reklama

Tragiczne wieści. W Tatrach znaleziono ciała trzech mieszkańców gminy Andrychów

Na sygnale, Wiadomości, 09.01.2022 13:21, red, foto: Horská Záchranná Služba
Nie żyje trzech turystów z gminy Andrychów.
Tragiczne wieści. W Tatrach znaleziono ciała trzech mieszkańców gminy Andrychów
Trzy osoby - mieszkańcy Andrychowa, Sułkowic i Roczyn - w piątek (7.01) wybrały się na najwyższy szczyt Tatr - Gerlach. Wiadomo, że zostawili samochód na parkingu na Tatrzańskiej Polance.

Ostatni kontakt telefoniczny z grupą ich znajomy miał w piątek w południe. Turyści przekazali wówczas, że ze względu na trudne warunki poruszają się wolniej niż zakładali, ale około godziny 17 powinni być na dole.

Od godzin wieczornych w piątek nie dało się już z nimi skontaktować telefonicznie. Przed północą zaniepokojony znajomy powiadomił ratowników Horskiej Zachrannej Sluzby.

Jeszcze w nocy ruszyła akcja poszukiwawcza z udziałem słowackich, a później także polskich ratowników.

O odnalezieniu ciał turystów poinformowała w niedzielę po południu Horská Záchranná Služba (odpowiednik polskiego TOPR).

Poniżej komunikat:
- W godzinach południowych ratownikom udało się odnaleźć trzech zaginionych od piątkowego wieczora turystów. Ratownicy intensywnie szukali w sobotę i niedzielę, skorzystali ze wszystkich dostępnych środków - lokalizacji telefonów komórkowych, prowadzili poszukiwania lotnicze z pomocą śmigłowców, poszukiwania ratowników HZS na ziemi i z pomocą drona. W poszukiwaniach pomagali polscy ratownicy górscy z TOPR, którzy korzystali z mobilnego urządzenia do wyszukiwania sygnału w terenie, ponieważ telefony komórkowe były nadal aktywne.

W południe ratownicy znaleźli trzy ciała pod południową ścianą Tarczy Kotlov ý, niestety bez oznak życia. Obecnie trwają awaryjne prace ratunkowe i nastąpi transport ciał do Starego Smokovca.

Przyczyny wypadku będą poddane dalszemu badaniu.

- informuje Horská Záchranná Služba

W komunikacie Horska Zachranna Służba informuje, że przewodnik, który prowadził dwóch turystów, nie posiadał kwalifikacji do organizacji wypraw w tak wysokie góry.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Ca-ro, 09.01.2022 21:45

Za głupote się płaci rodzice powinni zapłacić za akcje i sprowadzenie ciał może to na przyszłość nuaczy szlenców

cath, 09.01.2022 15:00

Szkoda ze cenzurujecie komunikaty.Tym biednym chłopcom nic już nie pomoże ale innym może ostrzec. V obedňajších hodinách dňa 9.1.2021 sa podarilo záchranárom nájsť trojicu Poliakov nezvestných od piatkového večera. Záchranári intenzívne pátrali v sobotu aj v nedeľu za využitia všetkých dostupných prostriedkov – lokalizácia mobilného telefónu, prehľadávanie zo vzduchu za pomoci vrtuľníkov, prehľadávanie záchranármi HZS po zemi aj za pomoci dronu. Pri pátraní pomáhali aj poľskí horskí záchranári z TOPRu, ktorí využívali prístroj na vyhľadávanie mobilného signálu v teréne, keďže mobilné telefóny boli stále aktívne. Pravdepodobne sa jednalo a poľského horského sprievodcu UIMLA s dvoma klientami, ktorí mali v úmysle vystúpiť na Gerlachovský štít, preto sa záchranári sústredili na lokality Batizovskej a Velickej próby. V obedňajších hodinách našli záchranári tri telá pod južnou stenou Kotlového štítu, žiaľ bez známok života. Momentálne prebiehajú neodkladné záchranárske práce a bude nasledovať transport telesných pozostatkov do Starého Smokovca. Horský sprievodca UIMLA nie je kvalifikovaný na sprevádzanie klientov v horolezeckom teréne, príčiny nehody budú predmetom ďalšieho vyšetrovania. Czyli niestety…