachorowania na tę groźną chorobę. Ale używanie tak prymitywnego argumentu, zasłanianie się troską o RADNYCH i to akurat tych, którzy sami świadomie i z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa chcieli nieść sztandar Rady Miejskiej , to jest po prostu niepoważne. Nic nie przeszkodziło, aby w czasie tej uroczystej Mszy Św. obecne były sztandary innych organizacji. Czyżby te akurat nie siały zarazy?

- napisał radny Krzysztof Kubień.

Przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski poinformował radnego Kubienia, że "z uwagi na dramatyczną sytuację epidemiologiczną w kraju i związany z nią szereg obostrzeń - tegoroczne oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem pocztów sztandarowych, w tym pocztu Rady Miejskiej w Andrychowie, nie odbędą się. Reprezentująca Radę Miejską w Andrychowie i Burmistrza Andrychowa delegacja, w środę 11 listopada, złoży kwiaty pod tablicą pamiątkową na gmachu Urzędu Miejskiego w Andrychowie."

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

gxz, 16.11.2020 18:38

@Zakolog Pan radny Kubień już zaciera swoje lepkie jak to w PIS rączki bo to ostatnia kadencja Tomasza, a o serce Stasia no tak trzeba dbać, wirus go nie pokonał to i lewacka pseudoelita tego miasta nigdy!

beskidmaly, 16.11.2020 18:30

Panie Kubien a zaproszenia dla władz miasta to nie łaska posłac do urzedu. Tylko sztandar pod pache i z kolesiami z partii rzadzacej przed pomnik smolenski. Rocznica smolenska wazniejsza od swieta 11 listopada.

mega, 16.11.2020 16:57

panie kubień co ma wspólnego katastrofa Smoleńska z świętem niepodległości jak pan lubisz to klęcz pan sobie przed tą tablicą

skornica, 16.11.2020 16:57

Co za wstrętny typ z pana panie Kubień. Pisior całą gębą. Ludzie umierają dookoła na covid jak również z braku dostępu do służby zdrowia, a panu o jakiś sztandar chodzi. Masakra! Ludzie z mojego otoczenia jak i ja już nie chodzimy do kościoła w obecnej formie powiązanego z tą idiotyczną partią! Rzeczywiście Piłsudzki miał rację mówiąc "naród wspaniały, ale ludzie ku...wy" Będziemy pana pamiętać!

Skalpel, 16.11.2020 13:47

Przypomnijcie sobie obchody 30-lecia samorządności i co wtedy mówił przewodniczący Roman. Tu raczej nie chodzi o relacje kościół-państwo a proboszcz-wójt. Tuż przed wyborami zobaczycie świtę burmistrza w pierwszym rzędzie przed ołtarzem(hipokryzja i obłuda).

Burakz wiejskiej , 16.11.2020 13:45

spór o kawałek szmaty , jak dzieci w piaskownicy o wiaderko , pewnie niema ważniejszych spraw

Zakolog, 16.11.2020 13:08

@gxz -Ale o co chodzi ? O pełną separacje burmistrza Tomasza od proboszcza Stanisława, przecież sztandar do tego najlepiej się nadaje, im większy tym skuteczniejszy. Gdyby sztandar był, to Tomasz wraz z jego wiernym ludem, mógł się za nim schować, a Staszek udawałby, że zła nie widzi i to pomimo tego, iż zwolennicy Staszka kategorycznie twierdzą, że zło jest wszędzie. Radny Kubień znalazł idealny punkt równowagi, umożliwiający uczestnictwo w upamiętnieniu rocznicy odzyskania niepodległości Tomkowi, przy jednoczesnej ochronie przed palpitacją serca Staszka. Ale nici z tego, bo Romek wciąż jątrzy i jątrzy.

mega, 16.11.2020 12:53

Brawo gxz. Też mam takie samo zdanie

gxz, 16.11.2020 12:03

A czy Pan radny Kubień zna może rozdział państwa od kościoła? Proboszcz Czernik był niepocieszony że nie mógł zrobić swojej propagandowej szopki obok tablicy smoleńskiej pod sztandarem RM? Czy może dla Pana radnego i jego wątłej mentalności kościół i państwo to jedno? Rozumiem, że Pana uczucia religijne z tego powodu ucierpiały? Drogą dedukcji- tam gdzie Pan i PiS tam sztandar ma chodzić za Wami? A pomyślał Pan, że ateistom i innowiercom obecność sztandaru w kościele niezbyt się podoba?

Zakolog, 16.11.2020 11:45

Z całym szacunkiem panie Krzysztofie, ale chyba uległ Pan sprytnie sfabrykowanej fałszywce. Niemożliwe bowiem jest, aby nasz Roman, wybitny polonista, o gruntownym klasycznym wykształceniu, swobodnie żonglujący łacińskimi sentencjami przy każdej okazji, w oficjalnej odpowiedzi do Pana, użył w zaprezentowanym kontekście, słowa „epidemiologiczną” zamiast „epidemiczną” - toć to jest semantyczna zbrodnia na języku polskim. Autorstwo tej podróby raczej przypisałbym tandemowi – radna Ewa w kooperacji z woźną Agnieszką, bo radnego Staszka od razu wykluczają podrzędnie złożone zdania i zachowana płynność oraz rytmiczność wypowiedzi.