reklama
reklama

Reagujmy, gdy ujrzymy w upalny dzień dziecko lub zwierzę w zamkniętym samochodzie!

Na sygnale, Wiadomości, 10.07.2024 15:29,
Dla bezbronnego malca czy czworonoga to może być śmiertelna pułapka.
Reagujmy, gdy ujrzymy w upalny dzień dziecko lub zwierzę w zamkniętym samochodzie!

Policja przypomina, by w czasie upałów nie zostawiać dzieci lub zwierząt w zamkniętych samochodach. I prosi, by reagować, gdy zobaczymy taką sytuację. Zbyt długie przebywanie w nagrzanym aucie może skończyć się nawet śmiercią malca czy czworonoga.

- Aby choć trochę uświadomić sobie, jaka temperatura panuje latem we wnętrzu stojącego w słońcu samochodu, wystarczy przypomnieć sobie własne odczucia, gdy wsiadamy do nagrzanego pojazdu. Gorące fotele i zaduch uniemożliwiają natychmiastową jazdę, wiec wietrzymy wnętrze i włączamy klimatyzację. Jednakże małe dziecko lub zwierzę pozostawione w zamkniętym samochodzie jest całkowicie bezbronne – podkreśla asp. szt. Małgorzata Jurecka, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Policja apeluje o rozsądek do opiekunów dzieci oraz właścicieli zwierząt - przypomina, aby zawsze pamiętali o ich bezpieczeństwie i nie pozostawiali swych podopiecznych w zamkniętych pojazdach. Za narażanie dziecka na utratę życia lub zdrowia grozi kara pozbawienia wolności do lat pięciu, natomiast za znęcanie nad zwierzęciem można trafić za kratki na trzy lata.

- Apelujemy również do osób postronnych, aby reagowały na przypadki, gdy dziecko lub zwierzę znajdują się w rozgrzanym pojeździe. Wystarczy wezwać służby ratunkowe dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Natomiast w chwili, gdy życie dziecka lub zwierzęcia jest zagrożone, należy działać natychmiast, wybijając szybę. W takich przypadkach możemy również tuż przed wybiciem szyby nagrać krótki filmik lub zrobić zdjęcie telefonem komórkowym, co będzie stanowiło dowód przeciwko opiekunowi, ukazujący w jakim stanie było dziecko czy zwierzę w chwili podejmowania obywatelskiej interwencji – mówi Małgorzata Jurecka.


Źródło: KPP w Oświęcimiu, foto: gov.pl

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Burakz wiejskiej , 10.07.2024 23:59

Jakim trzeba być pustakiem żeby kogoś zostawić w aucie na takiej temperaturze?