reklama

Problem w centrum Andrychowa. Będzie wniosek o dodatkowe policyjne patrole

, Na sygnale, Wiadomości, 28.11.2022 14:16, GM, foto: WB
Wróci akcja zero tolerancji?
Problem w centrum Andrychowa. Będzie wniosek o dodatkowe policyjne patrole
W poniedziałek (28.11) zorganizowano debatę publiczną z udziałem przedstawicieli policji, Straży Miejskiej i zainteresowanych mieszkańców na temat zakłócenia porządku publicznego oraz spoczynku nocnego w centrum Andrychowa.

Sprawa jest poważna, ponieważ sporą część policyjnych interwencji obejmują te podejmowane w centrum Andrychowa, a mieszkańcy centrum nie czują się bezpiecznie.


Statystycznie sytuacja się poprawia. W ciągu roku, od listopada 2021 r. do października 2022r. policjanci przeprowadzili w sumie 5461 interwencji na terenie gmin Andrychów i Wieprz, z czego 346 w rejonie rynku, plant i parku miejskiego w Andrychowie. To o prawie 200 mniej interwencji w centrum miasta niż rok wcześniej.

W minionym roku 58 interwencji w centrum miasta dotyczyło zakłócania ładu i porządku publicznego i ciszy nocnej (rok wcześniej 36). 21 interwencji dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach publicznych (rok wcześniej 7). Ponad 30 razy policjanci interweniowali, bo ktoś pijany spał na ławce albo trawniku.

Policjanci apelowali do mieszkańców, aby reagowali na każde podejrzenie nieprawidłowych zachowań w centrum Andrychowa i dzwonili na numer alarmowy, bo tylko w ten sposób można wyeliminować to zjawisko.

Niestety, mieszkańcy centrum Andrychowa wcale nie mają poczucia, że jest spokojniej. W poniedziałek podczas spotkania narzekali, że w centrum miasta mało jest policyjnych patroli pieszych, które mogłyby ograniczyć pijackie libacje w plenerze.

Policjanci usłyszeli wiele krytycznych słów, ale mieli też swoje wyjaśniania sytuacji.


Pojawiły się wypowiedzi, że w rejonie stawu najzwyczajniej strach jest spacerować, zwłaszcza wieczorową porą.

Mieszkańcy apelowali także o egzekwowanie przepisu, że w sklepach nie powinno się sprzedawać alkoholu osobom nietrzeźwym. Zwracano uwagę, że miejsca skupisk ludzkich są słabo oświetlone.

Jakie wnioski ze spotkania? Komenda Powiatowa będzie wnioskować o skierowanie do patrolowania Andrychowa, zwłaszcza centrum, policyjnych patroli spoza miasta, bo sytuacja kadrowa w andrychowskim komisariacie nie pozwala na zwiększenie liczby patroli.

Policja zapowiedziała również, że będzie wspierać starania grupy mieszkańców centrum o wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w nocy. Taka inicjatywa pojawiła się niedawno, o czym informowaliśmy: Chcą zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych w Andrychowie

Czy na ulice wróci akcja "zero tolerancji"? Taka sytuacja miała miejsce już kilka lat temu, kiedy po incydencie polsko-romskim, przez kilka tygodni andrychowskie ulice patrolowali policjanci z Krakowa i trudno było znaleźć kogoś, kto nie został upomniany albo ukarany za jakieś wykroczenie i przewinienie. W ciągu kilku tygodni na ulicach miasta wylegitymowano wówczas ponad 5 tys. osób, a ponad tysiąc osób dostało mandat.
foto: WB

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Archanioł Michał, 28.11.2022 18:27

W związku z tak fantastyczną pracą monitoringu, organów za niego odpowiedzialnych należy się spodziewać SUPER BEZPIECZEŃSTWA NA Pańskiej, oczywiście po wylaniu asfaltu.