reklama

Andrychów chce emitować obligacje. Potrzeba dużej kasy na spłatę deficytu budżetowego

, Polityka, Wiadomości, 23.06.2021 12:30, PG
Gmina Andrychów rozpoczyna procedurę emisji obligacji.
Andrychów chce emitować obligacje. Potrzeba dużej kasy na spłatę deficytu budżetowego

Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się we wtorek (29.06.), zamierza przedstawić radnym projekt uchwały na temat emisji obligacji.

Przegłosowana uchwała będzie formalnym początkiem uruchomienia emisji obligacji komunalnych w trybie emisji niepublicznej. Gmina Andrychów wyemituje 27 tys. obligacji o wartości 1000 zł każda na łączną kwotę 27 mln zł. Emisja obligacji ma na celu pozyskanie środków pieniężnych na spłatę zobowiązań i pokrycie deficytu budżetowego w 2021 i 2022 roku.

Wykupywanie obligacji rozpocznie się w 2025 roku i potrwa do 2031 roku.

Obligacje komunalne to papiery wartościowe emitowane przez gminę. Taka gmina otrzymuje od nabywców obligacji pieniądze, natomiast sama jest zobowiązana wykupić obligację w określonym terminie oraz zapłacić odsetki. Jest to taki kredyt dla gminy, tylko że bardziej korzystny niż w tradycyjnym banku.

Takie działania od dawna prowadzi już np. gmina Kęty i wiele innych w Polsce.

To ostatnie obrady radnych przed wakacyjną przerwą.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 27.06.2021 15:56

@Archanioł Michał - skąd takie podejrzenie, odnośnie skryptu mamNewsa? Czy czas na zmiany? Każdego dnia jest czas i szansa na zmiany w każdym z nas. Czy czas na zmianę burmistrza? Tak, ale realnie to przy wyborach. No chyba, że coś wcześniej "tąpnie", ale to mało prawdopodobne w naszym systemie prawnym i przy tak biernej społeczności lokalnej. A wójt będzie grał na czas. Już gra na czas; obligacje to właśnie jeden z przejawów gry na czas: "po mnie choćby potop" - w sensie długi, spalarnia i inne trudne do odkręcenia rzeczy. Poza tym kto jest dobrym kandydatem na to stanowisko? Na dzień dzisiejszy. Kto?

Archanioł Michał, 26.06.2021 19:46

Czy skrypt MN ma alergie na Archanioły ? Może tylko na tego jednego - Michała?

Archanioł Michał, 26.06.2021 17:18

@Zakolog "profesjonalizm" Tomeczka kosztuje nas dużo więcej. Wiele spraw przepłaconych tylko bo to by on błyszczeć. Gmina Andrychów pełna wspaniałych ludzi. A ilu wspaniałych wyjechało. A władzunia od początku naszej demokracji po prostu WUJOWA. Czas na zmiany :). Czyż nie tak Panie Suszaninie @FeelFree ?

Zakolog, 25.06.2021 20:43

Czyli tylko ten profesjonalizm Tomeczka naszego kosztował bagatela 264678 złotych andrychowskiego podatnika. Aż strach pomyśleć jak Tomuś będzie odzyskiwał odszkodowanie za strefę. Za tę kasę to można by wybudować kilka kosmicznych placów zabaw. Jeśli radny Kobielus szuka pieniędzy na osiedlową infrastrukturę, to wystarczy głosować przeciw przesunięciu tych środków na Tomusiowe opłaty sądowe, a wtedy radny Rajda na pewno się przyłączy!

FeelFree, 25.06.2021 17:47

Zacny rycerzu Turboplazmotronie dziękuję w imieniu KWA za błyskawiczne wyjaśnienie wątpliwości. No to mamNewsa odpadnie artykuł... trudno; brak refleksu. Aktualna pozostaje więc prośba o oświadczenie, czy portal jest , a jeśli tak to jakim stopniu finansowany przez Urząd Miasta, czyli przez wszystkich mieszkańców. Chyba, że to też wiesz, to nie kryguj się proszę xD. Serdeczne pozdrowienia. P.S. W ramach usprawiedliwienia naszej niekompetencji cytat: "Człowieczeństwo jest to suma naszych defektów, mankamentów, naszej niedoskonałości, jest tym czym chcemy być, a nie potrafimy, nie możemy, nie umiemy, to jest po prostu dziura między ideałami a realizacją." Pirx

FeelFree, 25.06.2021 16:59

@Redakcja mamNewsa, @Andrychowianie, @KWA, @Zakolog, @Archanioł Michał - proponuję opublikować w ciągu weekendu artykuł pt.: "Andrychów musi zapłacić 1.5 mln PLN-ów w związku z przegraną sprawą w sądzie. Skąd i komu burmistrz nakaże radnym zabrać środki aby pokryć zobowiązanie?" W artykule lub nawet w tytule możecie Państwo redaktorzy zapytać też, retorycznie oczywiście: "Czy burmistrz ma zamiar zastosować się do wyroku Sądu?" lub nawet zapytać burmistrza o to wprost. Alternatywne rozwiązanie jakie proponuję: wydać oświadczenie czy istnieje konflikt interesów, czyli czy mamNewsa korzysta z pomocy finansowej gminy Andrychów. Tak dla rozwiania podnoszonych wielokrotnie już wątpliwości czyj interes Szanowna Redakcja reprezentuje. Bo jak to pisał słusznie bodaj Archanioł Michał: "Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi." P.S. Dobry czas aby się określić zanim powstanie prawdziwie niezależny portal... do niczego nie zachęcam, po prostu pokazuję możliwości.

Turboplazmotron, 25.06.2021 16:45

Może chodzi o tą sprawę: https://www.mamnewsa.pl/gospodarka/kara-na-wykonawce-basenu-do-kasy-gminy-wplynie-ponad-13-mln-zl

Zakolog, 25.06.2021 15:09

Archaniele, jako boski funkcjonariusz jesteś bliżej eschatologicznych spraw i może wiesz, za co Tomuś musi zapłacić ponad 1,5 bańki kosztów sądowych wraz z wynagrodzeniami. W podanym przez FeelFree linku jest tylko informacja: Budowa krytego basenu w Andrychowie. W którym Sądzie ta nasza Bida przegrała proces. Tomuś się swoimi jurystycznymi osiągnięciami specjalnie nie chwali – taki z niego skromniś, więc należy chłopu pomóc i poinformować mieszkańców o jego dokonaniach.

FeelFree, 24.06.2021 22:38

http://andrychow.esesja.pl/zalaczniki/138423/mat-nr-93c-poz-1_1300448.pdf

FeelFree, 24.06.2021 22:38

P. S. Jednak przeżyłem uderzenie. Takie coś jeszcze ciekawe jest do przeczytania w Internecie...

FeelFree, 24.06.2021 22:11

@Zakolog - nie rozumiem, tym razem czego nie rozumiesz. Skoro radni, czyli ludzie wybrani przez mieszkańców nie widzą tego o czym piszesz (lub udają, że nie widzą), to czemu mieliby to rozumieć mieszkańcy (lub dawać głośno do zrozumienia, że rozumieją)? I dlaczego mieliby nagle wójtowi w czymś przeszkadzać, skoro do tej pory poza kilkoma internautami i radnymi wszyscy siedzieli cicho? Ze strachu przed gniewem władzy choćby, lub z posiadania korzyści w tym jak jest obecnie (lub z powodu niedopuszczania kogokolwiek do głosu przez pana Romana B.) W skrócie, takiego wychowaliśmy sobie przez kilkanaście lat burmistrza. Wcale mnie nie dziwi to co się teraz dzieje. To co mamy dzisiaj to prosta i naturalna konsekwencja historii andrychowskiego samorządu lokalnego ostatnich nastu lat. Przecież burmistrz nie ogłosił się burmistrzem sam. Został przez kogoś wybrany. Dlatego uważam, że należy o tym co jest i dlaczego jest głośno pisać, póki co mamy prawo do wyrażania własnego zdania i opinii (i niech tak zostanie!). Uważam również (chwila szczerości bo pioruny coraz bliżej), że Andrychów zasługuje w końcu na niezależną stronę internetową. Stronę będącą przynajmniej przeciwwagą do tuby propagandowej, do wytwórni laurek i generatora peanów pochwalnych. Bez sponsoringu władzy, bez sponsoringu reklamodawców, bez strachu o cenzurę, bez komentarzy klakierów władzy. A co chce wójt Żak powiedzieć mieszkańcom? no coś w stylu: "Macie to na co sobie zapracowaliście przez czas mojej kadencji. Dziękuję, że mogę dzięki Wam jeszcze lśnić i śnić. Na kredyt bo na kredyt, ale zawsze. Poza tym to Wasz kredyt nie mój. Byle do 2028 roku. Spotkamy się w pałacu." Tyle na razie , bo strasznie pioruny blisko biją i mózg mi się znowu lasuje.... auć. Pozdr....

Archanioł Michał, 24.06.2021 21:44

@Zakolog Zdzisiek nie rozmawia z mieszkańcami. Im tylko pokazuje sie. Robi co chce bo nie ma ALTERNATYWNEGO ŹRÓDŁA INFORMACJI : są Nowiny _czysta propaganda, jest Mn propaganda ukryta. ( sam kiedyś o tym pisałeś_ no bo kasa musi się zgadzać, wiec piszą o tym i tamtym, ale komentarz nieznalezionych jet zależny) wie dobrze o tezie Nuemana - nikt k.. nie interesuje się! TZN ci interesujący sie są mniejszością w wyborach. A w końcu rząd wywali kasę z 500 + poza budżet gminny co powinno być od początku. Ech i jeszcze ma budżet wyborczy na plakaty, duże plakaty.

Zakolog, 24.06.2021 19:44

@Archanioł Michał, @FeelFree - Jednego nie rozumiem – wójt Żak zaproponowaną uchwałą przyznaje się do dwóch bardzo dla niego niekorzystnych faktów. Pierwszy to potwierdzenie wszystkich zarzutów jakie stawia jemu radny Kubień, czyli że budżet miasta jest w rozsypce i zadłużenie przekroczyło próg zdolności kredytowej. Ale to już wiemy bez tej uchwały. Drugi natomiast jest dużo bardziej ciekawszy. Wójt Żak de facto stwierdza, iż Andrychów nie jest wstanie sfinansować nawet najprostszej spalarni, i to przy 50% wsparciu rządu RP. Jedynym rozwiązaniem jest pozyskanie większościowego, prywatnego inwestora i oddanie mu władztwa nad rynkiem śmieciowym w Andrychowie. Jak uczy nas przykład sprzedaży wysypiska śmieci przez gminę Wadowice, to zawsze się kończy monopolem i wysokimi kosztami odbioru odpadów płaconych przez mieszkańców. I teraz mam do Was pytanie: Co wójt Żak chce przez to powiedzieć mieszkańcom ?

FeelFree, 24.06.2021 10:23

„W państwie rządzonym dobrze – wstyd być biednym; w państwie rządzonym źle – jest hańbą być bogatym.“ [Konfucjusz]

FeelFree, 24.06.2021 10:22

@Zakolog - odnośnie cytatu to rozumiem Twoją intencję, ale osobiście to bardziej widzę to co się dzieje w Polsce i Andrychowie tak jak autor zupełnie innego cytatu...

FeelFree, 24.06.2021 10:00

https://katalog.bip.ipn.gov.pl/informacje/70915

FeelFree, 24.06.2021 09:59

@Zakolog - że o to chodzi co w następnym poście? Nie umiem do końca rozszyfrować tych zapisów, to musiałby zabrać głos, ktoś z wiedzą prawniczą lub z IPN-u.

FeelFree, 24.06.2021 09:54

P.S. Oczywiście nie jutro tylko 29 czerwca od godziny 10.00 odbędzie się sesja w trybie zdalnym niosąca brzemienne przez 10 lat finansowe skutki. Dziękujemy panu Romanowi za słuszną uwagę do dzienniczka i zachowanie przytomności umysłu mimo upałów, życząc jednocześnie udanego wyjścia z trybu zdalnego w nadziei na uniknięcie zbiorowej cyberchoroby władzy. Trzymam kciuki za powrót do normalnych sesji i ogłoszenia zaprzestania w końcu tych tele-parodii sesji.

Zakolog, 24.06.2021 09:49

Pomyślałby kto, że nasz towarzysz Zdzisław zaczynał swoją karierę jako SB- cki wycior, a teraz będzie kreował kapitalistyczne instrumenty dłużne. Jak słusznie zauważył inny towarzysz o lekko przydługim nazwisku Władimir Iljicz Uljanow: „w dobrze rządzonym państwie, nawet kucharka może zostać ministrem”. Oczywiście nie chodziło o radną Ewę, tylko o komunistyczny system edukacji, w którym każda kucharka będzie miała szansę zdobyć potrzebne wykształcenie. Niestety nasi kucharze i kucharki przygotowujący nam przyszłość znacząco oszczędzili na własnej edukacji i zamiast socjalistycznego menu, podadzą wszystkim średnio wysmażony żakoraj. Pozostaje jedynie życzyć smacznego, ponieważ rachunki będą płacone po konsumpcji, bez możliwości zwrotu do kuchni tego befsztyku.

FeelFree, 23.06.2021 22:35

@Andrychowianie! - wasz ukochany wybraniec - wójt Żak zaproponuje jutro radnym aby przegłosowali uchwałę upoważniającą go do rozpoczęcia procedury emisji obligacji. Radni przegłosują -jak uczy historia tego nieszczęsnego zdalnego zgromadzenia- uchwałę nie zdając sobie sprawy z tego co czynią, lub co gorsza mając świadomość tego co zrobią. Clue: za wykup obligacje drodzy Andrychowianie zapłacimy MY wszyscy. Tyle, że zaczniemy płacić od 2025 roku... Najpierw powoli jak żółw ociężale po około milionie rocznie. Natomiast ciekawie będzie później bo im bliżej będzie 2031 roku tym będzie to większy wydatek co rok... W chwili gdy pan Tomasz Żak nie będzie już burmistrzem maszyna zacznie się spieszyć by zdążyć na czas i jako prezent na jego pamiątkę będziemy przeznaczali już od 5 do 9 ! milionów rocznie. Nie mówiąc na razie o odsetkach, marży i innych kosztach związanych z tą kolejną gminną atrakcją. TAKI JUTRO PREZENT NA NAJBLIŻSZE 10 LAT ZAFUNDUJĄ WAM WASI RADNI NA WNIOSEK WÓJTA TOMASZA ŻAKA. Na koniec pytanie do lubiących liczyć: ile milionów będzie kosztowała globalnie gminę 10-cio letnia zabawa w obligacje zainicjowana właśnie przez władze gminy?

FeelFree, 23.06.2021 22:02

@Archanioł Michał - nie jestem i wielu rzeczy nie wiem. Piszę tu właśnie z chęci wzbudzenia dyskusji, z których mogę się czegoś ciekawego dowiedzieć oraz w celu wymiany poglądów, wysłuchania różnych punktów widzenia. Wyjaśnienia czegoś, czego zwykle treść artykułów nie wyjaśnia. Ja obstawiam w ramach rzutu kostką jako target kogoś kto będzie tu budował spalarnię (tak dokładnie tą samą, której budowę skutecznie powstrzyma Stowarzyszenie na Rzecz Ziemi) lub właściciela Czarnego Gronia. Ale chętnych może być wielu... obligacje gminne to może być świetna inwestycja w tych czasach. Kto da więcej? Kto zaproponuje lepszy offset? Kto ma teraz 27 wolnych milionów? Dla mnie clue sprawy jest inne: na kredytach zarabiają często banksterzy. A na obligacjach zarobi WYBRANIEC wójta czy kogo? To jest punkt widzenia nad którym się zastanawiam. Może mi to ktoś wyjaśnić, jak to jest? Chciałbym wiedzieć póki tu mieszkam. Najpierw ktoś zadłuża gminę, wydając pieniądza "ponad stan", a potem ta sama osoba wymyśla rozwiązanie dzięki któremu na sprzedaży tego naszego, a NIE WÓJTA! długu ktoś zarobi duże pieniądze....??? Clue numer dwa w następnym poście.

Archanioł Michał, 23.06.2021 19:32

Ogłaszam konkurs: kto będzie adresatem kupna obligacji ? ( mała podpowiedź: lubi jeździć w bagażniku)

Archanioł Michał, 23.06.2021 18:42

wizyty w Warszawie w pewnej fundacji "owocują" @FeelFree nie wiedziałem, że jesteś tym WYBRAŃCEM - "emisja obligacji nastąpi poprzez propozycje nabycia do jednego adresata" no i tutaj mamy klu "obligacje mogą być wprowadzone do alternatywnego systemu obrotu" jednym słowem UDUPIENIE

FeelFree, 23.06.2021 17:23

Wójt Żak swoimi decyzjami, z użyciem głosów swoich radnych w naszym imieniu zadłużył nas już na około 80 mln złotych i robi to nadal. Zadłużył nas wydając nasze wspólne pieniądze na wiele inwestycji, z których korzysta tylko część mieszkańców. Wydając pieniądze na wydatki, które pociągają z naszego budżetu kolejne wydatki (np. strefa ekonomiczna). Lub wydając pieniądze nas wszystkich tak, że skorzystać mogą tylko niektórzy (np. wiaty przystankowe, gminne drogi asfaltowe). Teraz planuje w naszym imieniu w formie obligacji sprzedawać nasz dług; nam lub tym, którzy mają więcej pieniędzy i aby mogli na tym naszym długu jeszcze zarobić. Czy to ma być gospodarność? czy to ma być sprawiedliwość społeczna? czy to ma być demokracja? Czy tego Andrychowianie oczekują od swojego burmistrza? Bo jeśli obywatele uważają, że tak, to trudno się dziwić, że wójt uważa, że można nie pytając mieszkańców o zdanie zbudować spalarnię w granicach miasta, która będzie kosztować, szkodzić i generować kolejne koszty; nawet jak on nie będzie tu już wójtem. Życzę Andrychowianom refleksji i podjęcia stosownych działań, lub chociaż przekonania mnie, że jest inaczej i wyjaśnienie mi do końca czerwca dlaczego się mylę... Pozdrawiam. Zadłużony Andrychowianin - emitent i kupiec obligacji.

Skalpel, 23.06.2021 16:24

Aktualnie zarządzający gminą za niedługo pójdą na emeryturę. Niech się młodsi martwią jak spłacić długi. Zarządzanie przez zadłużanie. Brawo.

Nostradamus, 23.06.2021 15:23

Pomysł rodem z " Dyzmy ".

FeelFree, 23.06.2021 13:00

Przedsiębiorcy z nadmiarem gotówki już dzisiaj dozgonnie bardzo dziękują panu wójtowi za zapewnienie bezpiecznej lokaty dla nadmiaru środków w tym trudnym okresie postepidemicznym. Co byśmy zrobili bez pana, te złe banki by z nas zdzierały, państwo opodatkowywało; dzięki panu już możemy spać nieco spokojniej. A czy można już kupić udziały w przyszłych zyskach spalarni, która będzie palić śmieci za które płacimy, aby nam nam sprzedać energię wytworzoną z tych naszych sprzedanych jej śmieci? Czy jeszcze musimy troszkę poczekać?