reklama

Protest w policji. Pracownicy cywilni narzekają na marne pensje

, Na sygnale, Wiadomości, 22.11.2021 12:03,
Takiego protestu nie było od lat.
Protest w policji. Pracownicy cywilni narzekają na marne pensje
Zaostrza się protest pracowników cywilnych policji. Właśnie wzięli urlopy na żądanie. W dniach od 19 do 23 listopada w Komendzie Powiatowej Policji w Wadowicach oraz Komisariatach w Andrychowie i Kalwarii Zebrzydowskiej absencja prawników Policji wyniosła 100% wszystkich zatrudnionych osób.

- Sytuacja ta wiąże się z koniecznością zwrócenia uwagi na fatalną sytuacje pracowników Policji zatrudnionych w różnych komendach na terenie całej Polski. Propozycja upokarzających podwyżek dla zatrudnionych pracowników Policji przez Rząd, MSWiA oraz władze Polskiej Policji doprowadziło do sytuacji gdzie wielu z nas wykorzystuje urlopy , idą na zwolnienia czy też oddają krew - informują nas pracownicy cywilni policji.

Dodają, że galopująca w obecnym roku inflacja oraz notoryczne ignorowanie oraz proponowanie żenująco niskich podwyżek dla zatrudnionych w Policji pracowników przez Rząd, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz władze Polskiej Policji doprowadziło do sytuacji, w której od 1 stycznia 2022 roku około 50% zatrudnionych pracowników całej Policji będzie otrzymywać wynagrodzenie minimalne, a w KPP w Wadowicach oraz w jednostkach jej podległych, po waloryzacji wynagrodzenia minimalnego od 1 stycznia 2022r osoby otrzymujące takie wynagrodzenie będą stanowiły około 80% wszystkich zatrudnionych pracowników.

- W ostatnich latach płaca minimalna wzrosła o około 70%, a podwyżka wynagrodzenia pracowników Policji wyniosła około 39%. Osoby zatrudnione na najniższych stanowiskach z minimalnymi wymaganiami niezbędnymi do pracy, dostają wynagrodzenie takie same lub większe od osoby od której wymagana jest znajomość oraz doświadczenie w pracy w administracji, kadrach, finansach, specjalistyczna wiedza z zakresu teleinformatyki i która odpowiada karnie za dokumenty i przetwarzane informacje jawne i niejawne. Należy także zauważyć, że pracownicy biur oraz osoby na stanowiskach specjalistycznych (np. informatycy, technicy) niejednokrotnie wykonują te same czynności co Policjanci pełniący służbę w biurach (przede wszystkim w dużych jednostkach, np. w Wydziale Finansów, Wydziale Kadr, Wydziale Łączności i Informatyki), a ich wynagrodzenia są kilka krotnie niższe niż Policjantów. Pracownicy Policji zatrudniani są na podstawie wielu ustaw. W zależności od miejsca zatrudnienia i charakteru pracy są to przepisy Kodeksu Pracy, ustawy o Służbie Cywilnej, ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce czy ustawy o Instytutach badawczych. Ta forma zatrudnienia, skutkuje tak niesprawiedliwymi sytuacjami jak brak możliwości wykorzystania tzw. „oszczędności” (w przypadku długotrwałego zwolnienia lekarskiego) na nagrody/premie, między grupami pracowników zatrudnionych na podstawie różnych ustaw, pomimo, że Ci pracownicy zastępują się wzajemnie w obowiązkach służbowych.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że służba Funkcjonariuszy Policji jest bardzo stresująca i niejednokrotnie niebezpieczna, dlatego naszym celem nie jest zrównanie wynagrodzenia z wynagrodzeniem Policjantów, nie staramy się także o przywileje przysługujące Policjantom, staramy się tylko o godne wynagrodzenie za naszą pracę, zwłaszcza, że w jednostkach takich jak Komenda Powiatowa Policji nie ma żadnej ścieżki awansu dla pracowników Policji. Porozumienie Organizacji Związkowych Reprezentujących Pracowników Policji na Spotkaniach z przedstawicielami Ministerstwa i Sejmu podkreśla, że głównym celem organizacji związkowych jest podniesienie średniego wynagrodzenia pracowników Polskiej Policji do poziomu średniego wynagrodzenia w Krajowej Administracji Skarbowej w okresie najbliższych 4 lat tj. od 2022 do 2025r.

W ustawie o Policji status pracownika Policji nie został uregulowany, choć w innych ustawach, jak np. w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej czy Służbie Więziennej status pracownika jest uregulowany. Od 1990 r., po zmianie struktury, Policja zaczęła się „ucywilniać”, czyli zatrudniać coraz więcej pracowników, którzy nie są funkcjonariuszami.

Będąc przypisani do branży uzyskamy szansę na uporządkowanie i ujednolicenie wielu spraw związanych z różnymi formami zatrudnienia.

Chcąc polepszyć warunki pracy oraz płacy pracowników Policji, poszczególne Związki Zawodowe Pracowników Policji wszczęły z pracodawcą Spór Zbiorowy. My, jako pracownicy Policji, mamy nadzieję, że rządzący, obudzą się i przejrzą na oczy dostrzegając zaniedbania i zaniechania jakich jesteśmy świadkami od wielu lat wobec nas.
Póki co wszyscy, a w szczególności osoby sprawujące władzę w naszym Państwie, postrzegają wynagrodzenia pracowników Policji poprzez wysokość wynagrodzenia Policjantów, niestety rzeczywistość jest okrutna i pokazuje, że jest inaczej.

Jeśli ta sytuacja się nie zmieni do zająć cywili trzeba będzie skierować Policjantów – wtedy zabraknie ich na ulicach

- czytamy w informacji prasowej przesłanej do mamNewsa.pl

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Radio.Ma.Ryja, 23.11.2021 00:04

Jaki stres mają policjanci w Andrychowie? Nie robią nic. Zamiast patrolować, śpią w sukach zaparkowanych w ustronnych miejscach.