Zmiany na przejściach dla pieszych? Rewolucji raczej nie będzie [VIDEO]

, Na sygnale, Wiadomości, 07.02.2020 17:20, DK
Rządowy projekt zmiany ustawy prawa o ruchu drogowym przyniesie ulgę kierowcom. Czy na pewno?
Zmiany na przejściach dla pieszych? Rewolucji raczej nie będzie [VIDEO]
Radykalnych zmian nie będzie. Projekt zakłada, że kierowcy nie będą musieli ustępować pierwszeństwa pieszym, którzy dopiero zbliżają się do przejścia dla pieszych. Nie trzeba będzie zatem – jak wielu się obawiało, zatrzymywać przed przejściem dla pieszych pojazdu, w momencie zbliżania się pieszego do przejścia.
Kierowca będzie musiał za to zachować szczególną uwagę, zbliżając się do przejścia dla pieszych, zmniejszyć prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który wchodzi na przejście lub już na nim jest.


Projekt podkreśla jednocześnie, że pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko, musi zachować szczególną ostrożność, obserwować drogę przed przejściem i wchodzić na jezdnię tylko w wyznaczonych miejscach, czyli na przejściach dla pieszych.

To wszystko w zasadzie wiedzą już dzieci w szkołach, jednak liczba wypadków z udziałem pieszych nadal jest niepokojąco wysoka. I tak jak w 2019 roku liczba wypadków na jezdni wynosiła niemal 24 000 to na przejściach dla pieszych aż 4000. Dla porównania na poboczach, które uważa się za najczęstsze miejsca w których uczestnikami wypadku są piesi, ich liczba jest czterokrotnie mniejsza i wynosi 1000 przypadków.

Apelujemy o ostrożność i rozwagę kierujących jak i pieszych.

Zobaczcie nagrania z przejść dla pieszych w Andrychowie. Jest raczej spokojnie i kulturalnie.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy