reklama

Andrychów miastem lodu się nie stanie, ale za jaką cenę?

, Polityka, Wiadomości, 16.06.2020 16:20, PG
We wtorek (16.06) w Andrychowie odbyła się druga część obrad radnych.
Andrychów miastem lodu się nie stanie, ale za jaką cenę?

We wtorek (16.06.) o godz. 11:00 rozpoczęto drugą cześć sesji Rady Miejskiej w Andrychowie. Dzień wcześniej sesja została przerwana przez przewodniczącego Rady Miejskiej Romana Babskiego, po tym jak radna Alicja Studniarz zawnioskowała o rozdzielenie dwóch zmian zawartych w jednym projekcie uchwały: naprawa drogi na os. Młocki Górne w Rzykach - etap I (150 tys. zł) i dokapitalizowanie spółki AEC sp. zo.o. w Andrychowie (3 mln zł).

I tak za naprawą drogi w Rzykach zagłosowali wszyscy radni. Z kolei nad uchwałą dotyczącą dofinansowania radni dyskutowali ponad dwie godziny.

Radna Alicja Studniarz nazwała pierwszą część sesji „śliczną katastrofą”, nawiązując do pomyłki w głosowaniu, jaką popełnił radny Czesław Rajda. Radna zaznaczyła, że takie wnioski będzie zgłaszać zawsze, jeśli będą wątpliwości i to na komisjach, aby skarbnik gminy Dorota Żywioł miała czas przed sesją na rozdzielenie uchwał.

Radny Krzysztof Kubień miał szereg pytań do włodarzy miasta, ale po dłuższym czasie dyskusji wyłączono mu mikrofon.

Radny między innymi pytał o to, jak jest wynik finansowy AEC za 2010 rok oraz pierwszy kwartał 2020 roku. Prezes AEC Mirosław Nowak odpowiedział, że w 2019 roku był to wynik ujemny – 300 tys. zł a na dzień 30.04.2020 rok jest to wynik dodatni – 350 tys. zł.

K. Kubień pytał także, czy w grudniu 2019 roku została przyznana premia 60 tys. w AEC. Jak potwierdził prezes, premię zostały przyznane pracownikom pracującym na etacie w wysokości 1000 zł netto na święta Bożego Narodzenia. - Ja nie dostałem premii – mówił prezes. W AEC jest 30 etatów.

Radni opozycyjni zwracali uwagę na to, że gmina inwestuje w coś, co nie jest jej własnością.

- Wszystkie konta Elektrociepłowni Andrychów są zablokowane przez komornika. Jedyną możliwością przejmowania składników operacyjnych będzie nabywanie aktywów w drodze licytacji komorniczej, ale również w drodze inwestycji w obcym środku trwałym. Z 4,5 mln zł– 1,5 mln zł zostanie umorzone. Formalnie pożyczkę uzyskuje gmina, bo żadna nowa instytucja nie dostanie pożyczki. – mówił podczas sesji wiceburmistrz Mirosław Wasztyl, zarzucając opozycji ciągłe manipulacje opinią publiczną.

My mówimy o bezpiecznym montażu finansowym – zapewniał wiceburmistrz i podał przykład z 2009 roku, kiedy to Zakład Wodociągów i Kanalizacji realizował inwestycję budowy kanalizacji w kwocie 66 mln zł, z czego dotacja wynosiła tylko 27 mln zł, co stanowiło 41% kosztów. -Gdzie jest to 99 % dofinansowania, o którym mówili radni opozycyjni? Gmina musiała wtedy zastawić wszystkie udziały w spółce, basen i urząd miasta żeby poręczyć kredyt. W 2010 roku zadecydowano o likwidacji kotłowni przy ul. Starowiejskiej w Andrychowie. To też był słuszny kierunek.

Zdaniem wiceburmistrza M. Wasztyla dzisiaj lepszego montażu finansowego nie ma.- Proszę wspierajmy się, wymieniajmy pomysłami ale nie podajmy kłamstw opinii publicznej. Inwestowanie w obcy środek trwały jest normalne. - mówił wiceburmistrz.

Radny Krzysztof Kubień komentował, że za parę lat, kiedy burmistrzów już nie będzie i wyjadą do swoich „hacjend”, to radni będą ciągani po prokuraturach.

Wiceburmistrz M. Wasztyl ogłosił, że w tym roku PGNiG zorganizuje licytację za 2,5 mln zł jednej hal EA, w której gmina weźmie udział. Następnie gmina chce nabyć sieci cieplne i energetyczne.

Radny Andrzej Powroźnik pytał dlaczego nie ma tutaj żadnego przedstawiciela Spółdzielni Andrychów. Zauważył też, że gmina zajmuje się tylko tematem elektrociepłowni a w pozostałej części gminy nic się nie dzieje – drogi są w złym stanie, trawa niewykoszona, nie ma dalej wodociągu w Targanicach, przystanki niezamontowane. Mirosław Wasztyl zaznaczył, że teraz inwestycje nie będą tak duże jak w poprzednich latach.

Z kolei radna Alicja Studniarz przytoczyła rozmowę jaką odbyła z burmistrzem Tomaszem Żakiem w jego gabinecie, podczas której burmistrz miał mówić do radnej: Czy pani wie z kim my gramy? Ma pani tę świadomość?

Chodzi o byłego prezesa ECA Andrychów Janusza Szlantę, który notabene w 2017 roku otrzymał nagrodę od gminy Andrychów za wsparcie uroczystości z okazji 250-lecia istnienia miasta.

Radna stwierdziła też, że burmistrzowie obarczają radnych odpowiedzialnością za swoje niedopatrzenia.

Burmistrz Tomasz Żak odpowiedział, że podjęcie tak strategicznej decyzji (powołanie spółki AEC) było obarczone wielkim ryzykiem i obawami, które są nadal. Zdaniem burmistrza to była najważniejsza decyzja ostatnich lat, bo perspektywy były takie, że Andrychów zamieni się w miasto lodu. - Dzisiaj mogę popatrzeć twarz każdemu, bo wiem że to była słuszna. Miasto funkcjonuje. Wszyscy mieszkańcy tę zimę przezimują w komfortowych warunkach. Ja mam odpowiedzialność prawną za finansowanie gminy a nie radni.

Ostatecznie uchwałę tę przegłosowano 12 głosami za.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Turboplazmotron, 20.06.2020 11:09

Jeszcze tylko jedna rzecz i kończę temat. Skoro jest tak jak pisze Izik to uważam za skandal że w lutym gmina(czyli Radni) przekazali AEC pieniądze przeznaczone na budowę mieszkań na Batorego.Nie może być tak że kosztem mieszkańców funduje się prezesowi Nowakowi dodatkowe środki bez żadnego wysiłku z Jego strony. Nieładnie Wysoka Rado.Zastanowcie się co bezmyślnie zrobiliście ( z resztą nie pierwszy raz). Miłego weekendu.

Izik, 19.06.2020 22:50

Tak czy siak, bez przynajmniej dwóch nowych zrodel ciepła będzie mało ciekawie. Klękną. A i turbinka swoje latka też ma i przyjdzie czas jej remontu lub przeglądu. I tłumik konieczny. Tu pełna zgoda.

Izik, 19.06.2020 22:43

Turbina nie ma samych zalet. W zimie gdy pobór duży pracuje na ciepło. Nadwyżkę wrzuca w prąd. Inaczej w lecie. Opłaca się gdy tanio kupisz gaz, a drogo sprzedasz prąd. Ale ciepło idzie w gwizdek, jedno nadmiar bo nie ma rozbioru ciepła. W powietrze idzie para wodna, ekologiczna ale nie bez wpływu na mikroklimat. Można ciepło odpadowe rzucić na basen albo szukać, co nie łatwe odbiorców cięła całorocznych. Jest jeszcze wariant z klimatyzacja. Ale to osobny temat. Pozdrawiam

Izik, 19.06.2020 22:35

Znaczy, pan Prezes nie dokonał zmiany wpisu, albo opieszałość w działaniu sądu. Kz powinien być 3.005.000 zł. Nie jest tak źle jak myślisz. Nie znam stanu środków na koncie. Też nie wiemy czy podany przez Nowaka wynik w 2020 jest faktycznie tylko za 2020, czy podał narastająco od września 2019 do kwietnia 2020. Spółka działa w trudnych warunkach, przy stosunkowo dużych kosztach związanych z dzierżawa majątku. Z lokalizacja kotków to nie jest taka oczywista sprawa. Są dwie szkoły. To też kwestia sieci dystrybucyjnej, jej parametrów i węzła cieplnego. Zamienna wymiana ciepła wida/para. Kiedyś było 5 kotłowni--2 miasta, 2 ASM, 1 Andropol. Teraz zostały 3. Docelowo idealnie byłoby śpiąc sieci dystrybucyjne na które pracują dwa xridla niezależne, np 1 ASM i AEC. Ale to melodia przyszłości, może. I nie jest to takie proste.

Turboplazmotron, 19.06.2020 22:14

W KRS Rubryka 8. Kapitał spółki widnieje kwota 1505000,00 ZŁ . Z tego co piszesz to brakuje jeszcze kwoty przekazanej w lutym.

Turboplazmotron, 19.06.2020 22:13

W KRS

Izik, 19.06.2020 21:34

Turbo, pytałeś o kapital zakladowy KZ. Tak po krotce. KZ tworzony jest z wkładów wspólników najczęściej w formie pieniężnej lu niepienieznej(wierzytelności, aport, nieruchomości, prawa majątkowe). Tylko na samym początku KZ jest równy majątkowi spółki. Potem jest już zazwyczaj różnie. Co do zasady ma zabezpieczać wierzycieli przed niewypłacalnością spółki. KZ wniesiony w gotówce może być przeznaczony na nabycie środków trwałych lub ich wytworzenie lub do zakupu materiałów służących bieżącej działalności. KZ stanowi wyodrębniony majątek spółki i co da zasady jest zakaz podejmowania czynności w wyniku której KZ ulega zmniejszeniu. W bilansie jest po stronie pasywów. Nie może być wykorzystany na pokrycie straty bilansowej

Turboplazmotron, 19.06.2020 21:31

@Izik utwierdziłeś mnie że z finansami AEC jest tragicznie. Proponuję jednak sprawdzić badania odbiorcze i księgę rewizyjną bo nie sądzę żeby inspektor UDT ( Urzędu Dozoru Technicznego) nie słyszał tego hałasu. Jak znajdziesz chwilę to mógłbyś opisać dlaczego AEC chce umieścić nowe kotły w jednym miejscu a nie np. kocioł parowy tam gdzie obecnie jest turbina a kotły wodne : jeden na Starowiejskiej( plac po starej kotłowni) a drugi pomiędzy strefą a galerią na Górnicy. Straty przesyłu były by wtedy dużo mniejsze ( zwłaszcza w lecie które obecnie sięgają pewnie koło 40% zapewne Masz dokładne dane) oczywiście wszystkie lokalizacje były by połączone rurociągiem w razie awarii. Obecnie zamiast wody ogrzewamy powietrze w mieście co jest bardzo nieekologiczne.Pzdro.

Izik, 19.06.2020 20:03

Cześć Turbo. Ja tak szybciutko, bo jeszcze robota. Jeżeli ktoś od dzierżawcy odebrał turbinę w takim stanie i podpisał że sprawna to.... Dupa. Koszty musi ponieść niestety dzierżawca. Nawet nie zakładam, że pracuje bez wymaganych papierów. Tak czy siak muszą go zamontować. Ta turbina to źródło pieniędzy, w zasadzie jedyne w lecie. Moim zdaniem nie można z jej pracy rezygnować nawet gdy będą kotły. Pod warunkiem korzystnych cen prądu do gazu, a w zasadzie cen energii z tych mediów. Co do pierwszego pytania to muszę się dłużej rozpisać bo choć definicyjnie kapital zakladowy i strata bilansowa to proste definicje, ale diabeł tkwi w szczegółach i zwyczajach praktykowanych. Tak na szybko - nic się nie dzieje dopóki strata nie przekracza 50% kapitału zakładowego. Bieżące straty można pokrywać z przyszłych przychodów, znaczy roku(lat) nastepnego. Narazie tyle. Pozdro

Turboplazmotron, 19.06.2020 18:18

Witaj Izik może poruszymy jeszcze temat nadmiernego szumu wydobywającego się z turbiny. Czy UDT robi regularne przeglądy turbiny i czy jest odpowiednio prowadzona księga rewizyjna urządzenia? Wydaje Mi się że to właściciel a nie dzierżawca ma obowiązek montażu tłumika. Jeżeli właściciel nie posiada środków to wydaje się logicznym zamontowanie tłumika(który jest niezbędny przy montażu turbiny w centrum miasta) przez AEC ale odliczenie tej kwoty z kosztów dzierżawy.Pozdrawiam.

Izik, 19.06.2020 17:33

Cześć Zako, witaj Turbo. O 20 będę wolny. Uporządkuje myśli i jak pozwolisz najpierw odpowiem Turbo. Choć to raczej nie wiedzą energetyczna a finansowa. A Twe pytania Zako, jak dobrze zrozumiałem, to nie Twe autorstwo a ciekawość tzw " opinii publicznej" :) :). Ok do spisania sie

Zakolog, 19.06.2020 17:24

A Izik no cześć ! Turbo Cię wczoraj szukał, potrzebował jakieś fachowej wiedzy, pytanie dla Cibie tu zostawił. Jak już Mu odpowiesz, to mógłbyś się moimi pytaniami zająć. Dla Ciebie to pikuś, a ja ni w ząb, nie mam pojęcia jak na nie odpowiedzieć. Pytałem tu Radnych, ale Oni tak samo jak i ja w tym temacie są kumaci. No to raz dwa uwiń się z pytaniem Turbo i czekam na odpowiedź. Pozdro !

Izik, 19.06.2020 15:03

Zakolog. Jak lubie Cię czytać, ostatni Twój wpis szkoleniowy po prostu mnie rozwalił. Jeżeli te proponowane pytania miałyby sprawić jakieś problemy radnym, to wierzysz w to zapewne tylko Ty. Tak jak w swe teoretyczne poglądy i wizje. Uwierz pytania nie sprawia nikomu żadnych problemów. Być może sugerowałaś się swoim odczuciem. Być może nie potrafisz jako fachowiec od wszystkiego sam na nie odpowiedzieć. Dla sprawdzenia - pytanie 1, podaj realny, osadzony w prawie inny sposób szybkiego zażegnania kryzysu energetycznego. Tylko nie opowiadaj o ASM, wirtualnych inwestorach branżowych, czy magicznej mocy rynku klienta. Pozdrawiam.

FeelFree, 19.06.2020 12:30

Dla dodania motywacji do zaiste coraz bardziej zasadnych przygotowań dodałbym, że rytualne zaklęcia w stylu: "powstrzymajmy emocje", "na tym zakończmy dyskusję i przystąpmy do głosowania", "nie przypominam sobie takich słów", "nie pamiętam", "nie spoczniemy", „korzystając z przysługującego mi prawa” stracą wówczas swoją quasi-czarodziejską moc. Nawet wygłaszane w tle łacińskie sentencje spotkają się co najwyżej z rozumiejącym, ale pobłażliwym uśmiechem. A w myślach będzie się coraz częściej pojawiać kinowy flashback "You have no power here…" Więc do roboty Szanowni Radni.

Skalpel, 19.06.2020 12:29

Sołtys z Brzezinki niech już zaczyna pisać odpowiedzi bo trzeba jeszcze poćwiczyć czytanie.

Zakolog, 19.06.2020 11:39

Dziś w ramach nowego cyklu szkoleniowego po tytułem „Futurologia w domu, urzędzie i na sesji” przedstawię zestaw pytań, które zostaną zadane w dającej się przewidzieć przyszłości. Autorem pytań będzie losowo wybrany prokurator, natomiast pytanymi radni gminy Andrychów, którzy podjęli decyzję o takim, a nie innym sposobie zaopatrzenia mieszkańców w ciepło. Przechodzimy do pytań: Dlaczego Pan/Pani nie skorzystaliście z narzędzi przewidzianych dla tego typy zagrożeń w obowiązującym prawie, w celu bez kosztowego z punktu widzenia Gminy zażegnania kryzysu ciepłowniczego? Dlaczego, jak już zdecydowaliście się na powołanie spółki z majątku gminy, nie stworzyliście funduszu rozwojowego i za jego pośrednictwem nie udzieliliście powstałej spółce pożyczki, tylko zdecydowaliście na dotacje celowe? Dlaczego w kolejnym kroku nie udzieliliście gwarancji kredytowych dla własnej spółki, tylko zaciągnęliście w imieniu mieszkańców pożyczkę zabezpieczoną wekslem in blanco, którą następnie przekazaliście spółce, kolejny raz w formie dotacji?Dlaczego w uchwale powołującą spółkę nie określiliście kwalifikacji zawodowych dla członków rady nadzorczej oraz zarządu spółki? Oczywiście są to pytania przykładowe, ale myślę, że państwo radni już mogą, a nawet powinni trenować na nie własne odpowiedzi ! Uwaga: odpowiedź w stylu „bo burmistrz tak chciał” od razu oceniana jest w przedziale od 2 do 5 lat.

Turboplazmotron, 19.06.2020 10:08

@barte inwestorem jest każdy mieszkaniec gminy Andrychów bo są to pieniądze gminne.

FeelFree, 19.06.2020 10:06

@barte, Ci radni, o których piszesz to z mojego punktu widzenia nie tyle są z PiS-u co z Andrychowa. I dobrze, że jest ktoś, kto nieskutecznie, ale chociaż próbuje powstrzymać decyzje, których konsekwencjami będą między innymi długi gminy, i stałe koszty z którymi zostawią Ciebie i wszystkich Andrychowian wójtowie w bliższej przyszłości niż się nam się dzisiaj wydaje. Kadencja minie, długi i koszty obsługi powołanych struktur zostaną. I dla jasności do tej partii mam bardzo negatywny stosunek, najbardziej z powodu odczuwalnego wzrostu międzyludzkiej nienawiści i pogardy, do której przyczyniły się między innymi prezentowane poglądy, wtłaczane w umysły obywateli z pomocą służących partii za pieniądze media. Oraz z powodu podejmowanych decyzji i metod używane przez jej liderów. Poczekaj proszę kilka lat i zrób ponownie bilans zysków i strat z dzisiejszych działań burmistrza i jego 11 palców do głosowania dla gminy. Przeczytaj sobie wtedy co dzisiaj i przez ostatnie lata pisałeś. Pozdrawiam

Turboplazmotron, 19.06.2020 08:42

Drogi barte jaką My mieszkańcy(Ty również) mamy gwarancję że pieniądze przekazane AEC zostaną przeznaczone na zakup kotłów ? W lutym zarząd AEC wraz z burmistrzami zarzekali się że przekazane 1,5 miliona zostanie wydane na budowę rurociągu do galerii. Jako mieszkaniec a co za tym idzie inwestor czuje się oszukany.

FeelFree, 18.06.2020 22:44

nie wiem czemu ale ze strony http://andrychow.eu/ mnie tam przerzuciło, sprawdzałem statystyki głosowań naszych radnych - też ciekawa lektura- można czytać od ostatniego akapitu, to jest jakiś oficjalny portal samorządowy, ciekawe rzeczy tam piszą

FeelFree, 18.06.2020 22:38

https://infosamorzad.pl/news/1446/mieszka%C5%84cy-odwo%C5%82ali-w-referendum-przebywaj%C4%85cego-w-areszcie-burmistrza

Archanioł Michał, 18.06.2020 22:32

oczywiście nie tak oczywiste :)

Archanioł Michał, 18.06.2020 22:31

@Zakolog czy ja mogę podpiąć się pod Twój wpis (myślę , że to jest kompatybilne) " Tomek, ta chwila jest dobra do nawrócenia"

Turboplazmotron, 18.06.2020 19:25

Według Mnie od wyników finansowych podanych przez prezesa Nowaka należy odjąć pieniądze otrzymane przez gminę czyli 1,5 miliona w 2019 roku i 1,5 miliona w lutym tego roku. Co daje minus 1,8 miliona w 2019 i minus 850 tysięcy za okres od 1 stycznia do 30 kwietnia 2020.

FeelFree, 18.06.2020 18:10

https://naszkrakow.com.pl/2020/06/14/radny-andrychowa-p-krzysztof-kubien-wyplacono-blisko-cwierc-miliona-w-nagrodach-dla-kierownikow-podleglych-burmistrzowi-dla-wiceburmistrza-nagroda-dodatkowa-50-tys-zl/?fbclid=IwAR2GZhLEmSrCqZCc-Tdo4Ty0NIQnG41SY2IuPqrNP1xQwMToa1f91jKecKQ

FeelFree, 18.06.2020 17:36

@Zakolog, "stempel nieomylności", dobre, zapiszę sobie. Skąd wiesz, że Pan Babski ma jakiś upust godzin?

Turboplazmotron, 18.06.2020 17:02

@Izik. Zapytam Ciebie bo z tego co widzę to najlepiej orientujesz się w sprawie elektrociepłowni. Czy w wyniku finansowym za 2019 było ujęte dokapitalizowanie spółki przez gminę Andrychów?

Zakolog, 18.06.2020 11:37

@beskidmały – odniosę się tylko do jednego, podanego przez Ciebie argumentu, który użyłeś opisując system pracy Radnych w naszej radzie. Podałeś, że poza sesyjne konsultacje wybranych Radnych z Burmistrzem, nadają projektom uchwał walor ich słuszność. Otóż według mnie jest dokładnie odwrotnie, te wewnętrzne dyskusje mają drugorzędne znaczenie i nie uszlachetniają przedstawionej koncepcji czy rozwiązania. Jedynym sposobem, weryfikującym przyjęte założenia, jest poddanie takiego projektu stres testom, przy czym im więcej w tym teście występuje stresorów, tym lepiej dla efektu końcowego. W naszych warunkach jednym ze stresorów jest dyskusja na forum Rady Gminy, gdzie opozycja poddaje taki projekt uchwały, kanonadzie pytań, zastrzeżeń i wątpliwości. Drugim testem jest rozszarpywanie projektu, a częściej przegłosowanej już uchwały, przez internautów. Oczywiście ten proces nie nadaje konkretnemu rozwiązaniu stempla nieomylności, bo takiej gwarancji nikt nie daje, ale za to zwiększa prawdopodobieństwo jej wystąpienia. To że jakiś radny coś zrozumiał z suflowanych mu przez Burmistrza intencji, dobrze świadczy o zdolnościach pedagogicznych tego drugiego i nic nie wnosi do omawianej sprawy. I jeszcze jedno, burmistrz Żak, już bardzo długo sprawuje swoją funkcję i siłom rzeczy poddany jest pewnym procesom degeneracyjnym. Dlatego uważam, że wzorem Starożytnego Rzymu, wszyscy Radni wspólnie powinni podjąć uchwałę powołującą na etat niewolnika, którego jedynym zadaniem będzie chodzenie za Burmistrzem i powtarzanie „Pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem”. Do czasu powołania niewolnika, tę rolę może pełnić przewodniczący Roman, oczywiście w ramach swojego upustu godzin, jedyny warunek, aby nie szeptał pod nosem „hominem te esse memento”, tylko wyraźnie i głośno artykułował tę oczywistą prawdę.

FeelFree, 18.06.2020 09:29

Znam wersje rzeczywistości z obu tak zwanych obozów RM. I kłopot polega na tym, że każda ze stron widzi wady tylko u swoich politycznych przeciwników a siebie uważa siebie za cnót wszelkich bezdenną głębinę. Czyli źdźbło u kogoś widać doskonale, belki u siebie nie za bardzo. Oczywiście to uproszczenie, podane aby było jasno wiadomo co mam na myśli. W zasadzie to porozumiewanie się pomiędzy tymi obozami zachodzi chyba jedynie za pomocą obywatelskiego głuchego telefonu, w którym my tutaj również bierzemy udział oraz w czasie sesji co z kolei zapewnia niezapomniane wrażenia nielicznym mieszkańcom oglądającym te bezpłatne widowiska. Nie mam nic przeciwko temu, ale proszę zwrócić uwagę, że jedyną osobą z RM występującą pod swoim imieniem i nazwiskiem, która tu podejmuje jakikolwiek dialog z mieszkańcami, w było nie było publicznej przestrzeni mamNewsa jest Pan Kubień. Więc proszę go może zapytać, dlaczego nie bierze udziału w przywoływanych spotkaniach. Na pewno -a przynajmniej mam taką nadzieję- odpowie. Radni nie-od-burmistrza też się pewnie ze sobą regularnie kontaktują... Zapewniam, że istnieje kilka innych powodów, i one na tym forum są wielokrotnie podawane, dlaczego w dyskusjach podczas sesji nie biorą udziału radni od-burmistrza. Natomiast to, że dyskusja toczy się podczas sesji to akurat rewelacja, bo toczy się ona publicznie. Ważne dla nas wszystkich decyzje powinny zapadać jawnie i z możliwością udziału w nich głosu lokalnej społeczności. Wszyscy mieszkańcy raczej nie są przecież zapraszani na przywoływane spotkania z burmistrzem? Nie biorąc zaś głosu w dyskusji podczas sesji radni od burmistrza sami się pozbawiają głosu, lub budują swój wizerunek poprzez czytanie z kartki, albo składanie wniosku o przejście do głosowania. Pozdrawiam. c.d.n. P.S. Z wyrażaniem podziwu proszę uważać, niektórzy mają na to uczulenie i od razu wietrzą podstęp u piszącego.

beskidmaly, 18.06.2020 04:55

Panie FeelFree jestem pelen podziwu dla Pana za ponizszy artkul . Podam panu troche wiadomosci ktore ja posiadam.Rozmawiajac z Radnymi RM ktorzy popieraja Burmistrza Zaka i zadajac im pytanie dlaczego nie dyskutuja na sesjach bo slychac tylko w dyskusji Radnych PiS orzymalem odpowiedz ze radni od burmistrza spotykaja sie 1-2 razy w miesiacu i dyskutuja na tematy zwiazane z tematami ,zadaniami i kierunkami majacymi na celu rozwoj gminy.Natomiast radni opozycyjni ktorych spora czesc jeszcze nie rozmawiala z Burmistrzem od wyborow nie ma tych wiadomosci i chce te wiadomosci uzyskac w czasie trwania sesji. Wsrod nich sa radni ktorzy prowadza prywatna "wojne" z burmistrzem i bardzo daleko im do wspolpracy i wspolpraca ta jest niemozliwa co widac nie tylko w Andrychowskiej Radzie ale bardzo dokladnie w stolicy.

FeelFree, 18.06.2020 00:14

@beskidmaly, nie odpowiadam (poza krótkim momentami synchronizacji jaźni) za procesy myślowe Zakologa, nasze zdania się różnią w wielu kwestiach. Teraz to trochę musztarda po obiedzie te wszystkie rozważania. Kotły zostaną zakupione, kogeneracji nie będzie, zrobi się w pewnym momencie cicho, a burmistrz po raz kolejny zostanie bohaterem rozwiązującym problem do którego powstania sam się przyczynił, urząd wojewódzki powoła się z kolei na zasadę subsydiarności, czyli nic nie zrobi, czyli nic nowego. Ale w tak chociaż w skrócie. Nie o to mi chodzi co miał konkretnie zrobić burmistrz, za mało mamy wiarygodnych, dostępnych publicznie danych i nie za bardzo się na tym znamy więc korzystając z publicznego forum uprawiamy demagogię ku swojej uciesze i czasem jakiegoś internauty/tki. Stąd te nasze dywagacje nie kończą się często ostatecznymi i konstruktywnymi wnioskami i jednoznacznymi rozstrzygnięciami co do tzw. racji. Swoją drogą toczone tu dyskusje mimo wszystko osiągają w mojej ocenie w przypływach chwilowego natchnienia -oczywiście mogę się mylić- pod kilkoma względami pułap niedościgły do tego co oglądamy podczas sesji RM, gdzie czasem można odnieść wrażenie, że treść uchwały nie ma dla głosujących znaczenia, bo po co słuchać jakichś nudnych informacji wprowadzających (czy -o zgrozo!- podstaw prawnych) skoro wiadomo jak należy głosować, czyli po prostu tak jak wszyscy z "Ich Gminy" głosować mają. Natomiast co bym sobie życzył to mogę napisać. Życzyłbym sobie, żeby burmistrzowie z radnymi, prezesami, kierownikami siedli i porozmawiali ze sobą -tak jak choćby my w tych komentarzach- przy podejmowaniu istotnych dla gminy sprawach. Aby wymienili poglądy, zadali pytania, udzielili konkretnych i prawdziwych odpowiedzi, wyciągnęli wnioski, czasem zmienili zdanie, zrobili burzę mózgów, spróbowali przyjąć punkt widzenia kogoś innego, a za jakiś czas znowu siedli i znowu porozmawiali. I żeby doszli np. do wniosku, że na czymś się nie znają najlepiej na świecie i że najlepiej byłoby przed wydaniem kilku milionów złotych cudzych pieniędzy zwrócić się o pomoc do kogoś kto jest ekspertem w danej dziedzinie. Czyli w wypadku elektrociepłowni, to poza tym, że wypadałoby zapoznać się z aktualną literaturą w temacie, w którym się nie jest fachowcem to powinien być przeprowadzony solidny audyt przez wiarygodną instytucję, czy też powinno się poprosić do rozmowy z tą ekipą eksperta. Powinien być przedstawiony plan, strategia długoterminowa, rozważone różne opcje rozwiązania, rzeczowa argumentacja, debata itd. I dopiero wtedy można pracować nad treścią uchwał. Niestety szanse na taki scenariusz są nikłe w tym składzie naszych władz. Z wielu powodów to raczej zakrawa na utopię. Może podam chociaż niektóre przyczyny w tym składzie rady czyniące to niemożliwym (wersja delikatna i niewyczerpująca tematu): *brak umiejętności i chęci do współpracy, chęć zamiast tego do rywalizacji, *duże różnice w poglądach politycznych *powracające motywy zemsty na politycznych przeciwnikach *niekompatybilność charakterologiczna *niekompatybilne systemy moralne *duże różnice w zakresie wykształcenia *niski współczynnik pamiętliwość/wybaczanie. Pozdrawiam

Zakolog, 17.06.2020 18:10

@Krzysztof Kubień - 60000 n-e-t-t-o ! O k.....! To co Oni Szlancie za konsulting jeszcze premię dali? Pani Alicjo bardzo proszę iść do urzędu i nie wychodzić dopóki te skręty nie pokażą ostatniego kwitu. Nawet zlecenie na wkręcanie żarówek proszę im sprawdzić. Jak będzie trzeba to Kopiujwklej niech obiad Pani przyniesie i swój gabinet udostępni, bo i tak tam nic nie robi. I czekamy na sprawozdanie, to będzie takie nasze cherchez la femme !

beskidmaly, 17.06.2020 17:33

Zakolog i FeelFree czyli wg waszego rozumowania burmistrz mial zaopatrzyc w cieplo zmieniajac dystrybutora energii cieplnej. Tylko na kogo mial zmienic ,chyba na cieplownie Spoldzielni Mieszkaniowej ale cielpa moze na kilka dodatkowych blokow by sie udalo ale pary do zakladow juz nie. Zainteresowani byli ale tylko pradem bo na tym sa pieniadze ale nie na energii cieplnej.

Zakolog, 17.06.2020 13:45

@FeelFree - E! no Romek klasa, widać że tam przepływy mózgowe znacznie się poprawiły, dowcip się wyrafinował i taka ukryta elegancja zaistniała. Do pełni landszaftu jeszcze tylko trochę Ali testosteronu należałoby ująć, bo zdarza się jej coś nieraz chlapnąć i wstrzyknąć Romkowi. A wtedy Romek jak lew salonowo/urzędowy pokaże kto rządzi

Zakolog, 17.06.2020 13:07

@Krzysztof Kubień - Akurat w tym przypadku nasz Miro był bardzo precyzyjny. Odpowiedział, że nagrody były po 1000 netto, co przy kosztach pracodawcy daje 1540 złotych pomnożone przez 30 równa się 46200, po odjęciu od 60000 mamy specjalną premię w wysokości 13800 dla pana Prezesa, ale przyznaną uchwałą wspólników, czyli było nie było nas wszystkich. Oczywiście nasza szczodrość była w tej sprawie godnie reprezentowany przez burmistrza Wasztyla i dwie inne zaufane osoby, za co im serdecznie dziękujemy.

FeelFree, 17.06.2020 12:47

Jakimś tam światełkiem w tunelu są działania UW, ale jedna jaskółka wiosny nie czyni... Z drugiej strony jak coś się dzieje pierwszy raz od dekady to możliwości jakoweś teoretycznie istnieją. Pan Roman odrobinkę inaczej się już na sesji jakby zachowywał niż ostatnio, nawet deklarował do mikrofonu podejmowanie działań na rzecz higieny pracy obradujących... jakby w szafie ktoś siedział, albo w Krakowie sesję oglądał. Dało się wyczuć wyraźnie wymuszoną atmosferę jakby wyższego nieco poziomu kultury quasi-dyskusji niż drzewiej bywało.

FeelFree, 17.06.2020 12:37

@Zakolog, niestety nie zrozumieją, dopóki nie poniosą osobistej, prywatnej odpowiedzialności za te decyzje. Mimo wyjaśnień podawanych na wiele sposobów, w różnych językach, przez różne osoby, różnymi kanałami informacyjnymi nadal w to brną. Pozostają apele o opamiętanie się, co raczej należy traktować jako akt rozpaczy apelujących niż skuteczną metodę wpływu.

Zakolog, 17.06.2020 11:41

@FeelFree - Cały czas się zastanawiam kiedy te nasze tłuki zrozumieją wreszcie, że projekty uchwał wprowadzane przez burmistrza są tylko luźnym wyobrażeniem i propozycją Tomka, co do sposobu rozwiązania jakiego problemu, bez żadnego znaczenia prawnego. Te same projekty uchwalone przez Radę są już dokumentami o znaczeniu prawnym i za nie Radni ponoszą odpowiedzialność, również karną.

FeelFree, 17.06.2020 11:32

a wystarczy portal zmienić i już tytuły "schodzą na ziemię" https://www.wadowice24.pl/nowe/polityka/13816-radni-zgodzili-sie-by-burmistrz-nadal-zadluzal-andrychow-potrzebuje-pieniedzy-na-kotly.html P.S. myślę, że już można powoli obstawiać ceny ciepła za które zapłacą niedługo uratowani przed lodem Andrychowianie, na pewno będą niższe niż minionej zimy...

FeelFree, 17.06.2020 11:28

dokładnie, i z tego -wg mnie właściwego- punktu widzenia, to pomysły burmistrzów i decyzje Rady Miasta to delikatnie mówiąc niegospodarność. Co oczywiście nie przeszkadza mediom lokalnym kreować wizerunku odpowiedzialnych za nią osób na bohaterów ratujących rzekomą krainę lodu; brakuje jedynie wniosku o Pomnik-Turbinę przy magistracie...

Zakolog, 17.06.2020 11:10

beskidziemały nie zapewnienie tylko zaopatrzenie, co w naszym kontekście znaczeniowym oznacza, iż zamiast kupować i wyposażać elektrociepłownie należało tylko zmienić dystrybutora energii. Precyzyjniej rzecz ujmując schemat postępowania powinien wyglądać tak : organ gminy jakim niewątpliwie jest burmistrz, po otrzymaniu informacji o zagrożeniu w dostawach ciepła dla dziesięciu tysięcy mieszkańców powinien wystąpić do sądu o ustanowienie zarządu komisarycznego nad tym przedsiębiorstwem w celu zapewnienia (tu to słowo lepiej pasuje, niż u Ciebie) niezbędnych potrzeb społecznych. W obecnym stanie prawnym wystarczyłyby tylko same podejrzenia prokuratorskie, bez postawienia zarzutów. Nawet burmistrz miał możliwość we wniosku wskazać Mirka Nowaka na komisarza, ale wątpię, aby sąd akurat na tego specjalistę się zgodził. Taki zarząd komisaryczny przejąłby majątek spółki, a pan Właściciel mógłby sobie spokojnie upadać. Mieszkańcy mieliby ciepło, a Gmina zyskałby czas na negocjacje z wierzycielami. Może nawet okazałoby się, że tylko same tereny w centrum Andrychowa, na których znajduje się elektrociepłownia, po przekwalifikowaniu mają większą wartość , niż wybudowanie nowej ciepłowni gdzie indziej ?

FeelFree, 17.06.2020 10:33

@beskid mały - gmina ma obowiązek ustawowy zająć się możliwością dostarczania ciepła, czyli planowaniem, organizacją tegoż wszystkiego, a nie jego wytwarzaniem. Może np. zawrzeć umowy z dostawcami energii i ciepła. Oczywiście MOŻE też zbudować sobie nawet elektrownię jądrową, tylko już wiemy, że radni, ani burmistrzowie nie znają się tym. A skutki zajmowanie się tym na czym się ktoś nie zna bywają różne, nazywam to wielką improwizacją. Albo zabawą dużych chłopców na koszt podatników, pod pretekstem ratowania całego miasta, które bez tego będzie krainą lodu. Ale jak Pan Wasztyl chce realizować swoje ambicje godne mera Hamburga w małej niezamożnej gminie Andrychów to nieszczęście gotowe. Po jego odejściu zostaniemy tu z długami utrudniającymi rozwój miasta w innych sferach. To tak jak z komunikacją, można podpisać umowę z MZK, a można też nawet zbudować fabrykę autobusów, albo je kupić od znajomego. A Radni firmują te wszystkie pomysły władzy swoimi głosami. Z niewiedzy, z niezrozumienia tematu, z podatności na presję społeczną, ze zmęczenia tematem z obawy przed reakcjami burmistrza itd. A większości radnych przyjdzie tuż żyć między nami, jak burmistrzowie rozjadą się już po świecie... Od razu pytanie: ilu WSZYSTKICH odbiorców energii cieplnej jest w Gminie Andrychów? I drugie pytanie: Jakie są koszty wynagrodzenia w gminnych jednostkach budżetowych, a jakie w spółkach, których właścicielem jest gmina? Ktoś na pewno wie i może się z nami podzielić tą wiedzą. Z zakładami dobrze kombinujesz...

beskidmaly, 17.06.2020 08:21

Zapewnienie energii cieplnej jest zadaniem wlasnym Gminy i musi byc zrealizowane. Moze ktos z Panstwa ma jakis inny pomysl na zapenienie grzania tym przeszlo 10 tysiacom odbiorcow energii cieplnej bo widze, ze dyskusja Wasza idzie w kierunku kto bedzie wygranym . Ja mysle ze wygranymi beda odbiorcy ciepla mieszkancy starej czesci miasta i zaklady tam umiejscowione.

Turboplazmotron, 17.06.2020 07:54

Czy ktoś widział wyniki pomiarów hałasu o których wspominał prezes Nowak że będą robione? Jeżeli są powyżej norm to znaczyłoby że dzierżawimy niespełniającą norm turbinę i możemy domagać się od właściciela usunięcia wady.

Skalpel, 17.06.2020 07:43

Jeżeli Masz na myśli dwóch panów(teraz już trzech) z magistratu którzy skutecznie potrafią walczyć tylko z kobietami i dziećmi co pokazali w tym roku to Oni nie są wygranymi tylko pionkami w grze, która ich przerasta. Zapewne ze swoich pieniędzy nie wydali by ani złotówki na tak niepewny interes a że pieniądz gminny to spoko.

FeelFree, 16.06.2020 23:36

@Skalpel. W sedno, dzięki za treściwe podsumowanie wątku elektrociepłownia. I komu to "zawdzięczamy" ? Jeszcze długo będziemy słuchać o AEC. Nawet jak już ją samą przestaniemy słyszeć... Natomiast "wygranych" jest bez wątpienia znacznie więcej niż jeden

FeelFree, 16.06.2020 22:47

@Skalpel. W sedno, dzięki za treściwe podsumowanie wątku elektrociepłownia. I komu to "zawdzięczamy" ? Jeszcze długo będziemy słuchać o AEC. Nawet jak już ją samą przestaniemy słyszeć... Natomiast "wygranych" jest bez wątpienia znacznie więcej niż jeden

Skalpel, 16.06.2020 22:07

W całej tej sytuacji jest tylko jeden wygrany i jest to pseudobankrut Janusz a my bidoki będziemy płacić. Może magistrat zafunduję Mirusiowi z AEC jakieś korki z matmy? Elektrociepłownia to nie wymiana BU208 :)

Izik, 16.06.2020 20:57

Był już jeden taki. Ale tamten puszczał w skarpetkach. Ta elektrociepłownia nie ma szans ogrzać całego miasta. To mrzonka

polen2003, 16.06.2020 20:29

Już nie da się słuchać specjalisty od propagandy z Oświęcimia! Zakupi kotły i teraz będzie mieszkańcom opowiadał, że ogrzejemy całe miasto i w zimie będziemy chodzić w skarpetkach!!! To jest cały Miruś BAJKOPISARZ.

Izik, 16.06.2020 20:21

Wątek który poruszyłeś to delikatna, oby nie śmierdząca sprawa. Ferajna z Radomia, może teraz z Wrocławia, cała ta ośmiornica spółek, przepływy kapitałowe... Robota być może dla więcej niż jednej służby na 3 litery. Nie od dziś wiadomo, że teoria wzbogacenia przez bankructwo, to nie tylko teoria. Cwany biznes. Nie wiem tylko, czy my tak sobie snując swe domysły nie wpieprzymy się w coś nieciekawego?? Ale patrzysz chyba w dobra stronę. Zabezpieczenia, o których wspominasz to są drobne.

Turboplazmotron, 16.06.2020 20:21

@beskidmaly. Jak już potwierdził Izik McDonald będzie ogrzewany prądem . Pozostaje pytanie o pieniądze na "rurę" do galerii . Nowe kotły gazowe to zupełnie coś innego niż obecna turbina ale zapewne o tym wiesz a jeżeli nie wiesz to zapewne Izik Ci to wytłumaczy.

Izik, 16.06.2020 20:14

Zakolog. Lubię ten typ dowcipu:) dobre. Turbo.... Za parę lat zapewne będzie szlaban na gaz, też kopalinę. OZE jest duża alternatywa, ale wymaga wsparcia systemowego i ułatwień formalno-prawnych. Nie mówiąc o świadomości społecznej. Jeżeli coś takiego wogole istnieje:)

Zakolog, 16.06.2020 20:05

Czytam, że Tomek wygłosił credo nicejskie o finansowej odpowiedzialności burmistrza, zapomniał tylko dodać części o odpowiedzialności majątkowej Radnych. I tak właśnie rodzi się schizma w Kościele władzy, czyli podział na tych którzy będą krzyżować i tych którzy będą ukrzyżowani. Romek zmień się bo na Chrystusa to ty nie wyglądasz.

Turboplazmotron, 16.06.2020 20:04

Niestety nie wygląda to dobrze. Szkoda że tak duże pieniądze inwestuje się w spalanie paliwa kopalnego a nie w OZE.

Zakolog, 16.06.2020 20:04

Izik dobrze że jesteś, bo oświetlasz rożne konteksty o których nie miałem pojęcia. Mój stan wiedzy na dziś podpowiada mi, że chłopaki z Radomia postanowiły wreszcie po latach służby pójść na emerytury i spieniężyli wszystkie swoje aktywa. Jedno tylko mnie zastanawia, z koncesją zawsze związane są zabezpieczenia składane w państwowych instytucjach do których nawet oni nie mieli szans się dobrać. Dlaczego nasza spółka miejska, poprzez przejęcie ich umów zwolniła tego bankruta z obowiązku utrzymywania tego depozytu ​? Gdzieś czytałem, że te państwowe emerytury po ostatnich zmianach to bardzo cieniutkie są, ale dlaczego akurat andrychowianie mają dokładać się do kapitałowej części ich renty. Nie wiem czy prawidłowo wyciągam wnioski, dlatego proszę Cię o korektę mojego ewentualnie błędnego postrzegania tego problemu.

beskidmaly, 16.06.2020 19:58

Radny Sarlej powiedzial, ze koszt zakupu i zalozenia tlumika to ok 150.000. Nadmienil rowniez ze spolka bedzie musiala doprowadzic "rure"do galerii i Mc Domalda. Dlatego jak stara turbina nie bedzie pracowac po zakupie nowych to moze jakos wytrzymamy z halasem starej turbiny do momentu zakupu nowych.

Izik, 16.06.2020 19:32

Niestety samego tłumika. Remont kapitalny turbiny to wg mnie bardzo kosztowny biznes. Ale tu nie mam wiedzy co to za typ i jaki ma "przebieg". Oby jeszcze trochę bez niego pohulala i zarobiła parę grosza. No tak rurę trzeba wybudować, bo z niej zasilane też mają być obiekty w strefie. Koszt może nie 1,5 mln, ale około banki trzeba liczyć. Ale to można jakoś rozsądnie ogarnąć, bo jest trochę czasu. Gorzej z McDonaldem. Około 450.000 zł. No ale by mieć przychód, trzeba zainwestować. Trudne wyzwanie ale i ciekawe. Jak te wszystkie klocki poukładają.

Turboplazmotron, 16.06.2020 18:54

@Izik. Dziękuję za wyjaśnienie. Czyli w 2021 roku trzeba będzie wyłożyć 1,5 miliona na tzw"rurę" . Czy koszt 150-170 tyś to koszt calkowtego remontu wraz z tłumikiem czy tylko tłumika? Radny Tadeusz Sarlej wprowadził Mnie ( i innych mieszkańców) w błąd https://radioandrychow.pl/audycje/tadeusz-sarlej-wazny-temat-elektrocieplowni/

Izik, 16.06.2020 18:47

Szanowny Zakologu. Przecież AEC nie jest sprzedawca energii. Nie ma chyba nawet takiej koncesji-sprawdzę to. Współpraca z tauren dotyczy sieci dystrybucyjnej. Bo tauto jako sprzedawca energii do firm, musi ja przesłać nie swoją siecią dystrybucyjna a siecią dzierżawiona przez spółkę miejska. Energię z turbiny AEC oddaje do sieci tauronu i sprzedaje w całości po cenach rynkowych w danym dniu. I na tym ma zysk, bo w lecie para idzie w większości w gwizdek, a prąd sprzedaje z zyskiem i powinna zarabiać, lub co najmniej pokryć koszty funkcjonowania. Stąd moim zdaniem nie powinno być mowy o rezygnacji z kogeneracji w rozwiązaniach docelowych. Pomysł z autobusami, może być ciekawa inspiracją do paliwa alternatywnego. Pozdrawiam jak zawsze.

Izik, 16.06.2020 18:31

Turboplazmotron. Po pierwsze nie słyszałem by był zamiar rezygnacji z kogeneracji. Zakup nowych kotłów umozliwi wykonanie remontu turniny, w tym montaż tłumika. Padły też koszty założenia tłumika około 150000-170000 zł. Co do McDonalda racja. Potrzebuję wyłącznie energii elektrycznej i spółka by zapewnić jej dostawę zamówiła nowy transformator, finansując jego zakup z własnych środków. Co do galerii, zapewne potrzebna jest "rura". Ale galeria nie ma jeszcze pozwolenia na budowę a planowane jej oddanie do użytkowania-może druga polowa2021 r. Więc trochę czasu chyba jest. Więc logiczna zmiana priorytetów.

Zakolog, 16.06.2020 17:37

@Turboplazmotron - no właśnie jak wyłącza turbinę, to zażegnają kryzys ciepłowniczy, ale co z energetycznym ! Przecież Tauron miał grozić wstrzymaniem dostaw energii. Coś zaczyna to wyglądać, iż zamiast inwestować w elektrociepłownię należało zagrożonym mieszkańcom kupić elektryczne grzejniki a rachunki za prąd wysłać do pana Szlanty jako ekwiwalent za jednostronne zerwanie umów na dostarczanie ciepła.

Turboplazmotron, 16.06.2020 17:29

@Zakolog. Tylko żeby nie zapomniał opatentować tego wynalazku :)

Zakolog, 16.06.2020 17:19

@Turboplazmotron - Podobno już w ZGKiM kończą budować specjalny zbiornik ciśnieniowy, mocowany do autobusu miejskiego, który będzie wahadłowo kursował z 1-maja do galerii na Górnicy przewożąc świeżutkie ciepło. To jest super innowacyjne rozwiązanie burmistrza Mirka, mające na celu ograniczenie strat przesyłowych i podnoszące sprawność całego systemu wytwarzania ciepła w Andrychowie.

glowa, 16.06.2020 17:18

Kobielus - KOMPROMITACJA. Byli tacy, którzy kiedyś mieli go za myślącego. Nawet w Andrychowie:( Teraz chyba przejrzeli na oczy

Turboplazmotron, 16.06.2020 17:07

Kolejna informacja która mnie zdziwiła to że zamiast wytłumić obecną turbinę gazową planuje się ją wyłączyć i przejść na ogrzewanie z nowych cichych kotłów gazowych. Też niby ok tylko co wtedy z kogeneracją ? Z elektrociepłowni zrobi się ciepłownia gazowa .

Turboplazmotron, 16.06.2020 17:00

Dzisiaj w wywiadzie w RA słyszałem jak radny Tadeusz Sarlej mówił że obroty elektrociepłowni wzrosną po podłączeniu się galerii i McDonald , które mają powstać na górnicy. Wszystko wydaje się ok ale na sesji Mirosław Wasztyl powiedział że 1,5 miliona zamiast na "rurę" do galerii będzie przeznaczone na zakup kotłów gazowych . Dodam też że z tego co mi wiadomo to McDonald preferuje ogrzewanie elektryczne (ale mogę się mylić jak zwykł mówić pewien znany emeryt). To jak będzie przesyłane ciepło bez "rury"?

Turboplazmotron, 16.06.2020 16:59

Test

Zakolog, 16.06.2020 16:50

Dziś do pani Mecenas – miałem nadzieję na brawurową interpretację przepisu art20.ust.5 ustawy samorządowej łącznie z rozbiorem semantycznym jego zapisów, takie prawnicze dzielenie włosa na czworo. A tu widzę, że pragmatyka zwyciężyła i chłopy się dogadały. Co oczywiście nie jest jakimś specjalnym novum w historii świata, ponieważ jak chłopy mają coś posprzątać, to aby tego nie robić gotowe są nawet wojny między sobą zawiesić. Prędzej Tomek, Romek i Krzysiek wspólnie flaszkę obalą nim wezmą się za porządki. I to jest jedyna płaszczyzna na której można zmusić ich do wspólnego działania.