reklama

Sobota pod znakiem pożarów traw. Przy okazji spłonął przystanek kolejowy

, Na sygnale, Wiadomości, 08.04.2018 07:00,
Podpalacze w akcji.
Sobota pod znakiem pożarów traw. Przy okazji spłonął przystanek kolejowy
Strażacy z regionu jeszcze nie policzyli wszystkich wyjazdów związanych z gaszeniem pożar traw w ostatnich dniach. Są ich dziesiątki. Szczególnie pracowita była sobota, 7 kwietnia. Podpalacze grasowali w całym regionie. Podpalali suchą roślinność będą w błędnym przeświadczeniu, że pomaga to przyrodzie (a szkodzi!), lub dla zabawy, wracając np. z nocnej imprezy.

- Tylko przez noc mieliśmy ponad 20 zdarzeń, głównie bły to pożary traw - informuje nas oficer dyżurny w PS w Wadowicach.,

Płonęły m.in. trawy w Grodzisku, na granicy powiatu wadowickiego i oświęcimskiego. - Ze zgłoszenia wynikało, że zdarzenie jest w okolicy przystanku PKP. Na miejsce udał się jeden zastęp. W wyniku pożaru spaleniu uległa przystankowa wiata oraz ok. 400m2 traw. Działania trwały ponad godzinę. - informują strażacy z OSP Zator.
foto: OSP Zator

W myśl polskiego prawa wypalanie traw to czyn zabroniony, ścigany karnie.

Zgodnie z art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody zabronione jest wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Łamanie tego zakazu zagrożone jest karą aresztu albo grzywny (art. 131: „Kto...wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary…- podlega karze aresztu albo grzywny”).


Jeżeli wskutek wypalania traw doszłoby do poważnych strat, kwalifikacja prawna czynu może być inna (przestępstwo); wówczas grożąca kara będzie znacząco wyższa. (Art. 163. § 1 kk: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.)


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

cath, 08.04.2018 09:07

Ciekawe ilu z tych podpalaczy to właściciele tych gruntów ?

andrej, 08.04.2018 08:39

Wypalanie traw swiadczy o ciemnocie ludzi bo nawet uchodzcy w niemczech nie podpalaja traw .