Afera korupcyjna i wyłudzone miliony. W tle Sąd Rejonowy w Wadowicach

, Polityka, Wiadomości, 07.05.2020 08:50, DK
W tle Sąd Rejonowy w Wadowicach.
Afera korupcyjna i wyłudzone miliony. W tle Sąd Rejonowy w Wadowicach

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie skierowała 30 kwietnia 2020 r. do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko byłemu dyrektorowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzejowi P. i innym osobom pełniącym inne funkcje administracyjne w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, pracownikom tego Sądu oraz trzynastu przedstawicielom firm zewnętrznych współpracujących z tym Sądem.

Łącznie aktem oskarżenia objęto 46 osób.

Jak informuje Prokuratura Krajowa:

Akt oskarżenia to efekt trzyletniej pracy powołanego zarządzeniem Prokuratora Krajowego do rozpoznania tej sprawy zespołu prokuratorów Wydziału I do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

W śledztwie stosowano tymczasowe aresztowanie wobec 16 osób. Dokonano zabezpieczeń majątkowych w kwocie 11 milionów zł na poczet między innymi naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem.

Zgromadzono obszerny materiał dowodowy, liczący ponad 250 tomów akt

Większości oskarżonych zarzuca się udział w okresie od 4 września 2011 roku do 26 października 2016 roku w zorganizowanej grupie przestępczej ( art. 258 par. 1 k.k.), kierowanej przez Andrzeja P. – byłego dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie ( art. 258 par. 3 k.k. ).

Kilkanaście osób z tej grupy dokonało przywłaszczania środków pieniężnych, przekazywanych przez Skarb Państwa do dysponowania Sądowi Apelacyjnemu w Krakowie w łącznej kwocie prawie 35 milionów zł, stanowiącej mienie znacznej wartości (art. 284 par. 2 k.k. w zw. z art. 294 par. 1 k.k.). Członkowie wspomnianej grupy podejmowali również czynności ukierunkowane na udaremnienie lub znaczne utrudnienie ustalenia przestępnego źródła pochodzenia przywłaszczonych przez przedstawicieli firm zewnętrznych objętych aktem oskarżenia środków pieniężnych (pranie pieniędzy – art. 299 par. 1 i 5 k.k.) w kwocie ponad 16,5 miliona zł na szkodę Skarbu Państwa – Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Zawierane umowy miały charakter fikcyjny i w rzeczywistości nie były realizowane, bądź obejmowały zakres prac wykonanych przez te osoby w ramach obowiązków służbowych wynikających z zatrudnienia w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Przedstawiciele firm wypłacali pracownikom sądowym środki pieniężne, uprzednio przywłaszczone z Sądu.

Zarzucane oskarżonym przestępstwa zagrożone są karami nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Według ustaleń śledztwa były dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie wielokrotnie osobiście lub za pośrednictwem innych oskarżonych udzielał osobom pełniącym funkcje publiczne korzyści majątkowych znacznej wartości w łącznej kwocie ponad 3 milionów 600 tysięcy zł.

Jest to kolejny akt oskarżenia w sprawie działania na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie. 30 lipca 2018 r. Prokuratura Regionalna w Rzeszowie w skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko dziesięciu byłym dyrektorom sądów obszaru apelacji krakowskiej i wrocławskiej w tym : (...) Sądu Rejonowego w Oświęcimiu, Sądu Rejonowego w Chrzanowie, Sądu Rejonowego w Olkuszu i Sądu Rejonowego w Wadowicach

źródło: pk.gov.pl

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy