reklama

Wstępny bilans potężnego wiatru: ponad 100 dachów uszkodzonych [FOTO]

Na sygnale, Wiadomości, 11.03.2019 16:00, red
Poszkodowani w wyniku silnego wiatru w Małopolsce mogą liczyć na wsparcie ze strony rządu
Wstępny bilans potężnego wiatru: ponad 100 dachów uszkodzonych [FOTO]
W kulminacyjnym momencie, w poniedziałek o godz. 1:40 stacja meteo w Inwałdzie zanotowała wiatr wiejący z prędkością 103,6 km/godz.

Strażacy z całego regionu przyjęli setki zgłoszeń. Trudno wymienić miejscowość w której nie interweniowali w związku z koniecznością usuwania skutków wichury
Jak wynika ze statysty PSP w Wadowicach, od niedzieli (10.03) od południa do poniedziałku (11.03) do godz. 10:30 na terenie powiatu wadowickiego strażacy zawodowy i ochotnicy podjęli 245 działań, w tym:

- zerwane dachy w różnym stopniu: na 42 budynkach mieszkalnych i 12 gospodarczych
- dachy częściowo uszkodzone: na 68 mieszkalnych i 4 gospodarczych
- wiatrołomy 119


Podobnie setki działań strażacy podejmowali w innych powiatach Małopolski. To nie jest jeszcze ostateczny bilans. Strażacy bardzo intensywnie pracowali i nadal pracują. Liczba wiatrołomów i uszkodzeń jest duża – są wśród nich także uszkodzone budynki (zarówno gospodarcze, jak i mieszkalne). Trwa usuwanie szkód.

W całej Małopolsce: za okres 10-11.03. PSP odnotowała: 3248 interwencji; 831 budynków mieszkalnych, 177 gospodarczych.

Nad naprawianiem awarii pracują też dostawcy energii: rano o godzinie 6.45 liczba klientów Tauron Dystrybucja S.A. bez prądu w Małopolsce wynosiła 140 614, o godzinie 10.00 liczba ta spadła do 62 547. W wielu miejscowościach od nocy ciągle nie ma prądu m.in. w Osieku ( stan na godz. 6.00)

Jak informuje Małopolski Urząd wojewódzki, poszkodowani w wyniku silnego wiatru w Małopolsce mogą liczyć na wsparcie ze strony rządu. Do 6 tys. złotych mogą otrzymać rodziny lub osoby samotnie gospodarujące poszkodowane w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej. Środki te udzielane są w formie zasiłków celowych, z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Na remont budynku lub lokalu mieszkalnego można uzyskać do 20 tys. złotych, natomiast na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego wsparcie finansowe może wynieść do 200 tys. złotych. W przypadku budynku gospodarczego wysokość pomocy nie może przekroczyć, niezależnie od liczby zniszczonych lub uszkodzonych budynków, łącznie kwoty 100 tys. zł.

"Pracownicy Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie są w kontakcie z samorządami, które rozpoczęły wstępne rozeznanie ewentualnych szkód powstałych w infrastrukturze, budynkach mieszkalnych i gospodarczych w gminie. Sytuację w terenie najpierw muszą rozeznać pracownicy socjalni Ośrodków, następnie do wojewody kierowane są wnioski o udzielenie pomocy. Wojewoda, po sprawdzenie ich poprawności, występuje o uruchomienie środków do MSWiA.

Pomoc przyznawana jest decyzją administracyjną i udzielana na wniosek osoby uprawnionej. Wniosek może zostać złożony ustnie do protokołu poza siedzibą ośrodka pomocy społecznej, w szczególności w miejscu zdarzenia klęskowego. W uzasadnionych przypadkach pomoc może być przyznana z urzędu za zgodą osoby uprawnionej. Podstawą do przyznania pomocy jest rodzinny wywiad środowiskowy, przeprowadzony przez właściwy miejscowo ośrodek pomocy społecznej.

Szczegółowe warunki udzielenia pomocy oraz osoby uprawnione do jej otrzymania można znaleźć tutaj: https://www.gov.pl/web/mswia/usuwanie-skutkow-klesk-zywiolowych - czytamy w komunikacie urzędu wojewódzkiego

foto: OSP Frydrychowice

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Rower , 11.03.2019 19:18

Kolego poniżej, z klakierni. Rozumiem, że masz się za osobę która posiada najlepsza wiedzę, że wszystkiemu winne jest PiS a PO jest święte. No cóż idiota z PO wypominj idiocie z PiSu, wcale nie jesteście lepsi.

zandrychowa, 11.03.2019 18:36

To jest przykład osoby z przepranym mózgiem przez pisowską propagandę.Współczuje mu.Szkoda że propaganda nie powiedziała mu że takie zasiłki były i za rządów PO

chrumchrum, 11.03.2019 17:56

Spuść powietrze, bo Ci żyłka pęknie.