reklama

Ratownicy z naszego regionu działają na Ukrainie

, Na sygnale, Wiadomości, 06.05.2022 15:00,
Od kilku dni na Ukrainie działa grupa ratowników z powiatu oświęcimskiego skupiona w Zintegrowanej Służbie Ratowniczej.
Ratownicy z naszego regionu działają na Ukrainie
Ratownicy z powiatu oświęcimskiego informują, że od kilku dni realizują działania pomocowe dla ofiar wojny w Ukrainie. - Nawiązaliśmy współpracę z ukraińskimi placówkami medycznymi, które wspieramy sprzętowo. Każdy nasz wyjazd jest tak zaplanowany, aby w drodze powrotnej wykonać ewakuację medyczną pacjentów. Każdego dnia na Ukrainie, obserwujemy pogłębianie się kryzysu humanitarnego i kłopotów z dostępem do podstawowej opieki medycznej. Tam naprawdę są miejsca, gdzie ludzie żyją w samochodach pod zniszczonymi osiedlami i budynkami- bez podstawowych środków do życia. Dzieci i osoby starsze ukrywające się w piwnicach od ponad dwóch miesięcy. To naprawdę piekło na ziemi! - informują ratownicy.

W najbliższym czasie planują pilotażowo uruchomić na terenie Ukrainy szpital polowy/ punkt przyjęć pacjentów, gdzie personel medyczny będzie wstępnie zabezpieczał pacjentów i decydował o transporcie do placówek medycznych na Ukrainie lub do szpitali w Polsce i innych krajach UE z naciskiem na zabezpieczenie farmakologiczne pacjentów na miejscu i opiekę ambulatoryjną.

- Podjęliśmy w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami lokalnych szpitali. Docelowo chcemy również uzyskać akredytację ONZ i WHO. Udało nam się zakupić namiot ratowniczy, który będzie stanowił porządną bazę i zaplecze do naszych działań. Zrobiliśmy wstępne rozpoznanie w ukraińskich placówkach medycznych i mamy wskazanych kilka lokalizacji, gdzie ten punkt przyjęć pacjentów będzie najbardziej pożądany. Na chwilę obecną skupiamy się na skompletowaniu odpowiedniego sprzętu i wyposażenia szpitala - informuje ZSR z powiatu oświęcimskiego.

Wymienią listę potrzeb:
- przyczepka do przewozu szpitala z niezbędnym osprzętem (agregat prądotwórczy, leki, środki opatrunkowe) + niewielka przestrzeń na kibelek (WC turystyczne) . Dysponujemy niewielkim budżetem na zbudowanie takiej przyczepy, ale nie mamy bladego pojęcia jak się do tego zabrać. Możemy zakupić niezbędne materiały do skonstruowania przyczepy, ale potrzebujemy fachowców. Może Team-Concept, pojazdy specjalne i łodzie Alucoria, Grzegorz Duda, Emtech - Producent naczep i przyczep, Producent Przyczep Wiola, AP Trailers Producent Przyczep, Waldi-Camp, Balcamp.pl, MY Car Zabudowy Pojazdów Użytkowych, BTJ Biuro Techniczne, Zabudowa Pojazdów, Szczęśniak Pojazdy Specjalne- może Wy pomożecie zmajstrować odpowiednią przyczepę do przewozu niezbędnego sprzętu i szpitala?

- quad z przyczepką do ewakuacji medycznej pacjentów z trudnodostępnych miejsc. Często działamy w terenie trudnodostępnym, gdzie operowanie zwykłymi karetkami jest po prostu niewykonalne. Przyczepkę do quada jesteśmy w stanie sami ogarnąć, natomiast problem jest z quadem przeprawowym, który poradzi sobie w transporcie dwóch ratowników, przyczepki i pacjenta na przyczepce. Liczymy tutaj na wsparcie i kontakty mistrza Rafał Sonik, który miał możliwość obejrzenia naszej pracy na jednym z punktów medycznych. Wierzymy, że uda się pozyskać taki pojazd- nawet używany.

- sprzęt medyczny, wyposażenie diagnostyczne, leki i inny sprzęt niezbędny w funkcjonowaniu szpitala polowego.

- jeśli chcesz dołączyć do naszego zespołu, wypełnij krótki formularz na stronie www.zsr112.pl/wolontariat

- kwestie paliwa i wsparcia finansowego. Możecie nas wesprzeć poprzez zbiórkę na stronie: www.zrzutka.pl/ukraina-ewakuacja lub bezpośrednio poprzez wpłaty na Fundację Służby Ratunkowe RP:
BANK:
Nest Bank SA
02-675 Warszawa
ul. Wołoska 24
KONTO PLN:
Fundacja Służby Ratunkowe RP 32-626 Jawiszowice, ul. Mickiewicza 36
Nr konta IBAN: PL65 2530 0008 2048 1041 7389 0001
Kod SWIFT: NESBPLPW
Konto EURO:
Fundacja Służby Ratunkowe RP 32-626 Jawiszowice, ul. Mickiewicza 36
Nr konta IBAN: PL11 2530 0008 2048 1041 7389 0003
Kod SWIFT: NESBPLPW


źródło: Zintegrowana Służba Ratownicza

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy